Obsah čísla 5/2012 ročník: 60

Co všechno na vás čeká v květnovém Jezdectví?

Začneme tím nejsmutnějším tématem – týráním koní. Ačkoliv se jedná o drastickou a nepříjemnou záležitost, nemůžeme před ní zavírat oči. A vám, našim čtenářům, poradíme, jak se zachovat v případě, že o nějakém koni žijícím v nevhodných podmínkách víte, aby se i jemu dostalo zacházení, které si všichni naši oblíbenci bez výjimky zaslouží.

Ovšem pozor, i jezdci si zaslouží pozornost - a zejména ti začínající v dětském věku. Jak se postavit k malému jezdci, kdy je ten správný moment vyžadovat po dítěti zodpovědnost a vůbec, kdy je vhodné dítě na hřbet prvně vyhoupnout?

Pokud se vám podaří dítě podpořit a jeho zájem o koně neupadne, možná ho čeká budoucnost ve sportu, začít může třeba Styl šampionátem a motivovat ho jistě bude náš nový žebříček pro mladé Dance and Jump Stars 21. A jednou možná bude jezdit Skokový pohár, tak jako naši nynější nejlepší jezdci. Ti se sešli na prvním kole SPČP v Martinicích. A milovníci opratí zase obratně ovládali své kočáry v Kladrubech nad Labem. A stejně obratný je bílý holštýn Carlo, který svému jezdci Nickovi Skeltonovi dělá jen samou radost. Možná, že i Carlo používá pro udržení své krásné barvy jeden ze šamponů, které představujeme v nové rubrice „Nákupní průvodce“.

Bohužel ke sportu patří také zklamání. Jedno takové právě prožívá Jaroslav Hatla, jemuž se sen o londýnských OH bohužel rozplynul, jak nám prozradil v rozhovoru měsíce.

Zkrátka, kdo chce sportovat, ten musí vytrvat – třeba jako rodina Terberových, která se závodně věnují vytrvalostnímu ježdění. A kdo vytrvá v drezuře, ten jednou možná bude moci startovat v tak krásném areálu, jakým je rakouská Stadl Paura.

A nebo se dostane až na dostihy do Aintree, kde to závodní atmosférou zkrátka žije... Dosithové fanoušky zaujme článek o „záhadách“ chovu anglického plnokrevníka. Nebo byste raději zkusili western? Co říkáte na Czech Rookie Days?

Ovšem i kabardinský kůň, který je skvělým společníkem na rekreaci, může být zdatným sportovcem. A stejně jako lidé, i koně občas potřebují doktora. Dobrou zprávou je, že u lidí populární Dornova metoda, funguje i na naše čtyřnožce. Koňmi je zkrátka zaplněn celý časopis – ale kolik jich máme v České republice přesně? I to se v Jezdectví dozvíte. A protože milovníci koní jsou většinou i milovníci ostatních zvířat, vydali jsme se za drezuristkou Evou Drozenovou, milovnicí všeho živého (a hlavně morčat...)

Článek Strana
Kudykam 06
Pavo Pohár Jezdectví 07
Společnost 08
VIP čtenář: Květoslava Kočová 09
Speciál: Když dítě jezdí 10
Krátce z regionů 16
Téma: Týrání koní 18
Fotoudálost: CAI Kladruby nad Labem 24
Sport: SP ČP začal v Martinicích 26
Dance and Jump Stars 21 30
Sport: Polemika 32
Profil: Carlo 34
Rozhovor: Jaroslav Hatla 38
Sport: Dovolená s Tjarkem Nagelem 42
Sport: Slovensko 44
Sport: Paradrezura 45
Představujeme: Stadl Paura 46
Navštívili jsme: Terberovi 48
Dostihy: Začátek sezony 50
Dostihy: Aintree 52
Western: NRHA 54
Western: Rozhovor s Jonášem Bujnochem 56
Kdo je kdo: I´m Not Cody Less 57
Chov: Počty koní 58
Chov: Záhady chovu anglického plnokrevníka 60
Historie: Pernštejnové 64
Já, kůň (kabardinský kůň) 66
Nákupní průvodce: Šampony na koně 70
Zajímavosti: Když se sejdou vědci 72
Jezdecká poradna: Styl šampionát 76
Zajímavosti: Dornova metoda 78
Novinky na trhu 80
Přátelé člověka: Eva Drozenová 84
Kurýr ČJF 86
Z fotoarchivu našich čtenářů 87
Galerie vítězů 88
Inzerce 90
Kupony 97
A jak to vidím já 98
Koníček: Společnost K04
Koníček: Mládí v sedle K05
Koníček: Život koně K06
Koníček: Fotoromán K07
Koníček: Omalovánky K15
Koníček: Povídka K16
Koníček: Dopisy K17
Aktuální číslo
Obsah čísla 8/2020