Obsah čísla 7/2013 ročník: 61

Už ve čtvrtek dvacátého sedmého vás čeká sedmička – tedy červencové číslo Jezdectví s novým přívalem zajímavých článků a atraktivních fotografií. Zaplaví vás informacemi ze všech oblastí spojených s koňmi a doufáme, že se pro vás stane zdrojem poučení i zábavy. Už jste jistě pochopili, že déšť a povodně se rozlily i po stránkách časopisu, takže se v něm mimo jiné dočtete, kde a komu teklo do bot, nebo věci, které v poslední době vypluly na povrch...

Veletok informací začne už u čísla měsíce – víte totiž, na kterých stanicích v ČR se připustí nejvíce klisen? My jsme to nevěděli, a proto jsme se tyto údaje snažili zjistit. Sice se zveřejněním musela „velká čtyřka“ souhlasit, takže to trošku déle trvalo, ale naštěstí s tím neměla problém a vy se tak můžete dostat k exkluzivním informacím.

K vodě, a bohužel ne v tom prázdninovém smyslu, vás zavedeme ve speciálu, který měl mít původně zcela jinou podobu. Téma povrchy jízdáren se nám tedy slilo jak s velkou vodou, tak s péčí o jízdárny, areály a stáje v období intenzivních srážek a přívalů vody. Co všechno v Čechách i v zahraničí lijáky způsobily? A jaké riziko podstoupili němečtí jezdci v zájmu zachování zdraví koní třeba v St. Gallen?

O zdraví svých koní v duchu fair play se však pečlivě stará také jeden třicetiletý sympatický Brit, čerstvý vítěz londýnské Global Champions Tour, Ben Maher – nemyslí si totiž, že koně jsou stroje. Moře úspěchů se při tomto přístupu bude určitě ještě rozšiřovat a v profilu se seznámíte i s jeho koňmi, v jejichž sedle nemusí plnit pouze roli pilota…

Jakou roli hrají kladrubské dotace v české politice? Asi jako všechny dotace – jsou velkým lákadlem. A pak zákonitě leckomu teče do bot a orosí se lecjaké čelo… Při razii ÚOOZ v kladrubském hřebčíně nás zamrazilo. Snad přidělené peníze, než se vůbec najde nějaká poctivá realizační firma, nevezme voda.

Zaplavené Čechy, Slovensko, Rakousko, Německo – ale co Maroko? Tak maximálně velká voda ve vádí, viďte? Nevadí, my vás zveme pouze přeneseně do záplavy růží a koní na známý festival. 
A píšeme-li o záplavě koní a arabů, s tím vším se setkali i diváci na proslulé výstavě v rakouském Welsu. Bohatý program obsahoval nejen šampionát arabských plnokrevníků. Co třeba v dámském sedle na koni plemene comtoise hlavou dolů? 

Když máte na svého partnera tu správnou páku, není co řešit. A stejné je to i v případě drezurního koně – než najdete tu správnou páku, uplyne nějaký ten čas (rozhodně delší, než potrvá přečtení našeho návodu), ale vyplatí se. 

A třeba vám správně vybraná páka pomůže lépe se umístit i v různých žebříčcích. Exkluzivně nacházíte v časopisu Jezdectví žebříčky Pavo Pohár Jezdectví a Dance and Jump Stars 21 Jezdectví. Vězte, že pořadí obou se tentokrát, až na výjimky, kapku proměnilo, a to i na stupních vítězů. Na stupně vítězů přímo „vytryskli“ také někteří skokoví reprezentanti ČR v zahraničí, a to určitě nemůžeme na našich stránkách přehlédnout! Čekání našich jezdců ne na déšť, ale na výkony dalších startujících v rozeskakování, jak popisují, jsou někdy infarktové. A k tomu přinášíme aktuální reportáž z CDI Brno, kde zapršel z nebe i dvojnásobný český úspěch. Ve sportovní části se dále staneme svědky česko-slovenského souboje na kolbišti, ovšem zatím hladinanašeho úspěchu vystoupala výše – zatímco Slovenka vyhrála jen v Olomouci, v Pezinku a na Karpatii vítězili Češi. A když už zavítáme na Slovensko, kde se navzdory velké vodě bojovalo i o mistrovské titulyvypluje na povrch, proč Zuzana Zelinková změnila stáj. Navzdory nepříznivému počasí se v červnu konala spousta akcí a tak jsme kapku rozšířili a ozvláštnili galerii vítězů

S vítězi, ale hlavně dostihovými, se seznámíte také ve fotoudálosti (a na stránkách věnovaných turfu, včetně toho Gala). Snad jediné pěkné počasí se tentokrát předvedlo v jindy deštivé Anglii, takže snímky královny ivítězů nejslavnějšího derby na světě jsou pěkně ostré. Tak ostré, že na jednom z extravagantních klobouků dokonce uvidíte, kolik je hodin! 

Prostředí sázek a loterií neopustíme ani na dalších stranách. Protože chov koní je vlastně taková sázka do loterie – a což teprve čekáte-li narození přesně dané barvy hříběte! Kdepak, chovatelé appaloos to nemají vůbec lehké. A nemají to lehké ani zájemci o western horsemanship. Snad jim kapku pomůže, když jim disciplínu přiblížíme pěkně pod lupou.

Už je té vody moc, co říkáte? Pohár trpělivosti přetekl? Také jsme si to mysleli. Vyrazte tedy s námi na koni do lesa (ale podle pravidel), seznamte se s hezouny (samozřejmě těmi čtyřnohými), pro zasvěcené i nezasvěcené jsme připravili takový malý krmivářský slovník (včetně odvážného porovnání dvou krmiv). Veterinářka se pokusí vysvětlit, že odčervovat naslepo není medicínsky správný přístup.

A nakonec pro vás máme jeden tip. Možná by v českém „období dešťů“ stálo za návštěvu Divadlo Járy Cimrmana. Třeba hra Lijavec. Ne, vážně, to není vtip. Tam přeci „prší jen do první řady“:-)

Článek Strana
Pavo Pohár Jezdectví 07
Kudykam 06
Společnost 08
VIP čtenář: Jana Erbová 09
Speciál: Když je všude jenom voda 10
Regiony: Tendr je mrtev, ať žije tendr 19
Téma: Jízda v lese podle pravidel 20
Fotoudálost: Derby, událost pro statisíce 24
CDI Brno: Historie se opakuje 28
Profil jezdce: Ben Maher 30
Sport: Litomyšli kralovali Schneiderovci 34
Ani zaplavané Slovensko neodradilo pretekárov bojovať o majstrovské tituly 36
Sport: Tři čeští jezdci na stupních vítězů 38
MČR Ptýrov: událost roku za dveřmi 39
Voltiž: Místo závodění honička za známkami a hvězdičkami 40
Vytrvalost: Mikulovské vinice potrápily vytrvalce 41
Dance and Jump Stars 21 Jezdectví: Jezdci i body přibývají 42
Navštívili jsme: JK Skrip, vše pro koňské dobro v Dobročkovicích 44
Dostihy: Amerika bez hrdiny, u nohou Wise Dana 46
Dostihy: Odešel Sir Henry Cecil, dostihový gentleman 47
Dostihy z domova 48
Dostihy: Age of Jape, legenda mířící na Velkou pardubickou 50
Western: Chov appaloos, taková barevná loterie 52
Western: Adrenalinový terénní trail 53
Western: Horsemanship, ideální začátek 54
Chov: Historie chovu AP, Godolphin ArabianI IV 58
Chov: Chovatelský ráj, hřebčín Sprehe 60
Zajímavosti: Festival des Roses 62
Zajímavosti: Nový přístup jménem selektivní anthelmintická terapie 64
Zajímavosti: Wels plný emocí 68
Já, kůň: Českomoravský belgický kůň 72
Stájový průvodce: drezurní uzdy 76
Výživa: Exkurze mezi krmiva pro zasvěcené i nezasvěcené 80
Novinky na trhu 84
Fotoarchiv čtenářů: Josef Baloun 86
Galerie vítězů 88
Inzerce 94
Kupony 97
Příště 98
Koníček: Mládí v sedle K04
Koníček: Fotoromán Kamarádky I. díl K05
Koníček: Kvíz o malých koních a pony K13
Koníček: Šikovné ruce K14
Koníček: Letem světem koní, Amerika K16
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020