Obsah čísla 7/2015 ročník: 63

Nejprodávanější číslo roku, tedy červencové, je tu! Vychází ve středu 24. června a spolu s Christiane Slawik a Magdalénou Strakovou zveme na nezapomenutelný výlet do Indie! Potěšíte se originálními fotografiemi zářícími barvami a dozvíte se zajímavosti, o nichž jste neměli tušení, nejen ze života indické šlechty, ale hlavně o životě s indickými koňmi plemene marwari! Ovšem také historie jednoho z nejstarších plemen, anglického plnokrevníka, se hemží zajímavostmi! Seznámíte se s dostihovými hvězdami, které měly rády tahání za jazyk a posedávání na žlabu, vypásaly pravidelné obrazce v trávě nebo si okusovaly kopyta... Ale nebojte se, ani na sportující jezdce jsme nezapomněli!

Další pořadí Pavo Poháru Jezdectví přináší změnu na čele - v které disciplíně? "Mladší" bratříček oblíbeného žebříčku tentokrát nové pořadí nemá, téměř nic se nezměnilo, na jeho místě však najdete hlavní události "mladého" skokového sportu...   

Nejrozšířenější disicplíně věnujeme právem i nejvíce prostoru jak v galerii vítězů, tak v reportážích - přes Olomouc, Ostravu a Němčice se dostaneme k jezdci Radku Housovi, který již 4 roky bydlí ve vlastním areálu a hlavním zdrojem obživy je spolupráce se zahraničím. A zahraniční dění zcela opanoval Scott Brash -a my neodolali a přinášíme vše o vítězství Skota píšícího dějiny z druhého Grand Slamu v Cáchách...

Také druhé nejrozšířenější disciplíně, všestrannosti, věnujeme dostatečný prostor - z Brna přes Jaroszowku až k nové komisi pod vedením nové manažerky Daniely Diringerové.

Pro (nejenom) drezuristy je určen celý speciál - vždyť informace o tom, co chtějí u mladých koní vidět rozhodčí, se hodí pro všechny jezdce obecně. Drezura jako základ práce s koněm by měla zajímat všechny - a někdo třeba vyslechne výzvy Alice Vachtové o tom, jak jezdit  jinak - dnes na téma přilnutí.

Z jiného soudku je disciplína vytrvalost - být se svým koněm v terénu je přeci také příjemné. Závodů v Cehnici se zúčastnil i Janek Kroupa a dekorovat přijela Valérie Zawadská, ale víte třeba, na co mají účastnící se koně obojky nebo kolik vody se při takových závodech spotřebuje? A je ta vytrvalost tedy nuda nebo zábava?

Nechcete-li na koni jezdit, a stejně s ním chcete být, co třeba ho zapřáhnout? Boom jedniček napovídá, že takových je hodně... A proto také přibývá míst, kde se dá závodit - naposledy Benice u Benešova. Pojďte se podívat na jejich průběh!

Samozřejmě závodník musí mít silnou psychiku, a my spolu s psychologem poradíme, jak se k ní dopracovat.

Příznivce reiningu, stejně jako všestrannosti, potěšíme - spolupráce s novými manažerkami komisí přinese další články z těchto disciplín a to naši redakci těší!

Přání příznivců westernu jsme také vyslyšeli a zpravodajství z Wanted Color Show je vyčerpávající - vyzpovídali jsme i účastníky a ti naoplátku prozradili i něco o svých koních...

Z ohlasů vás, našich čtenářů, však ale víme, že jsou mezi vámi milovníci chladnokrevných koní. A že se jim věnuje mladá generace, to zase vědí naši čtenáři z volného seriálu Jindřišky Svobodové. Dnes se zastavíme na Lukavě - asi byste nevěřili, že Martin Rosenbaum nosil dredy a procestoval svět? 

Na chovatele kvalitních klisen se zapomíná, tvrdí Jaroslav Štětina a dodává, že "na stěžejnost kvality klisny mě kupodivu dovedlo vlastnictví plemenného hřebce". Zajímavé poznatky z jednoho jihočeského chovu přináší Hana Vachutková. 

Z horké současnosti jsou témata jako "Právní ochrana v jezdectví" a "Učit se za pomocí peněz z EU". Jak docílit svých práv nebo jak a na co získat dotace - budete vědět po přečtení obou příspěvků.

Je nám ctí, že doktorka Mezerová z Kliniky Heřmanův Městec si našla ve své náročné práci čas a zpracovala i druhé pokračování o vyšetření kulhajícího koně. Vřele doporučujeme, obzvláště kvůli bohatému fotomateriálu, který nasbírala při své praxi. Kolikrát si člověk říká, jak se dá vůbec těmto čtyřnohým pacientům pomoci?

Zkrátka stránky Jezdectví opět přinášejí informace ze všech oblastí spojených s koňmi. A co vy - už červencové číslo máte? A co vás v něm zaujalo - nebo vám v něm něco naopak chybělo? Napište nám na redakce@jezdectvi.cz, nejzajímavější příspěvek odměníme knihou z produkce Vydavatelství Brázda!

 

 

Článek Strana
Číslo měsíce - český jezdec na 145. místě světového žebříčku! 4
Červenec je zkrátka nej... (editorial) 5
Červenec - měsíc českých mistrovství (kudykam) 6
Zajímavé novinky z ÚEK; Blahopřejeme ke třicetinám; Zdeslav chladnokrevně 7
Valná hromada CS; SCHČT nevolebně; 3x z NH Kladruby 8
Horké křeslo manažera II; 3x otázka pro Dariu Zapletalovou; Červencoví jubilanti 9
Druhé pořadí PPJ 2015: Změna na čele pouze u drezury 10-11
Co nového u mladých skokových jezdců? Lamprechtshausen, Olomouc, Ostrava a Němčice 12-13
Chovatelé Štětinovi: Na majitele kvalitních klisen se zapomíná 14-17
CSI-W Olomouc: Max Schmid - vloni bronz, letos zlato 18-21
Speciál: Co chtějí vidět drezurní rozhodčí - mladí koně pod drobnohledem 22-26
CCI* Brno pro Dominiku Moudrou 27
Nová komise všestrannosti; Česká výprava na CCN Jaroszowka 27
Světová skoková jednička Scott Brash opět píše dějiny 28-29
Zahraniční sport: Těžce zranění jezdci, Isabell Werth v Cáchách, Vyhraje Top soud s FEI? 28
Villach - úspěch "domácích" drezuristů, Jezdecká svatba, Nové šampionáty FEI 29
51. ročník Velké ceny Ostravy - Opět Marek Klus 30
ČSP premiérově v Němčicích - V neděli kralovaly ženy 31
CEN/CEI Cehnice - vytrvalost: Nuda nebo disciplína pro všechny? 32-35
Psycholog radí závdním jezdcům 36-38
Spřežení premiérově v Benicích; CAI Němčice; Soustředění s Th. Timermannem; ZP Těšánky 39
Návštěva u Radka Housy: Nový areál, sport i spolupráce s Německem 40-41
Václav Janáček: Španělské dostihy i španělský šampion na scestí? 42-43
Derby v roce 236: Dettori rozbil bookmakerům bank… 44-45
FEI Mistrovství Evropy v reiningu pro mládež; Nová komise reiningu 46-47
Malovaní koně na barevné show - Wanted Color Paint Show 48-49
Indie na vlastní objektiv - fotodobrodružství v Indii 50-55
Pořiďte si právníka na telefonu - právní ochrana v jezdectví 56-57
Lukava a Martin Rosenbaum - nová generace okolo chladnokrevných koní 58-59
Učit se, učit se, učit se - u koní a za evropské dotace 60-61
Manýry a libůstky slavných dostihových hvězd 62-65
MVDr. Jana Mezerová: Vyšetření kulhajícího koně - II 66-67
Pojďme jezdit jinak - přilnutí 70-73
Galerie vítězů - Hořovice, Dvoreček, Nebanice, Zduchovice 74
Galerie vítězů - Plzeň, Litomyšl, Ostrava, Oldřichov 75
Galerie vítezů - Chrudim, Vestec, Karlovy Vary, Němčice 76
Galerie vítězů - Němčice, Proseč, Domažlice 77
Inzerce 78-81
Okénko čtenářů: Vtipné foto, Pastviny, Kam s plakátem? 82
Aktuální číslo
Obsah čísla 6/2020