Hřebec na dnešní den: 1248 Artist-L

PR text / ARTIST je velmi ušlechtilý hřebec dobrého typu, harmonické tělesné stavby bez exteriérových vad. Při výběru byl velmi dobře ohodnocen rovněž za mechaniku pohybu a temperament. Artist absolvoval v roce 2009 výkonnostní zkoušky hřebců plemene hafling, ve kterých zvítězil. Značnou pozornost vzbuzuje svým zcela mimořádným skokovým projevem, který prokázal i ve sportovních soutěžích. V plemenitbě působil na stanici v Mněticích v letech 2008 až 2011. Jeho potomstvo je ušlechtilé a korektní.

Letos 14-ti letý plemeník plemene hafling je úřadující Mistr Republiky v parkurech haflingů 2018 a své vítězství zopakoval z roku 2017. Vítěz Mezinárodního Šampionátu Pardubice 2017 (parkury). Účastník MČR pony Zduchovice 2017 (parkury). Vítěz dvou kvalifikačních kol ČJF Národního šampionátu 2017(Ustí nad Labem, Zduchovice). druhý z finále ČJF Národního šampionátu 2017.  Ač velikostí pony druhé místo v L mezi velkými koňmi Kralovický Dvůr 2017. Vítěz celoročního Haflinger Profi Cup 2017 a druhé místo v roce 2018.  V loňském roce Artist nejen že obhájil mistrovstký titul, ale zúčastnil se ME haflingů v Rakouské Stadl Pauře, kde v konkurenci 80 haflingů v napínavé tříkolové soutěži se závěrečným rozeskakováním, které Artist absolvoval také bezchybně, vybojoval historicky první medaili pro Českou republiku a to medaili stříbrnou. Zároveň byl Artist – L vyhlášen nejlepším plemeníkem mitrovství Evropy. V závěru sezony 2018 se Artist zúčastnil Czech riders games v Martinicích a probojoval se do finále Bronze tour, kde finálový parkur s výškou překážek 115 – 120 cm absolvoval s jedninou chybou na posledním skoku a umístil se v početném poli velkých koní těsně za první desítkou.

Jeho potomci úspěšně startují v drezurních i parkurových soutěžích. Jeho syn Art je vítěz mezinárodního šampionátu a mistr republiky v drezuře 2017, v roce 2018 obsadil bronzovou příčku na mistrovství republiky a  na ME haflingů  v drezuře starších koní vybojoval se svojí stálou jezdkyni L. Čermákovou 11. místo.

 Artist – L své dosavadní největší úspěchy dosáhl v sedle Daniela Pospěcha, který pro letošní sezonu předal jeho otěže do rukou Janičky Táboříkové, se kterou je v přípravě na CSN Pony při CSIO Zduchovice a MČR Pony.

Letos se Artist bude věnovat pouze sportu, vzhledem k nezájmu o jeho plemenitbu čerstvým spermatem od Svazu Haflingů.

 

Otec: ANTINOR je zřejmě nejslavnějším italským hřebcem plemene Hafling. V roce 1998 se stal evropským a v roce 2000 i světovým vícešampionem . V letech 1999 a 2002 zvítězil na Fieracavalli ve Veroně. Antinor se v plemenitbě velmi osvědčil a má dnes zařazených již více než 65 synů, z nichž se pět stalo národními šampiony a čtyři národními vícešampiony. Jeho otcem je další vynikající plemeník Afghan II, na kterého je Artist příbuzensky prochován. Afghan II se v roce 1990 stal prvým světovým šampionem a za svou chovnou kariéru po sobě zanechal téměř 40 synů, mezi nimi i slavného Amadeasvětového vítěze 2000.

Klisna COBRA matka hřebce Artist patří rovněž k linii A, a to přes svého otce plemeníka Alpenstern, který je synem již zmíněného plemeníka Amadeus. Linie A reprezentované výše uvedenými plemeníky, na které je Artist prohován, je zřejmě nejprochovanější linií, vyniká jak v ušlechtilosti, tak i v typické barvě a příjemném temperamentu.

 

Ryzák, Hafling,*1.5.2005 KVH 149cm

Chovatel:Herbert Mur, Italie Majitel: Bedřich a Jana Hanákovi, Pernarec, http://www.hanak-horses.eu/

 

 

Rozhodli jste se připustit svou klisnu? Je potřeba vybrat si správného plemenného hřebce? Výběr vhodného hřebce je velmi důležitý, a v tom vám i letos může pomoci časopis Jezdectví. Jako každoročně pro vás připravujeme do únorového a následujících čísel speciál o připouštěcí sezoně, inseminaci, jednotlivých plemenných hřebcích, přehlídkách hřebců v chovatelských stanicích.

Publikováno: 29.3.2019 10:00:00
Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 8/2020