Hřebec na dnešní den: Coupe Gold

PR text / Jaký otec, takový syn: Coupe d’Or zvítězil v roce 2010 a jeho syn Coupe Gold se stal oslavovaným vítězem OS (Oldenburg-International) körungu ve Vechtě v roce 2014. Typ, formát, rámec, to vše mluví samo za sebe: Coupe Gold je sportovní hřebec, jakého si jen může člověk přát.

Během oldenburských dní hřebců v roce 2014 jej za prvotřídní skok ve volnosti a kvalitní pohyb diváci mnohokrát odměnili bouřlivým potleskem. Coby nejdražší hřebec následné aukce byl prodán do Číny, své působení v chovu ale zahájil v našem hřebčíně. Koncem roku 2015 absolvoval 30denní test ve Schlieckau, kde dle očekávání získal výborné hodnocení za skok (několikrát známka 9,0 a vyšší). Mezitím dosáhl vítězství a vysokých umístění ve skokových soutěžích pro mladé koně a v roce 2017 přidal rovných deset vítězství včetně dvou kvalifikací na Bundeschampionat (s hodnocením 9,0 a 8,8). Doposud představil Coupe Gold dva ročníky velmi povedených hříbat. Celá řada jeho potomků obdržela prémie a patřila k dražším hříbatům na elitních aukcích. Otec Coupe d‘Or se s Jensem Rensenem kvalifikoval na Bundeschampionat a mnohokrát zvítězil a vysoko se umístil na mezinárodních soutěžích pro mladé koně do S (něm.). V chovu se díky prvnímu ročníku hříbat uvedl skutečně grandiózně: Na podzim roku 2014 byli körováni jeho první 2 synové. Mateřský otec Stakkato Gold byl sám mimořádně úspěšným sportovním koněm, vždyť s Janem Sprehe bodoval na mezinárodních parkurových závodech a mnohokrát dominoval odhadům plemenných hodnot FN, v nichž dokonce překonal svého otce a v roce 2015 byl také vyhlášen „Hannoverským hřebcem roku“. Bába Coupe Golda, klisna Larissa, byla s více jezdci úspěšnou T skokankou. Její otec, holštýnský hřebec Landadel, se v roce 1985 stal vítězem výkonnostních zkoušek hřebců a po mnoho let patří k vedoucím plemeníkům Německa. Oldenburská legenda mezi plemeníky, Figaro, zplodil stejně jako plnokrevný Kronprinz celou řadu tvrdých sportovních koní. Oba hřebci patří k pilířům úspěšného oldenburského chovu a ovlivňují jej i skrze další generace.

 

Rozhodli jste se připustit svou klisnu? Je potřeba vybrat si správného plemenného hřebce? Výběr vhodného hřebce je velmi důležitý, a v tom vám i letos může pomoci časopis Jezdectví. Jako každoročně pro vás připravujeme do únorového a následujících čísel speciál o připouštěcí sezoně, inseminaci, jednotlivých plemenných hřebcích, přehlídkách hřebců v chovatelských stanicích.

Publikováno: 14.1.2019 7:00:00
Kategorie: chov
Rubrika: ostatní
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 8/2020