Finále KMK 2013: Noví šampioni

Kritéria mladých koní je chovatelská soutěž pro 4- až 6leté klisny, valachy a hřebce hodnocená komisařem na styl koně. Letošní první kolo skokového KMK mělo proběhnout 5. 4. v Opavě, nicméně počasí start posunulo až na 8. 5. do Brna-Panské líchy a opavské kolo se nakonec konalo 15. května.

Aktualizace 21. 9. 14:00 HOD: Přidán krátký článek z Panské Líchy.

Aktualizace 10. 9. 15:22 HOD: Přidána fotogalerie z dekorování finále všestrannosti.

Aktualizace dne 9. 9. 13:52 HOD: Přidána TZ Zduchovické finále KMK 2013 zdárně zakončeno

Slavnostní dekorování všech úspěšných účastníků a závěrečné defilé vítězů oficiálně zakončilo čtyřdenní finále Kritérií mladých koní ve skocích a v drezuře, které na zduchovickém kolbišti doplnila i přehlídky 3letých klisen a letošních hříbat.

V neděli se uskutečnila druhá kola pro skokové koně kategorie 5 a 6letých. Přestože v obou kategoriích bylo několikrát uděleno pěti komisaři skutečně vysoké hodnocení, nikdo neměl na suverénního šestiletého hřebce Quimero-M, jehož po parkuru vedl Ondřej Zvára. V šestiletém ročníku oddělní hřebců a valachů již v sobotu předvedl hřebec jako jediný výkon nad 27 bodů, ani v neděli nezaváhal a dostal se na ještě vyšší ohodnocení, a to 27,833 bodů. Od všech komisařů získal vysokou známku 9,5 za skok a s náskokem téměř 4 bodů zvítězil.   

Pro druhé místo si dojel Quentino Donth-M, kterého sedlal Jaroslav Jindra. I ti dosáhli v neděli na hodnocení těsně nad 27 bodů, zároveň se jim však strhávaly dva body za skokovou chybu. I tak to stačilo na druhé místo, neboť po prvním kole lepší Crux s Markem Hentšelem taktéž chyboval a s minimálním rozdílem skončil čtvrtý. O jednu desetinu ho porazil oba dva dny bezchybný Er-Kill s Jiřím Papouškem.

Náročnou dvoukolovou soutěž nepřekonala jediná klisna v šestiletém ročníku bez shození a všechny minimálně v jednom kole zaznamenaly chybu. To se projevilo i ve výsledcích, a tak jedinou dvojicí, která překonala 50 bodů, byla vítězná Celeste s Karlem Polákem. Klisna se nevyhnula jednomu shození právě v nedělním závěrečném parkuru. Naopak chybám se vyvarovala favoritka Zippy Zaira, která po sobotních 8 trestných bodech dokončila čistě a nakonec skončila druhá. Zato dvě shození v neděli připravily Mary Lou 1 o druhé místo, a tak klisna startující jako jediná v disciplínách drezura i skoky získala podruhé třetí příčku.

Jiný scénář byl u o rok mladší kategorie, kde nejlepší trojlístek ani jednou nechyboval a o pořadí rozhodly pouze body od komisařů. Těm se nejvíce líbily klisny Indoctra (Jiří Papoušek), Lolla (Iva Holíková) a Al Grana (Jan Zwinger). Vítězná Indoctra měla náskok na následující tři klisny téměř dva body a získala celkově 52,1 bodů.

V oddělení hřebců a valachů si pro první místo dojel Jiří Luža a Zento-S a díky lepšímu hodnocení z nedělního kola nakonec předstihli z prvního kola vedoucího Carefula Z vedeného Ivou Holíkovou. Třetího nejlepšího koně sedlal opět Jiří Luža, byl jím Canturo S.

Ondřej Zvára se již těší do Lanakenu

Jedním z těch, kteří se krátce po KMK ve Zduchovicích představí na mistrovství světa mladých koní v belgickém Lanakenu, je právě vítěz kategorie šestiletých hřebců a valachů – Quimero-M s Ondřejem Zvárou, kterého jsme požádali o krátké zhodnocení.

„Byl jsem moc spokojen, Quimero-M od prvního parkuru skákal výborně. Dnes jsem byl přece jenom nervózní, jelikož vznikl trochu tlak, a tak jsem udělal několik jezdeckých chyb, které mě mrzí, ale Quimero potvrdil opět svoji třídu a myslím, že zaslouženě zvítězil,“ konstatoval Ondřej Zvára.

Jak hodnotíte náročnost kurzů? Dnes např. řada vašich soupeřů chybovala na exeru číslo 8...
Ano, všiml jsem si toho, tak jsem si ho snažil dvojnásob pohlídat. Náročnost mi přišla menší než včera, kdy to byl opravdu dost náročný parkur pro kategorii koní, která se zde sešla.

S jakými cíly budete odjíždět do Lanakenu?
Rozhodně cíl je se dostat se do finále, a pak ve finále předvést co nejlepší výsledek.
Vezu tam poprvé českého koně, tak bych moc rád dobře reprezentoval naši plemennou knihu.

Pětiletý Sir Boss nezklamal

Zatímco na horním kolbišti se uskutečnily dvě skokové soutěže ve dvou kategoriích, do drezurního obdélníku se v neděli vydali pouze pětiletí. Z desetičlenného pole si s úlohou hravě poradil Sir Boss společně s Evou Jančaříkovou a dojeli si pro vítězství a titul šampiona.

Hřebec, který byl dobře ohodnocen i při mistrovství světa mladých koní ve Verdenu, získal oba dva dny nejen nejvyšší hodnocení, ale jako jediný dosáhl na více jak 80 %. Jeho finální skóre činilo 84,65 %.

Díky vydařené nedělí jízdě se o příčku výše na konečné druhé místo dostala dvojice Tereza Hábová a Dylano-R. Za jízdu ohodnocenou 75,4 % předstihli Petru Miki Civišovou s Bordeaux 3 o jednu setinu. To jim se ziskem 76,4 % stačilo na druhý nejlepší výsledek soutěže. Přestože Bordeaux 3 a Petra Miki Civišová měli po prvním dni znatelný náskok, až pátá nejlepší jízda druhého kola je nakonec stála jednu příčku a těsně skončili třetí.

Eva Jančaříková je z finále KMK nadšená

Veleúspěšnou jezdkyní v drezurním finále KMK byla Eva Jančaříková, která vybojovala se svými koňmi prvenství v kategoriích pěti i šestiletých koní. Nechybělo přitom mnoho a mohla triumfovat i v soutěži pro čtyřleté koně.

„Jsem velmi spokojena, Sir Boss je vynikající kůň s vynikajícími chody. Na druhou stranu musím prozradit, že dnes již byl trochu unavený, jelikož toho na něj bylo přece jen hodně. Ale i tak jsem z něj nadšená. Jelo se mi na něm výborně, jen ve cvalu jsem jej musela o něco více tlačit, ale jinak byl velice pozorný,“ uvedla Eva Jančaříková.

Které z vašich dvou vítězství při finále KMK bylo náročnější?
Určitě s Belissimusem. Sir Boss je totiž momentálně ve své kategorii mnohem jistější, než Belissimus v šestiletých, kde nemá letos tolik stabilní výsledky.

Jak hodnotíte organizaci celých závodů?
Pořadatelé si zaslouží velkou pochvalu. Povrch byl výborný, spousta věcí se oproti loňsku zlepšila, vyšli nám také vstříc, co se týče pevných boxů či opracování na obdélníku apod. Pak jsou tu další naprosto samozřejmě záležitosti, které ideálně fungovaly, jako např. sociální zázemí nebo stravování. Určitě budu moc ráda, když zde bude finále KMK i příští rok.

U řady mladých koní se po úspěšném absolvování KMK dostává ke slovu možnost prodeje. Je takové riziko i v případě vašich svěřenců?
Určitě ne. Se Sirem Bossem určitě budeme chtít obhájit svoji pozici příští rok při KMK, Belissimus bude pokračovat na úrovních St. Georges a v IM a rozhodně nepočítáme s prodejem ani Beu Dreama ani Rappera Joe. Rapper je doslova náš miláček!

Vítězkou přehlídky 3letých klisen je Apella

Poprvé v historii vyhrála přehlídku tříletých klisen plemene český teplokrevník izabela! Šampionkou totiž komisaři zvolili klisnu 65/293 Apella po 2906 Federweisser z matky SM 3627 Koketa. U vyhlašování výsledků zastupoval chovatelku a majitelku klisny Zdeňku Křivkovou, která raději zůstala mezi diváky v ochozech kolbiště, její manžel. Ten se o své dojmy podělil s moderátorem akce Alešem Suchánkem. „Maminka Apelly je ještě krásnější. Je to izabela, což někdo nemusí. Já se přiznám, že jsem také nikdy nebyl vyznavačem této barvy, ale když se to vydaří, tak je to radost,“ konstatoval. Na otázku, zda věřil v takový úspěch, odpověděl: „Když jsme poprvé přijeli do Nového Jičína, tak jsem si říkal, že bychom mohli být do pátého místa a vyhrála. Když jsme přijeli do Tlumačova, říkal jsem si to samé, a také vyhrála. No, a když jsme přijeli sem a viděl jsem ostatní klisny, opět jsem si říkal, že když budeme do pátého místa, budeme naprosto spokojeni. Jak to dopadlo, to vidíte...“

Přehlídka hříbat plemene ČT

Vítězkou přehlídky hříbat plemene český teplokrevník se mezi klisničkami stala Christa po holštýnském hřebci 1744 Christon z matky 54/606 Jurista po Aristo Z. Zajímavostí jistě je skutečnost, že Jurista zvítězila v loňském ročníku celostátní přehlídky tříletých klisen. Majitelem i chovatelem Christy je MVDr. Josef Lysák z Ivanovic na Hané. V kategorii hřebečků vyhrál Gucci po hřebci 1558 Galandro ZH z matky Action-Elite Z po Action Hero. Majitelem i chovatelem je Petra Vraná z Ostrova u Stráže nad Ohří.

20:10 HOD: Skokovými šampiony šestiletých jsou klisna Celeste a hřebec Quimero-M.

 16:30 HOD: Ve finále všestrannosti KMK pětiletých zvítězila R. Dvořáková s Prestonem. Mezi šestiletými zvítězila dvojice E. Opravilová a Lasing.

Drezurním šampionem pětiletých je s výrazným rozdílem hannoverský Sir Boss (jezdkyně E. Jančaříková). Za ním skončil další hřebec, KWPN Dylano-R (j. T. Hábová) a třetí hannoverská klisna Bordeaux 3 (j. P. M. Civišová).

14:40 HOD: Pětiletým šampionem je Zento-S. Tohoto KWPN hřebce (o: Zento) jezdil Jiří Luža a stejně jako mezi čtyřletými hřebci Jiří Hruška obsadil také třetí místo, a to se synem Cantura, Canturem-S (KWPN). Vicešampionem je Careful Z (Consulent I) s Ivou Holíkovou, plemeno Zangersheide. Tito tři hřebci dokončili obě kola bezchybně, stejně jako šestý Lauro Star (T. Navrátil).

 Aktualizace 8. 9. 14:20 HOD: Šampionkou pětiletých klisen Indoctra. Klisnu plemene CS (Indoctro x Silvio II) předváděl Jiří Papoušek. Jako druhá skončila dcera sportující klisny Extreme Chaos klisna Lolla (Obourg) plemene ZFDP s jezdkyní Ivou Holíkovou. Třetí místo patří Al Graně (Al Campo x Le Patron) s Janem Zwingerem. Pouze tyto tři klisny ani v jednom kole nechybovaly.

 Aktualizace 8. 9. 11 HOD: Přidána TZ Šestiletí Celeste a Quimero-M s nadějí do neděle

V sobotu 7. září nastoupili jako poslední do finálového klání KMK šestiletí skokani, a právě jejich první finálové kolo otevřelo druhý závodní den ve Zduchovicích. Zahraniční stavitel Josef Maier připravil nejstaršímu ročníku náročný parkur.

V obou kategoriích šestiletých bylo vidět hned několik výsledků s 16 i více trestnými body, což znamená, že komisaři se ani nedostali ke slovu a kůň nebyl hodnocen.

Šestiletý Quimero-S se předvedl ve skvělém světle
Našlo se ale několik dvojic, které si s trasou parkuru S** (130 cm) poradily bez sebemenších problémů. Nejlépe se představil šestiletý hřebec Quimero-M vedený Ondřejem Zvárou. Do druhého dne postupuje se ziskem 27,267 bodů, a to včetně dvou známek hodnoty 9,5 bodu za skok a obratnost koně. Mezi klisnami bylo možné vidět nižší hodnocení, a pouze průběžně druhá Mary Lou 1 se může pyšnit známkou 9. Tu vedl na skocích Kamil Papoušek. Klisna se jako jediná účastnila i drezurní zkoušky, kde si vedla taktéž dobře. Ve skocích ji porazila po prvním dni pouze klisna Celeste, jejímž jezdcem byl Karel Polák. Ta si nese hodnocení 25,867 bodů.

Ve čtyřletých je již jasno
Druhou skokovou soutěží sobotního dne bylo vyvrcholení nejmladší kategorie. Na čtyřleté koně totiž čekalo již druhé kolo. Mezi klisnami roli favorita nepotvrdila nejen po prvním kole vedoucí Evita R s Kateřinou Mestenhauserovou, ale ani Lyons Creek Tulamorka v sedle s Miloslavem Příhodou, které se nevyhnuly skokové chybě. Z jejich hodnocení se tak odečítaly body a na prvenství dosáhla jedna z mnoha klisen po hřebci Aristo Z – po prvním kole třetí klisna Holčina 1 s Janou Polákovou. Naopak mezi hřebci a valachy si opět pro nejvyšší hodnocení dojel Casino-T v sedle s Jiřím Hruškou. Tato dvojice jako jediná dosáhla v této kategorii na hodnocení nad 26 bodů po oba dva dny.


Jiří Hruška doufá, že Casino-T nepůjde do světa
Jiří Hruška si v sobotu připsal celkové vítězství ve finále KMK se čtyřletým Casinem-T, který byl jednoznačně v roli favorita. Jak těžké bylo v takové roli obstát a jaká čeká koně budoucnost, na to jsme se zeptali přímo jezdce.
„Jsem moc rád, že Casino-T potvrdil roli favorita. Do finále postupoval s nejvyšším počtem bodů z kvalifikací, když asi čtyřikrát zvítězil. U těchto mladých koní je totiž vždy hodně těžké potvrdit formu, protože jsou to pořád takové děti a jejich výkony kolísají nahoru a dolu. Udělal mi tak tímto výsledkem velkou radost,“ prohlásil Jiří Hruška.

Někteří jezdci hovořili o tom, že parkur byl pro tuto věkovou kategorii dost náročný. Cítíte to stejně?
První kolo bylo technicky náročné, ale nebylo až tak na výškách, druhé kolo bylo větší, ale jednoduchým kurzem bylo potřebovat potvrdit výsledek z prvního dne. To, že jsme mohli vidět i více chyb, molo být ovlivněno určitou únavou. Pro většinu koní to bylo možná poprvé, co skákali třetí den po sobě. Někteří dokonce mají již zimní srst a přitom bylo dost teplé počasí. Osobně jsem na obou svých hřebcích cítil únavu. Neměli to tentokrát vůbec jednoduché.

Jakou vidíte budoucnost Casina-T?
Sám nevím, zda půjde pryč a opustí moji stáj, stejně jako se tak stalo u loňských svěřenců. Tehdy jsem v obou čtyřletých kategoriích sedla první dva koně a všichni odešli. Uvidíme, jak se domluvíme s majitelem Casina-T. Možná, že u mě zůstane. Pokud se však dostane do jakýchkoliv dobrých rukou, tak ho čeká velká budoucnost. Cítím v něm velkou potenci a zároveň je to velmi pozorný kůň.

Dvě drezurní kategorie znají vítěze

I na drezurním obdélníku bylo možné vidět v sobotu 4 a 6leté koňské naděje. Oproti skokům však v obou případech šlo již o druhá a tedy i závěrečná kola. Zatímco do nejmladší kategorie se kvalifikovalo poměrně velké množství dvojic, šestiletý ročník měl pouze čtyřčlenné startovní pole.

Nejen sami jezdci a jejich trenéři, ale i přítomní diváci se mohli těšit na bohatý komentář předváděných výkonů z úst britské ikony drezurního jezdectví Jennie Loriston – Clarke, která nezůstala pouze u pár slov. Tato výborná rozhodčí a trenérka vedla navíc v dopoledních hodinách drezurní seminář pro rozhodčí i širší odbornou veřejnost, který měl ze strany účastníků velký ohlas.

„Domácí“ Janne 1 porazila importy
Drezurní úlohou pro čtyřleté koně nejlépe proklouzla klisna Janne 1 po hřebci Lancelot, kterou sedlala Petra MIki Civišová. Klisna získala stejně jako při pátečním kole hodnocení 79,2 % a s náskokem dvou procent zvítězila před Corazón de Oro s Hanou Vášáryovou. Ty se naopak na druhé místo vyhouply vydařenou jízdou a na třetí příčku odsunuli Evu Jančaříkovou s hřebcem Beu Dream. Tato dvojice v sobotu předvedla až pátý nejlepší výkon a v součtu to na lepší jak třetí místo těsně nestačilo. Jezdkyně se však mohla radovat z výhry v následující kategorii šestiletých.

Obhájce Belissimus nenašel konkurenci
Nejen loňský vítěz pětiletých hřebec Belissimus, ale také letošní účastník mistrovství světa mladých koní ve Verdenu nenašel ve Zduchovicích přemožitele. Přestože hřebec nepředvedl kvalitně změny cvalu a projevilo se to v hodnocení, stejně ho Eva Jančaříková dovedla do vítězného konce se ziskem 78,5 %. To byl větší jak čtyřprocentní náskok na druhou klisnu Viva La Vida s Emou Jančářovou.


A co říkají drezurní vítězky o svých svěřencích?
Petra Miki Civišová o Janne 1
Čekala jsem, že budu bojovat o třetí až čtvrtou pozici. Janne je hodná klisna, která chodí každý den stejně dobře, ale ve výhru jsem opravdu nedoufala. V její prospěch určitě hovořilo to, že je poslušná a dobře rovně chodí celou úlohu. Není sice v pohybu až tak výrazná, ale přesto ty cviky vykonává velmi ochotně – a právě proto dnes podle mě zvítězila. Ačkoliv jsme v pátek i v sobotu dostali shodně 79,200 %, druhý den se mi jelo o něco lépe, jelikož přece jen byla o něco víc uvolněnější.

Eva Jančaříková o Bellisimusovi
Vzhledem k tomu, že Bellisimus měl v poslední době zdravotní problémy, tak jsem s výsledkem naprosto spokojená, a to i přes drobné zádrhely které nás potkaly. Včera chodil více na přilnutí a lépe se koncentroval. Dnes byl rozvernější a veselejší. Nutno však podotknout, že se v druhém kole jednalo také o mnohem těžší úlohu. Co se týče skutečnosti, že se v soutěži šestiletých startovalo téměř v podvečer, kdy na jízdárnu sousedící hala a stromy vrhaly stíny, tak to pro nás nebylo vůbec na škodu. Naopak – Bellisimus těžko snáší horko a bylo tedy výhodou, že bylo již trošičku chladněji, než první den.

Během soboty proběhlo také první kolo chovatelské přehlídky hříbat a tříletých klisen. Mezi nejlepšími zástupci v obou kategoriích se rozhodne při nedělním finále.

Orientační program na neděli 8. září 2013

09:00    2. kolo finále KMK - Drezurní úloha 5F - 5letí koně
09:30    Přehlídka 3letých klisen - SEMIFINÁLE
11:30    2. kolo finále KMK - L** - 5leté klisny
12:30    2. kolo finále KMK - L** - 5letí hřebci a valaši
Přehlídka hříbat - FINÁLE - klisnička a hřebeček 2013
13:00    Přehlídka 3letých klisen - FINÁLE
14:00    2. kolo finále KMK - S** - 6leté klisny
14:45    2. kolo finále KMK - S** - 6letí hřebci a valaši
15:30    Velké dekorování všech vítězů - účast povinná

21:21 HOD: Panská Lícha - KMK 5-ti letých vede po 2 dnech dvojice G. Adamcová a Cenzura 1. V KMK šestiletých se nejvíce daří E. Opravilové s koněm Lasing.

15:38 HOD: Dnes zvítězily tyto dvojice: K. Polák a Celeste (6-leté klisny), O. Zvára a Quimero-M (6-ti letí hřebci a valaši), J. Poláková a Holčina (4-leté klisny), J. Hruška a Casino-T. 

Pro čtyřletou kategorii to bylo již druhé kolo.

Za čtyřletou šampionkou Holčinou (Aristo Z) plemene ČT se umístila hannoverská klisna Bella s jezdcem K. Papouškem, dcera hřebce Graf Top. Třetí skončila další dcera Arista Z, Garista s Ing. Š. Pospíšilovou.  

Za čtyřletým šampionem, holštýnským Casinem-T (Cassini II) skončil s Kateřinou Mestenhauserovou syn hřebce Berlin Eagle Rock plemene KWPN. Třetí opět dojel Jiří Hruška, tentokrát s holštýnským hřebcem Numero Uno-T (Numero Uno).

Aktualizace 7. 9. 9:46 HOD: Přidána TZ Po prvních kolech drezury vede dvakrát Jančaříková

Drezurní disciplína má od pátku již všechna první kola na rozdíl od skoků odjetá. Hned dvakrát se na vedoucí pozici dostala Eva Jančaříková. Ta potvrdila roli favoritky jak s pětiletým Sir Bossem, tak s šestiletým Belissimusem.

 Nechybělo přitom mnoho a mohla si úvodní soutěžní den připsat hattrick. Nakročeno na něj měla již od kategorie čtyřletých s Rapper Joem. Uprostřed úlohy se však stalo něco, co nikdo nečekal. Vystoupení tohoto koně s Evou Jančaříkovou chvíli připomínalo více rodeo, než drezuru. „Udělala jsem jezdeckou chybu a před úlohou jsme mu dotáhli sedlo. Při nacválání ho pak přitiskl podbřišník a kvůli tomu začal výrazně vyhazovat,“ vysvětlila později situaci.
Eva Jančaříková si startovala mezi čtyřletými také s Bau Dreamem a díky zisku 78,600 % obsadila v úvodním kole druhou příčku. Lepší výsledek předvedla pouze Petra Miki Civišová s klisnou Janne 1. Třetí příčka patří prozatím Mgr. Haně Vášáryové s Corazón de Oro.
Jak již bylo zmíněno, v soutěži pětiletých vede Sir Boss s Evou Jančaříkovou, a to s vysokým ohodnocením 85,000 %. Druhá Petra Miki Civišová s Bordeaux 3 na ně ztrácí 6,8 %. Se 7,74 body, tj. 77,400 %, je na bronzové pozici po prvním kole Tereza Hábová s Dylano-R.
Nejméně obsazenou drezurní kategorií je ta pro šestileté koně. Mezi čtyřmi účastníky zatím nenašel přemožitele Belissimus s Evou Jančaříkovou. K jejich výsledku 79,600 % se nejvíce přiblížila Mgr. Ema Jančářová s Vivou la Vida. Ti obdrželi známku 75,200 %. Na pódiových místech figuruje do třetice Petra Miki Civišová – tentokrát s kisnou Mary Lou 1. Na jejich procentuálním kontě je po úvodní části dvoukolové soutěže 71,200 %.


Páteční dojmy Evy Jančaříkové

Eva Jančaříková je jednou z mála účastnic, která má své koňské svěřence ve všech třech věkových kategoriích v drezuře. Navíc se dvěma z nich se nedávno účastnila mistrovství světa mladých koní ve Verdenu. Proto nás mj. zajímalo, jak byla se svými výkony byla spokojena.

Můžete nám popsat své dojmy z úvodních kol?
Jsem velmi spokojena, a to především se čtyřletými koňmi. Beu Dream šel moc pěknou úlohu – adekvátně ke svému věku. A jelikož se jedná o koně velkého a nohatého, se kterým musíme postupovat velmi opatrně, tak vzhledem k tomu to byly známky výborné.
Ačkoliv jsem byla s Rapper Joem diskvalifikována kvůli „menšímu“ incidentu uprostřed úlohy, tak to sice bude znít zvláštně, ale byla jsem nejvíce spokojená právě s ním. Dosáhl totiž největšího výkonnostního vzestupu od poledních závodů a jeli se mi na něm výborně. Bohužel jsem udělala jezdeckou chybu a před úlohou jsme mu dotáhli sedlo. Při nacválání ho pak přitiskl podbřišník a kvůli tomu začal výrazně vyhazovat. Dále jsme již pokračovat nemohli, ale jsem s ním přesto spokojena. Těší mě také známky, které obdržel ještě před diskvalifikací. Je moc škoda, že to dopadlo nakonec takto, byl to totiž velký favorit.
Z výsledku Sir Bosse také vládne spokojenost, jelikož jsme dostali moc krásné hodnocení, přestože na něm již cítím určitou únavu. Budu moc ráda, až mu po těchto závodech nechám odpočinek a tři týdny bude chodit jen do výběhu.
Jako poslední jsem nastupovala v kategorii šestiletých s Belissimusem. Jelikož měl menší úraz ve Verdenu, kdy si natáhl kolení vazy, nastupovala jsem do soutěže trochu s obavami, jak mu to půjde po delší pauze. Na to, že tři týdny nepracoval, tak šel moc pěkně. Já však zaznamenala několik vlastních jezdeckých chyb.

Zmínila jste Verden. Jak jste byla spokojena s tamním působením a lze vůbec srovnávat Verden a Zduchovice?
Spokojena jsem byla, protože je tam vždy úžasná atmosféra a je to zážitek na celý život. Jenže, měli jsme obrovskou smůlu. Pršelo a diváci měli rozloženou spoustu deštníků, načež Sir Boss propukl panice, bál se a kvůli tomu jsme nepředvedli ani třetinu ze svých kvalit. No, a Belissima začala bolet zadní noha a okulhal. Takže z tohoto úhlu pohledu spokojena být nemohu. Byl to pro nás opravdu smolný Verden. Víc smůly jsme si snad najednou ani vybrat nemohli.
Ještě k tomu srovnání. – Vždy záleží na rozhodčích a na tom, co chtějí vidět. Ve Verdenu např. rádi vidí koně více shromážděné, více napřímené a na kontaktu. Musí být kadencovaný a také poslušný a přesný. Oproti tomu – dnešní závod na mě působila rozhodčí Jennie Loriston – Clarke, že se jí líbí hladký a uvolněný průběh soutěže. Každý chce vidtě trochu něco jiného. Ve Verdenu jsem byla již třikrát a pokaždé to bylo trochu jiné a chtěli vidět vždy něco jiného.

Věříte si, že byste mohla ve všech třech kategoriích proměnit svoji účast ve vítězství?
Kdybych mohla startovat s Rapper Joem, tak bych si věřila, že vyhrajeme 4leté koně. Beu Dream je víc doinantní a u něj to může být pokaždé jiné. V jeho případě bude hrát roli štěstí. Co se týká Sir Bosse a Belissima, tak tam by to snad mohlo vyjít.


Skokové finále v pátek bez šestiletých

Skoky měli na programu v pátek pouze kategorie čtyř a pětiletých koní. Šestiletí úvodní kolo odstartují až v sobotu. Mezi nejmladšími skokany převáděla úspěšně své svěřence Kateřina Mestenhauserová, s pětiletými koňmi se dařilo Ivě Holíkové.

Kateřina Mestenhausrová v soutěži čtyřletých klisen zvítězila s Evitou R. Jejich výkon byl komisaři ohodnocen v součtu 25,900 body. Necelé tři desetiny k vedení zbývaly Miloslavu Příhodovi s Lyons Creek Tulamorkou. Třetí je aktuálně Holčina 1 s Janou Plákovou. Tato dvojice obdržela 24,900 %.
První kolo čtyřletých hřebců a valachů ovládl Jiří Hruška s Casinem-T poté, co získali rovných 26 bodů. Druhá je Kateřina Mestenhauserová s Eagle Rockem (25,667 bodů) a třetí Kamil Papoušek s Econoom Texelem (24,400 bodů).
Více než dobře zahájila finále pětiletých klisen Iva Holíková. S Luanou-T obdržela 26,333 bodu, což byla vůbec nejvyšší číslovka. Navíc si připsala i třetí nejlepší výsledek – pro změnu s Lollou (25,600 b.). Mezi tyto výsledky se vešel pouze Jiří Papoušek s Indoctrou. Jejich bodové skóre bylo 25,700.
Iva Holíková figuruje mezi nejlepšími dvojicemi soutěže pětiletých hřebců a valachů. S Carefulem Z je druhá po zisku 26,400 bodů. Před ní i za ní je Jiří Luža. Ten absolvoval vůbec nejlepší první kolo se Zentem-S, byť jej od druhé pozice dělilo jen 33 setin bodu. Na třetí místo mu s Canturem-S stačilo 25,667 bodů.

Jiří Hruška roli favorita se čtyřletými klisnami nepotvrdil

Jiří Hruška vynikal se svými svěřenci zejména v kvalifikacích čtyřletých, proto nás zajímalo, jaké měl pocity po prvním kole. „Dnes se nám dařilo o poznání hůře, než v kvalifikacích, kdy se čtyřleté klisny často umísťovaly na prvních třech příčkách a tentokrát tam není ani jedna z trojice. Beru to na svá bedra, nejezdil jsem zcela optimálně a ze začátku jsem hodně ztratil. V kategorii hřebců to již bylo podstatně lepší,“ uvedl na úvod rozhovoru Jiří Hruška.

Letos zcela chybíte v kategorii šestiletých, čím to je?

Vloni jsem měl dva šestileté koně a celkem jsem startoval na osmi koních. Nemám tu ani jednoho z nich, jelikož všichni změnili majitele. Ale mám radost, že se jim dál daří – např. Luana-T s Ivou Holíkovou je mezi pětiletými klisnami po 1. kole ve vedení.

Jak vám vyhovují kurzy Josefa Mayera, který mimochodem stavěl parkury i při vašem domácím Skokovém poháru ČP v Opavě?
U nás v Opavě postavil snad nejtěžší kurzy v rámci Skokového poháru. Tady to 4letí koně neměli také lehké, 5letí to již měli o něco snadnější, ale ve všech případech to bylo korektní, na cválání dopředu, takže v pohodě...

Jaké šance si nyní dáváte na výraznější úspěchy?

Na bednu mám šanci již jen v kategorii 4letých hřebců – pokud se nám podaří zopakovat páteční výkon. Jinak to nevidím příliš reálně na nějaká jiná pódiová umístění.


Jennie Loriston-Clarke přijela do Zduchovic nejen soudcovat
Velmi významným hostem při finále KMK ve Zduchovicích je paní Jennie Loriston-Clarke. Ta je jednou z předních britských jezdkyň a trenérek, která reprezentovala Velkou Británii na čtyřech olympijských hrách.

V současné době je mezinárodní drezurní FEI rozhodčí a FEI rozhodčí třídenních testů. Sama skončila s aktivní soutěžní kariérou na konci roku 1995. Mj. se může pochlubit tím, že byla roce 2006 oceněna královnou za velký přínos a zásluhy v jezdectví, jako vůbec první člověk z tohoto oboru. Zajímalo nás, jak se jí líbí v České republice a konkrétně ve Zduchovicích, a proto jsme ji požádali o krátký rozhovor. „Máte překrásnou zemi a počasí je tu skvělé, takže jsem moc nadšená a líbí se mi tu. Také zdejší areál je velmi pěkný a výkony, které jsem doposud měla možnost vidět, byly kvalitní,“ pronesla na úvod.

Program pro tento víkend máte velmi nabitý i mimo drezurní obdélník. Můžete prozradit, co vše máte naplánované?
Kromě rozhodování jsme v pátek měli veřejnou diskuzi nad videozáznamy jednotlivých výkonů, během nichž jsem se snažila jezdcům pomoci radou před sobotními a nedělními druhými koly. Hovořilo se mj. o zlepšení rovnováhy koně, přenesení rovnováhy více na záď apod.

Do jaké míry se dle vašich zkušeností dají zlepšit výkony na základě takové diskuze u videa?
Samozřejmě by to bylo lehčí, pokud by trénink probíhal na živo s koňmi, ale to nejde, protože se jedná o soutěž. Myslím si však, že jezdci mé rady pochopí a vezmou si je k srdci i touto formou. Věřím, že se tedy jejich výkony mohou zlepšit výrazně.

V sobotu se uskuteční pod vaším vedením seminář pro rozhodčí. Co všechno se během něj bude probírat?
Připravila jsem si pro posluchače videozáznamy jízd různých koní, na různých úrovních sportovní kvality. Budeme společně probírat a diskutovat, co bychom chtěli vidět a co naopak mnohdy vidíme. Bude se hovořit o tom, jaké dáváme známky za chody atd. Věřím, že to bude určitě velmi přínosné.

Josef Mayer podruhé ve Zduchovicích


Stavitel parkurů Josef Mayer je ve Zduchovicích již podruhé. Minulý rok zde za jeho účasti probíhalo v rámci finále KMK školení stavitelů parkurů. „Zdejší kolbiště již dobře znám. Je zde výborný povrch, díky němuž koně mohou předvádět nejlepší výkony,“ pochválil zdejší závodiště.

Jak hodnotíte výkony koní po úvodních zahřívacích kolech a do jaké míry ovlivnily stavbu parkuru pátečních prvních kol?
Ve čtvrtek jsem tréninky pečlivě sledoval ve všech kategoriích. Jsou tu opravdu dobří koně, stejně tak jako středních kvalit i ti, co asi jen těsně splnili kvalifikaci. První kola jsem postavil tak, aby se koně mohli rozběhat a byly pro ně lehčí. Ve druhém kole již ovšem určitě přitvrdím.

Můžete popsat hlavní zásady při stavbě parkurů určených mladým koním?
Pro čtyřleté koně je důležité, aby mohli cválat. Distance mezi skoky jsou tak delší – nejkratší jsem postavil na 6 cvalových skoků. U starších koní, zejména těch šestiletých, jsou již požadovány větší schopnosti. V distancích jsou tak již zařazovány i kombinace nebo se skáče přes otevřený vodní příkop. Např. v neděli počítám do kurzu s kombinací po vodním příkopu.

Máte tedy již přesně rozmyšlené, jak budou vypadat druhá kola, nebo se definitivně rozhodnete až podle průběhu kol prvních?
Plánky pro druhá kola nakreslené ještě nemám. Zrovna jsem s asistenty nad tím přemýšlel. Ale určit se podívám na první kola a pak se rozhodnu.

S Janem Pellarem o současnosti, minulosti i budoucnosti KMK

Kritérium mladých koní se letos koná již po dvacáté třetí. U zrodu této soutěže stál mj. Ing. Jan Pellar. Jak se dívá na současnost a s odstupem času i na minulost KMK, to jsme se snažili zjistit v krátkém rozhovoru, který nám poskytl úvodní soutěžní den.

Jak hodnotíte nový model finále Kritérií mladých koní, který se koná letos druhým rokem?
Předpokládám, že tím se rozumí zřejmě skutečnost, že je na programu současně skoková i drezurní kategorie. Pokud je k dispozici areál schopný toto vše pojmout, tak to vůbec není na škodu. Chovatelé, kteří sem váží cestu, tak alespoň uvidí více, než jen finále skokové části.

Co si myslíte o doplnění drezur o soutěž pro čtyřleté koně?
Nevidím to pozitivně, spíše naopak. Nevidím žádný přínos ve skutečnosti, že již čtyřletý kůň je po stránce tréninkového a výcvikového procesu stavěn do role specialisty na drezuru.

 A co v případě přehlídek tříletých klisen a ročních hříbat?

V tom již určitý význam vidím, protože přehlídka tříletých klisen ČT je takovou určitou přehlídkou „krásy“. Hovoří o zevnějškové korektnosti klisen a je jistě zajímavé, že si později mohou chovatelé i sportovní příznivci zavzpomínat, pokud tyto klisny v budoucnu prokážou i patřičné výkonnostní nadání. Krása není vše, ale kvalitní a korektní zevnějšek je samozřejmě základem pro použití koně.

Již pro letošní ročník se uvažovalo o kombinaci finále KMK se soutěžemi všestrannosti. Jak se díváte na tento záměr?

Já ještě nikdy žádné finále vč. všestrannosti neviděl.

Pojďme se tedy podívat spíše do historie KMK. Jak se vyvíjela?
Kritérium mladých koní vzniklo v roce 1991, aby pokračoval systém testačních soutěží pro koně z hřebčínů a hřebčinců. Tento model zatím nedoznal změny, protože ji asi nepotřeboval doznat. – Hovořím o tom, že je to stále zkouška skokového stylu koně hodnocená komisaři. Je třeba si uvědomit, že plný název zní: „chovatelské soutěže kritérium mladých koní“. Je to nadstavbová zkouška výkonnosti pro budoucí plemenné klisny a pro plemenné hřebce. Co se týče valachů, tak to není z mé hlavy a nevidím v tom žádný přínos.

Který z dosavadních ročníků byl podle vás ten nejvydařenější?

To je těžké hodnotit. Předváděná kvalita skokového projevu koní doznala za těch 23 let velkého pokroku. Mohu tak těžko srovnávat KMK dnes a to před 15 i více lety. Určitě se čas od času objevili opravdu vynikající jedinci – vzpomínám např. na klisnu Kolumbii a jistě bych mohl jmenovat i některé další.

Co byste dnešním pořadatelům KMK poradil do budoucna?

Hlavně pokračovat a nepřerušovat tuto tradici z jakýchkoliv důvodů ani na jeden jediný rok. Jakmile by se tak stalo, již by se to těžko dávalo dohromady.

18:20 HOD: Výsledky I. kola pětiletých (klisny-skoky): Luana-T, Indoctra, Lolla. Šest klisen došlo bezchybně (dále Quinta, Al Grana, Daytilla), 3 nedokončily (Lousiana, Corlea DK, Noemi).

Čtyřletých klisen absolvovalo bezchybně 10. Vede Evita R, šympionka z Martinic Lyons Creek Tulamorka a Holčina.

Osm čtyřletých valachů/hřebců absolvovalo bezchybně první kolo. Vede prozatím Casino-T, druhý Eagle Rock a třetí Econoom Texel.

6. 9. 11 HOD: Zde najdete startovní listiny finále KMK všestrannosti, které probíhá na Panské líše.

Aktualizace 6. 9. 10:14 HOD: Přidána TZ S Miloslavem Perníčkem o přípravách KMK i zahraničním srovnání

V pátek 6. září již startují naplno finálové soutěže Kritérií mladých koní. Den před tím probíhaly na soutěžních plochách zahřívací tréninky, a tak zbylo alespoň více času na osobní setkání a rozhovory. My jsme si pro vás připravili zajímavé interview s předsedou Svazu chovatelů českého teplokrevníka Miloslavem Perníčkem.

Na co všechno se můžeme ve Zduchovicích od pátku do neděle těšit?
V první řadě bych rád všechny přivítal a pozdravil při 23. ročníku Kritérií mladých koní. Je to vlastně nejdelší nepřetržitě konaná akce v České republice na půdě chovu koní. Již druhým rokem se koná v Jezdeckém areálu Zduchovice u pana Krulicha, což svědčí o tom, že jsme zde byli spokojeni, a i proto jsme se sem vrátili.
Návštěvníci budou moci sledovat program rozšířený do tří dnů – tedy na pátek, sobotu a neděli, přičemž již ve čtvrtek se jezdci a koně mohli seznámit se zdejším areálem a prostory, kde budou předvádět sportovní výkony. Oproti loňsku se rozšířila kategorie drezurních koní o čtyřleté. Letos se jich kvalifikovalo do finále 14, pětiletých 12 a šestiletí jsou čtyři. Další novinkou, jež se vyzkoušela již vloni, je přehlídka letošního ročníku hříbat, kterých by mělo přijet osmnáct. Ta poprvé musela projít kvalifikacemi v Čechách a na Moravě. Stejný počet je i tříletých klisen plemene český teplokrevník.

Program je opravdu velmi nabitý! Jak složité ho bylo poskládat, aby na sebe vše navazovalo?
Významnou myšlenkou bylo, že když chovatel vyjede na delší výlet a nechá své hospodářství doma na čas opuštěné, tak aby viděl z chovu českých i těch evropských koní co nejvíce. Pro realizaci akce, která zahrnuje tolik bodů programu, nevyhovuje zdaleka každý areál. Je třeba alespoň dvou předváděcích ploch, jedno kolbiště, drezurní obdélník a ideálně ještě halu, což v současné době zduchovické kolbiště splňuje.
Sestavit celý program, tak to byl trochu režisérský um. I díky Haně Civišové se nám to podařilo vše skloubit do zmíněných tří předváděcích dnů a jednoho tréninkového. Na druhou stranu se stále ještě učíme. Jak jsem říkal, je to v takovémto pojetí, kdy jsme spojili více chovatelských akcí, teprve druhý ročník. Věřím, že se nám však vše povede zvládnout a diváci i přímí účastníci budou odjíždět odtud spokojeni.

Jak dlouho probíhala příprava na zduchovické finále?
Samotná příprava netrvala až tak dlouho. Dá se říci, že jsme amatérská organizace – tzn., že vše děláme ve svém volném čase. Většinu věcí jsme tak řešili po telefonu Ale myslím, že díky převážně místním nadšencům, kteří se nám snažili připravit co nejlepší domácí prostředí, tak se vše vydařilo. Není proto podstatné, jak dlouho přípravy trvaly, ale jak se vše podařilo zvládnout a jaký bude výsledek.

Jak jste byl spokojen s průběhem kvalifikačních závodů?
Kvalifikačních závodů proběhlo 12 ve skocích, 5 v drezurách a 4 ve všestrannosti. Úroveň bych nechtěl do detailu hodnotit, neboť někteří pořadatelů ke své úloze přistupovali trochu laxně, co se týče překážkového vybavení a dalších papírových požadavků, jež jsou kladeny od svazu. V příští sezoně dojde možná i na nějakou výměnu pořadatelů. Každopádně, když budu kvalifikace hodnotit celkově, tak sportovní úroveň i kvalita koní jde nahoru. Práce komisařů byla velmi dobrá a oproti minulé sezoně byla i větší účast koní. Nemuseli jsme např. spojovat kategorie klisen a hřebců s valachy dohromady. Obecně mají Kritéria stále rostoucí úroveň.

Souběžně se skokovým a drezurním finále KMK ve Zduchovících probíhá i KMK pro všestrannost v Brně na Panské líše. Byl to záměr, nebo to spíše vyplynulo ze situace?

Záměr to nebyl, ale jelikož některé územní celky požadují, aby se střídaly velké akce – i ty chovatelské – mezi Moravou a Čechami, tak jsme chtěli udělat finále v letošním roce na Panské líše. Ve všech případech se však držíme tradičního termínu, jenž je 23 let stejný – první úplný víkend v září. Bohužel jsme se přesně nedomluvili s brněnskými pořadateli, kteří měli na tento víkend v kalendáři ČJF zapsané závody všestrannosti. Tak jsme alespoň nechali v Brně finále KMK ve všestrannosti. Přesto je mým snem do budoucna zrealizovat model, jako je ve Stadl Pauře při rakouském Bundeschampionatu, kde jsou všechny kategorie, jako my máme zde ve Zduchovicích, plus ještě navíc všestrannost. Všichni koně pohybující se v tomto kolotoči kvalifikací tak mají možnost zúčastnit se jednoho velkého finále.

Letos jste pozvali na finále KMK zahraniční rozhodčí a stavitele parkuru. Můžete nám tyto dvě osobnosti blíže představit?
Jednou ze tří drezurních rozhodčí bude paní Jennie Loriston Clarke z Velké Británie, což je bývalá drezurní reprezentantka, několikanásobná účastnice olympijských her a FEI rozhodčí. Takováto osobnost tady ještě nebyla a všichni drezurní jezdci jsou z ní nadšení. Je to dáma, která dodá letošním Kritériím potřebnou váhu. Hodnocení drezurních soutěží by nemělo být nijak napadnutelné, jelikož je to osoba vysokých kvalit a fundovanosti.
Co týče skokových soutěží, máme v jejich případě jiný model hodnocení. Nechali jsme v hodnocení všech pět stylových rozhodčích – tzn., že jsme stejně jako vloni zrušili škrtání nejvyšší a nejnižší známky a tudíž každý, kdo známku udělí, tak se promítne v celkových počtech. Vůbec poprvé jsme pozvali na finále KMK zahraničního stavitele. Jde o pana Josefa Maiera z Německa, což je stavitel nejvyšší třídy – s nejvyšší německou licencí stavitele.
Konkrétně jeho jsme pozvali proto, že již trochu zná české jezdce i české prostředí. Minulou zimu jsme s ním dělali seminář komisařů kritérií, který byl velmi dobře hodnocen. V nedávné době např. také stavěl kurzy při Skokovém poháru České pojišťovny v Opavě.
Já i členové předsednictva Svazu chovatelů českého teplokrevníka si myslíme, že není vždy zcela nutné zvát zahraniční funkcionáře, ale občas pro zvýšení objektivity, zpestření i obecně pro vývoj a souběh se světem je dobré takové lidi občas zvát.

Ve Zduchovicích je mj. i šestice koní, kteří nás budou zanedlouho reprezentovat v belgickém Lanakenu na mistrovství světa mladých koní. Jak hodně důležitá je tato skutečnost pro český chov?
Máte pravdu, všech šest je zde na zduchovické půdě a pět jich bude i startovat v letošních Kritériích. Jedná se o dva pětileté – klisnu Tual Blue a hřebce Carisona, který se zúčastnil již i hannoverského šampionátu ve Verdenu. Dále jde o tři šestileté koně – letos poprvé také českého chovu. Dva hřebci jsou po Guidam Sohn – Galandro, Quimero-M a třetí je valach slovenského teplokrevníka Lepus. Ze sedmiletých koní pojede do Lanakenu hřebec Clifford Z. Také on je nyní ve Zduchovicích ustájen, neboť chceme chovatelské veřejnosti ukázat všechny koně, kteří budou Českou republiku na tomto šampionátu reprezentovat.
Důvodem, proč chceme, aby se na takovýchto akcích prezentovalo co nejvíce českých koní, je mj. i ekonomický ukazatel. Když budou vidět zahraniční kupci, že čeští koně s ČT na levém stehně budou – nechci říkat vyhrávat, ale středně konkurovat těm na mistrovství světa, tak věřím, že se sem mohou vrátit jako budoucí kupci a budoucí zájemci o koně českého chovu. Jsem přesvědčen, že českých chov není špatný, a že když se budou majitelé schopni českým koním zajistit dobré trenéry, jezdce a dobrou prezentaci na kvalitních závodech, tak mohou konkurovat i těm zahraničním koním zapsaným v plemenných knihách v rámci Evropy.
Děkujeme za rozhovor!

Školení i diskuze s Jennie Loriston - Clarke
Drezurní komise ve spolupráci se Svazem chovatelů ČT pozvala jako mluvčí drezurních rozhodčích při finále KMK bývalou britskou reprezentantku a FEI rozhodčí paní Jennie Loriston - Clarke.  Při příležitosti jejího rozhodování na finále KMK ji drezurní komise požádala o uspořádání školení pro rozhodčí všech kategorií, jezdce, trenéry i cvičitele zaměřené na posuzování a hodnocení mladých koní. Školení probíhá za pomoci videa a školicích materiálů, které si paní Jeannie přiveze s sebou.
V souvislosti s Jennie Loriston - Clarke však bude zajímavé nejen toto sobotní školení naplánované mezi 9. až 13. hodinou, ale i páteční program finále KMK, kdy budou soutěže natáčeny na videokameru a poté v odpoledních hodinách proběhne otevřená diskuze a rozbor úloh právě s paní Clarke. Ta se bude snažit také jezdcům doporučit postup pro zlepšení do druhého kola. Tato diskuze je veřejně přístupná.
Jennie Loriston - Clarke je jednou z předních britských jezdkyň a trenérů, která reprezentovala Velkou Británii na čtyřech olympijských hrách a to v Mnichově (1972) a v  Montrealu (1976) s koněm Kadett, v Los Angeles (1984) s Prince Consort a v Soulu (1988), kde byla 14. s holandskou klisnou Gold. V současné době je mezinárodní drezurní FEI rozhodčí a FEI rozhodčí třídenních testů. V posledních letech  soudcuje a školí po celém světě a zúčastnila se také závěrečného výběru olympijského Event týmu USA. Jennie byla první Angličankou, která byla pozvána, aby soudcovala mistrovství světa chovatelů ve Verdenu a také soudcovala četné světové kvalifikace pro Světový drezurní pohár. Sama skončila s aktivní soutěžní kariérou na konci roku 1995 a nyní se soustředí na posuzování koní a pomoc ostatním jezdcům, včetně vlastního chovu mladých koní. Jennie je členem a komisařem Britské Jezdecké Společnosti a Národní Pony Společnosti. Je také respektovanou posuzovatelkou koní a poníků na přehlídkách a hlavní významnou osobností pro chov sportovních koní v Anglii. Velmi si váží toho, že v byla roce 2006 oceněna královnou za velký přínos a zásluhy v jezdectví, jako vůbec první člověk z tohoto oboru.

15:15 HOD: V Jezdeckých závodech naleznete startovní listiny na pátek.

Aktualizace 5. 9. 9:00 HOD: Přidána TZ Od čtvrtka do neděle na zduchovickém finále KMK

Jezdecký areál Zduchovice již podruhé hostí spojené finále Kritéria mladých koní ve skocích a v drezuře. Čtvrtek 5. září 2013 je zahřívacím dnem, kdy jezdci a koně absolvují drezurní tréninky, či zahajovací skákání – tzv. Warm-up.

V pátek již vše vypukne naplno prvními koly pro čtyř a pětileté skokany i pro všechny věkové kategorie drezurních koní. Šestileté parkurové naděje si počkají na začátek jejich dvoukolové soutěže až do soboty, kdy pro změnu vyvrcholí finále pro čtyřleté skokové koně a drezuristy ve věku čtyř a šesti let. Kromě toho se diváci mohou těšit na úvodní části přehlídek hříbat a tříletých klisen.
Poslední závodní den jsou naplánovaná druhá kola pro všechny zbývající kategorie – tedy ve skocích pro pěti a šestileté koně, v drezuře pak již jen pro pětileté. Vedle toho je na programu semifinále a finále tříletých klisen i finále přehlídky hříbat.

Drezura nejobsazenější čtyřletými
Z drezurních soutěží bude nejobsazenější ta pro čtyřleté koně. Na start se jich v ní postaví čtrnáct, přičemž tři jezdkyně předvedou vždy po dvou svěřencích. Eva Jančaříková nejprve nastoupí s hřebcem jménem Beu Dream a pak ještě s Rapper Joe. Mgr. Hana Vášáryová si do Zduchovic přivezla klisny Filipu a Carazón de Oro. Ing. Magda Škardová pro změnu má dva hřebce – a to Exotic-M a Europe-M.
Eva Jančaříková bude mít dva koně i mezi pětiletými. Jsou jimi hřebci Santino a Sir Boss. Soupeřit budou s další desítkou koní, z nichž dva bude sedlat Petra Miki Civišová – Bordeaux 3 a Highland Z.
Posledně zmíněná jezdkyně se objeví na drezurním obdélníku i s šestiletou klisnou Mary Lou 1, kde bude mezi dalšími konkurenty i loňský vítěz Bellissimus s Evou Jančaříkovou, stejně jako taktéž úspěšná klisna Viva la Vida s Mgr. Emou Jančářovou. Čtveřici účastníků doplní Bernstein s Annou Reinbergerovou.

Skokané v šesti kategoriích
Mezi čtyřletými skokany jsou nejvíce zastoupeni svěřenci Jiřího Hrušky. Ten do Zduchovic dorazil s třemi klisnami a dvěma hřebci ročníku 2009. Třikrát uvidíme Kateřinu Mestenhauserovou, a to konkrétně s klisnami Electric Lady a Evitou R a v soutěži čtyřletých hřebců a valachů s Eagle Rockem. V součtu odstartuje 31 čtyřletých koní – 16 klisen a samostatně pak 15 hřebců či valachů.
Vůbec nejobsazenější skokovou soutěží bude ta pro pětileté klisny. Na předběžné startovní listině jich figuruje osmnáct. Nadvakrát je v ní jméno Jiřího Papouška (Lorete a Indoctra), Jana Zwingera (Daytilla a Al Grana) a Ivy Holíkové (Lolla a Luana-T). Iva Holíková má s sebou i dva pětileté hřebce – Carefula Z a Bacardiho 4. Hned třikrát uvidíme s pětiletými hřebci Jiřího Lužu a Marka Kluse. Luža bude sedlat Cantura-S, Riverdiho-S a Zenta-S, Klus pak Carisona, Quinuse a Lora Luise.
V nejstarších kategoriích – tj. šestiletých – se představí 10 klisen a 16 hřebců nebo valachů. Po dvou klisnách mají Zdeněk Hruška (Whoopi DK a Linearis DK) a Jiří Papoušek (La Charlotte a Zippy Zaira). S šestiletými hřebci či valachy uvidíme opakovaně Marka Hentšela (Lepus a Crux), Tomáše Navrátila (Galileo 2 a Crawfordastral) a Jaroslava Jindru (Qentino Donth-M a Narcos 1). Mezi favority bude jistě patřit mj. loňský vítěz pětiletých Eben 2 s Jiřím Skřivanem.

Při KMK o nových trendech v reprodukci koní v ČR
V neděli 8. září od 10.00 hodin proběhne ve Zduchovicích seminář na téma Nové trendy v reprodukci koní v České republice. Přednášejícím bude Ing. Radek Tolman, který je jedním z předních odborníků na asistovanou reprodukci koní v ČR, na níž se již více než deset let úzce specializuje.
Od roku 2001 vede terénní praxi v rámci reprodukce koní a skotu a je oprávněnou osobou k inseminaci koní, skotu, ovcí a prasat. Má dlouholetou praxi i v diagnostice a sonografii. Je pravidelným účastníkem seminářů a stáží v tuzemsku i zahraničí, např. v roce 2010 absolvoval kurz embryotransferu v ET Centru Keros v Belgii.
V roce 2010 založil firmu specializující se na reprodukci koní Tolman Services, jež sídlí v Reprodukčním Centru Líšná, které nabízí zázemí pro dvanáct plemenných hřebců a kompletní reprodukční servis pro klisny, včetně celoročního servisu pro březí klisny.

Kam pro informace?
Startovní a výsledkové listiny budou průběžně publikovány na internetových stránách Jezdeckého areálu Zduchovice, které najdete na www.zavody-zduchovice.cz.
Pořadatelé nejen pro návštěvníky areálu, ale i čtenáře na internetu, naplánovali pro každý den závodů informační zpravodaj, jehož první číslo právě čtete. Najdete v něm kromě souhrnů nejpodstatnějších informací také rozhovory a komentáře jezdců i funkcionářů závodů.

Aktualizace 3. 8. 10:00 HOD: Program finále naleznete zde. Pod článkem najdete přiložené seznamy startujících koní zduchovického finále z katalogu.

Aktualizace 23. 8. 21:00 HOD: Přidána pozvánka na finále KMK, které se koná ve dnech 6. - 8. 9. ve Zduchovicích. Více informací naleznete v článku.

Jezdecký areál Zduchovice všechny srdečně zve na největší chovatelskou a jezdeckou akci v České republice. Již v pátek 6. 9. vyvrcholí v Jezdeckém areálu Zduchovice celoroční klání mladých koní, která bude probíhat až do neděle 8. 9. 2013. Finále Kritéria mladých koní je spojeno s celorepublikovou výstavou 3 - letých klisen. Proběhne současně finále skoků i drezury. Dále bude na programu finále přehlídky hříbat, ze kterého vzejde klisnička a hřebeček 2013 a finále přehlídky 3letých klisen

Aktualizace 23. 8. 9:00 HOD: Přidány výsledky posledního skokového kola ve Zduchovicích.

4 - leté klisny   4 - letí hřebci a valaši

5 - leté klisny  5 - letí hřebci a valaši

6 - leté klisny  6 - letí hřebci a valaši

Aktualizace 21. 8. 23:00 HOD: Přidány předběžné startovní listiny na poslední kvalifikační kolo KMK - skoky ve Zduchovicích. Startky naleznete zde.

Aktualizace 14. 8. 21 HOD: Nejlepší čtyřletou klisnou brněnského kola je Orida M (J. Hruška), mezi čtyřletými hřebci se nejlépe prezentoval Casino Tvedený stejným jezdcem, v kategorii pětiletých klisen vyhrála Daytilla (J. Zwinger) a vítězem mezi pětiletými hřebci se stal Carpineti (S. Kalábová). Kategorie šestiletých musela být pro malou účast sloučena a nejlepší hodnocení zde získal Quimero (O. Zvára).

Kompletní výsledky najdete v sekci Jezdecké závody.

Aktualizace 7. 8. 18:30 HOD: Opřetice: Vítězem mezi pětiletými hřebci se stal Canturo-T (K. Papoušek), nejlepší šestiletou klisnou tohoto kola je Zippy Zaira (J. Papoušek) a mezi šestiletými hřebci byl nejlépe ohodnocen Verdi-S (J. Luža).

Kompletní výsledky najdete v sekci Jezdecké závody.

Aktualizace 7. 8. 14 HOD: Nejlepší čtyřletou klisnou opřetického kola je Evita R (K. Mestenhauserová), mezi čtyřletými hřebci se nejlépe prezentoval Eagle Rock vedený stejnou jezdkyní, v kategorii pětiletých klisen vyhrála Luana-T (K. Papoušek).

Kompletní výsledky najdete v sekci Jezdecké závody.

Aktualizace 7. 8. 10:15 HOD: Dnes se konají KMK v Opřeticích. Předběžné startovní listiny naleznete pod článkem, zde on-line výsledky.

Aktualizace 30. 7. 8:55 HOD: KMK v Políkně 31. 7. pro malý počet přihlášek zrušeno.

Aktualizace 12. 7. 9:15 HOD: Do Jezdeckých závodů přidány výsledky skokového KMK na Ptýrově (10. 7.).

Aktualizace 4. 7. 19:45 HOD: Přidána fotogalerie.

Aktualizace 4. 7. 7:00 HOD: Přidány výsledky. Podrobné v Jezdeckých závodech.

V kategorii 4-letých klisen patří vítezství dvojici J. Hruška a Orida M. Mezi hřebci a valachy se nejvíce dařilo J. Hruškovi s Casino T.

V kategorii 5-ti letých klisen byla nejlépe hodnocena Daytilla, kterou sedlal J. Zwinger. Mezi hřebci a valachy patřila první příčka M. Klusovi s Carisonem.

V kategorii 6-ti letých se první umístil Z. Žíla s klisnou La Cora 1. Mezi hřebci a valachy patřila nejvyšší příčka M. Hentšelovi s koněm Crux.

Aktualizace 2. 7. 9:00 HOD: Do Jezdeckých závodů přidány startovní listiny.

Aktualizace 25. 6. 11:45 HOD: Vzhledem k nepřízni počasí se opět posunuje opavské kolo, tentokrát na 3. července.

Aktualizace 21. 6. 17:15 HOD: Do Jezdeckých závodů přidány výsledky ze skokového KMK v Olomouci.

Aktualizace 18. 6. 16:20 HOD: Vzhledem k odstávce elektřiny se posunuje opavské kolo skokového KMK o jeden den, tedy z úterý 25. 6. na středu 26. 6.

 Aktualizace 12. 6. 18:10 HOD: Přidána fotogaleri a výsledky (naleznete pod článkem a nebo v sekci Jezdecké závody).

Aktualizace 11. 6. 12:55 HOD: Dnes se koná na Suché přesunuté kolo z 5. června. Startovní listiny najdete zde.

11 HOD: Náhradní termín kola na Suché je 11. června.

 Aktualizace 4. 6. 9:17 HOD: Kolo na Suché, které mělo proběhnout 5. 6., je zrušeno. Náhradní termín bude oznámen. Drezurní KMK 8.-9. 6. v Herouticích je také zrušeno.

Aktualizace 24. 5. 23:21 HOD: Přidána fotogalerie z Tachova.

Aktualizace 22. 5. 18:00 HOD: Přidány výsledky ze 4. kola v Tachově.

V kategorii 4-letých klisen patří vítezství dvojici M. Štorkán a Calupa. Mezi hřebci a valachy se nejvíce dařilo J. Papouškovi s koněm Quadori II.

V kategorii 5-ti letých klisen byla nejlépe hodnocena D. Amelusina R 22, kterou sedlal O. Nágr. Mezi hřebci a valachy patřila první příčka J. Lužovi s Riverdim-S. 

V kategorii 6-ti letých se první umístil J. Papoušek s klisnou Zippy Zaira. Mezi hřebci a valachy patřila nejvyšší příčka J. Jindrovi s koněm Quentino Donth-M.

Aktualizace 16. 5. 17:55 HOD: Přidány výsledky třetího kola ve Zduchovicích

V kategorii 4-letých klisen nejvíce bodů získal K. Papoušek s Bellou 2.

Mezi 5-ti letými klisnami se nejvíce dařilo L. Kabátové s Indoctrou. Mezi hřebci a valachy zvítězil K. Papoušek s Igorem van de Heibos.

V kategorii 6-ti letých klisen rozhodčí nejvíce zaujala dvojice J. Papoušek a Zippy Zaira. V kategorii 6-ti letých hřebců a valachů se na 1. příčce umístil K. Papoušek a Chicago 3.

Podrobnější výsledky naleznete pod článkem.


Aktualizace 15. 5. 20:30 HOD: Přidány výsledky druhého kola v Opavě

Kvalifikaci pro 4 - leté klisny i tentokrát vyhrál J. Hruška a Scappa-T. Mezi hřebci a valachy se na vítězné pozici umístila dvojice J. Hruška a Casino-T.

Mezi pětiletými klisnami zvítězil J. Zwinger s klisnou Daytilla. Na 1. příčce mezi hřebci a valachy se umístil M. Klus s Carisonem.

Ve skupině šestiletých klisen vyhrála dvojice V. Jelínková a Milly. Mezi hřebci a valachy zvítězil M. Klus a Chambers.

Podrobné výsledky naleznete už nyní v sekci Jezdecké závody.

 

Aktualizace 8. 5. 18:40 HOD: První kvalifikaci pro 4 - leté klisny vyhrála dvojice Jiří Hruška a SCAPPA-T. Mezi hřebci a valachy byl nejlépe hodnocen opět Jiří Hruška s Casino-T.

Mezi pětiletými klisnami zvítězila Al Grana v sedle s Janem Zwingrem. Mezi hřebci a valachy se nejlépe dařilo dvojici Silvie Kalábová s koněm Carpineti.

V kvalifikaci pro 6 - ti leté klisny se na první příčce umístila dvojice Jakub Ludvík a Sarah-L. Mezi hřebci a valachy první místo obsadil Jakub Štěrba s koněm Galandro.

Aktualizace 7. 5. 15:15 HOD: Přidány startovní listiny.

6. 5. 10:30 HOD: Nahlédněte do seznamu přihlášených koní roku 2013 - skokových je téměř 100 (nezapomeňme, že letos přibyli i valaši), drezurních 20 a všestrannost 8.

Aktualizace 25. 4. 14 HOD: První kolo KMK se neodehraje v Brně, ale na Panské líše.

Termíny jednotlivých kol a finále:

Skoky:
1.polovina – 1. 4. – 20. 6. (6 kol)
5. 4. Opava L. Mamica
8. 5. Brno Panská lícha - J. Jindra (K.Růžička,ml.)
15. 5. Opava L. Mamica
16. 5. Zduchovice A. Starosta (R.Drahota)
22. 5. Tachov J. Chýle
5. 6. Litomyšl V. Hruška
19. 6. Olomouc L. Mamica

2. polovina – 21. 6. – 31. 8. (6 kol)
25. 6. Opava J.Jindra (K.Růžička,ml.)
10. 7. Ptýrov V. Hruška
31. 7. J. Hradec A. Starosta (R.Drahota)
7. 8. Opřetice J. Chýle
14. 8. Brno, Panská Lícha L. Mamica
22. 8. Zduchovice J. Chýle

 Finále: 6 - 8. 9. 2013 Zduchovice MB0283
 

Drezura:
25. – 26. 5. Borová
8. – 9. 6. Heroutice
29. - 30. 6 Nebanice
17. – 18. 7. Zduchovice
10. - 11. 8. Těšánky

 Finále: 6. – 8. 09. 2013 Zduchovice MB0283

Všestrannost:
18. – 19. 5. Borová
8. – 9. 6. Brno – Panská Lícha
22. – 23. 6. Loštice
6. – 7. 7. Kolesa

Finále: 6. – 8. 9. Brno, Panská Lícha

SEZNAM PŘIHLÁŠENÝCH KONÍ

ZÁSADY PRO SOUTĚŽE KMK 2013

PŘIHLÁŠKA DO KMK

Publikováno: 21.9.2013 14:00:00
Kategorie: chov
Rubrika: chovatelské soutěže
Foto: Martina Kůstková
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020