Novinky z oblasti muráňského norika - chystá se mezinárodní mistrovství chlaďasů
Dne 18. 5. 2006 se zástupci ASCHK ČR a chladnokrevných svazů, jmenovitě Jan Blizňák, Tomáš Janda, Jiří Zasadil a Blahoslav Políček, zúčastnili jarního hodnocení klisen chráněného chovu norika muráňského typu v Dobšiné.

V dopoledních hodinách proběhlo předvádění koní Výběrové komisi, jmenované Ministerstvem zemědělství SR, jíž předsedal Ing. František Grácz.

Předvedeni byli 4 noričtí plemenní hřebci, jeden hřebec huculský, 44 norických plemenných klisen, 6 huculských a 28 hříbat. Komise konstatovala velmi dobrou kondici všech předvedených koní a usnesla se, že pro budoucnost chovu by bylo vhodné zabezpečit nového plemeníka.

Komise i hosté dále ocenili dobrou připravenost koní i personálu a upravené prostředí. Nás na koních zaujala především jejich vyrovnanost, konstituční tvrdost, dobrá mechanika pohybu a u klisen jejich dobrá plodnost.

Dalším důležitým bodem a naším hlavním cílem bylo přípravné jednání pro pořádání mezinárodního mistrovství chladnokrevných koní ve formanských jízdách. Jednání se mimo výše jmenovaných účastnili Ing. F. Grácz a MVDr. E. Morvay za Svaz chovatelů Slovenska, Ing. V. Šmelko a Ing. I. Viszlai za Slovenské státní lesy a p. Durčenka za Asociaci formanů Slovenska. Zástupci Polska se omluvili.

Závěry jednání: První mezinárodní mistrovství formanů se bude konat 21.10.2006 v Dobšiné. Bude se soutěžit v párech v disciplínách těžký tah, ovladatelnost a formanská jízda přičemž pravidla jednotlivých soutěží budou zřejmě ještě mírně upravena. Soutěží se zúčastní 3 zástupci z ČR, 3 z Polska a 6 párů ze Slovenska jakožto pořadatelské země.

Odpoledne jsme se na závěr naší návštěvy Slovenska přesunuli do cca 50 km vzdáleného střediska Dlouhá Louka, kde jsou na horských pastvinách odchovávána hříbata a mladí koně.

Tímto tedy zveme všechny zájemce o soutěže chladnokrevníků v říjnu do Dobšiné (18.10 zde proběhne ještě podzimní třídění a 19.10. zkoušky výkonnosti) a zcela jistě Vás budeme podrobněji informovat na Equichannelu i v příštích číslech časopisu Koně.

Publikováno: 1.6.2006 0:00:00
Kategorie: chov
Rubrika: chladnokrevníci
Foto: Blahoslav Políček
Aktuální číslo
Obsah čísla 2/2020