V Tlumačově od begana po mrňouse

O víkendu 28. – 29. 6. se v ZH Tlumačov a.s. konala tradiční výstava, která navazuje na slavné chovatelské dny zemského hřebčince. Letošnímu IX. ročníku přálo slunečné počasí. Výstavu koní uspořádal hřebčinec Tlumačov ve spolupráci se Svazem chovatelů koní Moravy a Slezska a ASCHK.

V sobotu se diváci odpoledne mohli kochat kolekcemi plemen, které ukazovaly pestrost zastoupení koní v tomto regionu. Předvedeni byli zástupci plemen český teplokrevník, koně Kinští, holštýnský kůň, hannoverský kůň, KWPN, Furioso, Shagya- arabové, slezští norici, norici, českomoravský belgický kůň, haflingové, pony různých výšek i plemen. I bohatý program připravili pořadatelé na neděli. Zahájení se ujal emeritní ředitel MVDr. A. Černocký v sedle 2766 Quidama (hlavní foto) a kočí se svými spřeženími, kteří přivezli hosty. Následovaly proslovy, jichž se ujali zastupující ředitel ZH Tlumačov, s. p. Ing. V. Beran, emeritní ředitel MVDr. A. Černocký, hejtman Zlínského kraje MVDr. S. Mišák, Ing. K. Kratochvíle (ZH Písek s. p.), MVDr. J. Dražan, MVDr. Lysák, MVDr. Horník i starosta obce Tlumačov Ing. A. Jonášek. Program měl spád a ukázková čísla střídala přehlídky kolekcí koní, které diváci mohli vidět již v sobotním programu. Rejů kočárů od těch nejmenších až po ty nejtěžší koně bylo nespočet. Děti s poníky předvedly své umění jak v ovladatelnosti těchto malých koní i při skokové ukázce. Práci na dvou otěžích v podání Dariuse a P. Doubka je již tradiční ukázkou zde, vždy patří k tomu nej. Také poníci z této stáje vyloudili na tvářích diváků smích a jejich čísla s malými koňskými svěřenci byla nápaditá a zavedla nás na chvíli do cirkusové arény, kde artisté své dovednosti povyšují na umění. Propojení historie a současného využití koní zhlédli diváci v ukázce mnohostrannosti plemene, které má tuto vlastnost v charakteristice. Tedy rodinný mnohostranný moravský teplokrevník předvedl, že tito koně umí nejen tahat, ale i pod sedlem se uplatní jak v drezuře, tak ve skocích. Ukázku připravila JS S+S Kroměříž, o. s.

 

Čím je v jezdeckém sportu slavná Tlumačov? No přece její úspěšnou voltiží. I pro výstavu byla připravena pěkná voltižní ukázka v podání TJ Voltiž Tlumačov. Práci s kládou předvedli mistři opratí p. Andrle a p. Kubíček se svými chladnokrevnými svěřenci. I parkur se s kládou dá překonat. I dáma v dámském sedle nechyběla v Tlumačov. Protože jsme na Moravě, nechyběla krojovaná hanácká čtverylka v podání moravských teplokrevníků na moravské melodie v podání jezdkyň Stáje Stoličkovi Kroměříž. Na tlumačovském nádvoří se představila i disciplína, která doputovala do Čech nedávno, a to working equitation v podání jezdkyně ze statku Všechovice s klisnou MT. Western v podání koní plemen quarter horse, paint horse i appaloosy se na tlumačovském kolbišti také objevil. Tak diváci mohli zhlédnout ukázky z této bohaté disciplíny v podání jezdců z Ranče na vyhlídce a Statku Všechovice. Nápaditá, rozverná taneční ukázka ve španělských rytmech rozproudila a rozveselila diváky.

 

 

Šampiónem výstavy byl vyhlášen hřebec plemene holštýnský kůň 1850 Cannavaro, majitel Sport a Media s. r .o. Viničné, (SR). Cannavaro je z prvního ročníku hříbat holštýna Cannavaros. Hřebec působí v plemenitbě pro PK CT i PK CS.

Společnost HYJÉ – koně o.s., tradičně vyhlásila soutěž „ O nejkrásnějšího koně výstavy očima diváků“ a diváky byl zvolen hřebec plemene slovenský sportovní pony 1421 Fain majitelů P. Vymětalíkové a L. Krčmaře, který byl nejstarším koňským účastníkem této výstavy.

 

Autor: Tisková informace, Hyjé-koně
Publikováno: 23.7.2014 12:00:00
Kategorie: chov
Rubrika: chovatelské přehlídky a dny
Foto: Hyjé-koně
Aktuální číslo
Obsah čísla 6/2020