XX. Přehlídka plemenných koní v Náchodě

V neděli 7. června uspořádal Náchodský svaz chovatelů koní (NSCHK) již jubilejní XX. ročník přehlídky plemenných koní. V 10 hodin vjelo na předváděcí obdélník na louce za hypermarketem v Bělovsi u Náchoda několik slavnostně nazdobených spřežení, v čele s kočárem taženým fríským hřebcem, který vezl vlajku NSCHK. Jejím vztyčením byla přehlídka slavnostně zahájena.

Nachod

Nachod


To už ale mezitím od 9 hodin probíhalo na dvou přilehlých předváděcích trojúhelnících hodnocení jednoletých, dvouletých a tříletých klisen ČT a chladnokrevných klisen ČMB a noriků Náchodské oblasti. V komisi posuzovatelů ČT byli: Ing. Vondrouš, ing.Regner, V.Novotný a polský mezinárodní rozhodčí a předseda polského chovatelského svazu J. Lawin. Pro hodnocení chladnokrevných klisen byli rovněž čtyři posuzovatelé: ing. Ročeň, ing. Holčapek, pan Havel a pan Košťál. Součástí Náchodské přehlídky bylo i hodnocení tříletých klisen Východočeské oblasti, a to ČT i ČMB a norik. První tři umístěné této soutěže postupují do celostátního kola. (Výsledky hodnocení jednotlivých kategorií jsou připojeny pod článkem.)

Nachod

NachodProgram na předváděcím obdélníku byl opravdu bohatý a pro 1500 přihlížejících diváků velmi atraktivní. Různé ukázky se střídaly s dekorováním vítězných klisen jednotlivých kategorií. Akci moderoval ing. Petřík, ředitel kladrubského učiliště, nástupce paní ing. Milady Barešové, která byla čestnou členkou NSCHK a na jejíž  nezapomenutelný způsob moderování více než deseti náchodských přehlídek všichni přítomní zavzpomínali.
Vůbec první přehlídka plemenných koní, kterou NSCHK organizoval, byla dne 22. 9. 1990 a konala se na Náchodském zámku. Účastnila se jí tehdy jednoletá klisna Hafri pana Přibyla ze Zlíče a umístila se na krásném 2. místě. A stejná klisna vjela po dvaceti letech v plné svěžesti v zápřahu za velikého potlesku přihlížejících diváků na předváděcí plochu a vnučka pana Přibyla převzala pamětní pohár jako poděkování a uznání za jeho chovatelskou práci.

Nachod

Náchod

NáchodPak už nabral program rychlý spád, jedno vystoupení střídalo druhé, bylo se opravdu na co dívat. Na předváděcí plochu vjeli postupně husaři, mušketýři, indiáni, svoji krásu i charakter předvedli plemenní hřebci, velký ohlas měla ukázka senoseč a hasičská stříkačka, milovníci drezury mohli shlédnout pod sedlem plemenného hřebce Dantese, vznešenost a krásu shagya-arabů prezentoval pan Otto Dlabola, bývalý předseda NSCHK, rodinu klisny Linky a drezurní ukázku v sedle předvedli Kotyzovi z Dešté. Zajímavá byla i předvedení různých plemen koní, diváci mohli na vlastní oči porovnat, v čem se liší. Vystoupení a ukázek bylo ještě mnohem víc, zmínila jsem pouze některé. Závěr akce patřil soutěži v těžkém tahu.

Náchod

NáchodV Bělovsi se sešlo celkem asi 130 koní, mezi diváky byl i vzácný host - ing. Lenka Gotthardová, ředitelka muzea ve Slatiňanech. Akce byla finančně podpořena Ministerstvem zemědělství (spoluúčast na úhradě cestovních nákladů).

Jménem spokojených diváků bych chtěla všem organizátorům XX. Náchodské přehlídky plemenných koní moc poděkovat za krásnou podívanou a možnost prožít  příjemný den ve společnosti tak ušlechtilých zvířat, jakými koně určitě jsou! A za sebe moc děkuji předsedovi NSCHK panu Bohdavskému a panu Hrnčířovi za ochotu, s jakou mi poskytli potřebné údaje.

Náchod

Náchod

Náchod
Výsledky hodnocení ČT:

Jednoleté klisny Náchodská oblast
1. místo 46/944 SALMA ( 900 LANDINO)
Chovatel i majitel Ing. Hulc Orlické Záhoří
2. místo 44/262 LUNETA (2805 LE PATRON)
Chovatel i majitel Kolba s.r.o. Radešov
3. místo 45/202 STORY (577 ROCK´N ROLL)
Chovatel i majitel J. Vachulková, Ráby

Dvouleté klisny Náchodská oblast
1. místo 44/214 RUSALKA (923 AMARILLO)
Chovatel V. Kosař  Bohuslavice n. M.
Majitelka J. Kosařová, Bohuslavice n. M.
2. místo 49/978  CAIA ( 410 CAROL)
Chovatel J. Cipra Pilníkov
Majitelka J. Ryšavá, M. Svatoňovice
3. místo 44/228 RONDA (577 ROCK´N ROLL)
Chovatel i majitel Kolba s.r.o. Radešov

Tříleté klisny Náchodská oblast
1. místo 49/931 DE LA CORLEONE (984 CORLEOGRAF)
Chovatelka i majitelka I. Buriánková, Horní Brusnice
2. místo 49/917 DYNAMIC´S LADY (793 DOVEN)
Chovatelka i majitelka Y. Svobodová, Praha
3. místo 80/263 BOSORKA ( 1017 REFURSTINELS OLD.)
Chovatel V. Volf, Čeperka
Majitel J. Vachulková, Ráby

Tříleté klisny Východočeská oblast
Zvítězila 49/931 DE LA CORLEONE (984 CORLEOGRAF)
Chovatelka i majitelka I. Buriánková, Horní Brusnice


Výsledky hodnocení Českomoravského belgika- Náchodská oblast

Jednoleté klisny
1.místo 43/298 BODY ( 2715 AZUR)
Chovatel i majitel J. Vlach, Jetřichov

Dvouleté klisny
1. místo 44/995 BERRY (28/44 BRET)
Chovatel O. Tlachač, Svoboda nad Úpou
Majitelka D. Tlachačová, Svoboda nad Úpou

Tříleté klisny
1. místo 49/971 GEJŠA (2862 KELIS)
Chovatel i majitel M.Říha, Mladé Buky


Výsledky hodnocení Norika – Náchodská oblast

Jednoleté klisny
1. místo Bobina
J. Jakl, Nebeská Rybná

Dvouleté klisny
1. místo 50/159 RENTA (2691 STEIMUR)
Chovatel i majitel R. Holman, Solnice

Tříleté klisny
1. místo 43/214 DORA (652 GALEN)
Chovatel i majitel P. Charvát, Vysoké Veselí

Autor: redakce Jezdectví, Rita Tučková
Publikováno: 19.6.2009 8:00:00
Kategorie: chov
Rubrika: chovatelské přehlídky a dny
Foto: Rita Tučková
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020