125. Velká pardubická s ČP: Den "D"

V neděli 11. 10. 2015 proběhl již 125. ročník Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Na programu byl jako 8. dostih se začátkem v 16:40 hodin. Jak vypadala startovní listina a jak sázkové kurzy?  11. 10. 16:55 HOD: V hlavním dostihu zvítězil Nikas a Marek Stromský! Kompletní výsledky uvnitř článku včetně rozhovoru s vítězem. 11. 11. 11:51 HOD: Koně Arcione, Charme Look, Quatiki, Nikas, Ribelino, Templář byli 11. 10. vybráni k antidopingové kontrole. V těchto dnech čekáme na výsledky rozborů. 12. 11. 15:45 HOD: Jak informuje deník Sport, dopingový případ se týká vítězného Nikase. Podrobnosti včetně prohlášení Dostihového spolku uvnitř.

EXKLUZIVNÍ REPORTÁŽ NAJDETE V LISTOPADOVÉM JEZDECTVÍ

 

12. 11. 18:05 HOD: Prohlášení Dostihového spolku a.s. k podezření z dopingu

12. 11. 15:50 HOD: Jak informuje dnes deník Sport, dopingový případ z Velké pardubické se týká vítězného Nikase. Serveru isport.cz to potvrdil žokej Dušan Andrés, jehož kůň Čáriray měl také pozitivní test. Oba koně připravuje trenér Stanislav Popelka. Vypadá to, že 125. ročník slavného dostihu bude zapsán do historie jedinečně. A žokej Marek Stromský, který vedl Nikase, dál bude čekat na triumf ve VP. A bude mít dál pověst smolaře... Celý článek si můžete přečíst zde.

11. 11. 11:51 HOD: Arcione, Charme Look, Quatiki, Nikas, Ribelino, Templář byli 11. 10. vybráni k antidopingové kontrole. V těchto dnech čekáme na výsledky rozborů. Jak uvedl Turf Magazín, ve dvou vzorcích byla zjištěna zakázaná látka.

13. 10. 14:15 HOD: Nedělní mítink Velké pardubické přinesl několik rekordů a překvapení. Třeba nejlepší čas dostihu, kterého dosáhli "smolaři" Nikas a Marek Stromský. Přímo na závodišti dostihy sledovalo 27 a půl tisíce diváků, dalších 1,7 milionu diváků sledovalo hlavní dostih v televizi. Prosázelo se 5,8 milionů korun. Více v tiskové zprávě a článku o sázkách.

 

Záznam z celého dostihového dne najdete v archivu České televize.

Stromský: ''Je to velká satisfakce!''

Už přemýšlel, že svou dlouhou a bohatou kariéru ukončí, ale nakonec se rozhodl pokračovat a udělal správně. Žokej Marek Stromský dal zapomenout na památnou diskvalifikaci Amanta Grise, na nepříjemné pády, které ho potkaly v průběhu uplynulých ročníků Velké pardubické. Po velmi neúspěšné sezóně, v níž si připsal pouhá dvě vítězství, si při samotném vrcholu všechny překvapil. "Je to nádherné a nepopsatelné," řekl dojatě dlouholetý smolař legendárního dostihu, který na nejvyšší příčku vystoupal na třináctý pokus.

Stromský podle svých slov Nikasovi opravdu věřil, protože věděl, co v něm je. Obdobná slova volil i trenér Stanislav Popelka. "O Nikasovi se říkalo, že je nespolehlivý na skocích, ale já spíš myslím, že jeho dosavadní pády byly smolné," prohlásil majitel Petr Kupka.

Mnoho otázek na tiskové konferenci směřovalo i k tématu Marek Stromský-Amant Gris. Dvojice, která v roce 2008 vyhrála slavný dostih a následně byla diskvalifikována za neobjetí točného bodu, se společného vítězství nikdy nedočkala. Štěstí teď potkalo alespoň zkušeného žokeje. "Beru to jako velkou satisfakci za ty uplynulé roky," prohlásil šťastný vítěz. Ten navíc s Nikasem vstoupil do historie, protože trať absolvovali v rekordu dráhy: 8:55,29.

Zda se však 41 letý jezdec rozhodne obhajovat svůj triumf v příštím roce, to ukážou až příští měsíce.

 

Výsledky

Výsledky on-line

16:55 hodin - Velká pardubická s Českou pojišťovnou - V hlavním dostihu vítězí Nikas a Marek Stromský v traťovém rekordu 8:55.29 minut! Závod dokončilo 11 z 22 koní. Další pořadí: 2. Ribelino a Pavel Kašný, 3. Zarif a Josef Bartoš, 4. Universe of Gracie a Jan Faltejsek, 5. Rabbit Well a Josef Váňa ml., 6. Kasim a Marcel Novák, 7. Lorain a Jaroslav Myška, 8. Modena a Dušan Andrés, 9. Templář a Kevin Guignon, 10. Pasquini Rouge a Jordan Duchene, 11. Klaus a Raffaele Romano

Nikas a Marek Stromský

15:55 hodin - Stříbrná trofej skupiny Profireal Group - Předposlední dostih dnešního dne vyhrál Khalshani s Dušanem Andrésem, který měl dnes velkou smůlu, když během pěti dostihů třikrát spadl.

15:10 hodin - Cena Labe - Druhý nejdelší dostih dne ovládl valach Hegnus s italským žokejem Raffaelem Romanem v sedle před Rabbit Hawk Wingem s Josefem Váňou ml. a Vandualem s Josefem Bartošem.

14:20 hodin - Poplerův memoriál podporovaný firmou ELTON hodinářská, a.s. PRIM MANUFACTURE 1949 - Nejkratší dostih dne vyhrál 11 letý bělouš Shaman s žokejem Josefem Váňou ml. Shaman tak dosáhl na třetí vítězství za sebou v Poplerově memoriálu. Druhá skončila klisna Ryana s Martinem Liškou, který je již po čtvrté dnes druhý. Třetí místo obsadil Useckem s Kevinem Guignonem

13:40 hodin - Cena Vltavy - Vyhrála jediná žena na startu dnešního dne, Barbora Málková s tmavým hnědákem Charme Look trenérky Martiny Růžičkové (už jste četli rozhovor s Martinou v říjnovém Jezdectví?). Druhý skončil Zugor s Martinem Liškou a třetí Sheron s Janem Faltejskem.

13:00 hodin - Cena ČASCH podporovaná společností Bělecký Mlýn - Z devíti startujících koní dokončilo dostih pouze pět z nich. Zvítězil valach Marmiton s žokejem Janem Faltejskem před Tzigane Du Berlais s Martinem Liškou a Talentem s Josefem Bartošem

12:20 hodin - Cena Laty Brandisové - Zvítězila klisna Arcione s žokejem Jaroslavem Myškou před Delight My Fire s Josefem Bartošem a Natalii s Rafaelem Romanem

11:40 hodin - Cena Jana Kašpara - Vítězí Stretton s Jaroslavem Myškou před Barakinem s Martinem Liškou a Moderatorem s Marcelem Novákem

 

PROGRAM DOSTIHOVÉHO DNE

11:00 Slavnostní zahájení

11:30 Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice, a.s. – Cena Jana Kašpara (040905)

doprovodný program – „Malá pardubická pony“ + dostih na ¼ míle

12:10 Cena Pivovarů Staropramen – Cena Laty Brandisové(040906)

doprovodný program – „Malá Velká pardubická “ - dostih minikoní s vodičem (rozběhy)

12:50 Cena ČASCH podporovaná společností Bělecký Mlýn s.r.o. (040907)

doprovodný program – Křest charitativního kalendáře ROTARY CLUBU ve prospěch Sociálních služeb města Pardubic

13:30 Cena hejtmana Pardubického kraje - Cena Vltavy (040903)

14:10 Poplerův memoriál podporovaný firmou ELTON hodinářská, a.s. PRIM MANUFACTURE 1949 (040904)

doprovodný program – „Malá Velká pardubická “ - finále dostihu minikoní s vodičem

14:55 Cena společnosti VCES a.s. - Cena Labe (040902)

15:40 Stříbrná trofej skupiny Profireal Group(040908)

16:40 125. Velká pardubická s Českou pojišťovnou (040901)

 

Jak vypadají sázkové kurzy? Podle nich jsou největšími favority Rabbit Well, Zafir a Universe of Gracie, největším outsiderem je pak Orix. Podívejte se sami a zkuste si vsadit!

Jak vypadá startovní listina? Souhrn všech startovních listin zde.

 

 

Publikováno: 12.10.2015 15:45:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: překážkové dostihy
Foto: pardubice-racecourse.cz
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020