129. Velká pardubická: Návštěvnost a sledovanost

V neděli 13. října 2019 proběhne již 129. ročník Velké pardubické. Početně skromnější, zato „našlapané“ velkými jmény. Takové jsou první letošní přihlášky 

Vstupenky

 

Velká pardubická opět přilákala miliony diváků

Slunečné počasí opět lákalo na dostihy. Během Víkendového festivalu se 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou branami Pardubického závodiště prošlo přes 30 tisíc návštěvníků všech věkových kategorií. U televizních obrazovek jen samotnou Velku pardubickou sledovaly více než dva miliony diváků.

Už v září hlásily dva prodejní online systémy vyprodané tribuny a to společně s předpovědí slunečného počasí dávalo předpoklad k velké návštěvnosti. Nakonec do areálu Pardubického závodišti během víkendu zamířilo více než 30 tisíc návštěvníků. Nedělní přenos v České televizi sledovaly miliony diváků – samotný vrchol dne, tedy 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou pak na dva miliony diváků. Program ČT 1 v tu chvíli sledovalo téměř 1,2 milionů diváků, program ČT Sport necelých 900 tisíc diváků. Přenos dostihového dne mohli dostihoví fanoušci sledovat také na youtube kanále Pardubického závodiště, Velkou pardubickou i s anglickým komentářem nabídl například kanál Racing TV.

Zajímavá čísla nabízí i sázkové kanceláře. U kanceláře Betino přímo na závodišti lidé za celý nedělní mítink prosázeli přibližně 5 milionů korun, na samotnou 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou vsadili 2 miliony 218 tisíc korun. Nejvíce sázek diváci uzavřeli na favorita dostihu Tzigane du Berlais, nejvyšší sázka na něj byla 5 tisíc korun. Naopak nejméně věřili koni Chicname de Cotte, který byl nabízen v kurzu 60:1 a nakonec legendární dostih dokončil po krásném finiši na třetím místě.

U Tipsportu se během mítinku prosázelo neuvěřitelných 14 milionů korun, tedy o 4 miliony korun více než vloni a 8 milionů korun více než v roce 2017. Na samotnou Velkou pardubickou bylo u Tipsportu vsazeno 8,5 milionu korun, nejvíce se sázelo opět na Tzigane du Berlais. Druhým nejpopulárnějším koněm byl pozdější vítěz Theophilos. V sázkách na pořadí lidé věřili Zarifovi, že se umístí do 6. místa.

A ještě zajímavost na závěr – během neděle se na závodišti vypilo na 3000 piv.

 


 

 

Temperamentní Theophilos vítězem 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou 

Byl jedničkou na startovní listině a je jedničkou v cíli. Řeč je o temperamentním devítiletém hnědákovi Theophilovi, který se zapsal do listiny vítězů Velké pardubické. Pro jeho jezdce, žokeje Josefa Bartoše to bylo třetí vítězství v legendárním dostihu, Josef Váňa st. si do statistik trenéra píše číslo 11. Majitelem „Thea“ je Dostihový klub iSport-Váňa – netradiční syndikát s desítkami členů.

Na startu 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou bylo po škrtnutí slovenského Tiep de L´Est dvacet koní, které před naplněné tribuny přivedla trojnásobná vítězka Velké pardubické z let 2012 – 2014 Orphee des Blins. Na trať dostihu dlouhého 6900 metrů jeho účastníci vyběhli až při druhém, opakovaném startu. Na Taxisově příkopu svého jezdce ztratil loňský vítěz Tzigane du Berlais. Legendární skok sice překonal, ale doplatil na pád dalšího vítěze, tentokrát z roku 2015 Ribelina. Dostih tu skončil také pro vítěze Ceny Labe 2018 Mahonyho a nováčka na českých dostihových drahách Beau Rochelais.

Zkušený jezdec Josef Bartoš dostih absolvoval schovaný v poli koní, Theophilos překážky překonával bez větších potíží. Při výběhu na travnatý ovál se už ale začal posouvat dopředu a v závěrečném finiši vybojoval své vítězství nad druhým Strettonem. 

„Jsem rád, že jsem to konečně získal po x letech. Když mi bylo pětadvacet, myslel jsem si, že vše běží jak na běžícím pásu, ale on je ten sport stále těžší. A když jsem teď získal vítězství znovu po jedenácti letech, je to nádherný pocit,“ svěřil se na tiskové konferenci vítězný žokej Josef Bartoš. „Cením si toho moc, po těch všech zdravotních trablech. Dřív jsem to bral jako samozřejmost, teď už mi je 38 a je to čím dál těžší.“  

Devítiletý Stretton vedený žokejem Thomasem Garnerem si polepšil oproti minulému roku jednu příčku. Třetí pozice patří mladému, sedmiletému Chicname de Cotte. Premiéru ve Velké pardubické ve čtvrté místo proměnil Mazhilis, který před třemi lety zvítězil v Gran Premio Merano. V jeho sedle byl vítěz Velké pardubické z roku 2017 žokej Jan Kratochvíl. Pátý je kvalifikační přeborník a letos do této doby neporažený Ange Guardian (ž. Jiří Kousek), šestý dostih dokončil britský zástupce Rathlin Rose (ž. James Best) a sedmá příčka patří Talentovi (ž. Leighton Aspell). Letošní ročník Velké pardubické dokončilo dvanáct koní. Čas nejlepšího je 9:28,76

„Když se sen stane skutečností, je to nádhera. Mé přání bylo, aby Velkou pardubickou vyhrál Theophilos, i když jsme měli do Velké čtyři koně. Jsem rád, že všichni čtyři koníci měli štěstí a došli do cíle,“ dodal trenér Josef Váňa starší.

 

S odstupem času radost převládá nad zklamáním, říká trenér stříbrného Strettona

Jen těsně druhý proběhl kolem cílové podkovy 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou devítiletý hnědák Stretton v barvách stáje Nýznerov. V jeho sedle byl anglický žokej Thomas Garner, který v současné době působí ve Spojených státech amerických. Po téměř 15 letech se mohl stát dalším zahraničním jezdcem na nejvyšších stupních vítězů. O triumf v letošní Velké pardubické statečně bojovali s Theophilem. Trenér Stanislav Popelka měl v dostihu dva svěřence, tím druhým byl Mahony.

 

Jak hodnotíte výkon Strettona a Thomase Garnera?

Stretton šel velice dobře, podal statečný výkon. Byl téměř celou dobu vpředu, i když měl žokej jiné ordre. Byl příliš aktivní.  Měl Strettona schovat do koní, nechat ho odpočívat. Ale Tom to vyhodnotil jinak, nechal ho více cválat vpředu. Dal na svůj pocit a vzal to na sebe. Vedoucí Bridgeur měl docela odstup, Stretton vlastně vodil zbytek pole a stálo ho to příliš sil.

 

Stálo ho to i vítězství?

Kdoví jak by to dopadlo. To by byla čirá spekulace.

 

Převládá radost z druhého místa, nebo někde v hlavě je i zklamání, že to možná mohlo vyjít?

Stretton ještě v půlce cílové roviny vedl, takže první dojem bylo zklamání. S odstupem času ale převládá radost. Je to kůň českého chovu. K nám přišel po loňské Velké pardubické, ve které byl třetí. Musím poděkovat majitelům, že si nás vybrali a že nám dali důvěru. Přicházel k nám s vizitkou dobrého koně.

 

Thomas řekl, že Stretton byl vloni třetí, letos druhý a že když přijede příští rok, bude první…
Tom si s koněm rozumí, rád jezdí do Pardubic. Otázka další spolupráce je ale otevřená, bude záležet na zdraví koně, na zdraví žokeje a teprve pak budeme přemýšlet, jestli bude Thomas Strettona jezdit.

 

Jak se má Stretton den po Velké pardubické?

Je v cajku, vyválel se v ohradě a taky nám už utekl. On je takový notorický útěkář, ale neutíká daleko. Prostě se pase z druhé strany ohrady. Je takový náš motýlek, nebo možná Kajínek?

 

V letošní Velké pardubické jste měl na startu také Mahonyho, loňského vítěze Ceny Labe. Bohužel ale měli problém na Taxisově příkopu a s Niklasem Lovénem upadli…
Mahony vzal Taxis z dálky a už to nešlo ustát. Je trochu bolavý, ale naštěstí to není nic vážného a bude mít čas to rozhýbat. Oba – Mahony a Stretton – teď budou odpočívat. Stretton už bude mít volno, u Mahonyho uvidíme, v jaké bude kondici. Třeba ještě pojede na závěrečné dostihy do Pardubic. Bude záležet na jeho aktuálním stavu.

 

Chicname de Cotte překvapil třetím místem ve Velké pardubické

Třetím v pořadí 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou byl po nádherném finiši francouzský rodák Chicname de Cotte. Sázkové kurzy mu sice nevěřily, byl nabízen v kurzu 60:1, přesto překvapil. Jeho realizační tým je spokojený, i když jak přiznal trenér Pavel Vítek – jedno oko se směje, druhé pláče. K vítězství totiž možná chyběl jen malý kousek.

Chicname de Cotte je sedmiletý polokrevník, který sbíral zkušenosti ve francouzských krosech. Do České republiky přišel teprve v dubnu, v Pardubicích absolvoval dvě kvalifikace. Obě dokončil na páté pozici. Velkou pardubickou nikdy předtím neběžel a distance 6 900 metrů tak byla otázkou. Pavel Vítek je ale přesvědčený, že polokrevníkům tato distance sedí lépe než koním plnokrevným. „Jsme s výsledkem spokojení, vlastně jsme byli spokojení už v srpnové kvalifikaci. Tady měl velice dobrý konec, byl dobře odježděný, měl ideální průběh dostihu. Výhodou bylo, že ho jezdil žokej Jordan Duchene, který ho zná už z Francie,“ řekl Pavel Vítek.

Chicname de Cotte většinu dostihu cválal na konci startovního pole, teprve v poslední čtvrtině se začal posouvat kupředu. V cílové rovině to chvíli vypadlo i na lepší umístění, nakonec kolem cílové podkovy proběhl třetí za vítězným Theophilem a Strettonem. „Je sice unavený, ale cítí se dobře. Letos už měl hodně startů, hlavně ve Francii, a tak má nárok na dovolenou,“ dodal Vítek. Majitelem bronzového sedmiletého hnědáka je stáj Quartis – Zámecký Vrch.

 

 


 

 

PŘEHLED PŘIHLÁŠENÝCH / KVALIFIKOVANÝCH KONÍ

JMÉNO

STÁJ

TRENÉR

KVALIFIKACE

ANGE GUARDIAN(GER), 11

Stáj Anděl strážný

Váňa st. Josef

23.6.2019, 10.8.2019

BRIDGEUR(FR), 8

VaZi

Myšková Štěpánka

10.8.2019

DELIGHT MY FIRE(FR), 9

DS Pod Buchlovem

Bodlák Radim

2.6.2019, 23.6.2019

DULCAR DE SIVOLA(FR), 6

DiJana Dobšice

Kovář Stanislav

23.6.2019

HEGNUS, 11

Ševců

Holčák Radek

25.5.2019

CHICNAME DE COTTE(FR), 7

Quartis-Zámecký Vrch

Vítek Pavel

25.5.2019, 10.8.2019

KROCOLEON(FR), 9

EŽ Praha a.s.

Poles Pavel

7.9.2019

MAHONY, 7

Quartis-Zámecký Vrch

Popelka Stanislav

23.6.2019, 10.8.2019

MAZHILIS(FR), 10

Köi Dent

Váňa st. Josef

7.9.2019

NO TIME TO LOSE(GB), 10

DS Paragan

Váňa st. Josef

10.8.2019

PARETO, 12

EŽ Praha a.s.

Poles Pavel

2.6.2019

RATHLIN ROSE(IRE), 11

Fergus Wilson

Pipe David

 

RIBELINO(FR), 11

Lokotrans

Urbánek Luboš

25.5.2019, 10.8.2019, 7.9.2019

STRETTON, 9

Nýznerov

Popelka Stanislav

25.5.2019, 10.8.2019

SZTORM(POL), 10

Nýznerov

Wroblewski Grzegorz

23.6.2019

TEMPLÁŘ, 12

www.trdelnik.com-Luka

Novák Antonín

10.8.2019

THEOPHILOS(FR), 9

Dostihový klub iSport-Váňa

Váňa st. Josef

7.9.2019

TIEP DE L`EST(FR), 7

Lokotrans Slovakia

Cagáň Ján, Ing.

23.6.2019

TZIGANE DU BERLAIS(FR), 8

Dr. Charvát

Tůma Pavel

14.10.2018, 25.5.2019, 7.9.2019

URGENT DE GREGAINE(FR), 11

Rasquier Arnaud

Clayeux Emmanuel

 

VANDUAL(SVK), 11

Vadual CZ

Štangel Marián

23.6.2019

VAN GOGH DU GRANIT(FR), 10

Fergus Wilson

Pipe David

 

ZARIF(IRE), 12

Köi Dent

Váňa st. Josef

23.6.2019

 

PŘEHLED NEPŘIHLÁŠENÝCH / KVALIFIKOVANÝCH KONÍ

ELDORADO(GER), 12

Dostihová stáj Zhoř

Vymazal Josef

25.5.2019

PLAYER, 7

Maxa-Nýznerov

Kvapilová Lenka

25.5.2019

TER MILL, 13

DS Malá Morávka

Novák Antonín

25.5.2019

TALENT, 8

DS Kabelkovi

Kabelková Hana

7.9.2019

 

 

ČASOVÝ HARMONOGRAM

8:00                 Otevření areálu

8:30                 Veterinární přejímka

11:00               Slavnostní zahájení

11:30               Cena pivovarů Staropramen

doprovodný program: Malá Velká pardubická – dostih minikoní s vodičem (rozběhy)

12:10               Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.  – Cena Laty Brandisové 

12:50               Cena Kudy z nudy – Cena ČASCH  

doprovodný program: TAXIS POLO EXHIBICE

13:30               Cena společnosti PARAGAN s.r.o.

14:10                Cena hejtmana Pardubického kraje – Cena Vltavy 

doprovodný program: Malá Velká pardubická – dostih minikoní s vodičem - finále

14:55               Cena společnosti VCES a.s. – Cena Labe

15:40               Poplerův memoriál skupiny Profireal Group

doprovodný program: křest knihy Václava Bruny – „Opilý Koráb aneb Řeky mého života“

16:40               129.  Velká pardubická se Slavia pojišťovnou

 

Aktualizace 13.10.: Známá i méně známá výročí Velké pardubické

 

Před 5 lety

Dvanáctiletá Orphee des Blins potřetí a naposled vítězí ve Velké pardubické. Tempařka stáje Pegas, známá jako mašina, která si pod Janem Faltejskem udává tempo od startu až do cíle a během 6900 metrů dlouhé trati dokáže dokonale utahat většinu soupeřů, však tentokrát musí bojovat. Zatímco v předešlých dvou ročnících domimovalo o šestnáct délek a „daleko“ (výraz používaný v dostizích pro vzdálenosti větší než 20 délek, které nelze přesně určit), tentokrát dvanáctiletou polokrevnou hnědku v cílové rovině dokonale prověřuje o čtyři roky mladší Al Jaz. Výrok rozhodčích zní „tuhý boj 3/4“, třetí dobíhá Klaus. Do cíle se dostává 17 koní, doběh uzavírá jediný britský účastník Lambro. Završením hattricku ve Velké pardubické končí slavná kariéra Orphee des Blins a klisna odchází do zasloužené penze. Vděčný majitel Jiří Trávníček jí nechává ve svém středisku Zhoř u Jihlavy postavit sochu.

 

Před 10 lety

„Pět vítězství ve Velké pardubické je proti přírodě,“ říká v roce 1994 Pavla Váňová svému manželovi Josefovi, který se zotavuje z těžkého zranění po těžkém pádu v Baden Badenu, kdy se krátce ocitl ve stavu klinické smrti. Její výrok se často připomíná, když Váňa v roce 1997 popáté vítězí s Vronskym, ale když o dalších dvanáct let později triumfuje v sedle Tiumena ze stáje Köi Dent, šokuje tím doslova všechny. Josefu Váňovi je 56 let a dává ráznou odpověď četným kritikům, kteří se pozastavují nad jeho aktivní účastí ve Velké pardubické. Tiumen odskakuje s kursem 160:1 a v cílové rovině jistě o 3 1/2 délky poráží horkou favoritku, svou tréninkovou kolegyni Sixteen s Josefem Bartošem.

 

Před 15 lety

Obhájkyně vítězství a jedna z nejpopulárnějších klisen novodobé historie Registana ze stáje Wrbna Racing ani v tomto roce nenachází rovnocenného soupeře. Na jaře utíká o 9 délek soupeřům v grupě 3 na 3900 metrů v Meranu, ve druhé kvalifikaci naděluje 10 délek Decent Fellowovi. Pak ještě dvakrát triumfuje v Meranu a posléze vyhrává s Peterem Gehmem stylem start-cíl Velkou pardubickou o 9 délek a v novém časovém rekordu 9:15,48 minuty. Německý šampion Gehm slaví počtvrté za sebou, ale jednu unikátní sérii si připisuje i samotná Registana. Úspěch ve Velké pardubické je jejím devátým vítězstvím za sebou! Až o dva roky později ukončí kariéru, stane se s 10,4 milionu korun na vyběhaných dotacích historicky nejbohatší klisnou v českém tréninku. V chovu dá sedm hříbat a uhyne v roce 2019 ve věku 23 let.

 

Před 20 lety

Do Pardubic opět přijíždí fenomenální Risk Of Thunder. Tmavý hnědák ze stáje Seana Conneryho je fenomén závodiště Punchestown a čistě papírově jasná jednička dostihu, ale na dráze je všechno jinak. Svěřenec Endy Bolgera vedený Kenem Whelanem si rozbíhá dostih v rychlém tempu a celou trať zdolává bez většího zaváhání, ale v posledním oblouku se po jeho boku objevuje obhájce vítězství Peruán se Zdeňkem Matysíkem a odchovanec Státního statku Znojmo nechává irskou superhvězdu za sebou. Valach v barvách DC Zámrsk MUDr. Bruny může v posledních metrech zvolnit, vítězí zadrženě o 10 délek. Třetí finišuje Belovodsk. Peruán zvítězí i v dalším roce a stejně jako Orphee des Blins se i on dočká vlastní sochy v životní velikosti. Vítězství nad Risk Of Thunderem zůstává vedle těsného druhého místa z Cheltenhamu Peruánovým nejkrásnějším úspěchem a podle Zdeňka Matysíka se jednalo o vůbec nejsnadnější valachovo vítězství.

 

Před 25 lety

Osmiletý polokrevný ryzák sovětského chovu Erudit z tréninku Františka Holčáka v cílové rovině snadno odskakuje britskému It’s A Snipovi s Charliem Mannem. Pro Vladislava Snitkovského je to začátek úspěšné žokejské kariéry, v níž o dva roky později přidá další úspěch ve Velké pardubické s Cipískem, pro stáj Pěník Vlachovice se jedná o největší úspěch v její krátké historii. Erudit už další vítězství na dráze nepřidá, polokrevný syn Egoista se však zařazuje k hrstce vítězů Velké, kteří dostali šanci v chovu. Po úspěšném působení v hřebčíně Měník se stává populárním plemeníkem ve francouzském Haras des Rouge a později se znovu vrací do Česka. Koncem 90. let se na krátkou dobu dostává na český trh tavený sýr s Eruditovou podobiznou.

 

Před 30 lety

Velká pardubická bojuje o místo na mezinárodním výsluní. Její propozice je Státním závodištěm rozeslána do několika evropských zemí a výsledkem je 29 startujících včetně jedenácti koní ze Sovětského svazu a Velké Británie. V boji o přední příčky však nehrají žádnou roli, nejlepším cizincem je anglický polokrevník Blackthorn na šestém místě. Domácí hvězda Železník si v sedle s Josefem Váňou dobíhá pro třetí vítězství za sebou a ani tentokrát nemusí bojovat, druhá Fráze s Václavem Chaloupkou na něj ztrácí sedm délek. Třetí místo získává kladrubský tempař Forman pod Liborem Štenclem.

 

Před 35 lety

Jeden z nejčernějších ročníků v historii Velké pardubické dokončují jen čtyři koně: Erot, Festival, Jawan a Gabr, bez pádu zdolávají kurs jen první dva jmenovaní. Příliš rychlé tempo při nájezdu má za následek hromadný pád na Taxisově příkopu, pro polského Emanuela a sovětského Kapellana se jedná o poslední skok v životě. Děsivé scény z Taxisu mají v Československu za následek první intenzivní debatu o nutnosti úpravy překážky. Vítězství Erota s Nikolajem Chludějevem je posledním sovětským úspěchem v historii Velké pardubické.

 

Před 45 lety

Kuriózní výrok rozhodčích „zadrženě daleko – daleko – daleko – 15 – daleko“ dává představu o náročnosti podmínek v roce 1974. Vůbec poprvé se prosazuje jeden z kultovních překážkářů 70. let, albertovský Mor s Karlem Benšem, který k nadšení domácího publika poráží sovětského Baritona a britského obhájce vítězství Stephen’s Societyho. Na osmém místě uzavírá doběh při své poslední účasti populární Metál z Velkovýkrmny Zákupy, jehož tentokrát vede Kamil Kuchovský.

 

Před 50 lety

Kvůli vrozené vadě přední nohy mu nikdo nevěštil úspěšnou dostihovou kariéru, ale ryzák Korok se spolu se svým mladým jezdcem Václavem Chaloupkou vzepřel proti osudu a jistě o 3 délky vítězí ve Velké pardubické. Korok a Chaloupka se na přelomu 60. a 70. let stávají oblíbenou dvojicí publika, jejíž popularita výrazně pomáhá obnovení zájmu československé veřejnosti o dostihový sport. Zástupci JO Státního statku Židlochovice porážejí Mohylu, Gavoru, Kostravu, Lukavu či Neklana. Ohlas tohoto ročníku Velké pardubické o mnoho let později znásobí populární stolní hra Dostihy a sázky, která přebírá jména zúčastněných koní. Až na toho nejslavnějšího – Korok vítězí ve Velké pardubické ještě v letech 1971 a 1972, stává se Koněm roku a odchází do plnokrevného chovu. Dost možná se tvůrcům nejpopulárnější deskové hry před rokem 1989 zdálo, že možnost koupit si Koroka by hráčům připadala příliš nereálná… Ročník 1969 je historický ještě v jednom ohledu: vůbec poprvé je proveden antidopingový test. Specialisté z Kriminalistického ústavu odebírají vzorky prvním třem koním v cíli.

 

Před 55 lety

Sovětská „sborná“ je pojmem nejen v ledním hokeji, koncem 50. let vládne pevnou rukou i doběhům Velké pardubické. V roce 1959 potřetí za sebou vítězí desetiletý valach Epigraf z armádní stáje CKSK MO, tentokrát pod Vladimirem Prachovem. Sověti získávají i druhé místo prostřednictvím Bazise, nejlepší domácí kůň Cora ztrácí z třetího místa nesčetné délky. Československé stáje nevyhrály už tři roky a ještě pár let si musí počkat. Státní závodiště zkouší všechno možné včetně nového způsobu soustředění překážkové „reprezentace“, různých pohybů v nominaci nebo zaskákání špičkových rovinových koní. Nic však nezabírá. Sovětskou nadvládu přerušuje až v roce 1963 Koran s Františkem Vítkem.

 

Před 80 lety

Před druhou světovou válkou poutá Velké pardubická i zájem nacistického Německa. V roce 1934 vítězí černá hnědka Wahne v sedle se svým majitelem a trenérem, SA-Standartenführerem Heinrichem Wiesem. Člen NSDAP, paramilitární organizace Sturmabteilung a spolku Stahlhelm jezdí do Pardubic pravidelně, tentokrát poráží o 3 délky sedmiletou plavku Normu s Latou Brandisovou. Osudem jediné překážkové jezdkyně své doby bude i v dalších letech souboj s přesilou německých jezdců. K historickému vítězství Normy a Brandisové dojde až za tři roky.

 

Před 110 lety

31. října 1909 se běží jeden z nejbizarnějších ročníků v historii Velké pardubické. Na startovní listině jsou jen čtyři koně, startují tři a hned na druhé překářce padá klisna Hatton’s Love. V dostihu pokračuje jen dvojice Kourgan a Cordon, která průběžně padá a vybočuje. Když na deváté překážce Cordon padá a odmítá pokračovat v dostihu, z tribuny přibíhá jeho majitel František Bartosch a vyhoupne se na svého koně. Na zahrádkách oba koně vybočují a zůstávají stát. Diváci se je snaží všemožnými způsoby přimět k najetí skoku, až rozhodčím dojde trpělivost a dostih předčasně ukončují a anulují. Velká pardubická zůstává bez vítěze a rozzuřené publikum se domáhá vrácení sázek. Po delším dohadováním sázková kancelář ustupuje a vrací vklady.

 

Před 120 lety

V roce 1899 odskakuje pětice koní a postupně ubývají, až do cíle dorazí jediný z nich – pětiletá tmavá hnědka Sláva ze stáje hraběte Zdenka Kinského. V sedle svěřenkyně trenéra Heatha exceluje taktickou jízdou anglický profesionál působící v Rakousku-Uhersku Thomas H. Buckenham.

 

Před 125 lety

Následník trůnu František Ferdinand d’Este není kdovíjaký dostihový příznivec, ale čas od času má několik koní v tréninku. V tomto roce se těší na vítězství svého ryzáka Csufondára ve Velké pardubické. Koně trénuje populární Hansi Fries a do sedla se vyhoupne jediný žokej, který zvítězil ve Velké národní i Velké pardubické – George Williamson. Csufondár je velký favorit, ale k velkému rozladění Františka Ferdinanda dobíhá na posledním čtvrtém méstě. Na vítěznou polokrevnou klisnu Lady Anne z vídeňské stáje Jacquese Schawella ztrácí nesčetné délky a traduje se, že po této prohře následník trůnu definitivně ztrácí o dostihový sport zájem.

 

Aktualizace 9. 10.: Velká pardubická je tradičním vrcholem druhého říjnového víkendu, ale už řadu let platí, že kvalitní program je v Pardubicích nachystán také na sobotu. Dříve ho obstarávaly velké rovinové dostihy, v posledních letech patří sobota špičkovým klasickým steeplerům a proutěnkářům. Žádný z trojice vrcholů sice tentokrát není početně obsazen, nicméně na jejich startovních listinách najdeme několik velkých jmen.

Vůbec největší očekávání budí start Anakinga (Faltejsek), a to nejen kvůli jeho úspěchům, ale také proto, že letos ještě nevyběhl. Ve Stříbrné trofeji podporované sázkovou kanceláří BETINO (NL, 4400), která je podzimním vrcholem pro klasické steeplery, přesto platí za jasného favorita. Vždyť na českých drahách ani v jednom ze čtyř startů neprohrál. Konkrétně ve Stříbrné trofeji zvítězil už před třemi lety, kdy ještě jako svěřenec Jaroslava Myšky nadělil nejlepšímu ze soupeřů 7 délek. Loni se vracel na dráhu po zdravotní pauze a pod vedením Pavla Tůmy. Ten ho připravil k dalšímu vítězství na pardubickém říjnovém mítinku, když proutěnkářský Křišťálový pohár ovládl dokonce s převahou 9 délek. 

Na zaváhání reprezentanta stáje Dr. Charvát bude čekat čtveřice soupeřů. Svěřenec Čestmíra Olehly Polo Rouge (Orain) letos třikrát zvítězil ve Francii. Českou premiéru absolvoval v chuchelském Zlatém poháru EŽ Praha, kde mu po aktivním úvodu došly síly. Do cíle se tak dostal na vzdáleném čtvrtém místě, když ho porazil i třetí svěřenec Josefa Váni Mister Westminster (Bartoš).

Stálicí mezi špičkou klasických steeplerů je tempař Dangerous Gleam (Lovén), který před dvěma týdny v Meranu ztratil jezdce mezi překážkami, když podklouzl při točení. Veterán Čáriray Stříbrnou trofej ovládl před šesti lety, ale tentokrát mu asi nepomůže ani jeho pověstná podzimní forma. V jeho sedle bude Jan Odložil, který o minulém víkendu v Brně dosáhl na titul žokej.

Také účastníci proutěnkářského Křišťálového poháru města Pardubic (NL, 3400 m) si rozdělí dotaci 300.000 korun. I tady může její výraznou část získat stáj Dr. Charvát. Favoritkou dostihu je totiž talentovaná Cheminée (Faltejsek). Teprve čtyřletá svěřenkyně Pavla Tůmy nad překážky přešla až letos, ale v posledních startech naznačila, že nad nimi může dokázat mnohé. Před pěti týdny v Pardubicích totiž suverénně zvítězila v dostihu, který můžeme označit za předzkoušku Křišťálového poháru. Za sebou tehdy nechala druhého Black Barda (Bartoš) i třetího Icara (Orain).

Stájovým, ale nikoliv tréninkovým, druhem Cheminée je Aztek (Liška). Svěřenec Tomáše Váni se může pochlubit ještě výrazně delším seznamem úspěchů. Mezi sedmičkou jeho vítězství z dostihů nejvyšších kategorií nalezneme i předloňský Křišťálový pohár. Jeho loňskou edici vynechal, protože mířil do Itálie, kde triumfoval v Gr.1 Gran Corsa Siepi Di Merano. Letos ale zahájil sezónu až v srpnu a na své dřívější výsledky nenavázal, byť v obou startech nebyl od nejlepších zas tak daleko.

Zahraniční konkurenci tvoří polský Trim (Chopyk), jehož rozhodně nelze podceňovat. Jeho obvyklou taktikou je, že dostih pořádně napálí, přičemž ve Wroclawi už ho soupeři většinou nedostihnou. Před měsícem tímto stylem ovládl největší polský dostih přes proutěné překážky Wielkou Partynickou, v níž soupeřům nadělil přes 20 délek. Tady ho každopádně prověří silnější soupeři. Šestičlennou sestavu doplňuje Golden Devil (Matuský). Ten ve své první proutěnkářšké sezóně sice podává spolehlivé výkony, ale na ty nejlepší by mu mělo něco scházet.

Vrcholem sezóny pro tříleté proutěnkáře je Cena společnosti BOHEMIA SEKT, s.r o. - Zlatá spona tříletých (I. kat., 3200 m). Mezi jejími šesti účastníky jsou dva výrazní kandidáti na vítězství, kteří shodně ve dvojici překážkových startů nepoznali přemožitele. I tady má dobré vyhlídky trenér Pavel Tůma a stáj Dr. Charvát, jejíž modrožluté barvy reprezentuje First Of All (Faltejsek). Polobratr před dvěma lety ve Zlaté sponě tříletých vítězného Arkalona zamířil rovnou nad překážky a dvakrát zvítězil ve Slušovicích. Tamní konkurence sice nebyla nejsilnější, ale v obou případech měl výrazné rezervy a příslibem pro větší dostihy je také jeho výborný původ.

Svěřenec Čestmíra Olehly Benjamin (Orain) ukázal dobrou třídu už na rovinách, když absolvoval několik derby trialů a ve Velké červnové ceně ztrácel z osmého místa jen 6 délek na vítěze. Nad proutěnkami lehce zvítězil v Pardubicích i následně ve Wroclawi.

 

Aktualizace 9. 10.: Na český knižní trh přichází kniha vyprávějící životní příběh Laty Brandisové. Autorem knihy s názvem NEZLOMNÁ o jediné vítězce Velké pardubické je anglický spisovatel Richard Askwith. Křest českého překladu se uskuteční na Pardubickém závodišti v sobotu 12. října 2019.

Už v anotaci knihy se píše, že příběh Laty Brandisové patří k nejpodivuhodnějším a nejinspirativnějším v dějinách sportu a že „Nezlomná“ je příběh o odvaze, zármutku a vzdoru v době předsudků a strachu a v jehož středu stojí mimořádná hrdinka a její jedinečný vztah ke koni. Český překlad knihy její autor Richard Askwith pokřtí v rámci sobotního dostihového mítinku, který je součástí Víkendového festivalu se 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Stane se tak ve 14:30 hodin v dekorovacím paddocku. Následovat bude také autogramiáda autora. Knihu vydává nakladatelství Mladá fronta. 

Komtesa Lata Brandisová je ve 145leté historii Velké pardubické jedinou ženou, která v legendárním dostihu dokázala zvítězit. Narodila se v roce 1895 v Úmoníně v rodině tyrolských šlechticů. První dostih absolvovala ve svých jednadvaceti letech. Na start Velké pardubické se poprvé postavila v roce 1927, a to i přes nevoli svých soupeřů. Dostihový sport byl považován za čistě pánskou záležitost. Protest soupeřů Československému Jockey Clubu byl ale zamítnut. O deset let později už ve Velké pardubické zvítězila, a to v sedle klisny Normy z chovu rodiny Kinských. Svou jezdeckou kariéru Lata Brandisová ukončila v roce 1949. Závěr svého života prožila v ústraní a chudobě. Na pardubické závodiště se Lata Brandisová vrátila jako host až v roce 1965, v roce, kdy Velkou pardubickou dokončila na druhém místě Eva Palyzová. Zemřela 12. května 1981 ve věku nedožitých osmdesáti šesti let.

 

Aktualizace 8. 10.: Pozvánkou na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou bude Spanilá jízda kočárů ulicemi Pardubic. Jejím cílem bude Pernštýnské náměstí, které je centrem dění Podzimních městských slavností. To vše ve čtvrtek 10. října.

Kočárová jízda je každoroční součástí oslav dostihového svátku, tedy legendární Velké pardubické. Letošní ročník svou pozornost zaměřuje na osobnosti, které v historii závodiště v Pardubicích a světoznámý dostih navštívily. V kočárech až na Pernštýnské náměstí tak například přijede členka britské královské rodiny princezna Anna, spisovatel detektivek z dostihového prostředí Dick Francis a jeho „dvorní překladatelka“ Jaroslava Moserová, československý prezident Ludvík Svoboda a další. Netradičně se představí i jediná vítězka Velké pardubické Lata Brandisová. Veřejnost ji zná jako mladou jezdkyni v typickém červnobílém dresu. Kočárová jízda ji však přiblíží jako dámu v letech – připomene její návštěvu Pardubic v roce 1965, kdy ve Velké pardubické se na druhém místě umístila další žena, Eva Palyzová.

Spanilá jízda kočárů začíná na Pardubickém závodišti. Odtud průvod vyjede krátce po 16:00 hod. a ulicemi Teplého, 17. listopadu a přes třídu Míru přijede až na Pernštýnské náměstí. Tam dorazí v 17:00 hod. Kočárovou jízdu bude doprovázet jízdní oddíl Městské policie Pardubice.

Od soboty 12. do neděle 13. října dostihové závodiště patří Víkendovému festivalu se 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Oba dny nabídnou zajímavý dostihový i doprovodný program. První z dostihů sobotního mítinku startuje už ve 12:00 hodin. Slavnostní zahájení nedělního dostihového dne, jehož vrcholem bude 129. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou, je v 11:00 hod. Zvýhodněné vstupenky na dvoudenní festival jsou k dispozici i v online prodeji na www.zavodistepardubice.cz v sekci Vstupenky.  

 

Aktualizace 5. 10.: Na startovní listině Velké pardubické je jednadvacet jmen

V pražském hotelu Paříž bývalý hokejový brankář Milan Hnilička dnes vylosoval startovní čísla pro účastníky 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou. Na start legendárního dostihu se v neděli 13. října postaví jednadvacet koní, tři z nich budou reprezentovat zahraniční stáje.

Prvním jménem, které Milan Hnilička z losovacího osudí vytáhl, byl Stretton. Los mu přidělil číslo 6. Loňský vítěz Velké pardubické Tzigane du Berlais se svým žokejem, pětinásobným vítězem Velké pardubické Janem Faltejskem, bude startovat s číslem 2, šťastnou sedmičku má jeden ze čtyř koní trenéra Josefa Váni Mazhilis, v jehož sedle bude vítěz Velké pardubické 2017 Jan Kratochvíl. Číslo 13 los přisoudil jedinému zástupci z Velké Británie, jedenáctiletému hnědákovi Rathlin Rose. Trenér David Pipe do jeho sedla angažoval žokeje Jamese Besta, který loňskou Velkou pardubickou dokončil s Ribelinem na 11. místě. Zahraničí zastupují také dva koně ze Slovenska – s číslem 11 Vandual a s číslem 16 Tiep de l´Est, který s aktuálním kurzem 300:1 je prozatím největším outsiderem dostihu. Jediná klisna v dostihu Delight My Fire ponese startovní číslo 15.

Čtveřici koní na startu 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou má trenér Josef Váňa, a to Theophila (1), Mazhilise (7), Ange Guardiana (8) a Zarifa (10). „Bude měkká dráha, což je pro všechny dobré. Pokud bude ale příliš měkká, bude to nahrávat loňskému vítězi. Pro nás je zklamání, že ze zdravotních důvodů nepoběží No Time To Lose. Nejvyšší šance vidím u Mazhilise a Theophila, Zarif je spolehlivý. Uvidíme jak Ange Guardian, Velká pardubická je na něj dlouhá distance,“ popsal své šance trenér Váňa.

K ambicím loňského vítěze Tzigane du Berlais se opatrně vyjadřoval jeho majitel, prezident Jockey Clubu ČR Jiří Charvát: „Tzigane jsme kupovali jako hříbě do překážek. Své předpoklady má. Je ale taky svéhlavý a proti nám stojí hodně dobrých koní. Je těžké vítězit, když se to od vás očekává.“

Do Velké pardubické byli v dodatečném termínu dohlášeni Beau Rochelais, Talent a Player. Talent zvítězil v poslední letošní kvalifikaci, v jeho sedle byl žokej Marcel Novák. Ten si ale do Velké pardubické vybral „svého“ koně, sedmiletého Playera. Ponese číslo 5. „Pipláme si ho asi od 4 let. Je to mladý kůň, jeho dostihová kariéra stoupá. Nemáme ale zkušenosti s tím, co udělá kilometr navíc, takže i pro nás bude výsledek překvapením. Dostih je to otevřený, je to i o štěstí. Velká pardubická je top pro každého jezdce… ať tedy vyhraje ten nejlepší,“ uzavřel svou řeč žokej a vedoucí muž letošního překážkového šampionátu Marcel Novák.

 

STARTOVNÍ LISTINA

129. VELKÁ PARDUBICKÁ SE SLAVIA POJIŠŤOVNOU

 

1      THEOPHILOS(FR), 9                                  ž. Josef Bartoš

2      TZIGANE DU BERLAIS(FR), 8                    ž. Jan Faltejsek

3      RIBELINO(FR), 11                                     ž. Andrew Glassonbury

4      DULCAR DE SIVOLA(FR), 6                       Josef Borč

5      PLAYER, 7                                                 ž. Marcel Novák

6      STRETTON, 9                                            ž. Thomas Garner

7      MAZHILIS(FR), 10                                     ž. Jan Kratochvíl

8      ANGE GUARDIAN(GER), 11                      ž. Jiří Kousek

9      SZTORM(POL), 10                                    ž. Marek Stromský

10    ZARIF(IRE), 12                                          ž. Thomas Boyer

11    VANDUAL(SVK), 11                                  ž. Lukáš Matuský

12    TEMPLÁŘ, 12                                           Jan Odložil

13    RATHLIN ROSE(IRE), 11                            ž. James Best

14    BEAU ROCHELAIS(FR), 8                          ž. Alexandre Orain

15    DELIGHT MY FIRE(FR), 9                          ž. Sertash Ferhanov

16    TIEP DE L`EST(FR), 7                                 ž. Martin Cagáň

17    BRIDGEUR(FR), 8                                      ž. Jaroslav Myška

18    TALENT, 8                                                 ž. Leighton Aspell

19    CHICNAME DE COTTE(FR), 7                    ž. Jordan Duchene

20    KROCOLEON(FR), 9                                  Lukáš Sloup

21    MAHONY, 7                                              ž. Niklas Lovén

 

Kompletní startovní listiny http://dostihyjc.cz/startky.php?id_den=7831


Aktualizace 2. 10.: Jedenáct dnů zbývá do startu 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou. Největší dostihový svátek a vrchol tuzemské překážkové sezony bude završením Víkendového festivalu. Letos poprvé s titulárním partnerstvím Slavia pojišťovny a pod záštitou Ministerstva zemědělství ČR.

Víkendový festival se 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou je v kalendáři akcí Pardubického závodiště zapsán na 12. a 13. října 2019. Na start všech dostihů se postaví více než 150 koní, jejichž úsilí budou sledovat desetitisíce návštěvníků Pardubického závodiště a další miliony diváků u televizních obrazovek.

Genius loci a jedinečná atmosféra Pardubického závodiště společně s dostihem, jehož historie sahá do roku 1874, je jasnou zárukou skvělé podívané a neopakovatelného zážitku. Těší mě, že i letos můžeme na závodišti přivítat diváky a dostihové nadšence při příležitosti konání vrcholu dostihové sezóny, již 129. Velké pardubické, letos s novým titulárním partnerem, kterým je Slavia pojišťovna,“ řekl primátor města Pardubice Martin Charvát.

„Ve Slavia pojišťovně si zakládáme na moderním přístupu k tradičním hodnotám. A jako tradiční vnímáme i závody v Pardubicích,“ doplnil Karel Waisser, generální ředitel Slavia pojišťovny. „Velká pardubická je pro většinu Čechů legendou, proto jsme se ve spolupráci s Dostihovým spolkem rozhodli, že uděláme vše pro to, aby tento tradiční závod mohl pokračovat. Jsme hrdí, že jsme mohli pomoci českému dostihovému sportu a že jsme součástí této sportovní i společenské události roku. Věříme, že si všichni návštěvníci odnesou skvělý zážitek.“

Do 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou je v tuto chvíli přihlášeno šestadvacet koní. Jména na startovní listině budou známá v pátek 4. října, kdy se uskuteční slavnostní losování startovních čísel. „Dnes už je veřejně známo, že někteří z favoritů se na start letošního ročníku nepostaví. I tak ale ve hře zůstává celá řada vynikajících koní, z nichž každý může uspět. Svědčí o tom i fakt, že všichni koně, kteří se v květnu do Velké pardubické přihlásili, splnili kvalifikační podmínky. To v minulosti obvyklé nebylo. Podle nejčerstvějších zpráv by do Pardubic mělo přijet i duo z britských ostrovů. A tak věřím, že letos se máme opravdu na co těšit,“ komentoval obsazení legendárního dostihu místopředseda představenstva Dostihového spolku a náměstek primátora Petr Kvaš.

 

NEDĚLE 13. ŘÍJNA

Areál závodiště bude v neděli 13. října otevřen už v 8:00 hod. O půl hodiny později v paddocku začne veřejná komentovaná veterinární přejímka koní startujících ve 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou. Slavnostní zahájení dostihového dne je v 11:00 hodin. Jeho tradiční součástí bude požehnání lanškrounského faráře a patrona Pardubického závodiště Zbigniewa Czendlika. Státní hymnu zazpívá operní pěvkyně Andrea Kalivodová. Samotná 129. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou odstartuje v 16:40 hod. Do doprovodného programu je zařazeno už tradiční finále Malé Velké pardubické minikoní a majitel trojnásobného vítěze Velké pardubické Peruána Václav Bruna představí svou vzpomínkovou knihu „Opilý Koráb, aneb Řeky mého života“.

 

BEZPEČNOST

S blížícím se termínem dostihového svátku vrcholí také práce na přípravě dostihové dráhy a celého areálu Pardubického závodiště. Posledními úpravami procházejí překážky nejen z kurzu Velké pardubické, finišuje se také s přípravou stájí či tribun. „Jde nám nejen o pohodlí všech účastníků dostihového dne, ale také o jejich bezpečnost. Proto spolupracujeme se státní i městskou policií a dalšími složkami na bezpečnostních opatřeních. Jednou z věcí, které mohu prozradit, je například zavedení kamerového systému ve stájích,“ uvedl výkonný ředitel Dostihového spolku Jaroslav Müller.

 

DOPRAVA A PARKOVÁNÍ

Konání dostihového dne s návštěvností tisíců diváků s sebou logicky nese nutnost zvláštních dopravních opatření. Pořadatelé divákům doporučují využít posílených spojů městské hromadné dopravy nebo vlakového spojení na zastávku Pardubice, Závodiště. České dráhy dokonce vypravují zvláštní vlak na trati Praha, hl. nádraží – Pardubice, Závodiště.

Parkování automobilů bude možné na dvou plochách, a to na sousedním letišti a také na uzavřeném úseku silnice I/37 mezi Dražkovicemi a kruhovým objezdem u závodiště. Vjezd na toto parkoviště bude jednosměrný, a to od Dražkovic. „Oproti loňskému roku opět máme k dispozici parkování na této komunikaci. Prosíme řidiče, aby tohoto prostoru využívali a dopravu rozvolnili do více směrů,“ doplnil Jaroslav Müller s tím, že pořadatelé doporučují řidičům, aby se s plánem příjezdu na parkovací plochy pozorně seznámili ještě před cestou do Pardubic. Popisy tras včetně map příjezdů a parkovaní jsou k dispozici na http://zavodistepardubice.cz/doprava-a-parkovani---velka-pardubicka 

 

VSTUPENKY
O vstupenky na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou byl v letošním roce nebývalý zájem a místa k sezení jsou až na výjimky vyprodána. Vstupenek na stání je však stále dostatek. Koupit je lze v online prodejních sítích Ticketportal a Enigoo. K nákupu tu jsou také zvýhodněné víkendové permanentky. Ty zahrnují vstup jak na atraktivní sobotní dostihový mítink, tak i na nedělní Velkou pardubickou. Základní vstupné (stání) na neděli je 220 Kč, dvoudenní permanentka na sobotu a neděli stojí 250 Kč. Děti do 140 cm výšky, držitelé průkazů ZTP, TP a ZTP/P a senioři nad 65 let mají vstup zdarma. Vstupenky na stání bude možné samozřejmě zakoupit také v den konání Velké pardubické na pokladnách Pardubického závodiště.

 

SOBOTA 12. ŘÍJNA

Sobotní dostihový mítink odstartuje ve 12:00 hodin a nabídne sedm dostihů – tři přes proutěné překážky, tři steeplechase dostihy a jeden dostih rovinový. Představí se nejen profesionální jezdci, ale také amatéři – například v mezinárodním seriálu Fegentri. Vrcholem sobotního programu budou hned dva dostihy, každý o 300 tisíc korun – Křišťálový pohár a Stříbrná trofej. Doprovodný program bude stejně jako vloni zaměřen především na dětského diváka, zapojí se také Česká televize a program Déčko. Součástí dne budou dostihy poníků „Malá pardubická pony“. V dekorovacím paddocku český překlad knihy „Nezlomná“ pokřtí její autor, anglický spisovatel Richard Askwith. Kniha přináší příběh jediné vítězky Velké pardubické Laty Brandisové.

 

KOČÁROVÁ JÍZDA

Ve čtvrtek 10. října bude předzvěstí dostihového víkendu Kočárová jízda ulicemi města. Na Pernštýnském náměstí si nejen obyvatelé Pardubic připomenou několik osobností, které v minulosti dostihové závodiště navštívily. Kočárová jízda je pozvánkou na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou a bude součástí programu podzimních Městských slavností. Kočáry vyjedou z Pardubického závodiště krátce po 16:00 hod. a na Pernštýnské náměstí přes třídu Míru dorazí v 17:00 hod.

 

Aktualizace 26. 9.: Termín dodatečných přihlášek pro 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou využily tři realizační týmy. Listinu doplnili podle očekávání Player, Talent a na českých drahách nováček z Francie Beau Rochelais. Počet přihlášených a kvalifikovaných se tak ustálil na šestadvaceti. Startovní listiny se uzavřou 4. října.

Sedmiletý Player stáje Maxa-Rýznerov se do 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou kvalifikovat už v květnu, kde doběhl třetí za Hegnusem a Tzigane du Berlais. V září pak zvítězil v Ceně Irakliona za podpory Crystal Glamour (steeplechase crosscountry II. kategorie na 4500 metrů). Trenérkou tohoto ryzáka je Lenka Kvapilová.

Podle očekávání trenérka Hana Kabelková dohlásila osmiletého talenta, ryzáka stáje DS Kabelkovi. Ten se na dostihovou dráhu vrátil po téměř rok a půl trvající zdravotní pauze a hned zvítězil v zářijové kvalifikaci.

Trojici doplňuje nováček v týmu DS Pegas. Do Zhoře přišel z Francie, kde se připravoval pod vedením trenéra Patrice Quintona. Jde o osmiletého polokrevníka se zkušenostmi z delších krosů. Poslední start měl ve francouzském Le Touquet, kde ve steeplechase crosscountry na 5200 metrů doběhl druhý. Pardubickou dráhu si už cvičně vyzkoušel pouhý den před termínem dohlášek. Na Velkou pardubickou jej aktuálně připravuje trenér Čestmír Olehla.

 

Aktualizace 17. 9.: Nová várka vstupenek na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou je v prodeji! Už na konci prázdnin získat vstupenku na tribunu při dostihovém vrcholu české překážkové sezony bylo prakticky nemožné. Proto se Dostihový spolek a.s. rozhodl uvolnit do prodeje novou lokalitu – místa k sezení na tribuně J s celkovou kapacitou 210 míst.

V tribunu J se promění prostor před stávající tribunou B přibližně v polovině cílové roviny, na úrovni Taxisova příkopu. Nabízí nezastřešená místa k sezení (plastové židle) v sedmi výškově odstupňovaných řadách. Cena vstupenky v nejvyšších dvou řadách je 700,- Kč, dvě prostřední řady stojí 600,- Kč a tři řady v nejnižší úrovni tribuny jsou k dispozici za 500,- Kč. Vstupenky lze koupit v online prodeji prostřednictvím www.zavodistepardubice.cz

Aktuálně jsou místa k sezení na dalších tribunách prakticky vyprodána, zbývají vstupenky jen v řádu jednotek. Vstupenek na stání je k dispozici stále dostatek. Koupit je lze také prostřednictvím online prodeje, ale také přímo na pokladnách Pardubického závodiště v den konání dostihového dne. Kompletní ceník a další informace k prodeji jsou k dispozici na http://zavodistepardubice.cz/velka-pardubicka--5

 


IV. kvalifikace

Aktualizace 8. 9.: Jediný zářijový mítink na pardubickém závodišti nabídl devítku dostihů. Vrcholem byla závěrečná kvalifikace na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Do ní odstartovalo devět koní, z nichž šest mělo poslední šanci zajistit si vstupenku do říjnového vrcholu české překážkové sezony. Po téměř roce a půl se na dráhu vracel osmiletý ryzák Talent, který letošní premiérový start v sezoně proměnil ve vítězství.

Hvězdou startovní listiny kvalifikačního dostihu byl vítěz loňského ročníku Velké pardubické Tzigane du Berlais. Svěřenec trenéra Pavla Tůmy se z počátku střídal na předních pozicích s Mazhilisem, pod žokejem Janem Faltejskem ale nakonec dostih dokončil až na pátém místě. Pozornost na sebe strhl Talent trenérky Hany Kabelkové, který naposledy startoval vloni v květnu, kdy zvítězil v kvalifikaci. Tentokrát udolal dvojici koní trenéra Josefa Váni Theophila (ž. Josef Bartoš) a Mazhilis (ž. Jan Kratochvíl). V jeho sedle byl žokej Marcel Novák, pro kterého to bylo druhé vítězství dne.

„Byl to těžký dostih, tahal jsem se s ním. Ale mám radost. Mám radost z celého dne. Dařilo se i s naším Playerem. Je to hodně dobrý pocit po dění minulý týden v Mostě,“ řekl vítězný žokej Marcel Novák. Za prvním triem dokončili vítězové Velké pardubické 2015 Ribelino a 2018 Tzigane du Berlais, za nimi ještě Krocoleon a Duclar de Sivola.

Talent do 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou ještě přihlášený není. Pokud se realizační tým rozhodne osmiletého ryzáka dohlásit, má možnost tak udělat 26. září. Platí to také pro trojici koní Eldorado, Ter Mill a Player, kteří mají podmínky kvalifikace splněné z minulých dostihových dnů.

Vítězný žokej Marcel Novák s největší pravděpodobností ale v sedle Talenta ve Velké pardubické nebude. Plánuje v legendárním dostihu zkusit štěstí s Playerem, se kterým tentokrát zvítězil v Ceně Irakliona za podpory Crystal Glamour a porazil tak i favorizovaného Hegnuse. „Pokud bude Player v pořádku, dohlásíme ho do Velké pardubické,“ potvrdil Novák.

Nadějně vidí start ve Velké pardubické i tým druhého v pořadí tohoto dostihu Hegnuse. Nesl nejvyšší váhu (73 kilogramů). „Chyboval na Velké vodě, to mu ubralo sílu. Ale má dobrý konec. Velké pardubické se s ním nebojím,“ řekl hned po dostihu žokej Marek Stromský. Tuzemskou premiéru absolvoval třetí Direct Lagrange (Adam Čmiel). Čtvrtý finišoval Taras (ž. Josef Bartoš) před Leo Fantastico (ž. Jan Faltejsek).

Jan Faltejsek byl vůbec nejúspěšnějším jezdcem dne. V sedle Tech Jury zvítězil hned v úvodním dostihu přes proutěné překážky tříletých na 3200 metrů – v Ceně společnosti STAFI finalizace staveb s.r.o. a hned vzápětí v nově vypsaném dostihu – v proutkách I. kategorie na 3400 metrů. V dostihu 140. Bad Harzburger Galopprenwoche za podpory Nadace pro rozvoj města zvítězil v sedle Cheminée, pro kterou to bylo čtvrté vítězství v řadě. Potřetí Faltejsek zvítězil v závěrečné Ceně Orling v sedle Korfu.

V Benefičním dostihu Kapky naděje zvítězil Charismatic s Pavlem Složilem ml., v Ceně společnosti SEKO AEROSPACE Sottovento (ž. Josef Bartoš) a v crossu Cena deníku Právo se zadařilo Tiara Manovi (ž. Sertash Ferhanov).

Cena společnosti AUTO IN s.r.o. byla poznamenaná diskvalifikací tří koní pro nedodržení kurzu dostihu. Po úpravách výsledkové listiny patří prvenství čtyřletému hnědákovi Nevado, pro kterého to bylo první vítězství v kariéře. V jeho sedle byl am. Michal Mikšovský.

 

Aktualizace 3.9.: První zářijovou sobotu, tedy 7. září, se uzavře tuzemský seriál kvalifikací na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. V pořadí čtvrtá kvalifikace bude tradičně i oslavou Evropského dne koní se zajímavým doprovodným programem. Sobotní mítink tentokrát nabídne devět dostihů, první z nich startuje ve 14 hodin.

Závěrečná kvalifikace je poslední tuzemskou příležitostí splnit podmínky pro start v legendárním dostihu. Letošní 129. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou je v dostihovém kalendáři zapsána na neděli 13. října a bude vrcholem Víkendového festivalu se 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. K nedělnímu dostihovému dnu totiž patří i sobotní mítink s dostihy i dětským dnem.

V rámci doprovodného programu zářijové kvalifikace se mohou návštěvníci dostihového závodiště, zejména děti, pobavit při oslavách Evropského dne koní. V duchu spolupráce evropské sítě koňských měst EURO EQUUS tu město Pardubice připravilo miniparkur, umělecký workshop, soutěž v házení podkovou a další zábavu.

Ve 14:45 hod. je pak na programu autogramiáda youtubera Radiona Drozdova, alias Radyho. Student pardubické univerzity, původem z Kazachstánu, začínal jako střihač pro dalšího youtubera MenTa. Návštěvníci závodiště se můžou potkat také s vítězkou nultého ročníku obnovené národní soutěže krásy Miss České republiky 2018 a taktéž studentkou Univerzity Pardubice Ivetou Maurerovou.

Pokračuje také hra s barvami. Po zelené, červené a modré kvalifikaci je tentokrát v kurzu žlutá barva v duchu motta „zazářit v září“.

Základní vstupné na dostihový mítink je 120 korun, mládež a studenti mají 50% slevu, děti do 140 cm, senioři nad 65 let a držitelé průkazu ZTP, TP a ZTP/P mají vstup zdarma. Vstupenky lze zakoupit už nyní online prostřednictvím odkazů na webu www.zavodistepardubice.cz nebo přímo na pokladnách v den konání dostihového dne.

 


III. kvalifikace

Aktualizace 11.8.: Ange Guardian potvrdil neporazitelnost, v Ceně Peruána se předvedl Theophilos a kuriozní průběh čtyřkového crossu. Takový byl dostihový mítink se III. kvalifikací na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou.

Vrcholem dostihového dne byla Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. – III. kvalifikace na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Na start se postavilo devět koní, favority byli dva svěřenci trenéra Josefa Váni st. Vítěz Velké pardubické 2017 No Time To Lose vyzval k souboji vítěze dvou loňských a jedné letošní kvalifikace a vítěze Úvodní cross country Koroka Ange Guardiana.

Tempo dostihu podle očekávání udával Bridgeur s žokejem Jaroslavem Myškou, který ale ve finiši podlehl oběma favoritům. A to přes to, že pozdější vítěz kvalifikačního dostihu Ange Guardian ještě při nabíhání na travnatý ovál cválal na posledním místě. Podobný finiš předvedl i No Time To Lose, pro kterého to bylo první „proběhnutí“ v sezoně.

Ange Guardian vyhrál už čtvrtou kvalifikaci, pokaždé v sedle s jiným jezdcem. Tentokrát to byl Lukáš Matuský. „Koník byl dneska v průběhu dostihu takový laxní, tak jsem ho nechal v klidu cválat a skákat. Na Havlově skoku jsme se dostali mezi koně, ale nechtěl mi moc akceptovat to tempo. Tak jsem si ještě počkal. Pak mi za to chytnul a mašíroval až domů,“ komentoval průběh dostihu vítězný žokej.

Spokojený byl i trenér obou koní Josef Váňa st., podle kterého kvalifikační dostih dopadl nad očekávání. „Že tam máme nejlepší koně, to jsme věděli. Ale museli jsme vyhrát proti koním, kteří byli v loňské Velké pardubické dobří. Jsem rád, že to tak dopadlo. Hlavně bych si ale přál, aby koně teď byli zdraví a mohli jsme v klidu připravovat na Velkou pardubickou.“ V jezdeckém obsazení už má Josef Váňa taky jasno. „Byl bych rád, kdy Ange Guardiana jezdil Jiří Kousek. A u No Time To Lose a Honzy Kratochvíla není ke změnám důvod.

Za Bridgeurem došli čtvrtý Stretton (ž. Jan Faltejsek), pátý Chicname de Cotte (ž. Jordan Duchene) a za nimi Mahony (ž. Niklas Lovén), Ribelino (ž. Andrew Glassonbury) a Templář (Jan Odložil). Nedokončil Player (ž. Marcel Novák), který ale na přihláškách do Velké pardubické nefiguruje – nicméně kvalifikační dostih zvládl už v květnu.

Druhým vrcholem dostihového dne byla Cena Peruána. Favority v ní byli opět svěřenci trenéra Josefa Váni st. Zkušený Zarif a také Theophilos, který ale nedokončil červnovou kvalifikaci na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Právě druhý jmenovaný dostih II. kategorie na 5200 metrů pod Janem Odložilem s přehledem vyhrál. Za ním doběhl Krocoleon, Lombargini, Lodgian Whistle a Taras.

V dostihu pro klisny, v Ceně Registany, se dařilo vítězi Velké pardubické žokeji Lukáši Matuskému. Zvítězil v sedle favoritky Poinsettie před Alegorií, Silk, Stealing a Win a Mintakou.

Kuriózní průběh měl předposlední dostih dne – cross IV. kategorie čtyřletých - Cena podporovaná společností Agrovenkov o.p.s.. Do dostihu odskočila pětice koní. Po pádech a vybočeních už od Zahrádek v dostihu pokračoval pouze Del Rey s Pavlem Složilem ml. Tribuny s napětím čekali, zda dostih dokončí alespoň on. „Pořád jsem cítil koně za sebou, říkal jsem si „je to dobrý, nejedu sám“. A najednou bylo ticho. Tak jsem se otočil a nikoho neviděl. Pak už jsem soustředil jen na to, aby mi pěkně skákal – což mu občas nešlo, navíc to začalo klouzat,“ vyprávěl po dostihu Pavel Složil. Že dostih dokončí pouze jeden kůň není obvyklé, ale ani výjimečné. Například v roce 1993 Velkou pardubickou dokončil pouze Rigoletto s Liborem Štenclem.

Kompletní výsledky na www.dostihyjc.cz

Aktualizace 8.8.: V sobotu se po sedmi týdnech vrátí dostihy do Pardubic. První z osmičky dostihů odstartuje kvůli přímému přenosu České televize už ve 13:00 a krátce před půl čtvrtou přijde na řadu Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice, a.s. - III. kvalifikace na 129. Velkou pardubickou steeplechase. Na její start se postaví devítka koní, mezi nimiž největší pozornost poutá tandem trenéra Josefa Váni. Více v tiskové zprávě. Časový program najdete zde.

 

 


 

 

Aktualizace 9.8.:  Velká pardubická se Slavia pojišťovnou

Slavia pojišťovna se stala novým titulárním partnerem Velké pardubické. Pojišťovna, která nese jméno se 150letou historií, a i dnes je ryze českou pojišťovnou, začíná spolupracovat s Dostihovým spolkem a.s., pořadatelem dostihů na Pardubickém závodišti. Legendární 129. Velká pardubická tak získává nové oficiální označení: 129. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou. Partnerství je platné následující tři roky a Slavia pojišťovna se zavázala k ročnímu plnění v řádu milionů.

„Ve Slavia pojišťovně si zakládáme na moderním přístupu k tradičním hodnotám. A jako tradiční vnímáme i závody v Pardubicích,“ upozorňuje Karel Waisser, generální ředitel Slavia pojišťovny a prozrazuje hlavní důvody, které vedly ke spojení s Velkou pardubickou: „Velká pardubická je pro většinu Čechů legendou, proto jsme se ve spolupráci s Dostihovým spolkem rozhodli, že uděláme vše pro to, aby tento tradiční závod mohl pokračovat. Letošní rok je pro nás zkušební. Naskočili jsme do rozjetého vlaku a velmi rychle dotáhli podmínky pro spolupráci. Tu plánujeme i na následující sezóny.“

„Renomé závodu, vášeň pro sport, zájem veřejnosti, ale také média nás přesvědčila, že jsme nakonec zvolili Velkou pardubickou a jsme si jistí, že je to správný krok. Byť jsme firma, která si zakládá na flexibilitě a rychlé reakci na nové trendy pojišťovacího trhu, stále také ctíme tradice. Zároveň se považujeme za patrioty, pojišťovna je 100% vlastněna českým kapitálem. Cítili jsme potřebu trochu pomoci českému dostihovému sportu. Jde o spojení dvou silných českých značek,“ komentuje Karel Waisser hlavní důvody, které vedly ke spojení Slavia pojišťovny a Pardubického závodiště.

„Titulární partnerství plánujeme nejméně na další dva roky. Nicméně Slavia pojišťovna předpokládá spolupráci ve střednědobém horizontu a věříme, že budeme na Pardubickém závodišti přítomni po delší dobu. Spolupráce nám dává smysl a rádi bychom ji společně rozvíjeli. Nejde jen o samotnou Velkou pardubickou, ale i o další aktivity, které město na závodišti pořádá,“ dodává Waisser. Obchodní zastoupení Slavia pojišťovny jak v Pardubickém, tak i Královehradeckém kraji jsou silná a vedení pojišťovny věří, že i díky této spolupráci se povede pozici Slavia pojišťovny ještě více posílit.

Podobně hovoří také náměstek primátora města Pardubice a místopředseda představenstva Dostihového spolku a.s. Petr Kvaš: „Velká pardubická je výjimečný sportovní podnik, legenda. Spojení se Slavia pojišťovnou vnímám jako propojení tradic a věřím, že společně tyto tradice nejen udržíme, ale budeme společně rozvíjet dál. Jsme na začátku spolupráce, nastavili jsme si nějaké cíle a jsem přesvědčen, že do budoucna budou vazby ještě hlubší a těsnější. Zahájili jsme silné a ryze české spojení dvou tradičních značek.“

Velká pardubická je jedním z nejstarších a nejtěžších dostihů kontinentální Evropy. Když se začala hrát fotbalová liga, Velká pardubická už měla za sebou kolem padesáti ročníků. Poprvé se běžela v roce 1874 – tedy před 145 lety. Dostihy se na stejném místě ale konaly už o několik let dříve, závodiště bylo založeno v roce 1856. Letošní 129. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou, která je také součástí mezinárodního seriálu dostihů Crystal Cup, je v dostihovém kalendáři druhou říjnovou neděli, 13. října 2019. 

 


 

 

II. kvalifikace

Aktualizace 24. 6.: Potvrdil roli favorita. Ve II. kvalifikaci na 129. Velkou pardubickou steeplechase (Ceně města Pardubice – Memoriál mjr. Miloše Svobody) své loňské vítězství obhájil Ange Guardian. Trenér Josef Váňa musel krátce před startem řešit změnu jezdce, k triumfu jedenáctiletého valacha nakonec dovedl Marcel Novák. V sedle střídal zraněného Jiřího Kouska. Více v tiskové zprávě.

Aktualizace 19. 6.: Kvůli sobotnímu Českému derby se netradičně v neděli odběhne Cena města Pardubic – II. kvalifikace na 129. Velkou pardubickou steeplechase – Memoriál Mjr. M. Svobody (NL, 5800 m). Na její start se postaví osmička koní, mezi nimiž se nachází silný tandem trenéra Josefa Váni. Více v tiskové zprávě.

Aktualizace 17. 6.: V pořadí už II. kvalifikace na 129. Velkou pardubickou steeplechase je na programu už tento víkend - mimořádně však v neděli, 23. června 2019. Shrnutí toho nejdůležitějšího najdete v tiskové zprávě.

 


 

 

Aktualizace 5.6.: Od června jsou v prodeji další místa k sezení na 129. Velkou pardubickou steeplechase. Návštěvníkům dostihového svátku jsou nově k dispozici vstupenky na tribunu I, která je umístěna hned na začátku cílové roviny a která nabízí výhled například na start legendárního dostihu nebo vodní překážky. Tisková zpráva.

 

I. kvalifikace

Aktualizace 27.5.: Květnovou kvalifikací odstartoval tuzemský kvalifikační seriál 129. Velké pardubické steeplechase. Na její start se mimo jiné postavila nejúspěšnější trojice loňského ročníku Velké pardubické a právě ta byla v cíli nejvíc vidět. O vítězství se poprali Tzigane du Berlais a Hegnus, který kvalifikaci nakonec ovládl. Více v tiskové zprávě.

Aktualizace 23.5.: Čtyřdílný tuzemský seriál kvalifikací na 129. Velkou pardubickou steeplechase začíná. Květnová kvalifikace se poběží v sobotu 25. května a spolu s ní dalších osm dostihů. Mítink začíná ve 14 hodin, areál ale bude otevřen mnohem dříve. Více v tiskové zprávě.

 

 


 

 

Tři vítězové Velké pardubické figurují na prvních přihláškách letošního ročníku

Početně skromnější, zato „našlapané“ velkými jmény. Takové jsou první letošní přihlášky na 129. Velkou pardubickou steeplechase. Na seznamu figurují tři obhájci vítězství z minulých let včetně loňského krále Tzigane du Berlais a vlastně i celá tuzemská dostihová špička. Zájem je taky v zahraničí. V Pardubicích chtějí uspět stáje ze Slovenska, Francie a Velké Británie.

Termíny přihlášek do Velké pardubické jsou v posledních letech dva – květnový a dodatečný termín v září. V prvním kole trenéři do legendárního dostihu přihlásili třiadvacet koní. Už tradičně se nejčastěji objevuje jméno trenéra Josefa Váni staršího, který by rád do Velké pardubické zamířil hned s pěticí koní. Mezi nimi je vítěz Velké pardubické 2017 No Time To Lose, čerstvý vítěz letošní Úvodní cross country Koroka Ange Guardian. Je tu také ostřílený Zarif a o umístění ve Velké pardubické budou usilovat také Theophilos a Mazhilis. Dva koně posílá trenér Stanislav Popelka, a to Strettona a vítěze Ceny Labe Mahonyho. Na seznamu přihlášených také svítí jména jako například druhý z loňské Velké pardubické Hegnus, vloni favorizovaný Sztorm, který se bohužel na start legendárního dostihu nakonec nepostavil, a celá řada dalších zajímavých koní. Nejmladším koněm je šestiletý Dulcur de Sivola, který se na pardubické dráze poprvé objevil vloni.

Ze zahraničních stájí se znovu objevuje jméno francouzského Urgente de Gregaine, který bojoval o vítězství s No Time To Lose před dvěma lety. Dvojici koní přihlásil trenér David Pipe, a to reprezentanty ve Velké Británii registrované stáje Fergus Wilson – koně Rathlin Rose a Van Gogh du Granit. Zatím poslední vítězství prvního zmiňovaného je z března letošního roku v Ascotu, druhý se nedávno stěhoval z Francie do Velké Británie, kde už také bral umístění. Slovensko zastupuje Tiep de l´Est, který se představil v letošní Úvodní cross country Koroka.

„Jsme přesvědčeni, že počet třiadvaceti koní není konečný. Už v minulých letech se ukázalo, že náš krok vedoucí ke snížení poplatku za dodatečnou přihlášku je správný. Trenéři a majitelé totiž mají příležitost počkat si, co jejich svěřenec během sezony předvede a pak se rozhodnout, zda ho do Velké pardubické dohlásí. Podobně postupují i někteří zahraniční trenéři, kteří si rozhodnutí většinou nechávají na poslední chvíli. A zájem dobrých koní z britských ostrovů a vlastně i Francie svědčí o tom, že mediální bubliny několika málo lidí, kteří se snažili poškodit Dostihový spolek, zahraniční trenéry a majitele od přihlášení jejich koní do Velké pardubické neodradily,“ řekl místopředseda představenstva Dostihového spolku Martin Korba.

Letošní 129. Velká pardubická steeplechase se poběží v neděli 13. října a bude vyvrcholením dvoudenního dostihového mítinku nazvaného Víkendový festival se 129. Velkou pardubickou steeplechase. Celková dotace dostihu je 5 milionů korun, o kterou se podělí prvních sedm koní v cíli. Aby koně mohli v říjnovém vrcholu české překážkové sezony startovat, musí v letošním roce absolvovat minimálně jeden kvalifikační dostih v Pardubicích, dostih v rámci seriálu Crystal Cup, nebo obdobný dostih na drahách v Irsku, Anglii, Francii či Itálii. Vítěz předchozího ročníku Tzigane du Berlais je kvalifikován automaticky.

Pravidla platí také pro jezdce – ti musejí mít ve své kariéře nejméně 10 vítězství v překážkových dostizích a v roce 2019 dokončit minimálně jeden kvalifikační dostih. Kvalifikační seriál je opět čtyřdílný – poběží se v květnu, v červnu, v srpnu a v září.

Termín dodatečných přihlášek je ve čtvrtek 26. září, oznámení startujících koní a deklarace jezdců má uzávěrku v pátek 4. října.

 

PŘEHLED PŘIHLÁŠENÝCH KONÍ DO 129. VELKÉ PARDUBICKÉ STEEPLECHASE

ke dni 9. května 2019

 

JMÉNO

STÁJ

TRENÉR

ANGE GUARDIAN(GER), 11

Stáj Anděl strážný

Váňa st. Josef

BRIDGEUR(FR), 8

VaZi

Myšková Štěpánka

DELIGHT MY FIRE(FR), 9

DS Pod Buchlovem

Bodlák Radim

DULCAR DE SIVOLA(FR), 6

DiJana Dobšice

Kovář Stanislav

HEGNUS, 11

Ševců

Holčák Radek

CHICNAME DE COTTE(FR), 7

Quartis-Zámecký Vrch

Vítek Pavel

KROCOLEON(FR), 9

EŽ Praha a.s.

Poles Pavel

MAHONY, 7

Quartis-Zámecký Vrch

Popelka Stanislav

MAZHILIS(FR), 10

Köi Dent

Váňa st. Josef

NO TIME TO LOSE(GB), 10

DS Paragan

Váňa st. Josef

PARETO, 12

EŽ Praha a.s.

Poles Pavel

RATHLIN ROSE(IRE), 11

Fergus Wilson

Pipe David

RIBELINO(FR), 11

Lokotrans

Urbánek Luboš

STRETTON, 9

Nýznerov

Popelka Stanislav

SZTORM(POL), 10

Nýznerov

Wroblewski Grzegorz

TEMPLÁŘ, 12

www.trdelnik.com-Luka

Novák Antonín

THEOPHILOS(FR), 9

Dostihový klub iSport-Váňa

Váňa st. Josef

TIEP DE L`EST(FR), 7

Lokotrans Slovakia

Cagáň Ján, Ing.

TZIGANE DU BERLAIS(FR), 8

Dr. Charvát

Tůma Pavel

URGENT DE GREGAINE(FR), 11

Rasquier Arnaud

Clayeux Emmanuel

VANDUAL(SVK), 11

Vadual CZ

Kabelková Hana

VAN GOGH DU GRANIT(FR), 10

Fergus Wilson

Pipe David

ZARIF(IRE), 12

Köi Dent

Váňa st. Josef

 

Aktualizace 21.3.2019: Od startu Velké pardubické letos uplyne 145 let. Poslední čtvrt století byl její název i logo propojen s generálním partnerem. Nyní Velká pardubická steeplechase buduje svoji vlastní značku. Představujeme vám nové logo Velké pardubické. Více v samostatném článku.

Aktualizace 26.11.2018: Jedno z nejdelších partnerství českého sportu končí. Po čtvrt století trvající spolupráci nastal čas na změnu. Česká pojišťovna, generální partner nejtěžšího a nejstaršího dostihu kontinentální Evropy – Velké pardubické, se rozhodla dát příležitost jiným společnostem podílet se na rozvoji dostihového sportu. Podrobnosti v samostatném článku.

Publikováno: 18.10.2019 8:45:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: překážkové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020