Sledovanou kvalifikaci ovládl Kasim, Váňa s Tiumenem došli čtvrtí

Ostře sledovaným dostihem Slovenského dne byla bezesporu třetí kvalifikace na 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou nesoucí název firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. Pro vítězství ve velmi kvalitně obsazeném dostihu si došel zkušený Kasim, diváky sledovaný Tiumen s Josefem Váňou vybojovali čtvrté místo. Kvalifikační podmínky splnilo celkem devět ko, Kasim už podruhé…  Aktualizace 26. 8. 8:40 HOD: Váňa ml.: Soros je prozatím má největší šance.

Kvalifikovaní na VP

 

Váňa ml.: Soros je prozatím má největší šance

Ve stájích trenéra Josefa Váni v letošním roce bojují s virovým onemocněním koní, které s různou intenzitou napadlo většinu čtyřnohého osazenstva. Vir, který koním bere síly, přibrzdil zřejmě také úspěšnou bilanci Váňových svěřenců. Po sobotě se však zdá, že pro 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou je u Váňů vše na lepší cestě. 

Domů by tak bývali mohli odjíždět spokojení, nebýt ztráty Silver Regenta. Tiumenův návrat se čtvrtý místem byl velmi dobrý, a to mají u Váňů tentokrát v přípravě taky  koně, který Tiumena porazil. Soros sice skončil „jen“ třetí, Tiumenův skalp ale mohl Josefa Váňu mladšího tentokrát potěšit. Zvlášť když se podařilo naplnit hlavní cíl - oba koně kvalifikovat a dopřát jim k tomu relativně bezproblémový dostih. 

„Samozřejmě,  já mám ze Sorose hodně dobrý pocit,“ připouští Váňa mladší. „Dost možná by z něj mohl být kůň pro Velkou, zdá se, že má všechno, co je pro ni potřeba. Kvalifikace byla poměrně divoká, dělal nám problémy ten Francouz v poli, a někdo na něj asi doplatil.  My jsme se ale nějakým větším problémů vyhnuli,“ pochvaluje  si Josef Váňa mladší dostih, ve kterém většina českých jezdců Francouzi nemohla přijít na jméno. 

 

Soros a Josef Váňa ml. Foto Petr Guth

 

Majitel stáje Joly, Jiří Odcházel, si po doběhu dostihu ulehčeně oddechl: „Já jsem takový majitel, co má nervy na každé překážce, a dneska jsem si to tedy moc neužil. Tenhle dostih byl náročný pro jezdce i koně, ale taky pro nás na tribuně, pěkně se to mlelo.“ Jiří Odcházel však pomohl svýma očima obrazně donést svého koně úspěšně do cíle, který znamenal splněnou kvalifikaci.  Že by se ale už nyní začal nervovat kvůli startů ve Velké, to pro něj nepřicházelo v úvahu, chystal se totiž fandit svým koním především na rovinách… „Musím říct, že mám jako majitel radši rovinové dostihy. Tam je za dvě minuty po všem a na koně nečekají žádné skoky a nebezpečí, která s nimi souvisí. Z žádných překážek si nemusíte nic dělat. Ale samozřejmě, Velká pardubická má v tomhle sportu mimořádnou pozici a každý je rád, když se do ní dostane právě jeho  kůň,“ říká majitel stáje Joly, který Sorose koupil jako vítěze Polského derby z roku 2009. Na skocích si s ním v Pardubicích už užil radost v loňském Letním poháru Josefa Váni, to bylo ale na klasické steeplechase. Už na ní ale Soros naznačil, že v české konkurenci na úspěchy dosahovat může.

Nedávno musel ze zdravotních důvodů ukončit dostihovou kariéru hrdina Českého derby Age of Jape, který se měl chystat na Velkou pardubickou. Zdá se, že i tak ale budeme v říjnu sledovat  koně, který se pokusí o zisk unikátního „double“ – vyhrát derby a Velkou. Jenže tentokrát by se jednalo o double mezinárodní a světově unikátní. Velkou totiž obvykle nevyhrávají majitelé úspěchů z velkých rovin. „Já si ale myslím, že pro Velkou tu šance samozřejmě je, a podle pocitu, jaký jsem z něj měl, je pro mě asi zatím největší šance na úspěch ve Velké,“ přiznává Josef Váňa ml. Jak se na této šanci povede zapracovat, to už je otázka pro syna a otce Váňovy a týmu kolem jejich západočeské stáje.

 

 

Devítiletý Kasim, který v loňské Velké pardubické obsadil čtvrté místo, se pro letošní start kvalifikoval už v červnu. Druhé kvalifikační vítězství, v sedle s žokejem Marcelem Novákem, získal po těsném souboji s Gauner Danonem (Lukáš Matuský). Třetí a čtvrtá pozice patřila Váňovým. Mladší z nich se s osmiletým Sorosem vměstnal před svého otce Josefa Váňu staršího v sedle třináctiletého Tiumena. Jednašedesátiletý Váňa se nevzdává a i přes loňské prohlášení o konci své kariéry hodlá opět vyhrát Velkou pardubickou. Váňa byl po dostihu spokojený, Tiumen v závěru dostihu opět předvedl výbornou koncovku. 

Zklamaný byl ale Josef Bartoš, který si do dostihu vybral jedinou „dámu v poli“ Zulejku a před startem jí velmi věřil. Jeho cestu ale zastavil pád na Anglickém skoku, jen o malou chvíli později se k zemi poroučel i žokej Dušan Andrés ze sedla loňského stříbrného Nikase. Za pádem Zulejky pravděpodobně stálo křižování francouzského jezdce Kevina Guignona v sedle Tropic de Briona, který byl nakonec pro neznalost kurzu diskvalifikován. 

 

Kasim a Marcel Novak. Foto Milan Křiček

 

Třetí kvalifikaci, díky svému obsazení označovanou jako Malou Velkou pardubickou, dokončili ještě Sherardo (Michal Kubík), Moula (Petr Tůma), Renard Argenté (Ondřej Velek), Marl Bora (Josef Sovka) a Marinus (ž. Michal Köhl). Kromě Zulejky a Nikase nedokončili ještě Rubín, Templář, Silver Regent a Cherwick, který opět odmítl překonat Irskou lavici. Podmínky pro start ve 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou má po třetí kvalifikaci splněno třicet dva koní. 

Dalším, velmi kvalitně obsazeným dostihem, byla Cross country Peruána. Odstartovalo do ní čtrnáct výkonnostně vyrovnaných koní, včetně vítěze pardubické Úvodní cross country Koroka Borderlanda, vítěze předloňské Ceny Vltavy Sherona nebo zkušených Goscatera či Modeny. A právě Modena v sedle s žokejem Dušanem Andrésem byla vítězkou tohoto dostihu. „Před posledním skokem se zastavila, lekl jsem, že ostatní půjdou přes nás. Ale ještě se do toho dostala a vyhrála,“ svěřil se po dostihu Dušan Andrés. Modena podle slov svého trenéra Stanislava Popelky pravděpodobně zamíří do Ceny Labe. 

Dostih z velké části odvodil Mr Louise s Pavlem Kašným, kterému ale v závěrečné fázi došly síly a dokončil až osmý. Druhý a třetí došli koně přihlášení do Velké pardubické Sheron (Michal Kubík) a Amaragon (Martin Liška), čtvrtý dokončil Goscater (ž. Jaroslav Myška). Pátý byl další zájemce o start v letošní Velké Al Jaz v sedle s Josefem Sovkou. Favorizovaný Borderland byl zadržen. 

 

Tiumen a Josef Váňa st. Foto Milan Křiček

 

Kuriózním dostihem dne byla cross country na 4500 metrů pro mladé jezdce – Cena společnosti STAFI finalizace staveb s.r.o. Z devíti startujících totiž ve finále o vítězství bojovali jen tři. Hned pětice koní totiž u druhého křídla Taxisova příkopu vybočila, a to včetně ryzáka Valldemosa, který se po zdravotních komplikacích v červenci vrátil na dostihové dráhy. Cílem tak projeli koně v pořadí Quatiki (Jakub Kocman), Jamajka (žk. Vojtěch Crha) a Médium (Martin Liška). Vinny Rain dostih nedokončila pro pád. 

V prvním dostihu dne přes proutěné překážky zvítězil Dunagiri (Josef Sovka) před debutujícím Sundarou (ž. Josef Váňa ml.), Salient of Gracie (ž. Jiří Kousek), hnědkou Yashadream (ž. Josef Bartoš) a Marmitonem (Lukáš Matuský). 

Druhým dostihem byla Cena pivovarů Staropramen – Cena Libentíny, cross country III. kategorie na 3900 metrů. Koně ji dokončili v pořadí Delight My Fire (Lukáš Matuský), Ring of Love (Jan Odložil), Apasionata (ž. Marcel Novák), Džiddah (ž. Josef Bartoš) a Vipera (Jakub Kocman). 

Ve třetím dostihu, cross country III. kategorie na 4200 metrů -  Ceně Dostihového klubu, skvělým finišem zvítězila pětiletá Natalie v sedle s žokejem Markem Stromským. Přitom poslední skok překonávala ještě v zadních pozicích. Druhý došel Tarant (Martin Liška) následovaný Ksiežnou Vegas (ž. Dušan Andrés), Libertinem (ž. Josef Bartoš) a Tarasem (Lukáš Matuský).

 

Foto Milan Křiček

 

Druhou polovinu dostihového mítinku zahájila Cena podporovaná firmou Karel Hainz – cross country IV. kategorie na 4000 metrů. V ní byl nejaktivnější Mirax s žokejem Jaroslavem Myškou v sedle, neustále cválal na předních pozicích, ale v závěru už síly scházely. Před Miraxe se posunuli všichni jeho soupeři. Pro vítězství si úžasným finišem došel Barakin s Martinem Liškou, na dalších pozicích dokončili Al Bustan (ž. Marek Stromský), Moderator (ž. Marcel Novák), Vivat (Josef Sovka) a Exotic Valley (ž. Josef Váňa ml.)

Vítězem dalšího z dostihů, Ceně Chovservisu a.s. Hradec Králové, steeplechase na 3900 metrů zvítězil Corbellino v sedle s francouzským žokejem Kevinem Guigonem. Za ním došli Spike (František Kovačík), Ivory Davis (ž. Jiří Kousek), Hollybear (ž. Jaroslav Myška) a Innocent (ž. Dušan Andrés). Další tři z osmi startujících dostih nedokončili. 

Závěr srpnového dostihového mítinku obstarala cross country IV. kategorie na 3400 metrů vypsaná pro mladé jezdce. V Ceně Quirinuse zvítězil Vandual (Ondřej Velek) před Celadonem (am. Jakub Spáčil), Step Dancerem (Jan Kratochvíl), Habitat One (Martin Liška) a Mattem (Michal Kubík). 

Nejúspěšnějším jezdcem dne se stal Martin Liška, který si připsal jedno první, jedno druhé a dvě třetí místa. Marcel Novák byl jednou první a dvakrát třetí a Dušan Andrés si do statistik zapíše jedno první a jedno třetí místo. Trenéři se o vítězství podělili. Po jednom zásahu získali Blecha, Kašný, Tůma, Kousek, Ilíková, Vítek, Popelka, Kejzlar a Kabelková. 

 

 

Časový program

Vizitky startujících

 

Bartoš vede do kvalifikace jedinou klisnu. Věří jí.

Klisny v posledním období do pořadí Velké pardubické mluvily výrazným hlasem. Registana, Sixteen a v současné době Orphee des Blins se do historie pardubických dostihů zapsaly nesmazatelným písmem. Na startu sobotní kvalifikace stojí ale tentokrát jediná klisna, Zulejka. K věhlasu tří výše jmenovaných má zatím daleko, ale skutečnost, že právě ji si k ježdění zvolil žokej Josef Bartoš, signalizuje, že právě u tohoto jména je možné hledat pro budoucnost určitý potenciál.  

Bartoš, který má sám na kontě dvě vítězství z Velké, totiž dal právě této klisně přednost před jejím tréninkovým kolegou Renardem Argenté, který se přitom loni stal hrdinou Ceny Vltavy a naznačil tak pro budoucnost velký potenciál. „Měl jsem pro kvalifikaci na vybranou několik koní, vybíral jsme hlavně z dvojice pana trenéra Zobala, se kterým máme stálou dohodu o spolupráci,“ konstatuje Josef Bartoš před dostihem. „Zulejku jsem si vybral tak nějak pocitově.  Hodně se mi líbila v minulém startu, a když si vezmu, že se vrací prakticky po dvou letech plných problémů, byl ten její projev tentokrát vážně hodně slušný a věřím, že v sobě má ještě další zlepšení,“ myslí si Josef Bartoš, jenž velmi dobře ví i o kvalitách Renarda Argenté. „Nebyla to pro mě lehká volba, ale moc rád bych byl u toho, kdy se dvouletá práce s touhle klisnou dočká naplnění v podobě výsledků.  Zatím má na kontě největší úspěch z Lysé nad Labem (v roce 2011 tam vyhrála Prvomájovou steeplechase, pozn. red.), ale v Pardubicích určitě může na tohle vítězství navázat a dokázat zajímavé věci.“ 

Zulejka po návratu ze zdravotní pauzy absolvovala pod Bartošem v Pardubicích prozatím dva méně náročné starty v nižších kategoriích, nyní se poprvé po návratu postaví do elitní konkurence. „Kdybych byl přesvědčený, že do tohoto dostihu nepatří, nevybral bych si ji,“ upozorňuje Josef Bartoš na konto výkonnostního skoku, který realizační tým klisně naordinoval. Jestli ho ale skutečně zvládne tak, jak si všichni představují, to je v tuto chvíli otázkou…

Bartoš každopádně může srovnávat i Zulejčinu výkonnost třeba i se Sixteen, s níž získal jeden ze svým triumfů ve Velké. Jak ale konstatuje, i přes naděje vkládané do Zulejky, je na takové srovnání brzy. „Sixteen byla výborná a měla na kontě skvělé výsledky vlastně po celou svou kariéru, byla to veliká osobnost. Před Zulejkou jsou teď první kroky směrem k Velké, a uvidíme, jak je zvládne.  Já ale věřím, že má na to, aby tenhle dostih zvládla,“ je přesvědčen Josef Bartoš. 

 

Kobylka od Häkkinena se nešťastně zranila, Růžičková pojede kvalifikaci s Rubínem - Věčná bojovnice musela kvůli kvalifikaci shodit čtrnáct kil 

Sobotní kvalifikace na 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou, kterou už teď odborníci kvůli silnému obsazení přezdívají "Malá Velká pardubická", se zúčastní i věčná bojovnice Martina Růžičková. Nepojede ale kobylku Folie D´ Ocean, jak měla v plánu a kterou jí právě pro letošní Velkou zakoupil bývalý pilot Formule 1 Mika Häkkinen, startovat bude s Rubínem. 

„Folie se zranila v práci, není to nic fatálního, vypadá to, že by tu další kvalifikaci měla jít, jen se kopla při doskoku. Nekulhá na to, ale její start by byl velkým rizikem," uvedla Růžičková. Rubín má ale podle ní dobrou formu a kvalifikační dostih by mu díky velkému odpočinku měl sednout. „Prostě pojede pantáta a paňmáma. Rubínkovi je dvanáct a mně padesát," dodala s úsměvem trenérka a žokejka v jedné osobě. Připustila, že na začátku léta měla velké problémy s nadváhou, aby se mohla kvalifikace zúčastnit. „Za dva měsíce jsem musela shodit třináct, čtrnáct kilo. Jednoduše přestanu jíst a začnu běhat. V tomhle věku tělo už moc nepotřebuje, klidně si celý den jede na jednu okurku a nic s ním nehne. Zabalím se do igelitu a tvrdě na sebe," dodala Růžičková. 

Folie D´ Ocean pojede na zářijové poslední kvalifikaci s žokejem Pavlem Kašným. „Museli jsme to trošku překopat. Pan majitel (M. Häkkinen, pozn. red.) je z toho trošku smutný, že kobylka nepojede, ale zase já si taky nechci nic dokazovat, protože bych o takového majitele a koně nerada přišla," uzavřela Růžičková. 

Na sobotní start kvalifikace na Velkou pardubickou se postaví hned sedmnáct kvalitních koní a jezdců. Celá sobota bude na pardubickém závodišti ve znamení Slovenského dne, chybět nebudou kulinářské speciality našich východních sousedů, atmosféru dotvoří folklórní cimbálová skupina, návštěvníci se dozvědí mnoho zajímavostí z atraktivních slovenských destinací. 

 

 

Třetím domácím kvalifikačním dostihem pro 124. ročník Velké pardubické bude vsobotu 23. srpna na pardubické dráze Cena firmy Chládek a Tintěra Pardubice, steeplechase cross country na 5800 metrů. Početné a kvalitní sedmnáctihlavé pole startujících slibuje zajímavý průběh dostihu a napínavý boj o vítězství, bude to téměř taková „Malá Velká pardubická“. Akce začíná ve 13 hodin.

Za favority můžeme považovat minimálně třetinu koní, těmi největšími ale zřejmě budou vítěz květnové kvalifikace a v loňské Velké pardubické druhý NIKAS (ž. Andrés), trojnásobný vítěz Velké pardubické z předchozích let TIUMEN (ž. Váňa) a snad také stále ještě nadějný CHERWICK (ž .Myška), předloňský vítěz Ceny Labe, pokud si ovšem zase neudělá z Irské lavice pouhou „rozhlednu“ a nebude snažení svých „kolegů“ jen přihlížet. Dále jsou zde loni čtvrtý ve Velké pardubické KASIM (ž. Novák), loňský vítěz zářijové kvalifikace SILVER REGENT (ž. Korpas), který se ovšem od tohoto úspěchu zatím marně hledal, na loňských klasických steeplechase skvělý SOROS (ž. Váňa, ml.) a poslední vítěz Ceny Vltavy RENARD ARGENTÉ (Velek).

Do závěrečného účtování by mohli zasáhnout i na jaře se po odmlce vrátivší BELMONT (ž. Stromský), nadějný MOULA (Petr Tůma), loni v Ceně Labe druhý RUBÍN (Růžičková), ZULEJKA (ž. Bartoš), polokrevný TEMPLÁŘ (ž. Boyer) nebo TROPIC DE BRION (ž. Guignon), který loni podal skvělý výkon ve Velké pardubické, byť v závěru odpadl.

Dostih je hodně otevřený, favority by měli být tři nejvýše jmenovaní, ale překvapit mohou i další, všichni jsou zkušenými překážkáři, v těžkých dlouhých dostizích je možné všechno a tak se máme na co těšit.

Pole startujících doplňují GAUNER DANON (Matuský), MARL BORA (Sovka), MARINUS (ž. Köhl) a SHERARDO (Kubík).

Pouze NIKAS a KASIM jsou již do Velké pardubické kvalifikovaní, pro ostatní je to jedna z posledních příležitostí.

Zajímavostí dostihu bude start otce a syna Váňových, další pokus o případný start ve Velké pardubické Martiny Růžičkové a dvou francouzských žokejů, u nás působícího Thomase Boyera a z Francie cestujícího Kevina Guignona.

Na programu sobotního odpoledne s přívlastkem „Slovenský den“ bude celkem devět překážkových dostihů, zajímavě obsazené úvodní proutky pro tříleté koně budou odstartovány ve 13:00 hodin, kvalifikační dostih se poběží jako osmý v 17:00 hodin.

Výborně obsazená je Cross country Peruána, kde se v poli čtrnácti startujících představí celá řada známých koní a také nová akvizice trenéra Josefa Váňi, v Itálii skvěle běhající Angličan FAFINTADENIENT, výslovnost jehož jména asi bude mnohým dělat problém.

V menším rámcovém dostihu se představí populární ryzák VALLDEMOSO.

 

Tipy:

I. DUNAGIRI – BAJADÉRA – SALIENT OF GRACIE

II. SIRAN – MACAONE – NICANORA

III. DOROTKA – TARAS – TARANT

IV. VALLDEMOSO – QUATIKI – VINNY RAIN

V. MODERATOR – MIRAX – VIVAT

VI. CORBELLINO – ORIENTAL LION – SPIKE

VII. FAFINTADENIENT – GOSCATER – REAPER

VIII. TIUMEN – NIKAS – CHERWICK

IX. STEP DANCER – HABITAT ONE – VANDUAL

 

Atmosféru Slovenského dne naladí i folklorní skupina

Dostihovým závodištěm bude v sobotu znít slovenština. Atraktivní dostihový mítink na sklonku léta bude totiž laděn do tónů kultury našich východních sousedů. Doprovodný program nabídne folklorní skupinu i prezentaci Slovenska jako oblíbené turistické destinace. 

V rámci Slovenského dne bude pro diváky připraven tematický program. Pro děti i pro dospělé jej připravují Slovenská agentura pro cestovní ruch, Destinační společnost Východní Čechy a také Europe Direct. Kromě her, soutěží a kvízů se návštěvníci závodiště mohou během odpoledne těšit i na vystoupení folklorní skupina Šmykňa. Tento soubor založený před více než dvaceti lety hraje, zpívá a tančí lidové písně z regionů jako je např. Terchová, Liptov, Myjava, Šariš, Spiš, Zemplín a další. „Velmi nás potěšilo, že pozvání na Slovenský den přijal i velvyslanec Slovenska pan Peter Weiss s manželkou,“ přidává ještě ředitel Dostihového spolku a.s. Michael Skalický.

Slovenský den patří k tradičním součástem programu pardubické sezony. Letos jeho konání připadlo na atraktivní dostihový mítink, jehož vyvrcholením je třetí kvalifikace na 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. Tato předposlední kvalifikace bývá někdy označována za „malou Velkou“, protože se na jejím startu scházejí špičky českého turfu a možná i budoucí vítězové Velké pardubické. Do letošního ročníku tohoto legendárního dostihu je přihlášeno jednašedesát koní, včetně dvou ze Slovenska. 

Autor: Tisková informace, Milan Tůma, Petr Guth
Publikováno: 26.8.2014 8:40:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: překážkové dostihy
Foto: Milan Křiček, Petr Guth
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020