35. Mercedes-Benz Cena zimní královny - výsledky

Vrcholem svátečního "svatováclavského" středečního odpoledne na malebném závodišti v Karlových Varech měl být 35. ročník nejvýznamnějšího sezónního testu pro dvouleté klisny Mercedes - Benz Ceny zimní královny (Listed, 2 l. klisny, 1 600 metrů, 550 000 Kč), avšak skutečnost, že svěřence Michala Liska Polyantě (ž. Foret) se box otevřel o zlomek vteřiny později než ostatním, byla důvodem, pro který Dostihová komise na základě trenérova protestu musela dostih prohlásit za neplatný.

 

 

Vzhledem k tomu, že se jednalo o dostih dvouletých koní nebylo ho možné opakovat. Toto všechno se však odehrálo až poté co na dráze táhlým finišem Pavlem Tůmou připravovaná Hessoesse (ž. Rája) těsně porazila desetinovou favoritku a vítězku zdejší Ceny Masise Sašu (ž. Murzabajev), třetí s odstupem zhruba jedné a půl délky obsadila Johanka (ž. Korečková).

Druhým nejvýznamnějším dostihem středečního odpoledne byla dvoukilometrová Cena Jockey Clubu ČR (II. kat., 3+, 2 000 metrů, 100 000 Kč), ve které se představilo osm koní. Diktování tempa se krátce po startu ujal Radek Koplík v sedle svěřence Arslangireje Šavujeva Ivana Le Terrible (ž. Koplík), který zavedl startovní pole až do cílové roviny. Tam přišel nástup svěřence Grega Wroblewského Solar Eclipse (ž. Janáček), který zařazením vyššího rychlostního stupně z dostihu vymazal všechny soupeře a velmi lehce zvítězil. Na ostatní zbyl jen boj o druhé místo šest délek za vítězem, v něm byla nejúspěšnější jedničková mostecká vítězka Sapsiree (ž. Rája), když o tři čtvrtiny délky předčila Approcaillise (ž. Chaloupka), krk na čtvrtém místě ztrácel bělouš Dzinfizz (ž. Murzabajev) a tabuli se ztrátou dvou a čtvrt délky uzavřel Ivan le Terrible.

Úvodním dostihem odpoledne byl handicap Cena Karlovarského deníku (IV. kat., 3+, 1 200 metrů, 40 000 Kč) v jehož těsném doběhu se poprvé v kariéře prosadil hnědák Rock of Gibraltar (ž. Chaloupka) trenéra Luboše Urbánka, když o půl délky porazil bělouše Pale Martiniho (žk. Florian), hlavu na třetím místě ztrácel spolehlivý Herbebois (ž. Havelková). Následovala supervytrvalecká Cena Šlechtitelů společnosti Selgen a. s. (IV. kat., 3+, 3 000 metrů, 40 000 Kč), ve které žokej Petr Foret ostatím jezdcům poskytl lekci v odhadu tempa, když v sedle Michalem Tajmrem připravované Santin hned po startu nastoupil a vypracoval si mnohadélkový náskok, který pak bez problémů kontroloval až do cíle. Výsledkem byla zadržené třináctidélkové vítězství před Villonem s Kateřinou Hlubučkovou, která se v průběhu jako jedná snažila Foretovo tempo akceptovat, další čtyři délky vzdálené třetí místo koncovkou obsadil Shadow Moon (ž. Koplík).

Třetím dostihem byla Cena společnosti Karlovarská Korunní s. r. o. (III. kat., 3+, 1 400 metrů, 60 000 Kč), ve které vítězný návrat po pěti měsíční přestávce zazmenala třetí z loňské JCK Ocara (ž. Palík) trenérky Maršíčkové, když po boji o délku zdolala jezdecky posílenou bělku Mill's Finest (ž. Lukášek), která v průběhu dostihu diktovala tempo, třetí místo s půldélkovým odstupem získal další bělouš Sirius (ž. Korečková). První polovinu porgramu uzavřel jediný překážkový dostih odpoledne Cena statku Chyše (stch IV. kat., č+, 3 700 metrů, 60 000 Kč), v němž se po třech šktech představili jen čtyři koně. Tempo v dostihu udál desetiletý veterán Mlýn (Ferhanov), avšak v závěru ho opustily síly a doběhl poslední - naopak nejvíce sil v rozhodující fázi dostihu měla Holin One (žk. Složil) Petry Jirátové, zvítězivší jistě o tři a půl délky před Diamond Racem (Liška), favorizovaný Canton (Odložil) dokončil až třetí a odstupem osmi délek.

Dvouletí koně se vedle hlavního dostihu představili i v maiden Ceně EBF (III. kat., 2 l., 1 400 metrů, 60 000 Kč), tedy konkrétně ti jejichž otcové jsou pro příslušnou sezónu registrováni v EBF. Dostih stylem start cíl ovládl debutující svěřenec Michala Liska Black Canyon (ž. Foret) v barvách DS Pegas Jiřího Trávníčka, když v závěru uhájil triumf po tuhém boji o hlavu před Coffolou (ž. Janáček), třetí dvě a půl délky zpět doběhl Silver Ball (ž. Murzabajev). Program celého odpoledne uzavíral pětkový handicap Cena Hipodrom Holoubek (V. kat., 3+, 2 000 metrů, 25 000 Kč), jenž se stal kořistí Goldy (Borč), která triumfovala jistě o délku před Taurusem (ž. Rája), třetí místo s odtupem jedné a čtvrt délky získal Ondreáš (ž. Lukášek).

Zdroj: Dostihový svět

 


 

 

Původní tisková zpráva

Svatováclavským středečním odpolednem 28. září uzavře karlovarský Hipodrom Holoubek letošní sezónu. Hlavním bodem osmidílného programu (7 rovinových a 1 překážkový dostih) je 35. Mercedes-Benz Cena zimní královny.

Jeden z nejvýznamnějších tuzemských dostihů pro dvouleté koně, respektive nejvýznamnější dostih pro dvouleté klisny, vznikl před lety právě v Karlových Varech. Později se dění přesunulo na centrální závodiště ve Velké Chuchli a v posledních desetiletích býval dějištěm výhradně mostecký hipodrom. Generálním partnerem je po loňské vydařené premiéře opět společnost Mercedes-Benz. V oblasti jezdectví se pohybuje delší dobu a své aktivity rozšiřuje i v dostihovém sportu.

Prubířský test kategorie Listed na distanci 1.600m, který nezřídka poodhalí největší naděje pro klasické dostihy následující sezóny, se na západ Čech vrátil po více než dvaadvacetileté odmlce. Především na přání trenérů, neboť zdejší kvalitní dráha je vhodná pro mladé koně, kteří ještě nemají ukončený růst. Šetří jejich citlivý pohybový aparát.

Nejúspěšnější osobností v novodobé historii dostihu je Allan Petrlík. V roli jezdecké a zároveň trenérské se mu podařilo vyhrát čtyřikrát (Carotida 1989, Sun Shine Clare 1997, Abba 2000, Zamira 2014). Tento počet ve středu může zvýšit jeho svěřenkyně Chica Querida (ž.J.Verner). Která z dvanácti klisen má teoreticky největší šance? Podle dosažených výsledků patří mezi nejvážnější adeptku na vítězství Saša (ž.B.Murzabayev), která si vyzkoušela zdejší dráhu tím nejlepším možným způsobem, když zvítězila v srpnové Ceně Masise. Totéž platí o nadějné Polyantě (ž.P.Foret), která na lázeňském travnatém koberci dokázala svůj dostihový křest přeměnit v prvenství. Velkou soupeřkou jim bude zářijová vítězka Listed bratislavské Velké ceny BBAG Baden-Baden Tafilly (ž.Z.Šmida). Nebo loňské prvenství  obhájí zásluhou Hessoesse (ž.J.Rája) trenér Pavel Tůma?

Příznivce českého chovu budou jistě zajímat výkony pěti tuzemských rodaček. Nejpilnější je Johanka (ž.V.Korečková). V nohách má čtyři starty, druhé a třetí místo a poslední start proměnila ve vítězství. Sledovaná bude určitě Solai. Dvakrát startovala, dvakrát doběhla pátá, její šance navíc násobí žokejský multišampión Václav Janáček v sedle. Na první vítězství čekají v předchozích startech umístěné Global Girl (ž.J.Palík), Golden Sarah (ž.M.Laube), Yes April (ž.T.Lukášek) a Sexy Princess (ž.J.Chaloupka). Nelehký úkol čeká na poprvé startující Rabbit Van Winkle (ž.M.Mach).

Začátek dostihového dne zpestřeného dostihem poníků začne oproti předchozím mítinkům o půl hodiny dříve. Start prvního dostihu je naplánován na 14:00 hodin.

 

Program:

14.00 Cena Karlovarského deníku (IV.kat.,1.200m)

14.25 Cena Šlechtitelů spol. Selgen a.s. (IV.kat.,3.000m)

14.50 Cena spol. Karlovarská Korunní s.r.o. (III.kat.,1.400m)

15.20 Cena statku Chyše (steeplechase, IV.kat.,3.700m)

16.00 Cena EBF (III.kat., 1.400m)

16.30 Cena Jockey Clubu ČR (II.kat.,2.000m)

17.05 35. Mercedes-Benz Cena zimní královny (Listed,1.600m)

17.30 Cena Hipodrom Holoubek (V.kat.,2.000m)

Publikováno: 29.9.2016 14:30:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: rovinové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 6/2020