61. Velká květnová cena SKANSKA: Iryklon překvapil suverénním triumfem

Především duelem dvou největších mílařských hvězd a vítězů posledních dvou ročníků Blue Corala a Sharpoura měl být hlavní bod programu osmého pokračování letošní sezóny v AUTO HASE PARKU Velká Chuchle, 61. Velká květnová cena SKANSKA (listed, 1600 m, 300 tis. Kč). Na startu však bylo ještě dalších pět oponentů a výsledek měl nakonec velmi překvapivou podobu...

Iryklon překvapil suverénním triumfem
 
Ostré tempo udali od počátku německý host Apollo Star (Frau Erika Krajnikova) s loňským britským žákovským šampiónem, synem výborného polského žokeje Andrzeje Tylickiho Frederikem, a spolufavorit Blue Coral (Dr. Charvát), do jehož sedla byl angažován žokej Piotr Krowicki. Na startu se opozdil Golden Eagle a ostatní soupeře vedl s odstupem tří délek za lídry Iryklon (Zámecký vrch) s „mistrem tempa“ Jiřím Chaloupkou. Právě jeho odhad rychlosti předních dvou koní byl důležitým faktorem pro další vývoj, neboť v cílové rovině rapidně došly síly Apollo Starovi a nezrychlil ani Blue Coral, naopak Iryklon akceleroval s velkou silou a již nebylo možné jej dostihnout (foto). Nově jako valach a svěřenec Václava Luky mladšího triumfoval v čase 1:38,38 velmi lehce o šest délek a připsal si dosud největší úspěch své kariéry, v níž ale má např. i druhou příčku z loňské Velké jarní ceny Holdingu Rabbit CZ nebo třetí místo z Velké ceny Prahy CK Martin Tour. Navíc Iryklon jako jediný ze sedmi účastníků hlavního dostihu startoval letos poprvé.

Druhé místo dobrou koncovkou, ale bez ohrožení jasného vítěze, získal Sharpour (YOKO, ž. Janáček), bronzový stupínek obsadil vítěz Velké jarní ceny 2007 Lord Silvano (CK Martin Tour, Foret), který se na domácí dráze představil po třináctiměsíční odmlce, během níž cestoval ke startům do Francie. Čtvrtým místem překvapil největší sázkový outsider Turzo (Hrubý, ž. Lukášek), Blue Coral skončil až pátý.

Další dění
V úvodních dvou dostizích se prosadili sázkoví favorité s žokejem Janáčkem, který tak zvýšil počet svých letošních vítězství na dvaadvacet a na pouhé dva triumfy se přiblížil jubilejnímu třístému zásahu v kariéře – další kapitolu seriálu Schaumann Cenu značky BRASA (III. k., 1000 m) pro dvouleté debutanty českého chovu velmi lehce ovládl ryzák Sáje Mikon Vermillion, syn na dráze vynikajících rodičů Ray of Lighta a Vapety, Handicap spol. Chládek a Tintěra (hdcp III. k., 1200 m) pak s jistotou ve letošní druhé vítězství proměnil čtyřletý valach stáje Mr. Kucharski Bordo.

V Handicapu spol. Starmon (hdcp IV. k., 1600 m) pokračovalo jarní úspěšné tažení tříletých reprezentantů stáje Stall Amor a o bezmála pět délek si po triumfu mezi nezvítězivšími vrstevníky i proti starším soupeřům druhý plný zásah připsala Silent Wings s jezdcem Foretem. Handicap spol. AŽD Praha (II. k., 1600 m) měl ukrutně pomalý začátek, kdy si jezdci na špici dlouho dávali přednost a v rychlé koncovce se pak po tuhém boji o krk prosadila čtyřletá hnědka stáje Euroframe-Váňová Apinoa s žokejem Lukáškem, jež se v Praze objevila po téměř roční odmlce, ale po dubnovém úspěchu z Bratislavy zaznamenala také letošní druhé vítězství. Další vítěz s již druhým plným zásahem na kontě se zrodil v Ceně spol. ŽSD (III. k., 1815 m), tříletý valach DS Pegas Makléř přidal výhru ke stejnému výsledku z první dubnové neděle, kdy opanoval dostih debutantů, jezdkyně Korečková se v kariéře posunula na rozdíl šesti prvenství od získání žokejského titulu (za padesát vítězství). V Ceně spol. Pirell (IV. k., 2230 m) pro tříleté nezvítězivší proměnil druhý životní start v plný zásah, premiérový nejen pro sebe, ale v rámci letošní sezóny také pro svého majitele, valach stáje Wrbna Racing Pareto s žokejem Pavlíčkem. I vítěz závěrečné Ceny ředitele divize ŽS Skanska (IV. k., 2400 m) prolomil životní nezvítěznou sérii, jistým stylem zde zvítězil sázkový mírný favorit, čtyřletý tmavý hnědák Oranzovy Expres stáje DC Zámrsk MUDr. Bruna V. s žokejem Lukáškem, pro něhož to byl devětadevadesátý triumf kariéry.

Příští dostihy ve Velké Chuchli: neděle 30.5. od 14 hodin – Grand Prix de la Francophonie Economique

Publikováno: 24.5.2010 8:34:53
Kategorie: dostihy
Rubrika: rovinové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 9/2019