88. Karlovarská dvojnásobná míle - výsledky

Karlovarské závodiště má za sebou druhý mítink letošní sezóny. V průběhu nedělního odpoledne se divákům představilo bezmála sedmdesát rychlonohých plnokrevníků. Šestici rovinových dostihů vévodila tradiční Karlovarská dvojnásobná míle Karlovarského kraje.

 

 

Podle svých dosavadních výkonů si jednotliví účastníci na start nesli rozmanité hmotnostní zatížení a tak rozdíl činil až 11,5 kg. Šance na úspěch každého ze 12 startujících ultravytrvalců se tedy výrazně vyrovnaly. Specifický dostih, který se na západě Čech běhával již za války, opět potvrdil, že handicapové a takto dlouhé zkoušky mnohdy dopadnou zcela odlišně od papírových předpokladů.

O obhajobu předloňského a loňského prvenství se pokoušeli tuzemští odchovanci Cheri Honey (nakonec pátý) Charros (čtvrtý). Taktovky se krátce po startu podle očekávání chopil pětiletý hnědák Seep. Patřil k největším favoritům, ovšem jeho šance skončily v závěrečném oblouku a odcouval až na konečné sedmé místo. Z výhodné pozice ve druhém sledu se na vedoucí pozici dostala svěřenkyně trenéra Michala Tajmra Lužnice. Milovnice měkké půdy si mohla libovat, neboť celý dostih vydatně pršelo. Velice pohledným finišem s necelou jednodélkovou ztrátou na vítězku získal druhé místo Solini a třetí doběhl v průběhu dostihu aktivní Linngar.

Zdá se, že strasti Otce vlasti nemají konce ani v 21. století. Karel IV., kterého ztvárnil náměstek primátora mgr. Jiří Klsák, svých panovnických povinností téměř nedostál. V jednu chvíli neměl komu předávat čestné ceny vítězům „jeho“ poháru. Z technických důvodů, kdy se pozdě otevřel startovací box koni The Mole Catcher, byl dostihovou komisí dostih, v němž se po dlouhém souboji s Barateusem prosadil Charles Quatrieme, anulován v souladu s Dostihovým řádem a zařazen na závěr odpoledne. Možnosti druhého startu ovšem využil pouze trenér poškozeného The Mole Catchera a tak karlovarské závodiště vidělo poprvé v historii dostih jediného koně. Osmiletý valach získal rozhodně nejlehčí vítězství v kariéře. Podle pravidel mu stačilo absolvovat cval před tribunami.

Dva plné zásahy zaznamenal žokej Jan Verner. V úvodním dostihu dovedl vítězně do cíle Tauruse, s níž na zdejší dráze triumfoval v dostihu totožné kategorie i délky téměř na den přesně před rokem. V závěrečném testu nadělil pěkný dárek k nedělním narozeninám trenérovi Ivanu Kubovi, s jehož svěřencem Layem vyhrál stylem start-cíl.

Pěknou podívanou divákům nabídl další díl letošní Pony ligy. Pohledný souboj s Lerrym Strakáčem v sedle s devítiletou Annou Lebduškovou až na cílovou pásku pro sebe nakonec rozhodl Ivar s Klárou Kumičíkovou reprezentující Jezdecký klub ve Staré Roli.

 

Výsledky:

1.dostih: Taurus (ž.J.Verner) – Sopran Torus (M.Demo) – Mar Bear (ž.B.Murzabayev)

2.dostih: La Luneta (am.J.Fabris) – Fiomi (ž.J.Šafář) – Marker Sun (ž.J.Chaloupka)

3.dostih: po anulování a v následném startu walk-over vítězem The Mole Catcher (ž.J.Šafář)

4.dostih: Lužnice (ž.P.Foret) – Solini (K.Hlubučková) – Linngar (ž.J.Rája)

5.dostih: Manolla (ž.I.Janáčková Koplíková) – Moonglas (ž.V.Korečková) – Tapajo (ž.J.Chaloupka)

6.dostih: Lay (ž.J.Verner) – Herbebois (ž.M.Havelková) – Harwey (ž.P.Foret)

 

 

 


 

 

Původní zpráva

Vrcholem druhého dostihového odpoledne na karlovarském závodišti HIPODROM HOLOUBEK s.r.o. bude v neděli 19. června jedna z místních specialit. Málokterý z dostihů konaných v největších českých lázních se může pyšnit tak dlouhou a bohatou historií, jako proslulá Karlovarská dvojnásobná míle (II.kat., 3.200m).

Poprvé se uskutečnila v roce 1928, tedy necelých 30 let po slavnostním otevření závodiště. Její konání znemožnilo pouze válečné období a několik málo dalších výjimek. Společně s  podzimní pražskou Cenou prezidenta je jediným tuzemským testem nejvyšší kategorie určeným ultra vytrvalcům.

Do startovních boxů hlavního dostihu zamíří dvanáct účastníků. Polovinu tvoří tuzemští odchovanci v čele s obhájcem loňského vítězství Charrosem (ž.M.Havelková). Mezi adepty na příčky nejvyšší patří desetiletý veterán Cheri Honey (ž.J.Palík), loni trojnásobně vítězný jak na rovině, tak na překážkách a zároveň předloňský premiant tohoto dostihu. Ve třech letošních startech nejhůře třetí – to je velice povzbudivá bilance Khalidora (ž.M.Laube). Šestiletému tmavému hnědákovi se na karlovarském oválu zatím každý rok podařilo vyhrát. Proč by nemohl na tradici navázat právě v neděli? 

Napodobí-li Nirgera (žk.M.Hrouda) i tentokrát tak mohutný finiš v závěrečných metrech jako v loňské edici KDM, umístění mezi nejlepšími by jí nemělo uniknout.

Nebo svým mužským soupeřům ukáží záda další klisny? Vícenásobné karlovarské vítězce Lužnici (ž.P.Foret) se tamní dráha líbí a navíc se v každém ze tří letošních startů umístila. Koněm pro překvapení bude čtyřletá Snezenka (J.Andrésová). Vytrvalecké schopnosti naznačila již v dubnu 2. místem ve tříkilometrovém testu a navíc ponese nejnižší váhu.

Kvalitní vyrovnané výkony a příznivá váha – to jsou bonusy, které mluví ve prospěch Winner Starse (ž.V.Korečková) i zkušeného valacha Shadow Moona (ž.I.Koplíková Janáčková). Ten na plný zásah čeká dlouhé tři roky. 

Podobnou výhodu nízké hmotnosti by k průniku na dotovaná místa mohl využít také Solini (K.Hlubučková) či Mystic Golfer (ž.J.Verner). 

Poradí si dubnový karlovarský vítěz Seep (ž.B.Murzabayev) se soupeři i nejvyšší nesenou váhou? Jak se bude tvářit Linngar (ž.J.Rája), který si tak dlouhou trať vyzkouší poprvé?

Druhý karlovarský mítink si nenechá ujít ani český a německý král a římský císař Karel IV. Zakladatele zdejšího města bude v panovnickém oděvu a s korunou na hlavě představovat místní archeolog a historik Mgr. Jiří Klsák. Jestliže se původní Karel IV. potýkal se strastmi, ten současný si užije slastí. Bude předávat čestné ceny vítězům atraktivního dostihu poníků a Poháru Karla IV. – „Otce vlasti“. Na startu mílového dostihu podporovaného Magistrátem města se sejde velice zajímavá společnost. K největším favoritům patří při posledním běhání vítězný Barateus (ž.J.Rája). Kůň, který umí jak na rovině, tak na překážkách. Naruší jeho letošní neporazitelnost zástupce nejmladšího ročníku Dudlik (ž.J.Chaloupka) nebo v nejvyšších kategoriích se pohybující Lacorana (ž.J.Palík)? Dočká se Namid Star (K.Hlubučková) konečně svého prvního životního triumfu? Jak dopadne česká premiéra pro Riska (ž.M.Havelková)?

 

Program:

14.30   Cena společnosti KARLOVARSKÁ KORUNNÍ, s.r.o. (V.kat.,  2.000m)

15.00   Cena spol. JAN BECHER – KARLOVARSKÁ BECHEROVKA (IV.kat.,  2.000m)

15.30   Pohár KARLA IV. – „OTCE VLASTI“ za podpory Magistrátu KV (III.kat.,  1.600m)

15.50   Dostih poníků – Pony liga

16.15   88. Karlovarská dvojnásobná míle Karlovarského kraje (II.kat.,  3.200m)

16.45   Cena spol. LOKO TRANS, s.r.o. (III.kat., 1.200m)

17.15   Cena spol. REALISTIC, a.s. (IV.kat., 1.400m)

Autor: Tisková informace, Marcela Klingorová
Publikováno: 20.6.2016 11:15:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: rovinové dostihy
Foto: Marcela Klingorová
Aktuální číslo
Obsah čísla 10/2019