91. Cena prezidenta republiky dotovaná společností HIC & Services

Na předposlední termín letošní sezóny v AUTO HASE PARKU Velká Chuchle připadá 31. října tradiční slavnostní program závěrečné fáze dostihového roku. Vrcholem bohatého nedělního menu bude 91. ročník Ceny prezidenta republiky dotované společností HIC & Services (NL kat., 3200 m, 400 tis. Kč, 3+).

Další atraktivní položkou nedělní nabídky je opět Cena Elektrizace železnic Praha ve spolupráci s Českou televizí (proutěné překážky, I. kat., 3300 m, 120 tis. Kč, 4+), nejmladším dostihovým nadějím pak je určena Cena Sherlog (I. kat., 1800 m, 150 tis. Kč), nejdelší zkouška roku pro dvouleté koně.

Dále se diváci mohou těšit na čtvrtý ročník populární Ceny běloušů CK Martin Tour nebo na vyvrcholení celoročního seriálu dostihů pro jezdce-žáky Pohár Pražské energetiky - Hippospol Cup 2010. Dostihový den se koná pod záštitou prezidenta České republiky pana Václava Klause. Celkem je na startovních listinách 77 koní a 35 jezdců, první dostih startuje již ve 12 hodin.

Klasický hrdina Taro vs. obhájce Mariydi
Do supervytrvaleckého dostihu, jenž má mezi tuzemskými rovinovými zkouškami nejdelší tradici, nastoupí jedenáct aktérů. Pětice tříletých zastupuje Letošní silný klasický ročník, jehož členové už vyhráli šest významných srovnávacích testů (postupně mostecká Velká letní cena, Velká cena Prahy CK Martin Tour, Velká cena Pražské energetiky, Svatováclavská cena Carlson, Pardubický Leger a Českomoravská cena), zastupuje pětice startujících. Povede ji vítěz srpnového Tattersalls St. Leger a zářijové Velké ceny Pražské energetiky (českého turfu) Taro (Viktor Komárek) - svěřenec Josefa Váni, který bude mít v sedle opět žokeje Tomáše Lukáška, mířícího za titulem vicešampióna, je v otevírací sázkové nabídce favoritem s kurzem 1,9:1. Z půltuctu zástupců starších kategorií je samozřejmě největší hvězdou sázkový druhý favorit 2,2:1, čtyřletý Mariydi (Dr. Charvát). Přímo na chuchelské dráze jej připravuje Tomáš Šatra, bude obhajovat loňský triumf a povede jej specialista na tento dostih Jiří Chaloupka, jenž vyhrál čtyři z posledních sedmi edicí.

Ostatními adepty na přední příčky jsou především další tříletí – všichni s kurzem 7:1. Greek Wedding (BORS Břeclav, ž. Bitala) je velmi dobrou vytrvalkyní a v posledních třech startech získala druhá místa v mosteckém Oaks a bratislavském St. Leger, čtvrtá pak finišovala v Tattersalls St. Leger na pražské dráze, Omnibus (Zdeněk Kavka, ž. Šafář) prokázal připravenost druhým místem v nedávném Pardubickém Legeru, Gejzir (DS Pegas, ž. Hlavatý) obsadil druhou příčku v pardubické středotraťařské Ceně města Doncaster. Především s nimi by o udržení „bronzové linie“ měl bojovat šestiletý valach Savignon (Wrbna Racing, ž. Pavlíček, 8:1), skončivší na třetích místech v obou posledních ročnících nedělního vrcholu.

Do teoretického středu pole vychází tandem čtyřletých klisen, vítězka červnové Karlovarské dvojnásobné míle a čtvrtá z Pardubického Legeru Samara Morgan (Quartis, ž. Radek Koplík, 10:1) a pátá z loňského slovenského Oaks, aktuálně vítězka dvou podzimních dostihů třetí kategorie Novilly (Lider Racing Stable, ž. Zatloukal, 8:1).

Překvapit by mohl tříletý valach Čáriray (Vrba Rokytnice Slavičín, Koplíková, 10:1), který se po zranění objevil na dráze až v září a od té doby vyhrál tři dostihy, včetně handicapu druhé kategorie. Tam za ním pro druhý honorář finišoval čtyřletý valach Victory Next (Jamax, ž. Resulov, 16:1). Posledním účastníkem je pětiletý Connex (Dr. Charvát, Foret, 40:1), nasazovaný stejně jako v předchozím startu do role vodiče pro preferovaného koně stejného majitele (Mariydi).


Další program
12:00 – Cena Agromak ND, spol. s r. o. (III. k., 1200 m)
Mezi čtrnácti dvouletými bude nedávný nadějný debut z Mostu potvrzovat v roli favoritky Quattra.

12:30 – Cena NSG Morison audit, spol. s r. o. (hdcp II. k., 1200 m)
Ve vyrovnaném handicapu má nejvyšší třídu Agnus, loňský triumf však obhajuje Mr Dario.

13:00 – Cena Elektrizace železnic Praha, a. s. ve spolupráci s Českou televizí (I. k., 3300 m)
Osmiletý valach Fiftynine útočí po zisku zářijového Zlatého poháru EŽ Praha i na druhý metropolitní překážkový vrchol, hlavními soupeři by mu měli být stejně starý Hard Warrior a předloňský vítěz tohoto dostihu Color Man.

13:30 – IV. ročník Ceny běloušů CK Martin Tour (II. k., 1600 m)
Populární zápolení by díky aktuální životní formě mohl pro sebe rozhodnout Bailando.

14:00 – Cena Sherlog (I. k., 1800 m)
V poli jedenácti juniorů absolvuje po vítězné premiéře druhé vystoupení také perspektivní robustní hnědák Talgar.

15:20 – Cena Pražské energetiky, a. s. (hdcp IV. k., 1600 m)
Do poslední kapitoly seriálu žákovských dostihů o Pohár PRE, a. s. – Hippospol Cupu 2010 nastoupí desítka kandidátů.

15:50 – Cena Fashion TV (hdcp IV. k., 1200 m)
Po třech bronzových umístěních z posledních tří vystoupení by o druhý triumf kariéry měla bojovat Jokoono.

Publikováno: 29.10.2010 8:42:32
Kategorie: dostihy
Rubrika: rovinové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 10/2019