97. České derby České podnikatelské pojišťovny: Vítězem Joseph

V šokujícím a strhujícím doběhu nedělního 97. Českého derby České podnikatelské pojišťovny (Gd-3, 2400 m, 2,5 mil. Kč, 3l. hř.+ kl.) se po dramatickém duelu prosadil jeden z největších sázkových outsiderů, jediný tuzemský rodák ve startovním poli JOSEPH (50:1), který v epickém duelu o krátkou hlavu předčil Felixe (ž. Rája, tr. Török, DS Pegas, 30:1), o dvě a půl délky na třetím místě finišoval George Boole (ž. Šara, tr. F. Holčák, AGA-Vlachovice, 27:1). V sedle Josepha dosáhl druhého triumfu v české modré stuze žokej Jiří Palík, trenér Pavel Tůma a majitel i chovatel vítězného koně Jiří Charvát se v nejprestižnějším klasickém dostihu roku dočkali premiérového prvenství.

Joseph dosáhl na rychlé dráze druhého nejlepšího času v historii Českého derby 2:29,19. // 58. Conseq Zlatý pohár (I. k., 2400 m, 150 tis. Kč, 4+) vyhrál stylem start-cíl, podruhé v kariéře ALWAYS ON SUNDAY (ž. Vokálková, tr. R: Holčák, stáj Monte Negro, 7,5:1), ve 14. Tattersalls Mile (I. k., 1600 m, 135 tis. Kč, 3+) proměnil v již desátou výhru kariéry osmiletý matador PHU HAI (ž. Murzabajev, tr. Luka, stáj Leram, 5,5:1), pátý životní triumf si v 13. Ceně TRM (I. k., 1200 m, 135 tis. Kč, 3+) zapsal šestiletý valach HELLO HOBBY (ž. Foret, tr. Urbánek, stáj Lokotrans, 10:1) a 38. Cenu WAGO (I. k., 2200 m, 135 tis. Kč, 3l. kl.) jistě opanovala sázková druhá favoritka HESSOESSE (ž. Rája, tr. Tůma, Dr. Charvát, 3:1). Dvěma cennými triumfy vyšperkovali famózní víkend trenér Pavel Tůma a majitel Jiří Charvát, kteří během dvou dnů vyhráli celkem pět dostihů, devětatřicáté kariérní double v závěrečném nedělním dostihu završil žokej Bauyržan Murzabajev.

Výsledky

 


 

Původní tisková zpráva

DERBY je absolutním vrcholem dostihového kalendáře, má status zkoušky, významově převyšující nejen ostatní zápolení první kategorie, ale i ostatní čtyři klasické dostihy. Triumf v něm nesmazatelně zapíše jméno vítězného koně do historie, pro jeho jezdce, trenéra, majitele, chovatele a ošetřovatele je pak tou naprosto nejvyšší metou, jíž lze v dostihovém světě dosáhnout.

Derby spolu se dvěma dalšími klasickými testy tříletých hřebců a klisen - Velkou jarní cenou a St. Leger - tvoří takzvanou klasickou Trojkorunu. Dotace (celkový součet cen v dostihu) je 2 500 000 Kč, a tak je České derby již po řadu let nejbohatším rovinovým dostihem ve středoevropském regionu. Jeho 97. ročník, pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky, a další program s řadou tradičních špičkových dostihů se uskuteční v neděli 25. června. V osmi bodech slavnostního programu se představí celkem 80 koní a 20 jezdců. První dostih programu startuje ve 14 hodin, areál Conseq Parku bude otevřen od 12 hodin. Doporučujeme návštěvníkům, aby si naplánovali včasný příjezd na závodiště, ideálně okolo 13. hodiny.

 

ŠESTNÁCT UCHAZEČŮ O VAVŘÍNOVÝ VĚNEC S MODROU STUHOU

Do nejprestižnější klasické zkoušky, a s dotací 2,5 miliónu Kč také nejbohatšího středoevropského rovinového dostihu, letos zamíří patnáct hřebců a jedna klisna. Dvě z největších českých stájí (kterým se ale jedinečný triumf v Derby zatím stále vyhýbá) budou mít v dostihu hned po třech reprezentantech, loňské vítězství obhajující majitel je zastoupen dvěma akvizicemi.
Sedm aktérů již dokázalo triumfovat v (tuzemském, případně slovenském) dostihu nejvyšší kategorie - včetně vítězů Velkých jarních cen z Prahy i Bratislavy, nicméně vysokým favoritem je někdo jiný: ve čtyřech dosavadních startech neporažený tmavý hnědák Black Canyon, od počátku kariéry cíleně chystaný právě na nedělní vrchol.

1 - AENEAS (Tomáš Lukášek, Josef Váňa, Statek Blata Český ráj)
Jako dvouletý nestartoval a zatím na čeká na první triumf, v posledním vystoupení se však zlepšil, když bral bronz ve Velké červnové ceně. Člena vítězného týmu z předloňského Derby v sedle posílí trojnásobný vítěz Polského derby.

2 - FELIX (Jan Rája, Dalibor Török, DS Pegas)
Šestý z loňské Ceny zimního favorita i sezónní premiéry ve Francii si o pozornost řekl před třemi týdny ve Velké červnové ceně, kde za suverénním stájovým kolegou získal druhé místo. V sedle bude mít opět vítěze Českého derby 2011.

3 - STELLAR SPEED (Aurelien Lemaitre, Arslangirej Šavujev, Valentin Bukhtoyarov)
Druhý dosud nezvítězivší aktér a jeden z trojice, která se v Praze ukáže poprvé, zatím všechny starty absolvoval ve Francii. V posledních dvou představeních byl s dobrou konkurencí čtvrtý. Žokej, člen širší francouzské špičky, v ČR debutuje.

4 - PALAZZO CORSINI (Martin Laube, Greg Wroblewski, Stáj Marcelewo)
Také druhý z přítomných synů světového top-plemeníka Galilea zahájil kariéru až letos, a to dvěma působivými dubnovými triumfy v menších dostizích. Velká červnová cena se mu po drobném zranění nepovedla, nyní už je však opět fit.

5 - JOSEPH (Jiří Palík, Pavel Tůma, Dr. Charvát)
Jediný český rodák na startu a jeden z dvojice s pouze třemi starty na kontě. Vloni vyhrál říjnový debut v Mostě a letos tamtéž Memoriál dr. Frankenbergera. Opět jej povede vítěz Českého (2005) a Polského (2008) derby.

6 - BLACK CANYON (Petr Foret, Dalibor Török, DS Pegas)
Favorit dostihu s čistým kontem, který vyhrál všechny čtyři dosavadní starty. V Praze startoval dvakrát a byl suverénní v říjnovém Pražském zimním favoritovi i nedávné Velké červnové ceně, jíž ovládl stylem start-cíl, zadrženě o čtyři délky.

7 - SAŠA (Jan Verner, Tomáš Váňa, Stáj VB-Váňa)
Jediná klisna a šampiónka loňských juniorek debutovala před rokem stříbrem v Simsonově ceně, načež triumfovala v Ceně Masise. Letos finišovala třetí v Jarní ceně klisen. V jejím sedle poprvé bude vítězný žokej Slovenského derby 2014.

8 - SILVER BALL (Radek Koplík, Arslangirej Šavujev, Valentin Bukhtoyarov)
První z dvojice týmu, obhajujícího loňský triumf, letos v dubnu suverénně vyhrál mezi nezvítězivšími, byl čtvrtý v Memoriálu dr. Frankenbergera a osmý
ve Starohájském kritériu. Prvně jej povede vítězný žokej Slovenského derby 2006.

9 - GEORGE BOOLE (Róbert Šara, František Holčák, AGA-Vlachovice)
Svěřenec trenérského rekordmana Českého derby jede do Prahy poprvé, ale jako vítěz slovenské Velké jarní ceny, což byla jeho regionální premiéra po příchodu z Irska. Jeho žokej před třemi lety vyhrál Maďarské derby, v českém debutuje.

10 - FIGHTING LIPS (Jakub Pavlíček, Pavel Tůma, Dr. Charvát)
Již v dubnu tu vyhrál vytrvalecký dostih nezvítězivších, načež se umístil třetí v Memoriálu dr. Frankenbergera a čtvrtý ve Velké červnové ceně. Má dispozice pro dlouhé tratě, jeho bratr dokázal být druhý v německém St Leger.

11 - NOBLE CLIFS (Jack Mitchell, Dalibor Török, DS Pegas)
Všech pět dosavadních startů absolvoval na mílové distanci. V září tu snadno vyhrál dostih nezvítězivších, v Ceně zimního favorita byl pátý, letos po dubnové rozcvičce ve Francii vybojoval druhý honorář z Velké jarní ceny.

12 - NAGANO GOLD (Bauyržan Murzabajev, Greg Wroblewski, Syndikát V3J)
Po jistém triumfu z první dubnové neděle finišoval v karlovarské Jarní ceně jen těsně druhý za Black Canyonem a v květnu impozantně opanoval zdejší
vytrvaleckou třetí kategorii. Prvně jej povede vítěz loňského Českého derby.

13 - DOMINIQUE (Jaroslav Línek, Pavel Tůma, Dr. Charvát)
Čtvrtý z loňského Gerschova memoriálu a těsně druhý z Ceny zimního favorita letos obsadil sedmé místo ve Velké jarní ceně a šestou příčku ve Velké červnové ceně. Do sedla byl premiérově angažován čtyřnásobný vítěz Maďarského derby.

14 - SIR SUN (Jiří Chaloupka, Luboš Urbánek, Lokotrans)
Vítěz zářijového Gerschova memoriálu letos absovoval jediný dostih, avšak jed- nalo se o Velkou jarní cenu a svěřenec v Derby debutujícího kouče ji dokázal jistě vyhrát. V jeho sedle opět bude vítěz dvou ročníků Českého derby (2012, 2014).

15 - IRWIN FORGE (Zdenko Šmida, Radek Holčák, UTRIN)
Třetí z místních debutantů dokázal vloni a letos třikrát zvítězit v Bratislavě, slovenskou Velkou jarní cenu dokončil na třetím místě, ve Starohájském kritériu byl devátý. Poprvé jej povede vítěz Maďarského derby 2010.

16 - ZOCK (Jaromír Šafář, Helena Blažková, Joly)
Loňský vítěz Simsonovy ceny a Ceny zimního favorita a šampión dvouletých hřebců letos vybojoval třetí příčku ve Velké jarní ceně a pátý finišoval ve Velké červnové ceně. Do sedla se mu vrací vítěz Českého i Slovenského derby 2015.

 

 


 

Otevírací kurzová nabídka 97. Českého derby České podnikatelské pojišťovny:

2,5:1 – Black Canyon

5,5:1 – Stellar Speed

7,5:1 – Palazzo Corsini

8,5:1 – Nagano Gold, Sir Sun

9:1 – Felix

11:1 – Noble Cliffs

13:1 – Aeneas

14:1 – Fighting Lips

15:1 – Zock

17:1 – Saša

21:1 – Dominique, George Boole

25:1 – Joseph

33:1 – Irwin Forge, Silver Ball

 


 

Další dostihový program

14:00 – Cena Výživových programů Fitmin (III. k., 1200 m): do druhé kapitoly celoročního chuchelského seriálu pro dvouleté české odchovance míří deset „dorostenců“, z nichž sedm bude debutovat.

14.30 – 13. Cena TRM (I. k., 1200 m): po roce se pražskému publiku představí populární trojnásobný Sprinter roku Mikesh, jeho soupeři budou mj. vítěz letošního Gomba handicapu Master of Gold nebo čerstvá premiantka Ceny Jezdetcví Kobi.

15.10 – 14. Tattersalls Mile (I. k., 1600 m): hvězdné kvarteto tradiční mílařské zkoušky tvoří držitelka titulu Kůň roku 2016 Dally Hit, vítěz Velké dubnové ceny a letos dvakrát druhý v italských Gr.3 Father Frost, vítěz Velké květnové ceny či Ceny Scottish Rifleho Aldar a v kariéře již osminásobný vítěz francouzských dostihů Phu Hai.

15.45 – 58. Conseq Zlatý pohár (I. k., 2400 m): téměř roční zdravotní odmlku ukončí vítěz Českého i Slovenského derby 2015 Touch of Genius, jehož konkurenci tvoří např. někdejší slovenské eso Legionar, hrdina loňského EJC Long Always on Sunday a suverén květnového Memoriálu Vlastimila Smolíka Solar Eclipse.

17:00 – 38. Cena WAGO (I. k., 2200 m): hlavními medailovými aspirantkami mezi devíti tříletými účastnicemi jsou čtvrtá z české Jarní ceny klisen Coffola, třetí z bratislavské Ceny Arvy Celeste a vítězka anulované loňské Ceny zimní královny Hessoesse.

17:30 – Simsonova cena Tüchler (II. k., 1200 m): ze sedmi adeptů prvního ostrého testu sezóny pro dvouleté koně již dokázali zvítězit Kissi Boy, Golden Alighieri a vnučka legendární Nory Jeane Mambo.

18.00 – Cena EBF (III. k., 1800 m): na závěr programu se o premiérový životní triumf utká jedenáct nezvítězivších tříletých koní, včetně ostře sledovaného, původově velmi atraktivního debutanta Polish Pearl.

 

startovní listiny

Publikováno: 25.6.2017 19:15:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: rovinové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 10/2019