Březnové legendy Velké pardubické

Trojnásobní vítězové Velké pardubické Tiumen a Peruán, bílá královna Sixteen a bojovník Chalco… Co mají společného? V březnu slaví narozeniny. A taky se v životě většiny z nich objevilo jméno Josef Váňa starší… a kde nebyl Josef Váňa, tam byla trenérka Lenka Horáková.

Tiumen – 4. března 2001

Trojnásobný vítěz Velké pardubické a parťák legendy mezi žokeji Josefa Váni Tiumen se narodil se 4. března 2001 v Moszně v Polsku, v Čechách začínal jako tříletý. Od rovinových dostihů došel až k pěti startům ve Velké pardubické… Vítězného hattricku dosáhl v letech 2009 – 2011. „Je výjimečný tím, že vyhrál třikrát Velkou pardubickou. Má výbornou povahu na anglického plnokrevníka. Má předpoklady, aby byl lepší než ostatní. Nedělal bych z toho něco nadpřirozeného, je to prostě dobrý kůň," řekl na adresu Tiumena v říjnu 2014 ve Sportovních zprávách České televize jeho majitel Ivo Köhler. Tiumen jako tříletý kůň pobýval v Zámrsku u trenérky Lenky Horákové, později se stěhoval k Josefu Váňovi. Poprvé startoval v rovinovém dostihu v září 2004 v Chuchli (dokončil na 9. místě), svého prvního vítězství dosáhl až o rok později. V červenci 2005 s Josefem Bartošem zvítězili v Kolesách v dostihu přes proutěné překážky. V roce 2007 si Tiumen zkusil dostihovou dráhu v italském Meranu, pak už se jeho „domovskou scénou“ staly Pardubice. V jeho sedle se vystřídali Josef Bartoš, Jaroslav Myška a Josef Váňa mladší, v éře Velké pardubické je jeho jediným parťákem Josef Váňa starší. Ve 119. ročníku Velké pardubické s Českou pojišťovnou naprosto nečekaně zvítězili, o rok později vítězství obhájili. Hattrick přišel v roce v roce 2011, kdy Tiumen s Josefem Váňou dokázali zvítězit i přes malou kolizi na Taxisově příkopu.

 

Chalco – 17. března 1992

Hnědák Chalco byl tím, komu se podařilo ve Velké pardubické porazit trojnásobného vítěze tohoto dostihu Peruána a kdo mu tím zabránil vyrovnat rekord legendárního Železníka. Chalcovi se to podařilo v roce 2001 ve 111. ročníku Velké pardubické. V sedle měl německého žokeje Petera Gehma, pro majitele Viktora Komárka ho připravoval trenér Josef Váňa. Na dostihové dráze se Chalco poprvé objevil v Tochovicích v srpnu 1994, poprvé zvítězil v dubnu následujícího roku v Chuchli. Ve Velké pardubické startoval dvakrát, bohužel jeho druhý start v roce 2002 nebyl šťastný. Chalco si poranil nohu a později musel být utracen.

 

Sixteen – 27. března 2000

Při 121. ročníku Velké pardubické s Českou pojišťovnou (rok 2011) Tiumen jen těsně porazil bílou královnu Sixteen. Dvojnásobná vítězka Velké pardubické se stejně jako Tiumen narodila v březnu, konkrétně 27. března 2000. Původem dáma z Francie zakotvila u majitele, producenta Jaroslava Boučka, který ji svěřil do trenérské péče Josefu Váňovi. Poprvé zvítězila ve 117. ročníku Velké pardubické s Českou pojišťovnou v sedle s Dušanem Andrésem a pod dohledem britské královské princezny Anny, která byla hostem pardubického mítinku. O rok později Sixteen své vítězství zopakovala s žokejem Josefem Bartošem, který ji už provázel další dostihovou kariérou. Naposledy se na start Velké pardubické postavila v roce 2012, ale nedokončila. Žokej Josef Bartoš ji zastavil a slzami v očích se s ní rozloučil. Sixteen si nyní užívá zaslouženého odpočinku na Brandejsově statku v Suchdole.

 

Peruán – 31. března 1988

Na konci března oslaví své 27. narozeniny trojnásobný vítěz Velké pardubické Peruán. Tmavý hnědák si užívá důchodu na pastvinách v Zámrsku ve stáji dr. Václava Bruny, kde také prožil většinu své dostihové kariéry. Narodil se 31. března 1988 ve stájích v Litobratřicích. Poprvé startoval v roce 1990 v rovinovém dostihu v Chuchli, na překážkách se poprvé představil v roce 1993. A premiéra to byla úspěšná – v Topolčiankách hned zvítězil. V roce 1996 se potkal s jezdcem Zdeňkem Matysíkem, se kterým o pár let později vládli pardubické dráze. Do Zámrsku Peruán přišel v roce 1997, kde se jej ujal trenér František Horák; zvítězil v kvalifikaci na Velkou pardubickou, kterou při svém prvním startu ale nedokončil. V listopadu pak vybojoval druhé místo v Cheltenhamu. O rok později se jej ujala trenérka Lenka Horáková. Peruán ve Velké pardubické poprvé zvítězil a Lenka Horáková se stala první a doposud jedinou ženou, která připravila vítěze Velké pardubické. Podruhé Peruán zvítězil v roce 1999 při svém 50. jubilejním startu, v roce 2000 získal hattrick.

Publikováno: 5.3.2015 13:00:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: ostatní
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 3/2020