Zimní královnou suverénní Love Connection

Sedmý a zároveň poslední mítink letošní dostihové sezóny na karlovarském Hipodromu Holoubek je úspěšně za námi. Po čtvrtečním svátečním odpoledni je známo, která z nejlepších dvouletých klisen se stane vládkyní letošní zimy. 

36. Cenu zimní královny DS Pegas přesvědčivým výkonem zcela zaslouženě ovládla ryzka Love Connection. Navázala na svůj srpnový triumf v karlovarské Ceně Masisea svému žokejovi Jiřímu Chaloupkovi dopřála po patnácti letech opětovnou radost z plného zásahu.

Tempa se ujala jedna z dvojice reprezentantek bílých barev stáje sponzora dostihu Priscilla. Blízko ní cválala i sázková favoritka Lareona, která jako první vyrazila v cílové rovince k útoku. K mohutnému finiši se na měkké dráze vydala pozdější vítězka a po boji o krk odrazila nápor druhé zástupkyní sponzora dostihu Carmelly. Lareona uhájila třetí místo před Priscillou a tabuli uzavřela Rapet.

Druhým vrcholem sychravého odpoledne byla dvojková Cena Jockey Clubu ČR na dvoukilometrové trati. Ještě několik desítek metrů před cílovou podkovou se zdál být jistým vítězem tmavý hnědák Bonys, ovšem po vnější straně dráhy se nezadržitelně blížil favorit Eskerkhan a historicky nejmladší český žokej  Martin Laube v jeho sedle zaznamenal jubilejní sté prvenství kariéry.

Dárek k jmeninám si vítěznou jízdou nadělil Václav Janáček v úvodním dostihu vyhrazeném dvouletým nezvítězivším koním. Čtyřnásobný španělský žokejský šampión, který letos sahá po titulu pátém, snadno splnil s ryzákem Korfu nevděčnou roli favorita.

Celý program tvořený šesticí rovinových a jedním překážkovým dostihem, byl přehlídkou největších jezdeckých velikánů současnosti. Čtyřikrát se v sedle objevil i v Polsku působící Tomáš Lukášek. Majitel tamní Trojkoruny (Velká jarní cena, Polské derby a St.Leger s koněm Bush Brave) nejlepšího výsledku dosáhl v obou vrcholech dne, když s Arlingtonem a Priscillou obsadil čtvrtá místa.

Dvojnásobný český rovinový šampión Jaromír Šafář předešlý víkend v Bratislavě vyhrál během odpoledne čtyři dostihy, tentokrát se mu podařilo vyhrát jednou, a to s Taurusem, který byl nabízen rovněž jako favorit.

Definitivní tečku za letošní lázeňskou sezónou udělala překážková Cena statku Chyše.

Diváci viděli v akci po dlouhé době velezkušeného Josefa Bartoše, který valacha Angosturu dovedl ve steeplechase dlouhé 3.700m na třetím místě.

O obhajobu loňského prvenství úspěšně usilovala Holin One. Po absolvování posledního skoku musela osmiletá ryzka tvrdě odolávat nátlaku o čtyři roky mladšímu soupeři Michelangelovi. Na cílové pásce byla o hlavu dříve.

 

 

Výsledky:

Cena EBF - KARLOVARSKÉHO DENÍKU (III.kat.,1.400m): Korfu (ž.V.Janáček) – Saul (ž.J.Rája) – Gold Havanah (žk.D.Liška)

Cena spol. ACCOR (III.kat., 1.600m):Jessi (M.Hrouda) – Alexandr (J.Andrésová) – Tropical Bond (ž.P.Foret)

Cena Šlechtitelů spol. SELGEN (IV.kat.,3.000m):Alegoria (ž.J.Rája) – Tafilly (ž.I.Koplíková) – Rabbit Percy (ž.J.Verner)

Cena Jaromír Maruna (V.kat., 2.000m):Taurus (ž.J.Šafář) – Limonade (ž.B.Murzabayev) – Yes April (ž.V.Janáček)

Cena Jockey Clubu ČR (II.kat.,2.000m): Eskerkhan (ž.M.Laube) – Bonys (ž.B.Murzabayev) – Tamarind Cove (ž.V.Janáček)

36. Cena zimní královny DS PEGAS (L,1.600m):Love Connection (ž.J.Chaloupka) – Carmella (ž.P.Foret) – Lareona (ž.B.Murzabayev)

Cena STATKU CHYŠE (steeplechase, IV.kat.,3.700m): Holin One (ž.M.Novák) – Michelangelo (S.Ferhanov) – Angostura (ž.J.Bartoš)

 

 

 


 

Původní tisková zpráva

Poslední dostihové odpoledne letošní sezóny na karlovarském Hipodromu Holoubek bude patřit dvouletým klisnám. Sváteční svatováclavskou náladu podtrhne ve čtvrtek 36. Cena zimní královny DS Pegas. Přívlastek napovídá, že generálním partnerem mílové zkoušky kategorie listed, jejíž počátky jsou s karlovarským závodištěm historicky spojené, a která se do zdejšího areálu vrátila po více než dvou desetiletích, je na domácí i zahraniční scéně velmi úspěšná dostihová stáj majitele Jiřího Trávníčka.

O pozornost sázejících soupeří v převaze importovaných klisen trio tuzemských rodaček. Český chov by mohly zviditelnit tréninkové i stájové kolegyně Cunami (ž.J.Rája) a Lareona (ž.B.Murzabayev). Obě svěřenkyně Ludvíka Harise, momentálního lídra mezi rovinovými trenéry, jsou vítězkami svých debutů v trojkové společnosti. Z desítky účastnic má nejvíce zkušeností srpnová vítězka karlovarské Ceny Masise Love Connection (ž.J.Chaloupka). Zajímavý výkon lze očekávat od talentované ryzky Rapet. Reprezentantka karlovarské stáje, kterou povede ve Španělsku působící žokejský multišampión Václav Janáček, ukazuje výrazný výkonnostní posun a může pokukovat po předních příčkách.

Nejvýznamnější test nejlepších klisen ročníku je nejčastěji spojován s Allanem Petrlíkem. Za posledních 30 let se z triumfu radoval celkem čtyřikrát. Jednou jako jezdec (1989 Carotida) a trenér (2014 Zamira), dvakrát jako jezdec a zároveň trenér (1997 Sun Shine Clare, 2000 Abba). Tento výčet může navýšit jeho svěřenkyně Rabbit Bated (ž.J.Verner), která svoji kariéru začala 3. místem v Simsonově ceně a čtvrtým ve slovenské Ceně Muscatita.

Nebezpečné soupeřky ponesou bílý dres sponzora. Priscilla (ž.T.Lukášek) se s tamní dráhou seznámila 2. místem v  Ceně Masise. Nedávná vítězka chuchelského trojkového testu Carmella (ž.P.Foret) se v něm potkala s nynější soupeřkou Play Rockou. Ve třech dosavadních startech pokaždé čtvrtá bude mít v sedle jedinou ženu, ž. Ingrid Janáčkovou Koplíkovou. Na první vítězství kariéry čekají v předešlých startech umístěné Kihnu (ž.J.Palík) a Queentera(ž.J.Šafář).

Kvalitní aktéry přilákala Cena Jockey Clubu ČR, dvoukilometrový test II.kategorie pro tříleté a starší středotraťaře. Představí se v ní mj. účastníci loňského i letošního Českého derby Bonys (B.Murzabayev) a Palazzo Corsini (ž.K.Hlubučková), nedávný vítěz Velké ceny českého turfu Eskerkhan (ž.M.Laube), a také Tamarind Cove (ž.V.Janáček), Skyline Runner (ž.J.Šafář) a Arlington (ž.T.Lukášek), trio koní se zkušenostmi z dostihů nejvyšší kategorie či zahraničních závodišť.

Začátek dostihového dne, který zatraktivní přítomnost nejlepších českých žokejů současnosti, začne oproti předchozím mítinkům dříve - úderem jedné hodiny odpolední. Start prvního dostihu je naplánován na 13:30 hodin.

 

Program:

13.30     Cena EBF - KARLOVARSKÉHO DENÍKU (III.kat.,1.400m)

14.00     Cena spol. ACCOR (III.kat., 1.600m)

14.30     Cena Šlechtitelů spol. SELGEN (IV.kat.,3.000m)

15.00     Cena Jaromír Maruna (V.kat., 2.000m)

15.30     Cena Jockey Clubu ČR (II.kat.,2.000m)

16.05     36. Cena zimní královny DS PEGAS (L,1.600m)

16.40     Cena STATKU CHYŠE (steeplechase, IV.kat.,3.700m)

 

Publikováno: 30.9.2017 12:00:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: rovinové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 8/2020