Dostihový svět: Derby speciál je tu!

Celý svět žije před létem redukčními dietami. I náš Derby - speciál, ač snaha nedržet se trendů a nebýt za každou cenu cool a in byla maximální, určitým zeštíhlením prošel. Doufejme, že zhubnul do krásy a i tentokrát alespoň některým z vás padne do oka a potěší mysl. V rámci odtučňovacího programu vám nabídne pouze dvě medailonkové porce, chuťově ale velmi pestré, přitom vyvážené a připravené s láskou a pečlivostí michellinských šéfkuchařů.

Pod pokličku přípravy a konečné úpravy na hlavní nedělní chod nahlédneme ve východočeských Němčicích a také na severu Čech v Mimoni. Že se stále ještě nechytáte a metafor je až příliš mnoho? Myslím, že pro vysvětlení postačí dvě jména – Saul a Top One. Dva hřebci, kteří mají zdánlivě společného víc, než je na první pohled zřejmé. Oba byli do derby dohlášeni až po Velké červnové, do níž vstupovali jako jedni z outsiderů; oba disponují strhujícím finišem a svým projevem potvrzují vytrvalecké dispozice; oba by v případě neúspěchu v trialu byli přesměrováni na překážky, oba v neděli pojede jezdec se zahraničním cestovním pasem a oba absolvovali dostihový křest pod vedením žokejky Jiřiny Andrésové. Shodných prvků by se našlo možná ještě víc, nicméně nezdržujme, protože čas do derby se neúprosně krátí a „bojovník s hmatatelnou chutí vítězit“ a „bouřlivák, který zraje jak víno“ už čekají na svou minutu slávy.

 

Saul – bojovník s hmatatelnou chutí vítězit

„Kdybyste ho viděli v tréninku, museli byste konstatovat, že tento kůň nemůže mít v dostizích šanci. Pak se ale přijede na závodiště, on uvidí mašiny, začne vnímat atmosféru kolem a úplně se změní. Jak mávnutím čarovného proutku,“ začíná naše povídání Beysim Ferhanov, jezdec a zároveň ošetřovatel překvapivého vítěze nejprestižnějšího derby-trialu Velké červnové ceny. Právě ta letos výrazně zamíchala kartami v boji o modrou stuhu a některé z favoritů pasovala pouze do role čekatelů na případný škrt na poslední chvíli.

 

Ambiciózní debut a pozdní vstup do sezóny

Srpnová Cena Masise v Karlových Varech už mnohokrát ukázala potenciální hvězdy klasického ročníku. Svůj debut si v ní odbyl i sympatický zástupce dostihových barev majitelky Hany Horčičkové Saul. Přestože skončil v poli poražených, ostuda to rozhodně nebyla a jeho tehdejší jezdkyně Jiřina Andrésová komentovala jeho výkon takto: „Hodně dobře odskočil, tempo však na něj bylo moc rychlé a dostih krátký. Bude to spíš kůň do dálky.“

Další start, tentokrát už na palubě s Janem Rájou, absolvoval Saul v Praze-Velké Chuchli, kde po aktivním průběhu dokončil na třetím místě za stájovou kolegyní Arakanií a další klisnou Rabbit Bated. Jako dvouletý pak vyběhl ještě dvakrát. Na sklonku září v Karlových Varech, kde zůstal na štítě velmi dobře jdoucího ryzáka stáje Dr. Charvát Korfu, a v polovině října v Praze. Zde již roli papírového favorita potvrdil a docválal si pro jisté dvoudélkové vítězství.

Po neslané nemastné zimě, kdy pozdní mrazíky zkomplikovaly jarní přípravu nejedné z dostihových centrál, se svěřenci Heleny Vocáskové objevili na dostihové dráze až na konci dubna. Sledovaný Saul se letos poprvé ukázal ve čtyřkovém Memoriálu Jana Košťála na 1600 metrů. Proti starším a rozběhaným soupeřům si počínal velmi vyzrále a premiérově pod Beysimem Ferhanovem zvítězil rozdílem tří délek.

 

Ze čtyřky rovnou na vrchol

Pro někoho možná překvapením, pro většinu však logickým krokem, který se přímo nabízel – bylo menežování Saula do Velké červnové.  Odchovanec britské Ashbrittle Stud, do ní nastupoval jako tip spíš pro odvážné hráče, i když v paddocku mezi ostatními doslova zářil. „Před Červnovou jsem ještě ve vážnici nemyslel na vítězství, ale když jsem na něj v paddocku nasednul, cítil jsem, že můžeme vyhrát. A František Vocásek mladší, který nás vodil, mi to potvrdil. Vzpomínám si, jak jsme si dělali legraci, že tohle není Lysá nebo Mimoň,“ vzpomíná s úsměvem na svůj prozatím životní úspěch čtyřiadvacetiletý jezdec. Už tuto neděli, tj. 24. června, však může tuto nečekanou radost přebít trumf daleko cennější, a to zisk Českého derby.

 

Cesta do Němčic a zpět

Mladý bulharský jezdec, pocházející z rodiny, která se celá odjakživa věnuje koním, dostává šanci, v níž na konci loňského roku zřejmě nedoufal. Po příchodu do České republiky se svým bratrem Sertashem (mnozí si jistě v souvislosti s tímto jménem vybaví ekvilibristický výkon jezdce v sedle Baratea v Pardubicích) v roce 2015 sice nějaký čas působil u Vocáskových, od té doby ale vystřídal hned několik dalších angažmá. Do Němčic se vrátil v průběhu zimy po odchodu Jana Ráji a stal se zdejší stájovou jedničkou. Aktuálně druhý muž rovinového šampionátu posbíral do této chvíle 12 vítězství a jeho procentuální úspěšnost (více než 35 %) hovoří za vše. Proti jeho nezkušenosti s velkými dostihy, plnými strkanic, můžeme na misku vah položit nadšení a temperament, které do každého svého rita vkládá. „Těším se na derby. Nestává se každý den, že jezdíte takový dostih. Je to pro mě velká čest jezdit mezi tak dobrými žokeji,“ konstatuje skromně Ferhanov.


Hlavní zbraň? Klid a odhodlání všechny porazit

Největší devízou benjamínka letošního derby (narozen 8. 5.) může být paradoxně jeho klid. „Je to výborný hřebec, navíc velmi klidný. Máloco ho rozhodí. Baví ho běhat a zlepšovat se. Je mu jedno, jestli jde dostih vepředu nebo vzadu, hlídá si pouze svojí stopu, ostatní ho nezajímají,“ vypočítává plusy Beysim Ferhanov, který koně dokonale zná z tréninku. „V práci střídá sparingpartnery, galupy chodí s Dylankou. Většina hřebců pořád něco vymýšlí a musí se s nimi opatrně. Saula kam posadíte, tam je. On je prostě ideál.“

 

Neděle – den pravdy pro všechny

Saul je po Barateovi, Little Raktim, Partyday a Krasavě teprve pátým zástupcem tréninkového střediska rodiny Vocáskových v Českém derby, navíc druhým po klisně Krasavě, dohlášeným tzv. last minute. Zda se dohláška jako před dvěma lety realizačnímu týmu vyplatí, bude jasné již tuto neděli po 17. hodině.

 

Jeho majitelka Hana Horčičková zažije v derby premiéru. Sympatická dáma s nakažlivým smíchem a pokorou, která není v dnešní době příliš obvyklá, vstoupila samostatně do dostihového dění v roce 2015 (byť je od roku 2013 součástí syndikátu 3 hearts). Prvním nositelem zelenobílých barev její stáje byl hnědák Hasan, letos již dvakrát vítězný (v Lysé nad Labem a Pardubicích). V současné době vlastní pět koní (čtyři tříleté a jednoho dvouletého), přičemž v rámci nedělního gala-programu bude mít kromě Saula své želízko v ohni také v „Ceně hřebčína Napajedla“, a to prostřednictvím Dylanky.

 

Přispěje k úspěchu čtvrteční bouřka?

V souvislosti s derby je často zmiňovaným tématem také počasí. Říká se, že dobrý kůň, si poradí s jakýmkoliv podkladem, nicméně úmorná vedra tohoto týdne v kombinaci s extrémním suchem, které Česko již několik týdnů sužuje, by na pohodě většiny nedělních aktérů vrcholu sezóny jistě nepřidaly. Frontální systém s očekávanou vláhou a ochlazením přichází tedy za pět minut dvanáct a uvidíme, do jaké míry ovlivní výsledek dostihu o vavřínový věnec.

„Bylo by lepší, kdyby trochu napršelo. Naši koně mají radši měkko, i když je pravda, že na tvrdší podklad už si zvykli. Nevadí jim. Hlavně, aby byli zdraví,“ přispívá svou trošku do mlýna Ferhanov, který si plně uvědomuje, co bude v náročném dostihu zásadní a kde číhá možné nebezpečí. „Jde hlavně o to, aby nás někdo nezavřel nebo zezadu nezašlápnul. Taktika? Jít na čisté pozici a pak zaútočit. Saul má neuvěřitelný finiš, věřím, že umí přidat ještě víc než minule předvedl.“ A koho ze soupeřů si bude bulharský mladík nejvíce hlídat? „Líbí se mi Thisisthekey, který vyhrál v Bratislavě Starohájské kritérium, a nejbližší koně z Velké červnové Carmella a Top One. Ten neměl v trialu ideální průběh a přesto ukázal skvělý finiš. Respekt vzbuzuje i německý zástupce Poldi´s Liebling.  S čím budeme spokojení? S umístěním do třetího místa,“ uzavírá se spikleneckých úsměvem na tváři Beysim Ferhanov.

Autor: petr guth, Dostihový svět
Publikováno: 22.6.2018 10:00:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: rovinové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020