Dostihový svět: Kolesa - Double pro trenéra Popelku a jezdce Boekhouta

V sobotu po poledni se na závodišti v Kolesách u Kladrub nad Labem uskutečnil předposlední dostihový den letošní tuzemské dostihové sezóny. Na programu byly dostihy nižších kategorií, přičemž nejvýznamnějším z nich byl čtyřkový cross Memoriál Michala Köhla, který se stal kořistí Stanislavem Popelkou připravovaného Thirteen Diamonda v sedle s jezdcem Pavlem Složilem mladším.

Vzhledem ke skutečnosti, že rovinové šampionáty již byly de facto rozhodnuté, byla pozornost soustředěna především na ty překážkové - v jezdeckém Trebitsch Česká whisky šampionátu si žokej Marcel Novák díky triumfu s Dukem uchoval teoretickou šanci na vítězství, definitivně rozhodnut není ani trenérský Nutrin Cup, dvě čárky za vítězství Thirteen Diamonda a Duka udržely ve hře Stanislava Popelku, ale podobně jako Marcel Novák i on by musel zvítězit ve všech třech nedělních překážkových dostizích ve Slušovicích.

Úvod programu sobotního odpoledne na závodišti v Kolesách obstarala trojice rovinových dostihů. Úvodní supervytrvalecká Cena obce Kladruby nad Labem (IV. kat., 3+, 2 900 metrů, 30 000 Kč) se stala kořistí Michalem Kalčíkem připravované Provence (ž. Hlubučková), která v závěru po boji o délku odolala tradičně silnému finiši Shadow Moona (ž. Koplík), zatímco většinu dostihu tempo diktující Landaron (žk. Laubeová) finišoval třetí se ztrátou tří čtvrtin délky. Následovala mílováCena společnosti Accor s. r. o. (IV. kat., 3+, 1 600 metrů, 30 000 Kč) ve které prvního triumfu v kariéře dosáhl svěřenec trenérky Aleny Škráškové Bee Chic (am. Charvát), jenž v závěru o dvě a půl délky předčil od startu tempo diktujícího Rabbit Makfi (am. Grbavčicová), o délku větší odstup měl na třetím místě jedenáctiletý veterán Malq (ž. Andrésová). Teprve ve dvouletým koním vyhrazené Ceně společnosti „Dům u Černého koně“ (IV. kat., 2 l., 2 000 metrů, 30 000 Kč) taktika start – cíl slavila úspěch, když v dostihu suverénně dominoval svěřenec Allana Petrlíka Goldenton v sedle s vítězem letošního jezdeckého šampionátu Lázně Poděbrady Cup žákem Davidem LiškouGoldenton zvítězil lehce o tři a půl délky před El Butem (ž. Korečková) a David Liška se mohl radovat z letošního třicátého druhého triumfu na tuzemských drahách.

Po rovinovém úvodu následovaly dva dostihy cross country, které oba ovládli svěřenci trenéra Stanislava Popelky, který si díky tomu uchoval teoretickou naději na triumf v překážkovém šampionátu trenérů Nutrin Cup. V nejlépe dotovaném dostihu odpoledne Memoriálu Michala Köhla (stch cc IV. kat., 4+, 3 700 metrů, 50 000 Kč) se po aktivním průběhu prosadil Thirteen Diamond (Složil ml.) o tři čtvrtiny délky před Woodym (Kocman), zatímco favorizovaný Rabbit Hawk Wing(Boekhout) na třetím místě ztrácel pět délek. V následující Ceně společnosti Střechmont s. r. o. (stch cc V. kat., 4+, 3 600 metrů, 40 000 Kč) se pak suverénně prosadil Duke (ž. Novák), když zvítězil o osm délek před Moulou (S. Ferhanov).

Závěr odpoledne patřil dostihům přes proutěnné překážky a jezdci Patriku Boekhoutovi, jenž získal první vítězný double v kariéře. Ve tříletým koním určené Ceně dostihové stáje 3 Hearts (pp V. kat., 3l., 3 000 metrů, 30 000 Kč) překvapil teprve podruhé v kariéře startující svěřenec trenéra Václava Soukupa Biarritz(Boekhout), když v závěru po boji o půl délky odolal snaze favorizovaného Epauled (S. Ferhanov), třetí místo s odstupem dvou a čtvrt délky obsadila Lesana (ž. Boyer). Mezi čtyřletými a staršími na scéně Ceny společnosti VVS Verměřovice (pp V. kat., 4+, 3 300 metrů, 30 000 Kč) kraloval Josefem Váňou připravovanýKönig Samur (Boekhout), který soupeřům nedal šanci a zvítězil velmi lehce o čtyři a čtvrt délky před Mareem (Řezáčová).

 

Autor: petr guth, Dostihový svět
Publikováno: 4.11.2018 13:30:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: překážkové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020