Dostihový svět: Most - Dostihy PMU s rekordním obratem

Ve čtvrtek přes poledne se na mosteckém Hipodromu uskutečnil poslední z letošního kvarteta dostihových dnů uspořádaných ve spolupráci s francouzskou sázkovou společností PMU. V pěti dostizích na které tato sázková společnost ve Francii přijímala sázky bylo dosaženo obratu 1,12 milionu Eur, což je nový rekord v rámci této zatím dvouleté spolupráce.

Tři procenta z této částky, tj. zhruba 870 000 Kč, poputují do Čech, kde se o ně podělí pořadatel a Jockey Club ČR. Hlavním dostihem tohoto dostihového dne byl dvojkový handicap Cena Hipodromu Most, ve kterém se navzdory nejvyšší nesené hmotnosti (jak jinak než) stylem start cíl prosadil svěřenec Allan Petrlíka Motjeu Third v sedle s úřadujícím šampionem žokejem Jaromírem Šafářem.

V hlavním dostihu Ceně Hipodromu Most (II. kat., 3+ 2 200 metrů, 90 000 Kč), se představilo šest koní. Jediným tříletkem v poli byl vítěz Memoriálu Dr. Frankenbergera Be Master (ž. Havelková), který čelil pětici starších soupeřů, jejichž hmotnostní zatížení oscilovalo v intervalu od 51 do 64 kilogramů. Navzdory nejvyšší nesené váze 64 kg se diktování tempa na pružné dráze ujal svěřenec Allana Petrlíka Montjeu Third (ž. Šafář), který svou snahu bez problémů dotáhl až do vítězného konce, neboť žádný ze soupeřů se mu v závěru nedokázal přiblížit na víc než jednu délku. Nejbližším se soupeřů byla právě nejméně zatížená Vědma (ž. Andrésová) nesoucí o třináct kilogramů méně, třetí místo se ztrátou čtyř délek obsadil Be Master, čtvrtý Glavalino (ž. Palík) ztrácel další délku a stejný odstup měl i na pátém místě finišující Mystic Golfer (ž. Filipová).

Úvod mosteckého Dostihového dne PMU tvořila pětice handicapů přenášených do Francie, kde na ně byly nabírány sázky. Chronologicky prvním z nich byla Prix de Longchamp (III. kat., 3+, 1 600 metrů, 60 000 Kč plus majitelský bonus 25 000 Kč) ve které se stylem start cíl prosadil Michalem Kalčíkem připravovaný Tropical Bond (Florian), když v závěru po boji o hlavu odolal náporu útočící Surikaty (ž. Verner), třetí místo s odstupem jedné a půl délky obsadil Kissi Sturm (ž. Pavlíček). V následující Prix de Deauville (IV. kat., 3+, 1 600 metrů, 40 000 Kč plus majitelský bonus 15 000 Kč) Adam Florian získal vítězný double, když vítězně provedl cílem devítiletého svěřence Heleny Blažkové Cool Whiskey, jenž v roztaženém doběhu protnul cílovou pásku s náskokem dvou a půl délky před Rozalií (ž. Verner), zatímco Herbebois (ž. Havelková) na třetím místě ztrácel délek pět.

V Ceně Maisons-Laffitte (IV. kat., 3+, 2 000 metrů, 40 000 Kč plus majitelský bonus 15 000 Kč) v cílové rovině dominoval Ludvíkem Harisem připravovaný Sapienti (ž. Šafář), který zvítězil lehce o tři a půl délky před v průběhu dostihu aktivním Rabbit Focusem(Petrlík), třetí další jeden a půl délky zpět finišoval Ondreáš (ž. Laube). V následující Prix de Saint-Cloud (V. kat., 3+, 2 200 metrů, 20 000 Kč plus majitelský bonus 10 000 Kč) na dvě druhá místa z úvodních dostihů vítězstvím navázal žokej Jan Verner, když vítězně cílem provedl "učňovského" Latriba, který jistě o půl délky porazil syna vítězky Středoevropského Breeders' Cupu právě z mosteckého Hipodromu Vapety Vegas Las (ž. Laube), třetí tři délky zpět finišoval Ladar (Subias). Posledním z pětice PMU dostihů byla Prix de Chantilly (III. kat., 3+, 1 200 metrů, 60 000 Kč plus majitelský bonus 25 000 Kč), ve kterém se stylem start cíl prosadil svěřenec trenérky Voršilkové Wobull se Now, v jehož sedle v šestém životním startu prvního vítězství dosáhla am. Petra Floriánová, když v závěru ustáli finiš útočícího Stormica (am. Fabris) a Trinise (ž. Šafář), kteří se dokázali přiblížit maximálně na tři čtvrtiny délky.

Poledním ze čtvrtečních mosteckých dostihů bylo maiden Cena Jockey Clubu ČR (III. kat., 3l., 2 000 metrů, 60 000 Kč), v němž se v konkurenci osmi soupeřů prosadila Miroslavem Nieslanikem připravovaná ryzka La Paix (ž. Palík), když jistě o tři čtvrtiny délky porazila valacha Epauled (ž. Verner), zatímco třetí místo s odstupem jedné a čtvrt délky obsadila La Velocita (ž. Laube).

Autor: petr guth, Dostihový svět
Publikováno: 14.7.2018 14:00:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: rovinové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 8/2020