Dostihový svět: Most: Historický počin Dally Hit

Mostecký Hipodrom v neděli přivítal letošní šestý dostihový den, jehož vrcholem byl 92. ročník jednoho z nejtradičnějších tuzemských rovinových dostihů - Českomoravské ceny, který se letos uskutečnil pod patronátem společnosti Bilfinger. Jednoznačnou favoritkou v poli deseti startujících byla obhájkyně loňského vítězství v tomto dostihu, loňský kůň roku, klisna Dally Hit (ž. Rája).

Svěřenka trenérky Ivany Pejškové tuto roli v dostihu také bezezbytku potvrdila, když zvítězila o dvě a půl déky před aktivní Efily (ž. Koplíková) a stala se tak prvním koněm, který od roku 1993, kdy se Českomoravská cena vrátila na distanci 1 400 metrů, dokázal svůj triumf zopakovat. Mužem rámcového programu byl bezesporu Jiří Chaloupka, který ke dvěma trenérským triumfům Dudlika a Viktorie Vally, jež oba odjel Adam Florian, přidal i jedno vítězství jako jezdec a v sedle svěřence Jaroslava Drlíka Sheikha Yerbutiho.

Na startu 92. ročníku Bilfinger Českomoravské ceny (I. kat., 3+, 1 400 metrů, 130 000 Kč) měl podobně jako v rakouském Freudenau v polovině září problémy svěřenec Ludvíka Harise Duke of Darehorse a do dostihu platně neodstartoval. Diktování tempa v poli zbývajících devíti koní se ujala dvojice Master of Gold (B. Ferhanov) a Efily (ž. Janáčková), v odlouku do cílové roviny se na čele osamostatnila svěřenka Zdena Koplíka, avšak záhy se k ní dotáhla obhájkyně loňského triumfu Dally Hit (ž. Rája) a po krátkém duelu dostih rychle rozhodla ve svůj prospěch. Dally Hit zvítězila jistě o dvě a půl délky před Efily, třetí s odstupem pěti délek cílem proběhl Hello Hobby (ž. Chaloupka), další jeden a tři čtvrtě délky zpět čtvrté místo vybojovala loňská vítězka Svatováclavské ceny Anitschka (ž. Havelková), když o hlavu zdolala Henrytheaeroplana (ž. Koplík).

Nejvýraznější postavou rámcového programu byl jednoznačně Jiří Chaloupka, jenž zaznamenal trenérský double, který okořenil jedním vítězstvím v roli jezdce. Prvním z jeho svěřenců, který v neděli na mosteckém Hipodromu dokázal zvítězil byl čtyřletý valach Dudlik (Florian), který jistě o jeden a tři čtvrtiny délky ovládl chronologicky druhý dostih programu handicap pojmenovaný Cena Dostihového klubu (III. kat., 3+, 2 000 metrů, 60 000 Kč). Ob dostih na svého tréninkového kolegu v dalším handicapovém dostihu Ceně Paramo (V. kat., 3+, 1 400 metrů, 20 000 Kč) navázala tmavá hnědka Viktorie Vally, taktéž s Adamem Florianem v sedle, jež díky drtivé koncovce na poslední chvíli o hlavu dokázala předstihnout užuž po vítězství sahajícího Lakara (žk. Liška). Oba tyto triumfy tvořící první double v trenérské kariéře Jiřího Chaloupky odděloval dvojkový handicap Cena JSB Match Diabolo (II. kat., 3+, 1 200 metrů, 90 000 Kč), v jehož těsné koncovce se prosadil svěřenec Jaroslava Drlíka Sheik Yerbouti v sedle s Jiřím Chaloupkou v roli žokeje, když po boji o krk předčil Stormica (ž. Andrésová).

Úvodním dostihem větrného nedělního mosteckého odpoledne byla Cena EBF (III. kat., 2 l., 1 600 metrů, 60 000 Kč), pro dvouleté nezvítězivší koně, jejichž otcové jsou registrováni v EBF pro příslušnou připouštěcí sezónu. Do startovacích boxů nevstoupil jediny hřebec na startovní listině Valentino Dancer (ž. Šafář) a do dostihu tak odstartovalo jen pět klisen. Přívlastku nezvítězivší se v tomto dostihu zbavila svěřenka trenéra Tomáše Váni Queentera (Hrouda), která zvítězila jistě o dvě a půl délky před Sue Prancealot (ž. Hlubučková), jež finišovala hlavu před sázkovou favoritkou Samandou Mandurou (ž. Rája). Naopak závěrečným dostihem byl handicap Cena Hipodromu Most (IV. kat., 3+, 2 000 metrů, 40 000 Kč), který se stal kořistí Petrem Kantkem připravované Fiomi zvítězivší lehce o tři délky před La Santiagou (žk. Liška). V sedle Fiomi žokej Jaromír Šafář reagoval na triumf lídra jezdeckého šampionátu Lázně Poděbrady Cup Jana Ráji a udržuje si odstup jednoho triumfu, když má k dobru větší počet druhých míst.

Rovinový program nedělného odpoledne na Hipodromu Most dotvářela dvojice steeplechase. První z nich byla Cena Meridian (stch III. kat., 5+, 3 800 metrů, 90 000 Kč), ve které se dařilo svěřencům trenérky Pavlíny Baštové, když jistě zvítězil Simon Set (S. Ferhanov) o dvě a půl délky před tréninkovým kolegou Avec Charmem (Man), nejlepším z "nebaštovců" byl s odstupem čtyř délek třetí veterán Elegant Devil (ž. Liška). Následující Cena Hipodrome de Chantilly (stch IV. kat., 4+, 3 600 metrů, 60 000 Kč) byla krátce po startu zasažena prudkým lijákem, avšak ani to nezabránilo svěřenci Lenky Kvapilové Double Mancerovi v sedle s již jistým překážkovým šampionem Marcelem Novákem ve velmi lehkém šestidélkovém triumfu před Armitagem (S. Ferhanov).

Autor: petr guth
Publikováno: 31.10.2017 13:00:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: rovinové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 8/2020