Dostihový svět: Slušovice - Pod taktovkou trenérky Vocáskové

V neděli odpoledne se v letošním roce poprvé otevřely brány legendárního závodiště ve Slušovicích. Na programu bylo celkem devět dostihů (sedm rovinových a dva přes proutěnné překážky), v nichž hned čtyřikrát zvítězili zástupci němčické tréninkové centrály rodiny Vocáskových, přičemž rovinový hattrick díky triumfům se Zlatonkou, Bob Heartem a Linngarem slavil Beysim Ferhanov, zatímco vítězství s Kominikem na proutěnkách přidal jeho bratr Sertash. 

Ze dvou vítězství se radoval i trenér František Holčák a suverénní lídr jezdeckého šampionátu Lázně Poděbrady Cup žák David Liška si připsal letošní osmnácté vítězství.

Úspěšnou neděli svěřenců trenérky Heleny Vocáskové odstartovala hned v úvodním dostihu pro dvouleté Ceně města Slušovice (III. kat., 2 l., 1 160 metrů, 45 000 Kč) Zlatonka (B. Ferhanov), když po nástupu v oblouku do cílové roviny zvítězila jistě o jeden a tři čtvrtiny délky před Heli Jape (ž. Korečková). Druhý triumf pro trénikovou centrálu z Horního Němčí přidal v mílovém handicapu Cena společnosti AGA - speciální technická pryž s. r. o. Vlachovice (IV. kat., 3+, 1 600 metrů, 30 000 Kč) tříletý Bob Heart (B. Ferhanov), který ani ve druhém životním startu nenašel přemožitele, když zvítězil o jeden a čtvrt délky Ronaldo Kingem (ž. Vokálková). Třetí triumf mohli Vocáskovi slavit hned po následující Ceně společnosti D Plast a. s. (III. kat., 4+, 1 800 metrů, 45 000 Kč), v níž roli favorita potvrdil po sezóny vstupující Linngar (B. Ferhanov), který však o svůj triumf musel až do poslední chvíle bojovat  s Valmont Ohnem (Demo), jehož nakonec porazil jen o krk. Poslední vítězství svěřence Heleny Vocáskové se zrodilo v proutěnkářské Ceně Pony Trans s. r. o. (pp V . kat., 3 l., 2 900 metrů, 30 000 Kč), v níž při svém překážkovém debutu zvítězil Kominik (S. Ferhanov), když o délku porazil Garneta (ž. Stromský).

Poněkud ve stínu předloňské rovinové a loňské překážkové šampionky mezi trenéry Heleny Vocáskové zůstal vekokarlovický trenérský bard František Holčák, jehož svěřenci zvítězili ve dvou dostizích. Nejprve v rovinové Ceně Dostihy Slušovice z. s. (III. kat., 3 l., 1 600 metrů, 45 000 Kč) zazamenal doběh raz dva, když Finist (žk. Kráner) bezmála o tři délky porazil svou tréninkovou kolegyni Dapu (ž. Vokálková). Na druhý triumf si Holčák musel počkat až do posledního dostihu, proutěnek Cena hejtmana Zlínského kraje (pp IV. kat., 3 300 metrů, 50 000 Kč), v nichž se lehce prosadil jeho Brisingr (Kovačík) zvítězivší o tři délky před Concord of Gracie (ž. Liška).

Další vítězství v úspěšné sezóně přidal i žák David Liška, který s černou hnědkou Cool Baby trenéra René Vinklárka jistě zvítězil ve sprinterské Ceně stáje Březová (IV. kat., 3+, 1 160 metrů, 30 000 Kč), když o délku porazil o osm kilogramů více nesoucího Bulpita(am. Mokrošová). Pro Lišku to bylo již osmnácté vítěztsví v rámci aktuální sezóny, další triumf však již nepřidal, neboť od pátého dostihu kvůli zranění nestartoval. Průběžné pořadí jezdeckého šampionátu Lázně Poděbrady Cup 2018 vede o devět vítězství před Vendulou Korečkovou, která ve Slušovicích získala také jednu "čárku", když s Black Betem trenérky Syslové suverénně o čtyři délky ovládla vytrvaleckou Cenu společnosti Tippler Group (IV. kat., 3+, 2 200 metrů, 30 000 Kč).

V těsném doběhu vytrvaleckého handicapu Cena vážnice a kustoda slušovické dráhy s podporou společnosti Sting, s. r. o. (V. kat., 3+, 2 200 metrů, 15 000 Kč) po boji o tři čtvrtiny délky před Camelai (žk. Kráner) zvítězil pětiletý Aiger v sedle s Michaelou Musialovou. Způsob dosažení tohoto vítězství po doběhu na základě protestu ex offo zkoumala Dostihová komise, jež nakonec doběh nechala v nezměněné podobě, ale mladou jezdkyni ocenila sankcí odnětí licence na jeden dostihový den za křižování, které nemělo vliv na výsledek dostihu.   

Autor: petr guth, Dostihový svět
Publikováno: 29.5.2018 7:00:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: rovinové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 8/2020