Dostihový svět: Světlá Hora - Hlavní dostih pro Quatikiho

V sobotu se na závodišti ve Světlé Hoře u Bruntálu uskutečnil jubilejní 25. dostihový den. Pro návštěvníky byl připraven program sedmi dostihů a řady doprovodných akcí od jarmarku přes vystoupení skupiny historického šermu a tance v dobových kostýmech až po výstavu drobného zvířectva.

Hlavním dostihem byl letos I. ročník trojkového crossu Ceny Moravskoslezského kraje, ve kterém se po selhání Marcela Nováka v sedle favorizovaného Celadona, jenž ve vedoucí pozici spletl kurz, prosadil devítiletý svěřenec Stanislava Popelky Quatiki (Složil ml.), který po boji o tři čtvrtiny délky porazil Tripolise (Odložil), třetí Udine de Champfe (ž. Stromský) ztrácela již dvanáct délek. V rámcových dostizích se dařilo především rodině Holčákových, kteří vyhráli polovinu z nich, když triumfovali Wotan a String v péči Františka Holčáka (v jejich sedlech si první tuzemské vítězství připsal jezdec Richard Bartoň) a Radkem Holčákem připravovaný Saras (ž. Vokálková).

Na startu  I. ročníku Ceny Moravskoslezského kraje (stch cc III. kat., 5+, 4 600 metrů, 90 000 Kč) se po škrtu Izynky sešlo sedm koní. Diktování tempa se krátce po startu ujal žokej Marcel Novák v sedle "domácího" favorita Celadona, avšak ještě než dostih dospěl do své poloviny vyrobil fatální chybu a spletl kurz. Do čela se tak dostala polokrevná Udine de Champfeu (ž. Stromský), v záveřečném okruhu se před ní posunul Quatiki (Složil ml.), kterého stíhal Tripolis (Odložil). Poslední překážku skákali takřka současně a ač to chvíli vypadalo, že svěřenec Antonína Nováka bude mít navrch, nakonec třičtvrtě délkový triumf vybojoval Stanislavem Popelkou připravovaný reprezentant stáje BORS Břeclav Quatiki. Udine de Champfeu finišovala na dvanáct délek vzdáleném třetím místě, další dvě a půl délky zpět čtvrtý doběhl její stájový a tréninkový kolega z lotu Lucie Baluchové Čerokéz (ž. Andrés) a tabuli s odstupem jedné délky uzavřel Moula (ž. Kousek).

Dvakrát se v rámci odpoledne prosadili svěřenci velkokarlovického trenéra Františka Holčáka v sedle s v tuzemsku poprvé v kariéře triumfujícím jezdcem Richardem Bartoňem. Nejprve se v XVII. ročníku Ceny obce Světlá Hora (pp V. kat., 3 l., 2 800 metrů, 30 000 Kč), kterou za intenzivního dešťě odvodila svěřenka duše světlohorského závodiště Čestmíra Olehly Society Solvent (ž. Novák), prosadil třiletý Wotan, jenž ustál problém na posledním skoku a poté si silnou koncovkou zajistil jistý jeden a tři čtvrtě délkový právě před Society Solvent, třetí daleko za ní finišoval Terazini (Odložil). Druhý triumf pak mezi čtyřletými steeplery ve II. ročníku Ceny Laboratoře Mikrochem a. s. a Gynekologie  Gebauer s. r. o. (stch V. kat., 4 l., 3 500 metrů, 30 000 Kč) v nejtěsnějším doběhu dne získal String, když po boji o půl délky překonal Vinnera (ž. Stromský), třetí Marika (Odložil) ztrácela jeden a půl délky.

Třetí triumf pro rodinu Holčákových získal Radkem Holčákem připravovaný valach Saras (ž. Vokálková), který v II. ročníku postbumperu Cena města Krnova (IV. kat., 4+, 3 300 metrů, 30 000 Kč) větší část dostihu nechal odvodit Vikárku (Kašný), zatímco situaci kontroloval z průběžné druhé pozice, v závěrečném okruhu na protilehlé rovině přešel do vedení a svůj náskok na soupeře postupně navyšoval až do chvíle než protnul cílový mezník. Deset délek za Sarasem o druhé místo bojovali Heliostat (am. Altenburger) a Well Risk (ž. Andrés), přičemž o půl délky úspěšnější byl první jmenovaný. V prvním ročníku Ceny Dostihové stáje Hudec - Olehla (stch IV. kat., 5+, 3 400 metrů, 50 000 Kč) si na staré časy vzpomněl třináctiletý veterán Terebesz (am. Mikšovský) a po taktickém výkonu, kdy se diktování tempa dostihu ujal až v průběhu dostihu, získal svůj třetí triumf na dráze ve Světlé Hoře, když ve finiši odolal tlaku Step Dancera (Složil ml.) a boji o délku zvítězil, třetí jeden a čtvrt délky zpět finišovala Dunáta (Tůma).

V úvodním II. ročníku crossu Cena společnosti Lázně Poděbrady a. s. (stch cc IV. kat., 5+, 4 100 metrů, 60 000 Kč) na dobrý výkon z červnových pardubic navázal pětiletý ryzák Sweet Red Wine (Odložil), když si v závěrečném okruhu se soupeři pohrál a zvítězil lehce o pět délek před Lambrozinim (Tůma), který v boji o druhou příčku o tři čtvrtiny délky předčil Purple Heart (ž. Stromský). I druhý dostih sobotního odpoledne, premiérový ročník Ceny Tippler Group s. r. o. (pp V. kat., 4+, 3 400 metrů, 30 000 Kč) přinesl suverénní triumf a to pro osmiletého svěřence Vladimíra Derycha Santandera (am. Plšek ml.), který si dostih odvodil a v závěru dominoval velmi lehce o sedm délek před Ledem (Odložil), zatímco třetí Cherries (Tůma) ztrácel tři a tři čtvrtiny délky.

 

Autor: petr guth, Dostihový svět
Publikováno: 10.7.2017 7:00:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: rovinové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 11/2019 ročník: 67