Dostihový svět: Velká národní - Tiger Roll vyhrál. Dočkají se ho i Pardubice?

Velká národní steeplechase v roce 2018 se stala irskou záležitostí. Triumf v ní ukořistil nejstarší žokej na startu, osmatřicetiletý Davy Russell, který vedl Tiger Rolla a zvítězil s ním v nejtěsnějším doběhu od roku 2012. 

Tiger Roll v čtyřicítce účastníků patřil k nejmenším koním, jeho žokej však  oblékl barvy jednoho z největších dnešních překážkových majitelů, Michaela O’Learyho, který je kromě koní také majitelem letecké společnosti Ryanair.  Trenérem vítěze je Gordon Elliot, pro kterého, stejně jako pro majitele, jde o druhé vítězství ve Velké národní.

171. Randox Health Grand National se stala irskou kořiští přesto, že favorizovaný Total Recall nakonec do pořadí nepromluvil a dostih dokončilo pouze 12 koní. Jeho vítěz v závěru odolal tlaku Pleasant Company pod Dannym Mullinsem, a na dráze poznamenané těžkými dešti posledních dní potvrdil své kvality, které už v minulosti naznačil triumfy v cheltenhamských proutěných překážkách i cross country.

Vítězný Russell, který si ve Velké splnil životní sen, věnoval své vítězství irskému žokeji Patu Smullenovi, který nyní bojuje se zákeřnou nemocí, a v emotivním rozhovoru po vítězném doběhu také připomněl, že mu několik dní před letošní Velkou zemřela matka. Russell už v minulosti vyhrál Chetlenham Gold Cup, a vítězství v Liverpoolu je pro něj uzavřením velkého životního double… Osmiletý Tiger Roll pravděpodobně tímto triumfem letošní sezónu ukončí. Ve svém cheltenhamském startu mimochodem letos vyhrál tamní cross country Glenfarclas Cross Country Chase. V ní dominoval dvě délky před francouzským Urgent De Gregaine, který loni skončil druhý ve Velké pardubické, a protože trenér Gordon Elliot v minulosti už laškoval s účastí svého prvního vítěze Velká národní Silver Birche ve Velké pardubické, můžeme nyní s napětím čekat, jaké plány narýsuje pro další měsíce Tiger Rollovi a zda se i jeho jméno neobjeví na pardubických přihláškách.

Autor: petr guth, Dostihový svět
Publikováno: 15.4.2018 11:40:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: překážkové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020