Dostihový svět: Velká slušovická pro Pareta

Druhý a poslední letošní dostihový den se na dostihové dráze ve Slušovicích uskutečnil v sobotu, na kterou připadl státní svátek oslav 99. výročí vzniku samostatného Československa. 28. říjen je tradičním termínem pro poslední ročníky vrcholu slušovické dostihové sezóny Velké slušovické steeplechase.

Letošní ročník se stal kořistí desetiletého svěřence trenéra Pavla Polese Pareta, kterého v barvách stáje EŽ Praha k lehkému tří a půl délkovému triumfu před První Láskou dovedl žokej Marcel Novák, který si i díky tomuto triumfu pojistil letošní titul šampiona mezi překážkovými jezdci, neboť před druhým Sertashem Ferhanovem vede již o osm triumfů a do konce sezóny zbývá již jen sedm překážkových dostihů. V rovinové části programu se dařilo shooting star podzimní části sezóny žáku Davidu Liškovi, jenž dokázal zvítězit se dvěma svěřenkami trenérky Heleny Vocáskové Perchtou a Archipenkou.

V letošním ročníku Velké slušovické steeplechase - Ceny Zlínského kraje (stch I. kat., 5+, 5 200 metrů, 150 000 Kč) se představilo deset koní, přičemž o diktování tempa se v úvodní části dostihu starala dvojice Mlýn (ž. Boyer) a Ter Mill (Odložil), zatímco sázkaři favorizovaný Pareto (ž. Novák) se pohyboval ve druhém sledu. Při nabíhání do posledního okruhu nastoupil loni v tomto dostihu druhý Catch Life (ž. Kašný) a jediným, kdo jeho nástup zachytil byl letos především v polské Wroclawi úspěšný Pareto. Ještě při vytáčení do cílové roviny to vypadalo na dramatický souboj o vítězství mezi touto dvojicí, avšak v cílové rovině Catch Lifea rychle opustily síly do boje o vítězství nezasáhl. Naopak Pareto situaci kontroloval a zvítězil lehce o tři a půl délky před První Láskou (Kocman), třetí s odstupem o půl délky větším finišoval Alone (Mach), který o hlavu předčil zahasnuvšího Catch Lifea a tabuli s propastnou ztrátou deseti délek uzavřel Celadon (ž. Matuský).

Žokej Marcel Novák, který v rámci svátečního sobotního odpoledne ve Slušovicích vyhrál dvakrát, mohl po skončení dostihového slavit zisk titulu jezdce šampiona nad překážkami, neboť průběžně druhý Sertash Ferhanov ho již do konce sezóny nemůže dostihnout. Vedle triumfu v hlavním dostihu Novák vítězně provedl cílem i svěřence Kateřiny Ilíkové Média, jenž po boji o tři čtvrtiny délky před Gloverem(Odložil) opanoval čtyřkovou Cenu společnosti SWS, a. s. (stch IV. kat., 4+, 3 800 metrů, 50 000 Kč). Zisk jezdeckého double ve Slušovicích slavil i žák David Liška, který zvítězil v sedlech dvou svěřenek loňské šampionky mezi trénéry Heleny Vocáskové - nejprve v těsném doběhu úvodní Ceny společnosti D Plast a. s. (IV. kat., 3+, 1 600 metrů, 30 000 Kč) s Perchtou o krk zdolal ryzku Drama v sedle s Pavlínou Filipovou a posléze v nejkratším rovinovém dostihu tuzemské dostihové sezóny Ceně společnosti MPL Racing, spol. s r. o. (III. kat., 2+, 900 metrů, 45 000 Kč) v sedle Archipenky po boji o tři čtvrtiny porazil favorizovaného Poet's Rocka (ž. Rája).

Vítěze hned tří slušovických dostihů odjely ženy. Nejprve žokejka Kateřina Hlubučková v sedle Gregem Wroblewskim připravovaného valacha Viconte jistě o jeden a tři čtvrtiny délky zastínila favorizovaného Gold Havanah (žk. Liška) na scéně dvouletým koním určené Ceny společnosti KK metal a. s. (III. kat., 2 l., 1 160 metrů, 45 000 Kč). V super těsné koncovce čtyřkového handicapu pojmenovaného Cena stáje DS Březová (IV. kat., 3+, 1 800 metrů, 30 000 Kč) žokej Jiřina Adrésová v sedle svěřenky svého manžela Dušana Vossolie po tuhém boji vydřela vítězství o pouhou hlavu před Nidem (ž. Línek), zatímco třetí Portatile (žk. Liška) ztrácela pouhý nos. Třetí do party byla žokejka Martina Havelková, která v sedle Josefem Piruchem připravované Princess Ryany, jediné tříleté účastnice dostihu, jistě o tři délky před Sarasem (ž. Vokálková) opanovala nejdelší dostih tuzemské rovinové sezóny Cenu společnosti AGA Vlachovice, s. r. o. (III. kat., 3+, 3 900 metrů, 45 000 Kč).

Posledním dosud nezmíněným dostihem z tria sobotních měření sil nad překážkami je čtyřletým koním určená Cena města Valašské Meziříčí (stch V. kat., 4 l., 3 200 metrů, 30 000 Kč), ve které se zadrženě prosadil Pavlem Tůmou pro stáj Dr. Charváta připravovaný Trip to Sydney (Kocman), když o pět délek předčil druhého Shegertona (Ferhanov). V Ceně společnosti Greiner Assistec, s. r. o. a Greiner Packaging, s. r. o. (III. kat., 3+, 2 400 metrů, 45 000 Kč). byla velká pozornost upřena na více než po roční pauze se na dostihové dráhy vracejícího vítěze České derby z roku 2014 Cheeky Chappieho (ž. Vokálková), ale ten v dostihu nebyl příliš vidět a z velmi lehkého bezmála třídélkového vítězství se radoval svěřenec Františka Holčáka Stinger (Vyhnálek). 

Autor: petr guth
Publikováno: 30.10.2017 7:00:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: rovinové dostihy
Foto: Zenon Kisza
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 8/2020