Evropský pohár žokejů 2018: Vítězem Bauyržan Murzabajev

Také letos se v pražské Velké Chuchli uskutečnil Evropský pohár žokejů. Konal se 22. září od 14 hodin. Uzávěrka přihlášek byla ve čtvrtek 31. května. / Vítězem se stal Bauyržan Murzabajev.

Oficiální webové stránky | Propozice

Tisková zpráva: Vítězem EJC 2018 Bauyržan Murzabajev

Úchvatnou podívanou nabídl v sobotu 22. září 4. ročník Evropského poháru žokejů, na němž se představilo šestnáct skvělých jezdců z rekordního počtu patnácti zemi. V celkovém bodování zvítězil trojnásobný český šampión, působící druhou sezónu v Německu a reprezentující rodný Kazachstán, BAUYRŽAN MURZABAJEV. Zopakoval tak triumf z roku 2016 a stal se prvním dvojnásobným držitelem poháru. Druhý při své české premiéře skončil Francouz Jean-Bernard Eyquem, bronz uhájil zástupce Německa Andreas Helfenbein. 

Nejsledovanějším dostihem programu byl EJC Leram Million (1400 m), jehož dotace 2,6 mil. Kč přilákala mimořádně skvělou sestavu, jíž vévodil legenádrní irský sprinter Gordon Lord Byron. Byl samozřejmě favoritem (1,6:1), v polovině cílové roviny vedl, avšak v závěru klesl na konečnou pátou příčku. Jistě o délku a půl se prosadil druhý favorit (6,5:1), čtyřletý tmavý hnědák Troizilet (ž. Eyquem), jenž byl jedním ze dvou vítězů stáje Leram a jedním ze tří vítězných svěřenců trenéra Václava Luky během odpoledne. Jeho hattrick načal podle očekávání favorit EJC Lokotrans Middle (1800 m), nejvýkonnější český mílař současnosti Wireless, kterého při prvním zdejším vystoupení k již jedenáctému prvenství kariéry dovedl Bauyržan Murzabajev, a opanoval tak tento dostih potřetí v řadě. Hattrick Václava Luky pak dovršila v EJC Baltro Long - 40. Velké ceně českého turfu (2400 m) rovněž prvně na českém území startující tříletá bělka stáje Hana Veselá Rousse, v sedle také s Bauyržanem Murzabajevem, který tímto výsledkem definitivně potvrdil zisk poháru.

Čtvrtým z nejvýznamnějších dostihů byl hned v úvodu EJC Pemat Trading - 82. Gerschův memoriál (1400 m) pro dvouleté koně, a ten stejně jako vloni ovládl slovenský šampión Jaroslav Línek, jehož letošním partnerem byl reprezentant stáje Dr. Charvát, svěřenec Pavla Tůmy King Archie.

 

 

 


 

Aktualizace 19.9.

V pátek 21. září před sedmou hodinou večerní přistává na Letišti Václava Havla v Praze soukromé letadlo, které dopraví největší koňskou hvězdu Evropského poháru žokejů, Gordona Lorda Byrona! Na ruzyňském letišti obvykle koně napřistávají, jedná se tedy o velkou raritu! Valach bude přepravován v kontejneru a z letadla bude vystupovat po rampě. Poté bude převezen do chuchelských stájí, kde je připravena i ochranka.  

Přijďte do Chuchle v sobotu - je slíbena velkolepá zábava a podívaná, i když ze zdravotních důvodů Josef Váňa st. v dostihu trenérů startovat nebude! Na koni nebude ani Filip Minařík kvůli zákazu startu, ale bude předávat cenu v dostihu poníků!

Celým odpolednem provází sympatický herec Marek Vašut a večerní party pro zvané se koná pod taktovkou Leoše Mareše

Šestnáct žokejů z 15 států se těší na své starty, 3 dostihy se jedou o 600 000 Kč, ten hlavní o 2,6 milionu! Buďte u toho!

 

 

 

 

Aktualizace 19. 9.: Startovní listiny najdete zde.

Aktualizace 31. 8.: Osmkrát vyhrál Velkou pardubickou a pro většinu národa stále zůstává žokejem, i když už řadu sezón úspěšně působí jako trenér v Mlýncích na Karlovarsku a v dostihu naposled startoval před dvěma lety. Jeden vavřín ale Josefu Váňovi stále schází: ještě nikdy nezvítězil jako jezdec na rovině, pokud nepočítáme neoficiální exhibiční souboje na chladnokrevnících s Václavem Chaloupkou. Nyní má pětašedesátiletá legenda nečekanou možnost tuto mezeru ve svých statistikách zacelit. Míří totiž do unikátního dostihu trenérů, který se poběží v sobotu 22. září ve Velké Chuchli v rámci Evropského poháru žokejů. Vrchol podzimní části dostihové sezóny tak nabídne v akci nejen špičkové zahraniční hvězdy a nejlepší české žokeje současnosti, ale i šampióny nedávné minulosti. Více v tiskové zprávě.

Aktualizace 31. 5.: Rýsuje se nejen nejbohatší, ale také nejkvalitněji obsazený rovinový mítink v historii českých dostihů. Čtvrtý ročník Evropského poháru žokejů, který se poběží v sobotu 22. září na závodišti Velká Chuchle, vzbudil při čtvrteční uzávěrce přihlášek nebývalý zájem předních stájí dostihové Evropy. Mezi přihlášenými je několik evropských grupových vítězů v čele s kultovním irským sprinterem Gordonem Lordem Byronem a špičkovými koňmi z Británie a Německa. Ostrovní stáje v minulosti několikrát zvažovaly účast v Českém derby, nikdy však do Prahy nepřijely. Více v tiskové zprávě.

Aktualizace 22. 5.: Blíží se termín uzávěrky prvního kola přihlášek, která je 31. 5. 2018 ve 12 hodin. Výběr jezdců bude probíhat pomocí formuláře stejně jako v předchozím ročníku. Možnost prvního výběru bude mít tým s nejlépe hodnoceným koněm. Přihlášky naleznete na: http://www.dostihyjc.cz/

 

Tisková zpráva: Evropský pohár žokejů píše historii. Zvyšuje dotaci hlavního dostihu na 2,6 milionu

Dokázal přitáhnout do Česka hvězdy evropského turfu jako Cristian Demuro, Gérald Mossé či Vincent Chéminaud. Letos Evropský pohár žokejů (EJC) pod záštitou společností Leram a Lokotrans překoná další historický milník. Ozdobou jeho čtvrtého ročníku v pražské Velké Chuchli bude v sobotu 22. září nejbohatší rovinový dostih střední Evropy. Tím je po razantním navýšení dotace EJC Leram Million (1400 m), který s celkovou sumou 2,6 milionu přeskočil dosud nejvíce dotované České derby. „Těšíme se na nejkvalitnější startovní pole v historii, které by se ve spojení s žokejskou elitou mělo postarat o naprosto unikátní zážitek,“ říká za pořadatele Tomáš Machovský.

Laťka z loňského ročníku je přitom vysoko. Úřadující vítěz EJC Leram Million Ultimate Fight na jaře obsadil čtvrté místo ve francouzském listed, druhý v cíli Troizilet je zase čerstvým vítězem 70 000 eur dotovaného Grand handicapu v Longchamp.

Se zvýšenými dotacemi jsou vypsány také další vrcholy mítinku EJC Middle, EJC Long a Gerschův memoriál, které se poběží shodně o 600 tisíc korun. Už nyní je tedy jisté, že Evropský pohár žokejů podtrhne svou pozici nejbohatšího rovinového mítinku v regionu. „Je to zásluha obětavých hlavních partnerů Evropského poháru žokejů. EJC Million tradičně podpořila společnost Leram, EJC Middle společnost Lokotrans a EJC Long firma Pemat Trading. Za všechny dostihové příznivce jim srdečně děkuji, bez výrazné podpory partnerů by nebylo možné v tradici EJC pokračovat,“ Tomáš Machovský.

Pořadatelé intenzivně usilují o další zvýšení sportovní úrovně mítinku. Vedle špičkových evropských jezdců chtějí do Velké Chuchle přilákat také zahraniční stáje. „Čeští koně se v posledních letech pravidelně prosazují ve významných zahraničních dostizích a vozí ze západní Evropy cenné úspěchy. Není tedy důvod bát se kvalitní zahraniční konkurence, skvělé chuchelské publikum si zaslouží špičkový sportovní zážitek,“ konstatují pořadatelé.

Uzávěrka přihlášek je ve čtvrtek 31. května, termíny škrtání následují 19. července, 23. srpna a 13. září. Koně je také možné dohlásit dodatečně. Už v polovině srpna bude k dispozici předběžná listina pozvaných jezdců, která bude upřesněna po uzavření posledních přihlášek. Z tohoto konečného seznamu pak budou majitelé a trenéři do termínu OSK vybírat jezdce na své koně. Stejně jako v předchozích ročnících budou všichni koně na přihláškách seřazeni podle handicapu a právo první volby ze seznamu jezdců bude mít tým nejvýše postaveného koně.

Součástí Evropského poháru žokejů opět bude bohatý doprovodný program s řadou novinek, celé odpoledne bude živě přenášet Česká televize.

 

Publikováno: 22.9.2018 21:20:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: rovinové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 8/2020