I. kvalifikace na 125. VP s ČP pro Faltejska a Universe

Pardubice, 19. května 2015 - Minulý čtvrtek byla uzávěrka přihlášek na 125. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. Bylo přihlášeno celkem 56 koní, z toho osm zahraničních - po třech z Francie a Slovenska a dva koně z Irska. První kvalifikací na říjnový vrchol sezony je XXIII. ročník Velké ceny města Pardubic. Aktualizace 22. 5. 15 HOD: TZ - Faltejsek se vrací: Bude Universe novou Orphee?, TZ - Nová kavárna a levnější dostihové programy, novinky sobotního mítinku. Sledujte Pardubice on-line! 17 HOD: Jiří Faltejsek zvítězil s Universe of Gracie.

Na maximální počet dvaceti startujících doplňuje pole slovenský Cardam. Koně z východní části bývalé federace se musí kvalifikovat v Pardubicích, velmi nepravděpodobné je absolvování některé ze zahraničních možností. 

Okamžitě po Velké pardubické ukončila aktivní kariéru Orphee des Blins, a tak z nejlepší desítky loňského ročníku chybí pouze kvarteto Klaus (třetí), Kasim (pátý), Zarif (šestý) a Sherardo (devátý). Zbylý kvintet, Al Jaz, Universe of Gracie, Trezor, Gauner Danon a Pareto, nastupuje na start. Cardam loni doběhl třináctý, Moula o příčku za ním a trojice Amaragon, Nikas a Ter Mill okolo cílového mezníku neproběhla pro pády. Čtyři startující se v den Velké představili v Ceně Labe, druhém nejvýznamnějším bodě programu. Modena vyhrála, Templář finišoval čtvrtý, Nebrius sedmý a Ribelino o místo za ním. 

Dalším významným testem pro koně, zda se v budoucnu budou moci zúčastnit Velké pardubické, je Cena Vltavy, v ní startovali Kindly Boy, Quatiki a Wild Danger. Jedenáctiletý Valldemoso sice v minulém roce příliš nestartoval, ale v minulosti finišoval ve Velké na třetím a pátém místě, navíc je vítězem dvou kvalifikací v minulosti. Dvojicí s nejmenšími zkušenostmi na startu se jeví Lorain a Mlýn. Posledně jmenovaný ale v říjnu 2013 vyhrál Velkou slušovickou steeplechase, ani jeho nelze podcenit. 

Pokud by se stejná dvacítka objevila na startu Velké pardubické druhou říjnovou neděli, věděla by o ní celá republika. Kvalifikace není tak sledovaná jako vrchol sezóny, ale sobotní sestava si zaslouží maximální pozornost. Právě někdo z této dvacítky koní může 11. října usednout na pomyslný trůn uvolněný Orphee des Blins. Al Jaz byl loni těsně druhý, Nikas bral druhý honorář v roce 2013, Gauner Danon jde stále se svou výkonností nahoru, loni čtvrtým místem šokoval Universe of Gracie, letos je v jeho sedle Jan Faltejsek, který vedl tři třech triumfech Orphee des Blins, navíc má zkušenosti z Anglie a Francie. Samostatnou kapitolu je Trezor, kvalifikační král. Od roku 2011 se na start kvalifikace postavil šestkrát a pětkrát zvítězil, pouze v květnu 2011 dokončil na čtvrtém místě. Stejně jako v loňském roce ho povede Ondřej Velek. 

Počet koní a jejich kvalita dělá z první kvalifikace krosový vrchol první poloviny sezóny. Léta byla ze seriálu kvalifikací nejprestižnější ta červnová, letos si o něj hodně hlasitě řekla ta první, květnová. Přitažlivost dostihu ještě zvyšuje fakt, že se kvalifikace běží poprvé o celkovou dotaci 400 tisíc korun, která bude rozdělena mezi prvních sedm koní v cíli. Co stačí pro splnění kvalifikace? Projít celý kurz bez pádu a vybočení. Komu se to podaří, může začít spřádat plány na druhou říjnovou neděli. 

Kvalifikace na Velkou pardubickou je velkým tahákem sobotního programu, ve kterém se představí celkem 93 koní, ale nezapomínejme ani na ostatní dostihy, nabízejí také atraktivní podívanou. 

Ve druhém bodě programu se poprvé v krosu představí bělouš Khalshani, v minulosti vynikající v klasických steeplechase. Velké očekávání provázelo po přesunu do Česka francouzskou rodačku Folie d’Ocean, kterou Martina Růžičková připravuje pro bývalého pilota formule 1 Miku Häkkinena. 

Ostrým testem na červnový Zlatý pohár je čtvrtý bod program se sedmi startujícími. Velmi dobré zkušenosti s pardubickou dráhou má Luminator, dvojnásobný vítěz Křišťálového poháru přes proutěné překážky v den Velké pardubické. 

První dostih bude odstartován tradičně ve 13:00 hodin, kvalifikace přijde na řadu v 16:05 před kamerami České televize.

 

Faltejsek se vrací: Bude Universe novou Orphee? 

Pardubice, 21. května 2015 - Loňský (a také předloňský a předpředloňský) hrdina Velké pardubické Jan Faltejsek se letos už podruhé vypraví z Francie na východ Čech. Hlavní důvod jeho návštěvy se v obou případech jmenuje stejně: Universe of Gracie.

Valach stáje BORS Břeclav, jehož trénuje Jiří Kousek, by se pro vítěze posledních tří edicí Velké mohl stát nástupcem fenomenální Orphee des Blins. Loni sice patřil k těm, kdo skončili na klisnině štítě, jenže letos na startu žádná Orphee nebude a mezi adepty na uvolněný trůn Universe of Gracie rozhodně nevypadá bez šancí. „Moc mě potěšil, je to kůň, který moc dobře skáče a na pardubické překážky se hodí,“ pochvaloval si Jan Faltejsek nově osvěženou spolupráci  hned po  prvních pardubických dostizích. „Je to kůň, na kterého se určitě zase rád posadím, pokud bude ze strany majitele i trenéra zájem.“ 

Jak ukazuje startovní listina kvalifikačního sobotního dostihu, zájem o služby Jana Faltejska rozhodně je, i když v Úvodní cross country skončil „jen“ druhý. Trenér Jiří Kousek mu koně, kterého  v loňské Velké jezdil sám, opět svěří. A rád. „S Honzou Faltejskem jsme se dohodli na spolupráci a minule jsme mohli být všichni spokojení. Ti dva vytvořili úžasný tým. Budu jenom rád, pokud Universe of Gracie bude jezdit i nadále, s koněm si výborně sednou a byla radost se na ně minule dívat,“ říká Kousek, který věří, že Universe of Gracie je i pro letošek koněm do Velké. Mimochodem, desetiletý valach ve své kariéře vyhrál zatím jen tři dostihy a poslední z toho v roce 2011, ve všech vítězných pokusech ho ale vedl právě Jan Faltejsek.

„Proti loňsku  se ale změnil, je to trochu jiný kůň, než třeba před rokem. Neříkám, jestli lepší nebo horší, prostě je jiný, a my s tím  nyní musíme počítat,“ dodává Jiří Kousek, který čtvrtého koně loňské Velké letos hodlá nachystat  snad ještě k vyšším metám. „Pokud všechno půjde tak jak si představujeme, letos by to nemělo být se mnou v jeho sedle,“ doplňuje Kousek, který loni Universe of Gracie vedl.  

Na start kvalifikace  se ale postaví v roli jezdce i on přesto, že ještě před několika týdny se vyjádřil, že prozatím pro ježdění dostihů nezískal letos fyzičku.  Povede dalšího ze svých svěřenců, Quatiky. „Je to sedmiletý kůň, s kterým jdeme zkusit, co s ním kvalifikace udělá. Samozřejmě, pokud by mu dostih vyšel, dalo by se i s ním počítat pro Velkou, ale u něj bude tento start především o tom, jak  trať zvládne a jak se mu povede na krosových překážkách,“ míní Jiří Kousek, který se ovšem dostal do takové jezdecké kondice, že bude jízda na Quatikym také jeho osobním kondičním testem. Jednoznačně větší šancí žlutých barev stáje BORS Břeclav je však Universe of Gracie, jenž má pro kvalifikaci v kapse několik trumfů: Vítězným žokejem posledních tří Velkých počínaje a kvalitním výkonem v přípravném dostihu konče…  

 

Nová kavárna a levnější dostihové programy, novinky sobotního mítinku 

Pardubice, 21. května 2015 – Hned několik překvapení pro návštěvníky sobotního dostihového mítinku chystá pardubické závodiště. Otevře zbrusu novou kavárnu a nabídne dostihové programy za nižší ceny. A první kvalifikaci na 125. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou budou sledovat i vítězové Velké pardubické z let minulých… 

Pravděpodobně největší novinkou je otevření zbrusu nové kavárny. Umístěna je ve 4. patře tribuny B a poskytuje příjemné posezení s krásným výhledem na celé závodiště. Kavárna, která nabízí drobné občerstvení, bude otevřena od 13 hodin. K dispozici tu bude wi-fi připojení, sázky a samozřejmě toalety. Prostředí je nekuřácké. 

Jako první vyzkouší služby kavárny vítězové Velké pardubické z let minulých, které sem Dostihový spolek a.s. pozval na „předdostihové“ posezení. A to nejen jezdce, ale také trenéry a majitele. Pozvání obdrželi například žokejové Jan Faltejsek, Josef Váňa, Josef Bartoš, Dušan Andrés, Zdeněk Matysík, Libor Štencl, Pavel Liebich, Václav Chaloupka, František Zobal, František Vítek či Petr Vozáb, z trenérů třeba otec a syn Holčákovi, Čestmír Olehla nebo Greg Wroblewski a celá řada dalších, jejichž jména jsou zanesena v listině vítězů Velké pardubické. 

„Další novinkou, kterou zavádíme, je levnější cena dostihového programu. Budeme jej prodávat pouze za padesát korun místo dosavadních sedmdesáti. Navíc je program obohacen o zábavu, třeba omalovánky pro děti,“ dodává místopředseda představenstva Dostihového spolku a.s. Michael Skalický. 

Stálicí doprovodných aktivit v rámci dostihového mítinku už jsou hry a soutěže pro děti, do kterých se v letošní sezoně zapojuje i maskot závodiště. Jeho jméno Dostihový spolek a.s. stále hledá a čeká na tipy od fanoušků. Návrhy lze až do 30. května 2015 zasílat na e-mail souteze@pardubice-racecourse.cz. Na autora vítězného návrhu čeká odměna.    

 

 

PROGRAM DOSTIHOVÉHO DNE

sobota 23. května 2015

13:00 Dostih turistického regionu Východní Čechy 

doprovodný program – dostih poníků

13:35 Cena vítězů Velké pardubické 

doprovodný program – dostih na ¼ míle

14:10 Cena Služeb města Pardubic

14:45 Dostih Ing. Jana Pernera podporovaný Správou a údržbou silnic Pardubického kraje  

15:25 Cena podporovaná společností České dráhy a.s.

16:05 Velká cena města Pardubic - XXIII. ročník – I. kvalifikace na 125. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou  

16:40 Cena za podpory Dekom Systém, s.r.o. – prodejce vozů Volvo a Land Rover 

17:15 Cena podporovaná společností SK-EKO Pardubice, s.r.o.

doprovodný program – vyhlášení soutěže AUTO IN 

Publikováno: 23.5.2015 17:00:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: překážkové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020