II. den metropolitní sezóny: 54. Velká dubnová cena Factoringu České spořitelny, a. s.

Velkým dostihovým zážitkem, který si nenechala ujít ještě vyšší než pětitisícová návštěva z premiérové neděle, byl hlavní bod nedělního programu v AUTO HASE PARKU Velká Chuchle. Na start Velké dubnové ceny Factoringu České spořitelny (1830 m, 200 tis. Kč, 4l. a st.) se totiž postavil čtyřletý ryzák Shamalgan, vloni bronzový z francouzské Velké jarní ceny, účastník francouzského derby, umístěný z dostihu grupové kategorie a samozřejmě držitel titulu Kůň roku 2010. Byl logicky favoritem a svou roli také beze zbytku naplnil.

Shamalgan plný dům nezklamal
Veřejná proklamace trenéra Arslangireje Šavujeva, že Shamalgan nastoupí především v rámci přípravy na další starty, zřejmě způsobila, že několik minut před startem se jeho sázkový kurz vyšplhal až na hodnotu 1,65:1. Nakonec klenot majitele Ardaka Amirkulova odskočil v kurzu 1,44:1, druhým favoritem byl zkušený sedmiletý člen nejužší mílařské elity Sharpour (ž. Radek Koplík, YOKO, 4:1), třetí šancí pak stříbrný z loňské Velké ceny Prahy CK Martin Tour Malq (ž. Hind, Estrella, 5:1). A právě posledně jmenovaný svěřenec Josefa Váni se jal diktovat svižné tempo, zatímco sledovaná hvězda zahájila předvídatelně v poklidu předposlední, naopak oproti očekávání se na vstupu zdržel, a pole uzavíral, Sharpour. Na začátku lahovického oblouku se oba dotáhli do kontaktu s polem, nicméně při točení do cílové roviny stále na lídra ztráceli dobrých osm délek. A ačkoliv Malq v tempu nijak výrazně nepolevoval, Shamalgan, vybídnut jen rukama žokeje Lukáška, "zapnul přídavné motory", svou ztrátu bez většího vypětí během několika stovek metrů smazal a v cíli jej vítal nadšený aplaus zaplněné tribuny jako vítěze, o čtyři délky Malqem, Délku a tři čtvrtiny za ním pak třetí místo vybojoval Skarabeus (ž. Andrés, DS Pegas, 7,7:1) před Pumpkinem (ž. Juráček, Rabbit Trhový Štěpánov, 25:1) a Sharpourem.Shamalgan by v dalších startech měl opět zamířit do Francie, a tak jeho suverénní triumf byl zřejmě jedinou letošní příležitostí tuto momentálně největší českou koňskou osobnost spatřit na tuzemských drahách.

Další dění:
Překvapivým prvním vítězem dne se v Ceně Dětského koutku Hříbátka (hdcp IV. k., 1200 m) stal pětiletý tmavý hnědák Cazzar (MUDr. Řežábová Dana) s žákem Laubem, byť v dosavadní kariéře nezískal ani jedno dotované umístění.

Následná Cena www.dostihy.cz (III. k., 1400 m) pro tříleté rozšířila počet žokejských "stovkařů" o další jméno, neboť právě stého vítězství kariéry dosáhl s mírně favorizovaným koněm Aprilius (Stáj Monika Agro P.) Jaromír Šafář.

V Ceně Magic Helena (hdcp II. k., 1200 m) zaznamenal třetí životní triumf šestiletý valach Moon Bay River (Sokrates), jenž se s podporou jezdce Foreta prosadil o suverénních sedm délek a navázal na úspěšnost z loňska, kdy polovinu ze čtyř startů proměnil ve výhry.
Druhým favoritem odpoledne, který splnil svou roli, byl pětiletý valach Eso (DS Pegas) v Ceně filmu Czech Made Man (III. k., 1600 m), když dominoval dokonce o osm délek a Petra Foreta donesl ke druhému nedělnímu a osmačtyřicátému životnímu triumfu.
Cena Maxiservice (III. k., 1830 m) pro tříleté pak dodala letošní premiérový plný zásah stáji Rabbit Trhový Štěpánov, jistým stylem dosáhl druhého vítězství kariéry hnědák Rabbit Librettist s žokejem Radkem Koplíkem.

Půl hodiny po skvělém představení v hlavním dostihu se znovu prosadili trenér Šavujev a majitel Amirkulov - s nejvýraznějším náskokem dne dorazil do cíle vítěz prvního delšího testu tříletých, Ceny www.betino.cz (IV. k., 2235 m), kterou o deset délek ovládl očekávaně oproti loňsku zlepšený Bes Kempir s žokejem Lukáškem, čímž se úřadující vicešampión posunul se čtyřmi výhrami na vedoucí pozici CK Martin Tour Cupu 2011.

Závěrečná Cena Korana (hdcp IV. k., 2235 m) se navzdory nejvyšší zátěži v poli stala kořistí pětiletého Honey Bunnyho (Hipolit Star Pejšková) a amatérka Pejšková se stala letošní první vítěznou jezdkyní v ČR.
 
Příští dostihový den: 17. 4. - The British Racing Day (Cena České spořitelny - 37. Memoriál Rudolfa Deyla)

Publikováno: 10.4.2011 22:36:34
Kategorie: dostihy
Rubrika: rovinové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 12/2019