IV. den metropolitní sezóny: Dostihový den štik českého byznysu

Před početnou návštěvou a za ideálního dostihového počasí se poslední dubnovou neděli uskutečnil Dostihový den štik českého byznysu – 14. British Racing Green Day, čtvrtá kapitola letošní sezóny v Conseq Parku Velká Chuchle. Hlavním bodem programu byl jubilejní desátý ročník Memoriálu Jaroslava Maška – Velká cena štiky českého byznysu (1400 m, 100 tis. Kč) s devíti aktéry.

Nine ou Four zaskočil favorita

Vysokým favoritem vrcholu dne byl populární Sprinter roku 2014 a obhájce triumfů z posledních dvou ročníků Maškova memoriálu Mikesh (Kelso Stables, tr. Šatra, 1,7:1), do jehož sedla z Francie přicestoval pětinásobný český a trojnásobný španělský žokej-šampión Václav Janáček, avšak v cíli jim patřilo „až“ druhé místo.

první polovinu trati odvodil s náskokem před ostatními Prince Orpen a Mikesh se vnější stopou ujal vedení v polovině cílové roviny. To už ale za ním rozhýbával dvojnásobný a úřadující český žokej-šampión Bauyržan Murzabajev čtyřletého svěřence Václava Luky Nine ou Four, který postupně akceleroval a v závěrečných desítkách metrů se dostal na první místo. To reprezentant stáje Syndikát V3J získal s náskokem jedné a čtvrt délky před Mikeshem a stal se pátým vítězným druhým favoritem (4:1) v historii dostihu. S odstupem tří délek třetí skončil letos poprvé startující, loňský vítěz Memoriálu profesora Michala a Ceny Jezdectví Honzik (DS Pegas, tr. Lisek, ž. Foret, 5:1), nejlepší pětici doplnili poprvé v ČR prezentovaný Majestic Power (DAR, tr. Petrlík, ž. Zatloukal, 16:1) a Kendy (Áďa a Emmča Friedmannovy, tr. Z. Koplík, ž. R. Koplík).

Další dění:

V otevírací Ceně Arcadis – EC Harris (III. k., 1000 m) se ve sprinterské pětici jistě prosadil zkušený sedmiletý valach Sharp Brook (Stáj Latén, tr. Demele), dosud úspěšný především v Bratislavě a na domácí slušovické dráze, jeho žokej Zatloukal dosáhl 180. životního triumfu.

Cenu Schneider Electric (hdcp IV. k., 1200 m) pak ve vítězství s přehledem proměnila čtyřletá klisna Detekce (TVD, a. s., tr. Vrba, 6,5:1), v jejímž sedle zaznamenal devadesátou kariérní, a první ze dvou nedělních, výhru žokej Murzabajev.

Vítězem Ceny AC-T Servis (hdcp III. k., 1800 m) se pak po tuhém boji o krátkou hlavu stal sázkový spolufavorit, čtyřletý bělouš Illuminati (Paradise Park-Neuberg, tr. Neuberg, 3:1) a během odpoledne podruhé se naplno prosadil žokej Milan Zatloukal.

Stáj TVD a.s. a trenér Pavel Vrba se v neděli z vítězství radovali dvakrát, druhým důvodem k oslavě byla Cena Rigips (II. k., 2235 m), kterou nečekaně, jistým stylem opanoval premiant loňské Karlovarské dvojnásobné míle, devítiletý matador Cheri Honey (12:1) s žokejem Janem Rájou, dvojnásobný šampión (2004, 2005) vyhrál v kariéře již 383. rovinový dostih.

Překvapivého vítěze měla i Cena Vodafone (IV. k., 1400 m), kde se v poli jedenácti nezvítězivších tříletých jistě prosadil jen podruhé startující Sheik Yerbouti (EHORSE – TRM – Frances, tr. Drlík, ž. Mach, 18:1).

Jezdecký hattrick završil Milan Zatloukal v Ceně DHL Freight (III. k., 1600 m) pro tříleté koně, kde dovedl k lehké výhře o osm délek favorita Shahnoura Aznavoura (Racing Club Salvator, 2,25:1), jehož prostřednictvím vyhrál letos poprvé i dvojnásobný a úřadující trenér-šampión Allan Petrlík.

V závěrečné Ceně ALO Diamonds (hdcp IV. k., 1600 m) se triumfu, v kariéře s pořadovým číslem 684, dočkal i žokej Václav Janáček, s jehož asistencí splnila roli favoritky pětiletá Gloryland (Tax-Reform, tr. Fedorowicz, 2,5:1) zadrženě o tři a čtvrt délky.

 

IV. den metropolitní sezóny: Dostihový den štik českého byznysu

První měsíc sezóny utekl jako voda a na programu nadcházející neděle v Conseq ParkuVelká Chuchle je již čtvrtá kapitola letošní termínové listiny. Vrcholem Dostihového dne štik českého byznysu – 14. British Racing GREEN day (live green – go green – be eco) bude Velká cena štiky českého byznysu (10. Memoriál Jaroslava Maška, 1400 m, 100 tis. Kč), v níž se představí devět aktérů, včetně Sprintera roku 2014 Mikeshe, v jehož sedle se přesně po dvaatřiceti měsících na chuchelské dráze objeví i pětinásobný český a trojnásobný španělský žokej-šampión Václav Janáček. Celkem se uskuteční osm dostihů, v nichž startuje 65 koní a 19 jezdců, začátek programu je ve 14 hodin.

Mikeš s Pinďou zaútočí na rekordy

Nejsledovanější dvojicí na startu hlavního dostihu nedělního odpoledne nepochybně budou velký oblíbenec pražského publika Mikesh (tr. Šatra, stáj Kelso Stables) a žokej Václav Janáček, přičemž jistý premiant letošního Gomba handicapu i loňské Svatováclavské ceny bude atakovat hned několik rekordů.

Pokud splní roli vysokého favorita, stane se prvním trojnásobným vítězem v desetileté historii Maškova memoriálu a zároveň završí první čistý hattrick své kariéry. Navíc by případným devátým životním triumfem navíc překonal hranici jednoho miliónu korun na kontě svých výher. Jeho tradiční žokej Jiří Chaloupka byl na neděli angažován do Bratislavy a realizační tým našel více než důstojnou alternativu v osobě devítinásobného šampióna (5x ČR, 3x Španělsko, 1x Slovensko) Václava Janáčka. Populární „Pinďa“ se do české metropole vrací přesně po dvaatřiceti měsících od svých zdejších posledních šesti startů, z nichž onehdy jeden vyhrál, aby se pokusil bilanci svých 683 vítězství rozšířit o další úspěchy.

Že by však hvězdné duo mělo mít nějakou snadnou úlohu, to tedy rozhodně neplatí. Po osmiměsíční odmlce se totiž na dráhu vrátí Honzik (ž. Foret, r. Lisek, DS Pegas), před rokem impozantně první v Memoriálu profesora Michala a následně i jistě vítězný v Ceně Jezdectví. Na odvetu za letošní první neděli se pak chystají druhý, třetí a pátý z již zmíněného Gomba handicapu Kendy (ž. R. Koplík, tr. Z. Koplík, Áďa a Emmča Friedmannovy), Nine ou Four (ž. Murzabajev, tr. Luka, Syndikát V3J) a Prince Orpen (ž. Šafář, tr. Blažková, Joly). K letošní premiéře přijedou držitel červnové Ceny TRM (před Honzikem, Nine ou Four i Mikeshem) Sign of the Zodiac (Demo, tr. F. Holčák, Ray Racing), vítěz Svatováclavské ceny 2012 Aprilius (ž. Rája, tr. Havlíčková, TIPPLER Group) a Majestic Power (ž. Zatloukal, tr. Petrlík, DAR), který ke své vůbec první prezentaci v ČR nastoupí s vizitkou tří vyhraných menších dostihů ve Francii. A zamíchat kartami by mohl i autor nedávné spanilé jízdy „rychlíku z Opavy do Prahy“, nečekaný vítěz svižného trojkového sprintu zpřed dvou týdnů Solar Power (ž. Verner, tr. Bělka, DS Star Opava).

 

Startovní listiny, sázkové kurzy

Další program:

14.00 – Cena ARCADIS – EC HARRIS (III. k., 1000 m): rychlý úvod programu obstará pětice sprinterů – zvládnou nejkratší trať uběhnout pod hranicí jedné minuty?

14.30 – Cena SCHNEIDER ELECTRIC (hdcp IV. k., 1200 m): prvním tříletým koněm, který se letos v Praze postaví zástupcům starších ročníků, bude zářijová slušovická vítězka Parketa.

15.00 – Cena AC-T SERVIS (hdcp III. k., 1800 m): v dosavadních třech kariérních sezónách si Byskovic připsal výhru vždy nejpozději ve druhém startu roku – letos začal před třemi týdny v kvalitní konkurenci těsným pátým místem...

15.30 – Cena RIGIPS (II. k., 2200 m): pokud se nezpozdí nedělní let z Francie, bude první partnerkou žokeje Václava Janáčka předloni čtyřikrát klasicky umístěná Sapsiree.

16.35 – Cena VODAFONE (IV. k., 1400 m): hlavní víkendovou šancí žokejky Venduly Korečkové na jubilejní stý triumf kariéry by měl být mezi tříletými nezvítězivšími Chrom, jenž zkraje roku debutoval o třídu výše pátým místem.

17.05 – Cena DHL FREIGHT (III. k., 1600 m): působivý říjnový vítěz Shahnour Aznavour nastoupí proti trojici výsledkově sice dosud neúspěšných, ale původově atraktivních místních nováčků.

17.35 – Cena ALO DIAMONDS (hdcp IV. k., 1600 m): navzdory nejvyšší zátěži nastoupí do mílového handicapu s nadějnými vyhlídkami dosud dvakrát vítězná Gloryland, jako vloni v Mostě podpořená Václavem Janáčkem.

AKCE DNE: během dostihového odpoledne bude vystaven elektromobil Tesla S, připravený i k testovacím jízdám pro zájemce z řad návštěvníků.

Publikováno: 27.4.2015 7:00:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: rovinové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 10/2019