IX. den metropolitní sezóny: 13. Červnový pohár

Hlavním bodem programu devátého pokračování sezóny v Conseq Parku Velká Chuchle byl 13. ročník Červnového poháru (1800 m, 90 tis. Kč), kterého se zúčastnilo sedm aktérů.

 

Gold for Master

Po těsném čtvrtém místě z Velké květnové ceny VW WACHAL byl jasným favoritem pětiletý valach stáje TVD, a. s. Master of Gold (1,6:1), a ten svou roli také jistě splnil. V sedle s žokejem Jaromírem Šafářem triumfoval svěřenec Grega Wroblewskiho o délku a půl před dobře běžící šestiletou klisnou Indian Lass (j. Hlubučková, tr. Jelen, stáj Pěčín-Jelen, 10:1), pět délek za ní třetí příčkou zahájila letošní kampaň vítězka loňského Slovenského Oaks Ines (ž. Murzabajev, tr. T. Váňa, Stáj Hradec, 4:1). Těsně čtvrtý skončil držitel stříbra z loňského ročníku Červnového poháru Wicker Stone (ž. Foret, tr. Urbánek, Lokotrans, 10:1), nejlepší pětici doplnila Santin (ž. Verner, tr. Tajmr, stáj Strojírna Litvínov, 17:1).

Master of Gold zaznamenal třetí životní vítězství, první za tříleté působení v českém tréninku.

 

Další dění:

V otevírací Ceně školy Michael (III. k., 1200 m) pro dvouleté nezvítězivší koně využila dostihové zkušenosti z předešlé neděle, kdy debutovala čtvrtou příčkou, bělka Argami, svěřenkyni úřadujícího trenéra-šampióna Allana Petrlíka, reprezentantku a odchovankyni stáje DAR dovedl k jistému triumfu úřadující žokej-šampión Bauyržan Murzabajev.

Prvním z dvojice dostihů mezinárodního žákovského utkání ČR – Maďarsko – SR byla Cena radní hl. m. Prahy Ireny Ropkové (IV. k., 1400 m), v níž se i po roční pauze pohodlně prosadil sázkový druhý favorit Victory Missile (tr. Fedorowicz, stáj Swiss Fans, 3:1), jenž pod žákem Michalem Hroudou zaznamenal čtvrté životní prvenství.

Dva týdny po výhře mezi nezvítězivšími vrstevníky si v Ceně Hřiště 8D (hdcp III. k., 1400 m) druhé kariérní vítězství připsala tříletá svěřenkyně Tomáše Šatry Anitschka (Joly, 5:1) s žokejem Michalem Machem, který tak navázal na dva úspěchy z minulé neděle, kdy ukončil čekání na letošní první plný zásah.

V Ceně Církevní mateřské školy Studánka (IV. k., 1600 m) pro tříleté nezvítězivší vybojovala premiérovou výhru tmavá hnědka trenérky Martiny Růžičkové Surikata (BoKa Seniors, 7:1), jejíž jezdkyně Kateřina Hlubučková dosáhla pátého triumfu v tomto roce a posunula se na druhou příčku Nikon Ladies Cupu – dámského rovinového šampionátu ČR.

Jednoznačným vítězem žákovského utkání se stal Michal Hrouda, když zvítězil také v Ceně Střední školy dostihového sportu a jezdectví (hdcp IV. k., 1800 m), v níž splnila roli favoritky a dosáhla druhého kariérního triumfu pětiletá ryzka White Ghost (tr. Kantes, Lokotrans, 3:1).

V dramatické koncovce Ceny www.dostihovy-svet.cz (hdcp IV. k., 2400 m) získal premiérové životní vítězství čtyřletý valach Time to Remember (tr. Haris, Stáj Magog, 15:1), k čemuž mu výraznou měrou dopomohl vedoucí žokej průběžného pořadí letošního šampionátu Jan Rája.

Jeho náskok aktuálně činí tři prvenství na druhého Bauyržana Murzabajeva, jenž odstup zkorigoval svým druhým nedělním triumfem, když závěrečnou Cenu Loko Trans Evropského poháru žokejů 2016 (III. k., 2235 m) lehce opanoval jím vedený vysoký favorit Waste No Time (tr. Horásková, DS Tasava, 1,5:1), a dosáhl tak druhé výhry ve své kariéře.

 

Výsledky

 

 

Původní zpráva

Tuto neděli pokračuje dění v Conseq Parku Velká Chuchle již devátou kapitolou, jejímž vrcholem bude 13. ročník Červnového poháru (1800 m, 90 tis. Kč, start v 16.00 hodin) pro tříleté a starší koně.

Celkem se uskuteční osm dostihů, na startovních listinách je 86 koní a 32 jezdců, včetně třinácti účastnic a účastníků tradičního mezinárodního utkání žákovských jezdců ČR – SR – Maďarsko. Úvodní dostih startuje ve 14 hodin, areál Conseq Parku bude otevřen od 12 hodin.

Dočká se Master of Gold českého zlata?

V sedmičlenném poli nedělního hlavního dostihu se roli favorita jen těžko vyhne pětiletý valach stáj TVD, a. s. Master of Gold. Dosavadních dvou vítězství dosáhl před třemi lety ještě ve francouzském tréninku, pak jej dvě sezóny trénoval Zdeno Koplík, pod jehož vedením získal čtvrté místo v předloňské Velké jarní ceně, či tři umístění ve Francii, od letošní zimy jeho přípravu převzal na Chomutovsku působící Greg Wroblewski. Ten ho během jara poslal čtyřikrát do provozních německých dostihů, odkud přivezl tři honorované výsledky, ale následně při své obnovené pražské premiéře předvedl tak výborný výkon, že při jeho zopakování by mu z půltuctu nedělních soupeřů jen těžko někdo odolal. V rychle odběhnuté Velké květnové ceně finišoval těsně čtvrtý, za trojicí přemožitelů velmi zvučných jmen (vítězný Chardonney Tcheque je již „nějaký ten pátek“ nezpochybnitelnou mílařskou legendou, stříbrný Father Frost o šest dní později triumfoval v mostecké Ceně Jezdectví a bronzový Aldzarb před týdnem dominoval výtečně obsazené Ceně Scottish Rifleho v Bratislavě). Spolu s žokejem Jaromírem Šafářem přitom do tradičního mílového dostihu nastupovali jako 20:1 outsideři, zde však tatáž dvojice klidně může aspirovat na kurz o jeden řád nižší.

Nejvýraznější oponentkou by mu měla být členka loňského silného klasického ročníku Ines, která před rokem po suverénním trojkovém triumfu nastoupila cestu třemi letními klasikami pro klisny a po druhé příčce z českého a čtvrté z polského Oaks v září triumfovala v tom slovenském, jež se v Bratislavě běhá na dvoukilometrové trati. V jejím sedle byla vždy Ingrid Janáčková, kterou nyní střídá úřadující šampión Bauyržan Murzabajev (jenž minulou neděli dosáhl na bratislavském Turf Gala jedničkového hattricku), nicméně reprezentantka Stáje Hradec v lysolabském tréninku Tomáše Váni má při posuzování vyhlídek na své straně i dva zápory: ponese nejvyšší hmotnost a jako jediná ze sedmičky aktérů letos ještě nestartovala.

Za kandidáta na přední umístění musí platit i pětiletý valach Wicker Stone (ž. Foret, tr. Urbánek, stáj Lokotrans), v posledních třech startech, mimo Prahu, proti elitní společnosti sice poslední osmý, ale také vítěz chuchelského zářijového dvojkového handicapu na mílové trati a především těsně druhý z loňského ročníku Červnového poháru.

Dvojice starších klisen, šestiletá Indian Lass (j. Hlubučková, tr. Jelen, stáj Dr. Lischka-Jelen), jež před měsícem využila hmotnostní výhody a vybojovala triumf v distančně shodné ceně třetí kategorie (o krk před již zmiňovaným Aldzarbem, jenž však nesl o deset a půl kila více), a zatím nezvítězivší čtyřletá Santin (ž. Verner, tr. Tajmr, stáj Strojírna Litvínov) by měla hájit nejnižší honoráře tandemem tříletých Waldo Pepper (ž. Korečková, tr. Blažková, stáj Joly) a Imphal (j. Andrésová, tr. Žalud, stáj Quartis-Zámecký Vrch), kteří zde nebudou mít lehkou pozici při atakování vůbec prvních životních výdělků.

Startovní listiny, sázkové kurzy

 

Další dostihový program:

14.00 – Cena Školy Michael (III. k., 1200 m): v letošním třetím dostihu pro dvouleté koně poprvé nestartují pouze debutanti, trojice klisen Argami, Celebre Lady a Fantastic Lady již bude moci těžit ze svých prvních dostihových zkušeností.

14.30 – Cena radní hl. m. Prahy Ing. Mgr. Ireny Ropkové (IV. k., 1400 m): do úvodního z dvojice dostihů mezinárodního utkání žákovských jezdců ze tří zemí nastoupí devět koní, na první tuzemský triumf může zaútočit sedmiletý Remino.

15.00 – Cena Hřiště 8D (hdcp III. k., 1400 m): handicapový delší sprint třetí kategorie představí tucet aktérů s vyrovnanými šancemi, na vítězství z posledních startů se budou snažit navázat téměř jmenovkyně Tanischka s Anitschkou a také nejvíce zatížený Bulpit.

15.30 – Cena Církevní mateřské školy Studánka (IV. k., 1600 m): mezi třinácti tříletými tvoří čtveřici hlavních adeptů na premiérové životní prvenství dosud vždy umístěný Predátor a trio klisen Bigi, De Coccinelle a Surikata.

16.30 – Cena Střední školy dostihového sportu a jezdectví (hdcp IV. k., 1800 m): druhým poločasem žákovského utkání je handicapový dostih s deseti účastníky, dobrými vyhlídkami by měly disponovat stájové kolegyně Fiomi a White Ghost.

17.00 – Cena www.dostihovy-svet.cz (hdcp IV. k., 2400 m): na trať vytrvaleckého handicapu se vydá maximální počet šestnácti koní, šance většiny z nich jsou značně vyrovnané.

17.30 – Cena LOKO TRANS Evropského poháru žokejů 2016 (III. k., 2200 m): mezi tříletými českými rodáky bude usilovat o završení čistého hattricku dvojnásobná jarní vítězka z regionálních drah Fatyma, avšak favoritem je lehký pražský květnový vítěz, na přihláškách do Derby stále figurující Waste No Time.

Publikováno: 13.6.2016 7:00:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: rovinové dostihy
Aktuální číslo
Obsah čísla 10/2019