Cena Masise v režii favoritky

Cenu Masise – Pohár Grandhotelu Pupp (II. kat., 1 200 m, 90 000,- Kč), první z důležitých testů výkonnosti dvouletých v aktuální sezoně, vyhrála před sedmi lety česká rodačka Fanega s Janem Rájou v sedle. Někdejší žokejský šampión sedlal i letos koně s vysokými šancemi a opět slavil úspěch. Hnědka Lužnice byla ze všech startujících, mezi kterými si hned šest bejnamínků odbylo svůj životní debut, účastnicí nejzkušenější. Tato skutečnost jí dopomohla k triumfu, i když o vítězství musela tvrdě bojovat až na cílovou pásku.

Po boji uhájila vítězství s rozdílem hlavy před Honzikem (M.Mach) a tréninkovou kolegyní Francií (D.Andrés). Ženy trenérky byly v počtu obsazenosti v jasné převaze nad svými mužskými kolegy. Z deseti koní jich měly na startu šest a jak již bylo napsáno, velké ovace sklidila za první a třetí místo trenérka Helena Vocásková, která tím nejhezčím způsobem oslavila nedělní jmeniny. Čtvrté místo patřilo debutujícímu svěřenci Josefa Váni Buonarottimu (T.Lukášek), pátý doběhl Vainakh (B.Murzabayev), u kterého trenér Šavujev v nejbližší budoucnosti počítá se zahraničními výjezdy. Bajadéra trenérky Sedláčkové, která se jako jediná narodila v Čechách, obsadila šesté místo.

Lužnice (vpravo) si běží pro triumf v Ceně Masise.

Cena Masise sice posledních šest let nepatří mezi dostihy s nejvyšším statusem, ale o její úrovni nemůže být pochyb. Většina v ní úspěšných koní ve výborných výkonech pokračuje i v následných klasických testech a my se můžeme těšit, jak si nejlépe umístění povedou jako tříletí.

Vyrovnané pole dvanácti koní, kde se vítěz také určoval obtížně, se sešlo v druhém nejhodnotnějším dostihu odpoledne, Svazu chovatelů plnokrevníka a majitelů dostihových koní (II.kat., 2.000m, 85.000 Kč). Po měsíci si pro druhé letošní karlovarské vítězství přijela milovnice zdejší dráhy  OLD GLORY (M.Zatloukal). Po boji o ¾ délky porazila BRUTAL ROCCA (P.Foret), třetí místo patřilo někdejší vítězce Oaks ORPHAN (M.Laube).

Old Glory do Varů jinak než pro vítězství nejezdí.

Účastníci hlavního dostihu nebyli jedinými dvouletými, kteří se na travnatém oválu utkali. V Ceně hold. MAENTIVA za podpory SCHPMDK (III.kat., 1.600m) se prosadila ryzka NAVIKA (M.Mach).

Převážná většina nedělních dostihů se odehrála ve znamení pohledných a napínavých doběhů. K trenérskému hattricku (Our Lass, Everest Hill, Lamiranda) výrazně pomohla Václavu Lukovi ve dvou případech jeho manželka, amatérská jezdkyně Martina.

Nejúspěšnější jezdec dne Martina Luková (2 vítězství).

Výsledky:

1.dostih: Our Lass (M.Luková) – A Dee Joe (J.Šafář) – Vysmata Bara (T.Lukášek)
2.dostih: Navika (M.Mach) – Aztek (D.Andrés) – Miss Kruk (B.Murzabayev)
3.dostih: Everest Hill (P.Foret) – Samruk (T.Lukášek) – Sagaja (V.Korečková)
4.dostih: Mikamine (T.Lukášek) – Lailah (J.Šafář) – Archie Comics (B.Murzabayev)
5.dostih: Lužnice (J.Rája) – Honzik (M.Mach) – Francie (D.Andrés)
6.dostih: Old Glory (M.Zatloukal) – Brutal Rocco (P.Foret) – Orphan (M.Laube)
7.dostih: Lamiranda (M.Luková) – Allanis (P.Filipová) – Agrese (M.Mach)

 

Článek z 14. 8.:

Hlavním bodem programu bude Cena Masise – Pohár Grandhotelu Pupp (II.kat., 90.000 Kč), důležitý srovnávací test dvouletých koní. Počátky spadají do 80. let minulého století. Cena Masise se na západ Čech z centrálního závodiště ve Velké Chuchli přestěhovala v roce 1994. Dostih, ve kterém nezřídka své kvality poodhalí budoucí šampióni klasického, tedy tříletého ročníku, je pojmenován po jednom z nejlepších koní v celé české historii. Napajedelský rodák a držitel titulu Kůň 20. století si tuto poctu vysloužil jak svými výkony dráze, tak působením v chovu. V roce 1955 vyhrál v časovém rekordu Československé derby. Zisk modré stuhy byl pouze jedním ze třinácti triumfů hnědáka, který později plných 20 let působil jako plemeník.  

Bilge Kagan trenéra Šavujeva ovládl Cenu Masise loni. Nyní do boje posílá Vainakha.

Na trať dlouhou 1.200m se vydá deset aktérů. Tak vysoký počet účastníků byl zaznamenán naposledy před sedmi lety, kdy vyhrála česká rodačka Fanega s Janem Rájou v sedle. Někdejší žokejský šampión bude i letos sedlat koně s vysokými šancemi. Hnědka LUŽNICE je ze všech startujících nejzkušenější. V nohách má již tři starty. Po šestém místě v debutu a 2. místě ve III.kategorii vyhrála v Bratislavě, byť ve čtyřkovém testu. U mladých neprověřených koní není zpravidla jednoduché určit favorita. Ne jinak tomu bude v letošním ročníku. Na startu uvidíme hned šest nováčků, kteří si odbydou svůj dostihový křest. Odhadnout jejich šance je oříškem nejen pro sázkaře. Jsou to BUONARROTI (T.Lukášek) trenérky Pavly Váňové, PRINCE ORPEN (J.Chaloupka) Heleny Blažkové, MARY YEATS (I.Koplíková) Heleny Vocáskové, LE CONTE NOIRE (M.Zatloukal) trenéra A.Resulova, VAINAKH (B.Murzabayev) A.Šavujeva, a DUNAGIRI (J.Pavlíček) Jana Blechy. O přední místa by měli usilovat HONZIK (M.Mach), v jehož prospěch mluví 2. místo z rakouského Ebreichsdorfu, a hnědka FRANCIE (D.Andrés), květnová chuchelská premiantka. První životní start a hned vítězný – to platí také v případě BAJADÉRY (J.Šafář), která si jistě najde své příznivce mezi českými patrioty. V převaze importů je totiž jedinou ryze domácí rodačkou na startu.

Ani v druhém nejvýše hodnoceném dostihu nebudou mít sázející výběr svého favorita ulehčený. Cena Svazu chovatelů plnokrevníka a majitelů dostihových koní (II.kat., 2.000m, 85.000 Kč) nabízí velice zajímavé dvanáctihlavé pole. LORD OF GRACIE (T.Lukášek) sahá po třetím letošním triumfu a zde se mu naskýtá velká šance. AIRFARE (B.Murzabayev) postupuje z nižší kategorie strmě mezi elitu. Na svém kontě má čtyři vítězství bez přerušení, pouze poslední start se mu nepodařil. SELIM (D.Andrés) disponuje vysokou třídou, ale od května na dobré umístění marně čeká. Vrací se milovnice zdejší dráhy OLD GLORY (M.Zatloukal) po měsíci na místo činu pro další vítězství? Prolomí REGGAE STIXEN (J.Šafář) konečně smolnou sérii tří druhých míst? Dočkáme se překvapujícího triumfu od tříletých účastníků VICTORY BOND (V.Korečková) a VIVA LEA (M.Havelková)? Vrátila se v pravý čas forma u DEVIL´S STARA (R.Koplík)? Nebo se prosadí  někdo z kvintetu ORPHAN (M.Laube), BRUTAL ROCCO (P.Foret), TAHINI (J.Rája) a AROMATIKA (J.Chaloupka)? Odpovědi najdeme v neděli krátce po páté hodině odpolední.


Program:

14.30   Cena spol.SCHAUMANN ČR, s.r.o. (IV. kat., 1600 m)
15.00   Cena hold. MAENTIVA za podpory SCHPMDK (III .kat., 1600 m)
15.30   Cena STÁJE JASNA (III. kat., 1400 m)
16.00   Cena spol.KAREL HOLOUBEK-TRADE GROUP,a.s. (III.kat., 2400m)
16.30   CENA MASISE-POHÁR GH PUPP (II. kat., 1200 m, dvouletí)
17.00   Cena SVAZU CHOVATELŮ PLNOKREVNÍKA A MAJITELŮ DOSTIHOVÝCH KONÍ (II. kat., 2000 m)
17.30   Cena spol. LOKOTRANS, s.r.o. (IV. kat., 2000 m)

Autor: redakce Jezdectví, Marcela Klingorová
Publikováno: 18.8.2013 23:25:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: rovinové dostihy
Foto: Marcela Klingorová
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 9/2019