Svatováclavská cena zimní královny pro českou rodačku

Šestý a zároveň poslední mítink letošní dostihové sezóny v Karlových Varech je úspěšně za námi. Sobotní odpoledne odtajnilo jméno druhé zimní královny, kterou po více než dvou desetiletích opět přivítalo karlovarské závodiště. Fotogalerie zde.

Silnou dvojici poslala do boje o celkovou stodvacetitisícovou dotaci v jedničkové mílové Svatováclavské ceně zimní královny podporované Jockey Clubem ČR Helena Vocásková. Trenérka, která zatím největší úspěch slavila před třemi lety, kdy obě její svěřenkyně obsadily první dvě místa a vítězka White Angel tehdy navíc zaběhla nejrychlejší čas novodobé historie dostihu. Maximální šance na úspěch klisny Luxany znásobila angažováním experta na zdejší dráhu v jejím sedle. Jan Rája právě v Karlových Varech pravidelně sbírá v průběhu celé sezóny velký počet vítězství již několik let, ale tentokrát se oba aktéři v roli spolu favoritů museli poklonit dvěma rychlejším soupeřkám. Druhé v cíli Cassii, která po boji o půl délky podlehla Zamiře, dceři vítězky Oaks z roku 2009 Rabbit Zamindar. Její trenér Allan Petrlík vyhrál Cenu zimní královny jako jezdec třikrát. Poprvé s Carotidou před pětadvaceti lety. Jako jezdec, ale zároveň jako trenér se radoval dvakrát. V roce 1997 se Sun Shine Clare a v roce 2000 s Abbou. Nyní se třetího vítězství dočkal jako trenér. A český chov se její zásluhou dočkal touženého prvenství po dlouhých sedmi letech. 

 

Souboj mezi Cassií a vítěznou Zamirou (zelená čapka) krátce před cílem. Foto Marcela Klingorová

 

Většina z dostihů měla napínavý závěr. Ne jinak tomu bylo také v případě rámcového překážkového dostihu, který nakonec ve svůj prospěch rozhodl sedmiletý hnědák Dalmacio trenérky Baštové. Smůla se lepila na paty novopečenému tatínkovi Jiřímu Chaloupkovi, který nejprve dvakrát po boji o půl délky přišel o triumf s Tanistschkou a Adiutantem, s Jokoono skončil poslední poté, co na startu zaostali o nesčetné délky v boxech a těsně před hlavním dostihem nedobrovolně opustil sedlo labilní ryzky Splash a vůbec neodstartoval. Double zaznamenal žokej Tomáš Lukášek, který kromě hlavního dostihu ovládl stylem start-cíl s Best Boxem také závěrečný dostih letošní karlovarské sezóny. Dařilo se i ženám, když cenu pro vítěze přebíraly v průběhu dne hned tři.

 

Výsledky:

1.dostih: Tío Sergant (žk.S.Smolková – Tanitschka (ž.J.Chaloupka) – Valmont (ž.B.Murzabayev)

2.dostih: Portugal (M.Musialová) – Adiutant (ž.J.Chaloupka) – Roony (ž.P.Foret)

3.dostih: Atestace (ž.B.Murzabayev) – Rabbit Emperor (ž.J.Rája) – Robinson (ž.P.Foret)

4.dostih: Zamira (ž.T.Lukášek) – Cassie (ž.P.Foret) – Luxana (ž.J.Rája)

5.dostih: Abret (K.Hlubučková) – Atlethica (ž.V.Korečková) – Wendelínek (žk.S.Kynclová)

6.dostih: Damacio (am.V.Černý) – Rabbit Librettist (V.Verner) – Letní Láska (J.Kratochvíl)

7.dostih: Best Box (ž.T.Lukášek) – Black Starlight (ž.B.Murzabayev) – Novellette (ž.J.Verner)

 

Karlovarské závodiště pozná po více než dvou desetiletích svoji druhou „zimní královnu“

Cena zimní královny, jeden z nejvýznamnějších tuzemských dostihů pro dvouleté koně, respektive nejvýznamnější dostih pro dvouleté klisny, vznikl před lety právě v Karlových Varech. Později se dění přesunulo na centrální závodiště ve Velké Chuchli. V posledních desetiletích byl dějištěm výhradně mostecký hipodrom. Výjimkou byl pouze předloňský ročník, který se uskutečnil na slušovické dráze. Prubířský test, který nezřídka poodhalí největší naděje pro klasické dostihy v následující sezóně, se na západ Čech v minulém roce vrátil po dvaadvaceti letech. De facto na přání trenérů, protože zdejší dráha je vhodná pro mladé dvouleté koně, kteří ještě nemají ukončený růst a tím šetří jejich pohybový aparát.

… Je poslední zářijový den roku 1990. Hodiny ukazují přesně za minutu půl třetí odpoledne. V tento okamžik vyráží ze startovních boxů desítka klisen vstříc titulu Zimní královna. Podle očekávání se prosadila napajedelská Wichita v sedle s žokejem Vlastimilem Smolíkem. Premiantka Simsonovy ceny a Ceny Masise s jistotou délky porazila Christy (V.Haken), Luceru (R.Neslerová), Quintu (K.Šarina) a pátou Estetiku (T.Pechát). Za své výkony byla zvolena Koněm roku. O třináct let později šla v podobných šlépějích báby Wichity klisna Vočko, která skončila v Ceně zimní královny na 3. místě.

Pro další výčet úspěšných klisen, které v Ceně zimní královny naznačily svůj potenciál, nemusíme chodit daleko. Šamorínská Carotida, vítězka CZK 1989, o rok později triumfovala v Memoriálu Deyla, v Jarní ceně klisen i v Oaks. Resita (CZK 1991) zase ovládla Gerschův memoriál. Půlnoc (1993) byla rok nato třetí v Jarní ceně klisen. Temperamentní ryzka Idylle De La Baare (1995), jedna z nepřehlédnutelných představitelek „boomu francouzských importů“, vyhrála Cenu Fredy v Bratislavě a zkusila štěstí v Českém derby. Sun Shine Clare (1997) vyhrála jak Gerschův memoriál, tak Jarní cenu klisen. Sara (2004), nejlepší dvouletá klisna roku 2004 a později chovná klisna napajedelského hřebčína, vyhrála Memoriál R.Deyla a v Jarní ceně klisen doběhla třetí. Magma (2008) si pro třetí honorář docválala jak v Mem.R.Deyla, tak v Oaks. Své kvality potvrdila 2. místem v rakouském Oaks. Linda (2009) je vítězkou slovenské Ceny Pat´s Music a druhé místo jí patřilo v pražské Jarní ceně klisen.

Jezdecky se v Ceně zimní královny nejvíce dařilo Radkovi Koplíkovi. Loni tomu bylo přesně deset let, kdy triumfoval s Cathy Dancer. Další vítězství přidal v roce 2007 s Divokou Orlicí, prozatím poslední vítěznou tuzemskou odchovankyní. Třetí plný zásah zaznamenal v roce 2010 s Rabbit Motivator. 

 

Energy Store by v hlavním dostihu dne měla bojovat o příčky nejvyšší. Foto Marcela Klingorová

 

Nejúspěšnějším trenérem v novodobé historii dostihu je Allan Petrlík. Podařilo se mu vyhrát třikrát, kromě již zmiňované Carotidy se prosadil v roli jezdecké a zároveň trenérské ve dvou případech (Sun Shine Clare 1997, Abba 2000). Trenérka Helena Vocásková zaznamenala v roce 2011 mimořádný úspěch, když v cíli Ceny zimní královny měla na prvních dvou místech své svěřenkyně White Angel a Paullinku. Prvně jmenovaná navíc vyběhla nejrychlejší čas (1:40,84min) za posledních dvacet let. 

Která ze sedmi přihlášených klisen má v sobotu 27. září největší šance?  

Potkají se dvě účastnice Ceny Masise a tudíž dvě klisny s vysokými ambicemi. V Ceně Masise třetí Luxana bude mít v sedle Jana Ráju. Žokeje, který dlouhodobě na zdejším závodišti sbírá jeden úspěch za druhým. V Ceně Masise pátou Energy Store (ž.J.Šafář) doprovodí její stájová i tréninková kolegyně Amga River (ž.B.Murzabayev), ze dvou dosavadních startů jednou umístěná. Nejen zkušeností ze zahraničního, ale rovněž z posledního vítězného startu, určitě využije Cassie (ž.P.Foret). Naposledy ovládla Cenu zimní královny, konanou pod záštitou Jockey Clubu ČR, tuzemská odchovankyně před sedmi lety. Letos na Divokou Orlici může navázat některá z trojice českých rodaček. Splash (ž.J.Chaloupka) obsadila před měsícem v životním debutu blízké 2. místo podobně jako zástupkyně stáje Rabbit Trhový Štěpánov Zamira (ž.T.Lukášek). Také její tréninková i stájová kolegyně Murasaki Lady (ž.J.Verner) by na základě červencového pátého a srpnového prvního místa měla bojovat o příčky nejvyšší.

Tentokrát se můžeme těšit také na rámcový překážkový dostih. Dalmacio (am.V.Černý), který po mosteckém vítězství stále čeká na další plný zásah, si poprvé vyzkouší karlovarskou dráhu. Hnědka s romantickým jménem Letní Láska (J.Kratochvíl) bude usilovat o první životní triumf stejně tak jako Lumineux (žk.V.Crha). Oba koně připravuje Josef Váňa. Rabbit Libretist (V.Verner) v aktuální sezóně již jednou vítězný. K letošnímu druhému sezónnímu a zároveň karlovarskému startu se chystá Klan (ž.T.Boyer), naposledy čtvrtý ve steeplechase III. kategorie.

Definitivní tečku za letošní lázeňskou sezónou udělá Cena spol. Karel Holoubek Trage Group a.s. Dvoukilometrový rovinový test III. kategorie pro tříleté a starší přilákal zajímavé aktéry. Představí se v ní účastnice karlovarské dvojkové Letní ceny klisen a jedničkové Velké ceny BBAG Novelette (ž.J.Verner), na první letošní vítězství čekající loňský karlovarský premiant Freddie Merc (ž.P.Foret), neustále se zlepšující Best Box (ž.T.Lukášek), spolehlivý Honey Bunny (H.Pejšková) a letošní účastnice Oaks Black Starlight (ž.B.Murzabayev).

Začátek dostihového dne je plánován na 14.00 hodin, start prvního dostihu o půl hodiny později.

 

Luxana a Jan Rája budou usilovat o triumf ve Svatováclavské zimní královně. Foto Marcela Klingorová

 

Program:

14.30 Cena Karlovarského deníku (IV.kat.,1.400m)

15.00 Cena spol. Marek s.r.o. (IV.kat.,2.400m)

15.30 Cena Šlechtitelů spol. Selgen a.s. (IV.kat.,1.600m)

16.00 Svatováclavská zimní královna pod záštitou JCČR (I.kat.,1.600m)

16.30 Cena Galopp Reporter (V.kat.,2.000m)

17.00 Cena Statku Chyše (steeplechase IV.kat.,3.700m)

17.30 Cena spol. Karel Holoubek Trade Group a.s. (III.kat.,2000m) 

Autor: Tisková informace, Marcela Klingorová
Publikováno: 29.9.2014 8:57:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: překážkové dostihy
Foto: Marcela Klingorová
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020