Letošní Velká pardubická ve znamení ORPHEE DES BLINS!

Letošní 122. Velká pardubická s Českou pojišťovnou může přinést hned několik zajímavých rekordů. A zdaleka se nejedná jen o úžasný výkon legendárního žokeje Josefa Váni. I když tento téměř šedesátiletý žokej bude pravděpodobně středem zájmu.

 Aktualizace 13. 10. 13:40 HOD: V I. dostihu byl po protestu na posl. místo přesunut původní vítěz Al About Cassio (J. Bartoš), zvítězil M. Rigo a Damietta. II. dostih vyhrál velmi lehce Čáriray a Petr Tůma. Napínavý a těsný boj ve III. dostihu přinesl vítězství Ohiovi v sedle s Josefem Sovkou. Ten bohužel spadl v dalším dostihu, kde došlo k vícepočetné kolizi na irské lavici a zvítězil Sheron a Jan Faltejsek. V rychlém Poplerově memoriálu si spravil chuť a nakonec zvítězil potřetí v řadě Josef Bartoš (O´key), spadl však favorit Shaman a Marcel Novák. V rychlém Poplerově memoriálu si spravil chuť a nakonec zvítězil potřetí v řadě Josef Bartoš (O´key), spadl však favorit Shaman a Marcel Novák (ve VP má jet Imbira). Dostihu se již účastnil J. Sovka, který má ve VP sedlat Bremen Plana. 14:40 HOD: M. Novák ani J. Sovka nenastoupili do Ceny Labe a čekáme, zda nastoupí do VP. 14:45: J. Sovku nahradí v sedle Bremen Plana Jan Korpas. 14:56 HOD: Jan Korpas padá při Ceně Labe. V ní vítězí Cherwick a Jaroslav Myška. Pro něj je to již 4. vítězství v tomto dostihu. 15:36 HOD: V posledním dostihu před VP, Stříbrné trofeji, zvítězil Gejzír a Francouz Thomas Boyer. V dostihu spadl P. Kašný, který má ve VP sedlat Mandarina, je v pořádku. Čekáme na jméno náhrady za zraněného Marcela Nováka. Tím je Niklas Lovén. 16:40 HOD: Ve 122. VP vítězí stylem start-cíl desetiletá ORPHEE DES BLINS s Janem Faltejskem, Stáj DS Pegas, majitel Jiří Trávníček, trenér Wroblewski Grzegorz Witold. Druhý doběhl Ronino s Jiřím Kouskem a třetí Tiumen a Josef Váňa st. Čas rychlého dostihu je 09:13,39. K antidopingové kontrole byla vybrána vítězka a pátý Valldemoso.

1.    18    ORPHEE DES BLINS(FR), 10    66,0    ž. Jan Faltejsek    ZADRŽENĚ    
2.    14    RONINO(POL), 7    68,0    ž. Jiří Kousek    16    
3.    12    TIUMEN(POL), 11    68,0    ž. Josef Váňa 2    12    
4.    17    MALJIMAR(IRE), 12    68,0    ž. James Reveley    12    
5.    1    VALLDEMOSO, 8    68,0    ž. Dušan Andrés    2 1/2    
6.    13    UNCLE JUNIOR(IRE), 11    68,0    ž. Emmet Mullins    2 1/4    
7.    23    DOCTOR PAT(IRE), 8    68,0    ž. Richard McLernon    14    
8.    20    TREZOR(POL), 8    68,0    ž. Liam Treadwell    1 3/4    
9.    7    KLAUS(POL), 7    68,0    ž. Jaroslav Myška    5    
10.    3    BELMONT(POL), 8    68,0    ž. Josef Váňa 3    10    
11.    5    CABERNET(GER*), 7    68,0    Rostislav Benš    19    
12.    9    ASPIRANT(POL), 9    68,0    Ondřej Velek    6    
13.    11    KARLSBAD(GER), 9    68,0    ž. Thomas Boyer    3/4    
14.    15    GRILIAS, 8    68,0    ž. Paul Francis Hamblin    1 3/4    
15.    21    LE JACKPOT(FR), 9    68,0    ž. Jaroslav Brečka    6    
ZN    2    NIKAS, 7    68,0    Petr Tůma         
Z    4    SIXTEEN(FR), 12    66,0    ž. Josef Bartoš 2         
ZN    6    IMBIR(POL), 8    68,0    ž. Niklas Lovén         
Z    8    WYONA(GER), 6    66,0    Michal Kubík         
Z    10    MANDARINO, 11    68,0    ž. Pavel Kašný         
Z    16    TOMIS, 11    65,0    ž. Bohuslav Mátl         
Z    19    ARGENTAN, 8    68,0    ž. Marek Stromský         
ZN    22    BREMEN PLAN(POL), 9    68,0    ž. Jan Korpas  

11:45 HOD: Vložen odkaz na páteční fotogalerii.

Aktualizace 13. 10. 9:30 HOD: V předehře Velké pardubické, rovinové Velké ceně města Pardubice, zvítězil Trip to Rhodos

Hlavním bodem programu Britského dne byla Velká cena města Pardubice pro vytrvalce na 2900 metrů. Dostih, který se před časem běhal jako Pardubický St. Leger, se běžel už po osmnácté.

Do hlavního dostihu dne odstartovalo osm vytrvalců, z nichž jasnou roli favorita měl šestiletý Dorian Crown ze stáje Ramzan Kadyrov. S žokejem Martinem Srncem měli útočit na první místo, nakonec ale skončili čtvrtí. Pro vítězství si došli tříletý hnědý valach Trip To Rhodos majitele dr. Charváta v sedle s žokejem Jiřím Chaloupkou a v tréninku u Pavla Tůmy. Trip To Rhodos naposledy startoval koncem srpna v chuchelském St. Leger, kde měl ale v průběhu dostihu pád a nedokončil. Nad jeho výkonností dlouho visel otazník, ale v Pardubicích překvapil. Druhý došel čtyřletý Wallisto s žokejem Petrem Foretem ze stáje YOKO v tréninku Zdena Koplíka. Třetí skončili pětiletý Peer Cooper s žokejem Jaroslavem Línkem ze stáje MPL Racing trenéra Jaroslava Brečky. Peer Cooper běhá jedničkové vytrvalecké dostihy spolehlivě. Do cíle došli všichni, na pátém místě Orphan, dále Songster, Merlyp a Pumpkin.

Úvod dostihového dne obstaral poměrně unikátní dostih přes proutěné překážky pro amatérské jezdce na 3200 metrů inspirovaný ve Švédsku.  Favority měli být Taminos Love a Eldorado, který svou roli favorita nakonec potvrdil. S amatérem Tobiasem Hellgrenem tento pětiletý tmavě hnědý valach ze stáje Nýznerov zvítězil s výrokem Jistě. Druzí došli San Lorenzo s amatérem Radimem Petříkem, třetí Penelopa s amatérem Kimem Sternem. Dále dokončili Taminos Love, Apart, Like A Lord a Nolejan.

V druhém dostihu dne, Ceně Českého rozhlasu Pardubice, startovalo jedenáct koní. Rovinový dostih III. kategorie na 1400 metrů pro dvouleté koně vyhrála hnědka ze stáje EŽ Praha jménem Whitney Risk s žokejem Jaromírem Šafářem. Trenérkou vítězky je Lenka Horáková. Druzí došli Little Rakti s žokejem Janem Rájou, třetí Lemesína s žokejem Bauyrzhanem Murzabayevem, čtvrtí Shaolin s žokejem Garym Hindem, pátí Tycho de Brahe s žokejem Martinem Srncem.

Cena Dostihového klubu – Cena nadějí byla vypsána jako dostih II. kategorie na 1790 metrů pro dvouleté koně. Startovalo devět koní, favoritem měl být Asharon ze stáje Hacur. Ryzák v sedle s žokejem Milanem Zatloukalem nakonec došli druzí, předstihla je ryzka Filadelfia s žokejem Janem Rájou ze stáje Zeas Staré Hradiště. Třetí dokončil King´s Look s žokejem Jiřím Chaloupkou, čtvrtí Iave Con s žokejem Magometem Kappuševem, pátí pak Sunshine of Gracie v sedle s žokejem Kennethem Paulem Pattinsonem.

Cena Pardubického deníku – Cena sprinterů na 1100 metrů měla zajímavé obsazení. Na startovní listině byl i vítěz tohoto dostihu z roku 2009 Ediggio, který ale dostih dokončil až na osmém místě. Zvítězil šestiletý Bright Sand s žokejem Kennethem Paulem Pattinsonem, druhá se umístila jedna z favoritek, čtyřletá Kolymbia s žokejem Jiřím Chaloupkou v sedle. Překvapit mohl pětiletý Robinson Crusoe a také to udělal, dokončil na třetím místě. V sedle měl žokeje Stanislava Georgieva.  Čtvrtí došli čtyřletý Kendy s žokejem Radkem Koplíkem, pátí sedmiletý Tulum s žokejem Milanem Zatloukalem.

V pátém dostihu dne, Ceně Original restaurantu Dašické sklepy, dostihu IV. kategorie na 1900 metrů překvapil čtyřletý Nucals Star. Vloni byl totiž poslední v Českém derby a doposud žádných výraznějších výsledků nedosáhl. V dostihu vypsaného pro ženy-jezdkyně ale předvedl dobrý výkon a jeho jezdkyně Zuzana Vokálková je díky tomuto vítězství od dnešního dne žokejkou. Druhý dokončil sedmiletý Toronto Hill s jezdkyní Lindou Fedorowiczovou, třetí byl tříletý Jantar s žokejkou Vendulou Korečkovou. Favorit dostihu Mr Dario v sedle se žákyní Michaelou Musilovou dokončil čtvrtý, pátá byla tříletá ryzka Holin One se žákyní Pavlínovou Filipovou.

Stejně dotována jako hlavní dostih byla Cena skupiny Securitas ČR – Cena mílařů na 1900 metrů, která navíc měla velmi kvalitní obsazení. V konkurenci devíti koní zvítězila čtyřletá slovenská hnědka Yucca v sedle s žokejem Stanislavem Georgievem, která byla na Slovensku vyhlášena Koněm roku. Letos se několikrát umístila, naposledy byla třetí v Budapešti. Druhý došel čtyřletý Gloushek s žokejem Jaromírem Šafářem, bronz vybojoval taktéž čtyřletý Roches Cross s žokejem Janem Rájou. Roches Cross byl největším favoritem dostihu, vloni zvítězil v Českém derby a ve Velké ceně Prahy. Čtvrtý dokončil pětiletý Hawa Bali s žokejem Jaroslavem Línkem, pátý sedmiletý Swakopmund s žokejem Jiřím Chaloupkou.

Aktualizace 12. 10. 9:30 HOD: 122. Velká pardubická s Českou pojišťovnou v režii žen

Kdo si myslí, že slavnou Velkou pardubickou plně ovládají zástupci mužského pokolení, tak se plete. Jistě, v hlavní roli dostihového příběhu byl v posledních letech muž a jeho kůň, tedy Josef Váňa a Tiumen, ale v pozadí samotných soubojů na dráze stojí letos výhradně ženy. Nevěříte?

Už samotné dostihy v Pardubicích zaštiťuje žena. Dostihové spolek, který spravuje pardubické závodiště je totiž pod vedením radnice a té šéfuje primátorka Štěpánka Fraňková, která se dostihových mítinků zúčastňuje pravidelně a souboje na dráze ráda sleduje.

I samotnému Dostihovému spolku velí žena. Hana Jeníková nastoupila do pozice ředitelky letos v únoru poté, co se funkce vzdal její předchůdce Petr Buchal. A vzhledem k tomu, že dosavadní průběh sezóny v Pardubicích se obešel bez problému, rozhodně se dá říct, že je ženou na svém místě.

Ovšem žena, na kterou budou v sobotu kolem půl páté odpoledne upřeny zraky snad všech dostihových fanoušků u nás i v zahraničí bude stát přímo na dráze. Soňa Froňková se v roce 2004 stala vůbec první ženou, která odstartovala nejtěžší překážkový dostih starého kontinentu. Ředitelka Střední školy dostihového sportu a jezdectví bude na místě, odkud 23 účastníků 122. Velké pardubické s Českou pojišťovnou vyrazí, stát s nezbytným praporkem i letos, už po páté. Ovšem práce startéra slavného dostihu nespočívá jen v mávnutí zmiňovaným praporkem. Startér má koně i jezdce na starosti už od vážnice. Musí mimo jiné zkontrolovat, zdali jezdci mají správný dres, koně předpisovou výstroj, posílá koně a jezdce do zkušebního cvalu nebo na zkušební skok. Dále účastníky přivádí na místo startu, kontroluje přítomnost všech koní a jezdců.

A když už jsme u žen kolem pardubických dostihů – hádejte, kdo trénuje letošního druhého největšího favorita 122. Velké pardubické s Českou pojišťovnou Trezora…ano, Hana Kabelková.

Ještě stále si myslíte, že dostihovém světě „mluví kalhoty“?

Kdo je favoritem Velké Pardubické s Českou pojišťovnou?

Člověk ani nemusí být znalcem dostihového prostředí, aby odhadl, kdo byl bookmakery nominován do pozice favorita 122.Velké Pardubické s Českou pojišťovnou. Jedenáctiletý hnědák Tiumen slavný dostih opanoval v posledních třech letech a aktuálně vévodí celému poli 23 účastníků s kurzem 2,5 ku jedné. Dá se ovšem předpokládat, že v momentě startu bude tento kurz výrazně nižší, pravděpodobně i pod hranicí 2 ku jedné.

V závěsu za trojnásobným šampiónem se drží osmiletý Trezor a to zcela právem – svěřenec trenérky Hany Kabelkové opanoval květnovou a srpnovou kvalifikaci o shodně o šest délek a i osminásobný vítěz Velké Pardubické Josef Váňa se o tomto koni vyjádřil s velkým respektem. Trezor je v tuto chvíli nabízen v kurzu 3,5 ku jedné.

Zástupce stáje Wrbna Racing, sedmiletý Ronino je také jedním z kandidátů na dobrý výsledek. Kůň v tréninku Čestmíra Olehly se skvěle prezentoval v zářijové kvalifikaci kterou vyhrál jistě o čtyři délky a vzhledem k tomu, že už vloni nasbíral zkušenosti v ceně Vltavy, mohl by zamíchat pořadím a bojovat o vítězství. Kurz 6,5 však i přesto působí nízkým dojmem.

Respekt u bookmakerů vzbudil i další svěřenec trenéra Olehly, sedmiletý Klaus, který byl vloni považován za koně, který by mohl výrazně promluvit do pořadí na stupních vítězů. Letos si Klaus vysloužil kurz 8,5 ku jedné.

Kurz 9 ku jedné bude jistě klesat v případě bělky Sixteen, dvojnásobné vítězky Velké Pardubické. Oblíbená dvanáctiletá veteránka se v loňském ročníku probudila k neuvěřitelnému výkonu a i letos se žokej Josef Bartoš bude snažit tuto dostihovou královnu dovést do cíle v první pětce. Naděje na dobrý výsledek má i další svěřenec trenéra Josefa Váni, Belmont s aktuálním kurzem 13 ku jedné.

Zajímavý kurz nabízí sázková kancelář betino i v případě Valldemosa. Vloni získal třetí místo a navíc doběhl nedaleko za vítězným Tiumenem. Letos předváděl vyrovnané výkony v dostizích nejvyšší kategorie. Kurz 11 ku jedné nabízí skvělou možnost vsadit Valldemosa na umístění v první čtyřce.

Pozor i na Karlsbada (17 ku jedné) z tréninku Radka Holčáka, který nečekaně zvítězil v červnové kvalifikaci.

Ale kromě známých jmen nezapomínejme na další skvělé překážkáře – devítiletého Aspiranta (60 ku jedné), jedenáctiletého Mandarina a devítiletého Bremen Plana (oba shodně 75 ku jedné) či jedenáctiletého rutinéra Tomise (30 ku jedné).

Bookmakeři byli tradičně opatrní v případě účastníků z Velké Británie. Uncle Junior je nabízen v kurzu 10 ku jedné, Maljimar má 11 ku jedné, Doctor Pat je outsiderem s kurzem 55 ku jedné a nejmenší šance má podle sázkovky slovenský Le Jackpot (100 ku jedné). Dá se ovšem předpokládat, že v kurzy ostrovních účastníků se budou značně měnit, až si je sázkaři budou moci blíže prohlédnout.

Pardubice sportovním srdcem Evropy!

Na žádné město v České republice se snad nikdy v historii neupírala pozornost takového množství sportovních fanoušků z celého světa jako na Pardubice. Přesunutím termínu 64. Zlaté přilby města Pardubice na první říjnovou neděli byl vytvořen mimořádný sportovní víkend, který nemá v historii České republiky obdoby.

Obrovské sportovní hody odstartují už v pátek 12.10. před polednem. V 11:30 začíná na dostihovém závodišti dražba anglického plnokrevníka, která uvede Britský den – tedy jediný rovinový mítink na pardubické dráze. Po skončení dostihů mohou sportovní nadšenci vyrazit za další porcí zábavy – v 19:00 legendární Josef Váňa slavnostně zahájí utkání hokejové extraligy mezi Pardubicemi a Kometou Brno, tedy loňskými finalisty play-off.
Ve stejný čas bude ovšem Josef Váňa k vidění i na Pernštýnském náměstí a to díky promítání dokumentárního filmu Váňa. Tento filmový zážitek je samozřejmě zdarma.
 
I sobota bude ve znamení dostihů, konkrétně každoročního vrcholu české překážkové sezóny – bohatý program 122. Velké Pardubické s Českou pojišťovnou bude slavnostně zahájen už v 11:00. Samotný nejtěžší dostih starého kontinentu startuje pět minut před půl pátou.
Sportovní sobotu zakončí utkání basketbalové Mattoni NBL v nedaleké hale na Dukle. Pardubičtí hráči změří síly s Opavou.

A v neděli už zaburácí motory silných plochodrážních strojů. 64. ročník Zlaté přilby města Pardubice opět po roce přitáhne nejlepší jezdce, aby svedli dramatické souboje o tradiční trofej na stadionu ve Svítkově.

Ovšem kdyby to přeci jen bylo pořád málo – celý víkend probíhá v golfovém resortu Kunětická Hora v Dříteči turnaj prestižní European Challenge Tour, ve kterém budou k vidění známá jména české i světové golfové scény. Celková dotace turnaje je vskutku atraktivní – 160 tisíc EUR.

Víkend plný sportu – od 12. do 14. října v Pardubicích

Pátek 12.10.
11:30 – Dražba anglického plnokrevníka (Dostihové závodiště Pardubice)
14:00 – Britský den – rovinový mítink (Dostihové závodiště Pardubice)
19:00 – promítání dokumentárního filmu Váňa (Pernštýnské náměstí)
19:00 – HC ČSOB Pojišťovna Pardubice versus HC Kometa Brno (ČEZ Aréna)

Sobota 13.10.
11:00 – slavnostní zahájení dostihového dne (Dostihové závodiště Pardubice)
16:25 – Start 122. Velké pardubické s Českou pojišťovnou (Dostihové závodiště Pardubice)
19:30 – basketbalové utkání BK JIP Pardubice versus BK Opava (basketbalová hala na Dukle)

Neděle 14.10.
12:00 – 64.Zlatá přilba města Pardubice (plochodrážní stadion ve Svítkově)

Po celý víkend – golfový turnaj European Challenge Tour (Dříteč, golf resort Kunětická hora)

11. 10. 15 HOD: Čerstvé zprávy z dnešní tiskové konference v Pardubicích

Letošní Velká pardubická slibuje napínavý dostih a láká diváky

Už jen hodiny dělí třiadvacítku koní a jezdců od startu 122. ročníku Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Nejstarší překážkový dostih evropského kontinentu a vrchol tuzemské sezony se bude konat tentokrát netradičně v sobotu 13. října. Hlavní bod nejprestižnějšího mítinku na pardubickém závodišti bude odstartován v 16.25 hodin.
„Věřím, že letošní ročník bude neméně úspěšný než ty předchozí a že to bude opět velký dostihový svátek,“ pronesla na dnešní tiskové konferenci Štěpánka Fraňková, pardubická primátorka a členka představenstva pořádajícího Dostihového spolku. „Na startu Velké pardubické bude celá česká špička a kvalitní koně ze zahraničí, z nichž musíte mít respekt. Bude to velmi zajímavý dostih. Navíc dráha je pěkná a dobře připravená, což jsem sám viděl v pondělí na závodišti, takže se můžeme těšit,“ dodal žokej Jaroslav Myška, který bude v sedle ambiciózního Klause.
I diváci už předem cítí, že letošní 122. Velká pardubická nebude „tuctovým“ dostihem. Znovu je o vstupenky na překážkový svátek značný zájem.  „Dnes máme téměř všechny vstupenky k sezení vyprodané. Zbývají jen ty, které si dosud nikdo nevyzvedl, a pochopitelně lístky k stání. Návštěvnost samozřejmě může ovlivnit počasí. Velká pardubická je ale takový fenomén, že lidi přijdou. Byli bychom rádi, kdybychom letos měli kolem dvaceti tisíc diváků,“ prohlásila Hana Jeníková, ředitelka Dostihového spolku.
Souboj s Taxisovým příkopem a další třiceti překážkami v kurzu slavného dostihu slibuje v letošním roce náramnou podívanou. Vždyť se téměř naplnila kvóta 25 koní, které jsou maximem pro Velkou pardubickou.
„Podle mého názoru má devět až deset koní ze 23 startujících reálnou šanci bojovat o vítězství,“ tvrdí Jaroslav Zawojski, hlavní bookmaker sázkové kanceláře Betino. „A zároveň bych upozornil na fakt, že od dob Risk of Thundera, tedy po více než deseti letech, se na startu objeví zahraniční konkurence na velice dobré úrovni,“ dodal.
Do role hlavního favorita je pasován vítěz minulých tří ročníků Tiumen, jenž letos může vyrovnat bilanci legendárního Železníka a stát se vůbec prvním koněm v historii se čtyřmi triumfy v řadě. V jeho sedle bude pochopitelně žokej Josef Váňa starší, který bude usilovat o své deváté jezdecké a desáté trenérské vítězství. Navíc se může stát historicky nejstarším vítězem Velké pardubické.
Největším soupeře obhájce by měl být Trezor, který v letošní sezoně s přehledem vyhrál dva kvalifikační dostihy na pardubické dráze. Jeho partnerem bude opět anglický žokej Liam Treadwell. Pokud by uspěl, stal by historicky teprve druhým jezdcem s triumfy v Pardubicích a ve Velké národní v Liverpoolu.
„Tiumen a Trezor se hrají nejvíce. To je tip na favority,“ potvrdil bookmaker Zawojski na dnešní tiskové konferenci. „Z českých koní bych mezi další aspiranty na vítězství řadil Sixteen, Valldemosa, Klause, Ronina a Karlsbada,“ dodal.
Tentokrát však nelze opominout zahraniční konkurenci. Především trojici koní, která do Pardubic dorazila zpoza kanálu La Manche. Irské duo Uncle Junior a Doctor Pat přijelo na pardubické závodiště už ve středu, dnes ráno je doplnil anglický Maljimar. A je to trio, které může v sobotu výrazně míchat kartami.
„Běhají a zvládají těžké dostihy. Fyzicky budou určitě velice dobře připraveni. Musíme je respektovat. Jsou to dobří koně a kvalitní jezdci,“ potvrdil Myška. „Na druhou stranu je otázkou, jakou taktiku zvolí jezdci. O úspěchu ve Velké pardubické přece jen rozhoduje více aspektů. Navíc my jsme doma, koně připravujeme speciálně na Pardubice. Pokud tedy cizinci budou chtít vyhrát, budou mít s námi co dělat,“ zdůraznil Myška, jenž se chystá na svůj desátý start ve Velké pardubické.
Z trojlístku „ostrovních“ koní by českou konkurenci měl nejvíce prohánět jedenáctiletý Uncle Junior, jehož připravuje vynikající irský trenér William P. Mullins. Jeho svěřenec už vybojoval mj. vítězství v anglickém Cheltenhamu a letos v dubnu triumfoval v La Touche Cupu v Punchestownu.
Velmi kvalitním překážkářem je i o rok starší Maljimar, který mimo jiné okusil i start ve Velké národní v Liverpoolu. Letos v dubnu vyhrál kros ve francouzském Fontainebleau v rámci Crystal Cupu a vede průběžné pořadí tohoto seriálu právě před Uncle Juniorem.
„Tuto dvojici určitě nelze podceňovat. Jsou to velice dobří koně. Mají handicap o dvacet liber výše než Ivoire de Beaulieu, když skončil před pár lety čtvrtý ve Velké pardubické,“ prohlásil bookmaker Zawojski. „Jedná se o zkušené a velmi kvalitní koně,“ dodal žokej a sedminásobný účastník Velké pardubické Ken Wheelan, jenž irské koně v Pardubicích doprovází. „La Touche Cup, který vyhrál Uncle Junior, je vlastně irská Velká pardubická. A Maljimar zase odvodil celý dostih ve francouzském Lion d´Angers. Na 6900 metrech ještě vedl. To ukazuje na kvalitu obou koní,“ přidal Miroslav Petráň, viceprezident Crystal Cupu.
Anglickou „stopu“ v sobě nese i soutěž, která se do programu Velké pardubické opět vrací. V každém dostihu sobotního odpoledne bude vyhodnocován nejkrásněji upravený kůň, jehož vybere porota pod vedením Angličanky Diane Hill. Každý stájník vybraného koně se může těšit na finanční odměnu, absolutní vítěz za celé dostihové odpoledne i na putovní trofej. „S mým partnerem Johnem Smithem jsme začali pořádat v roce 1996 a jsem ráda, že po loňské pauze tato tradice pokračuje. Před lety se na úpravu koní tady moc nedbalo, ale nyní už je v tomto směru vše naprosto srovnatelné se zahraničím. Každý se chce pochlubit co nejkrásněji upraveným koněm,“ řekla Diane Hill.

 

Aktualizace 11. 10. 8:50 HOD: 122. Velká pardubická s Českou pojišťovnou zažije poprvé v historii přímý přenos v zahraničí

Sobotní 122. Velká pardubická s Českou pojišťovnou bude poprvé ve své historii online přenášena na internetu i v anglickém jazyce. Prostřednictvím stránek pardubického dostihového závodiště budou moci lidé nejen v České republice, ale i v zahraničí sledovat přenos dostihu včetně komentáře v češtině a angličtině.

Online zpravodajství a online přenos dostihu poběží prostřednictvím webu závodiště www.pardubice-racecourse.cz a také na stránkách www.tvstart.cz
„Tým zkušených dostihových novinářů bude online textově komentovat průběh dostihu ve dvou jazycích – v češtině a angličtině. Pardubické dostihové závodiště se tak svým servisem zařadí mezi světová závodiště. Pro renomé Velké pardubické to bude znamenat velmi mnoho, navíc tím upevníme spolupráci se zahraničními závodišti,“ řekl Vladimír Tlučhoř, předseda představenstva Dostihového spolku a.s.

Hlavní dostih – 122. Velká pardubická s Českou pojišťovnou, startuje v 16:25 hod.


Komentovaná veterinární přejímka koní bude zajímavým zahájením letošní 122. Velké pardubické s Českou pojišťovnou

Dostihový mítink 122. Velká pardubická s Českou pojišťovnou začne v sobotu 13. října 2012 už v osm hodin ráno. Na pardubickém dostihovém závodišti totiž začne komentovaná veterinární přejímka koní – účastníků letošní Velké pardubické.

V paddocku se postupně představí všech třiadvacet účastníků 122. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Komentovaná přejímka umožní divákům zblízka si jednotlivé koně prohlédnout, zjistit jejich momentální zdravotní stav a kondici. „Komentované veterinární přehlídky byly v minulosti velmi populární, a proto jsme se rozhodli se k nim vrátit. Není to jen příležitost pro sázkaře, ale také krásná a zajímavá podívaná pro návštěvníky dostihů,“ řekla ředitelka závodiště Hana Jeníková.

Komentování se ujmou zkušené „koňařky“ Magda Hromádková a Eva Sobotková, které plánují prozradit informace také o žokejích, kteří jednotlivé koně kurzem 122. Velké pardubické s Českou pojišťovnou provedou.

Aktualizace 10. 10. 14:25 HOD: Pátek nabídne „rovinový předkrm“

Předehrou sobotního překážkového mítinku a Velké pardubické bude páteční program na pardubickém závodišti. Od 11:30 hodin se uskuteční již tradiční dražba dostihových koní různého věku a od 14:00 hodin pak můžeme sledovat rovinové dostihy doplněné dostihem přes proutěné překážky.

Hlavním bodem programu bude Velká cena města Pardubice pro vytrvalce na 2900 metrů. Dostih se před časem běhal jako „Pardubický St.Leger“ a má již svou tradici od roku 1995, kdy se stal jeho prvním vítězem Regulus se žokejem Liborem Šindarem. V minulosti dostih běhali i koně z Německa, Anglie, Rakouska, Francie a Ruska, to se ovšem běhalo o milion.
Přesto je startovní listina dostihu zajímavá a dostih bude mít kvalitního vítěze. Na startu se sejde osm vytrvalců, největším favoritem bude DORIAN CROWN, který třídou převyšuje ostatní soupeře. Skvělý výkon podal v polovině července v Bratislavě, kde pod žokejem Martinem Srncem, který bude i tentokráte jeho partnerem, impozantním stylem vyhrál suverénně Zlatý pohár. Teprve více jak deset déle zpět byl čtvrtý z dnešních soupeřů slovenský PEER COOPER.
DORIAN CROWN byl potom po neúspěšném startu v německém Baden Badenu ve Velké Chuchli druhý ve Velké ceně českého turfu a vítěznou klisnou Leo Gali, PEER COOPER byl opět čtvrtý a WALLISTO osmý. PEER COOPER (ž.Línek) běhá v jedničkových vytrvaleckých dostizích velice spolehlivě a bude druhým favoritem dostihu. O další místa by měli bojovat WALLISTO (ž.Foret), PUMPKIN (ž.Verner Jan) a ne zcela „ukázaný“ TRIP TO RHODOS (ž.Chaloupka). Zlepšeným výkonem se může na místa prosadit ORPHAN(ž.Šafář), MERLYP (ž.Zatloukal) a SONGSTER (Vokálková) mohou jen překvapit.

Možná kvalitnější obsazení má Cena skupiny SECURITAS ČR-Cena mílařů na 1900 metrů, která je dotována stejnou částkou, jako hlavní dostih a na startu se sejde devět koní.
 Největším favoritem bude ROCHES CROSS (ž.Rája), loňský vítěz Českého derby a Velké ceny Prahy. Letos již také dvakrát zvítězil, v polovině dubna a koncem června. Ve Velké ceně Prahy byl v těsném doběhu čtveřice koní o pouhý krk druhý za vítězným All The Evil a nechal za sebou o další krk skvělého SWEET DUCKY (ž.Zatloukal), dnešního velkého soupeře. Ten předloni v USA na dráze v Monmouth parku dokázal i zvítězit. Loni byl v USA v Gulfstream parku druhý, ve Sjednocených Arabským Emirátem se neumístil, stejně jako v Kanadě. Letos, než přišel k nám byl v SAR na dráze v Meydanu sedmý a třináctý. U nás se poprvé představil koncem července v Mostě, kde se neumístil, následně v Karlových Varech byl druhý a v polovině září ve Velké ceně Prahy těsně třetí. Veterán SHARPOUR (ž.Foret) tento pardubický dostih vyhrál předloni a loni zde byl čtvrtý. Letos měl výbornou formu v jarní části sezóny, v Chuchli vyhrál Velkou květnovou cenu a koncem června byl druhý za Roches Crossem. Svůj zenit již má zřejmě za sebou, možná ale překvapí.
    
Skvěle si letos vede GLOUSHEK (ž.Šafář), který se vypracoval až do absolutní špičky koní běhajících míli a střední tratě. CONNEX (ž.Srnec) vyhrál koncem léta dva trojkové dostihy, pokud má formu, může se prosadit i mezi nejlepšími.
Slovenská YUCCA (ž.Georgijev) byla loni druhá v mosteckých Oaks a v dalších velkých dostizích sbírala cenná umístění. Byla vyhlášena „Koněm roku“ na Slovensku. Letos se několikrát umístila, naposledy byla třetí v Budapešti. Nebude asi patřit k favoritům, ale může překvapit, stejně jako BRUTAL ROCCO (ž.Koplík Radek) nebo SWAKOPMUND (ž.Chaloupka). HAWA BALI (ž.Línek) bude spíše outsiderem dostihu.
Bulharský žokej Stanislav Georgijev je předloňským maďarským šampionem a na svém kontě již má více jak sto vítězství.

Pěkné obsazení má také Cena Pardubického deníku-Cena sprinterů na 1100 metrů. KENDY (ž.Koplík Radek) měl loni úspěšný závěr sezóny a nedávno naznačil, že je opět ve formě. EDIGGIO (ž.Rája) tento pardubický dostih vyhrál v roce 2009, v následujících letech byl dvakrát třetí. Běhá spolehlivě, ale svůj zenit již má za sebou. Náladová DOROTKA (ž.Foret) střídá výborné výsledky se slabšími. KOLYMBIA (ž.Chaloupka) byla nedávno ve Svatováclavské ceně třetí a několik dnešních soupeřů porazila. Překvapit by mohli CHARHIZARD (ž.Verner Jan) a TULUM (ž.Zatloukal), možná i BRIGHT SAND (ž.Pattinson).
Ze slovenských zástupců by měla být lepší CHIARALUNA (ž.Šafář), která v červenci skvěle zaběhla v Bratislavě a porazila několik velkých favoritů v čele s Alfkonou. ROBINSON CRUSO (ž.Georgijev) nedávno zvítězil v Budapešti, ale chyběli zde nejlepší sprinteři.

V dostizích dvouletých budou favority ASHARON (ž.Zatloukal) a LITTLE RAKTI (ž.Rája).
Dostih IV. kategorie byl vypsán pro ženy-jezdkyně a favoritem by zde měl být loňský vítěz Ceny sprinterů MR DARIO (žk.Musialová), který by se měl třídou prosadit.

Na úvod pátečního odpoledne uvidíme dostih přes proutěné překážky pro amatérské jezdce. Dostih byl vypsán dodatečně, když popud vzešel údajně ze Švédska, u nás je amatér téměř vyhynulým živočišným druhem. V poli osmi koní bude polovina jezdců ze zahraničí.

Tipy:    I.    TAMINOS LOVE – ELDORADO – SAN LORENZO
    II.    LITTLE RAKTI – GUSAN – WHITNEY RISK
    III.    ASHARON – FILADELFIA – LINCOLN
    IV.    KENDY – KOLYMBIA – CHIARALUNA
    V.    MR DARIO – CHAR – JANTAR
    VI.    ROCHES CROSS – SWEET DUCKY – GLOUSHEK
    VII.    DORIAN CROWN – PEER COOPER – WALLISTO

Aktualizace 9. 10. 9:35 HOD: Doprava na 122. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou

Při sobotní 122. Velké pardubické s Českou pojišťovnou se dají předpokládat komplikace v dopravě. Proto pořadatelé dostihu připravili dopravní opatření, náhradní parkovací plochy a ve spolupráci s dopravci posílili i hromadnou dopravu diváků na závodiště a zpět.

Vlakem

Oficiální dopravce letošního závodu, společnost České dráhy a.s., poskytne návštěvníkům dostihů jízdenky podle zvláštní tarifní nabídky „Vlak +“, která spočívá v poskytnutí zpáteční jízdenky do 2. vozové třídy za zvýhodněnou cenu – slevu 50%. „Při cestě zpět ze zastávky závodiště nebo stanice Pardubice hlavní nádraží musí mít cestující označenou jízdenku pamětním razítkem, které získá přímo na závodišti ve stánku Českých drah,“ informoval cestující Michal Štěpán, ředitel Krajského centra osobní dopravy Českých drah v Pardubicích. Jízdenky do stanic Pardubice hlavní nádraží a Pardubice závodiště budou s datem platnosti nástupu jízdy 13. října, posledním dnem platnosti bude 14. října 2012. Pokud návštěvník dostihů nebude mít jízdenku při zpáteční cestě opatřenu pamětním razítkem, sleva se nepřizná a cestující doplatí rozdíl jízdného.

Pro „místní“ dopravu na závodiště mimořádně zastaví spěšný vlak číslo 1985 (odjezd Pardubice hl.n. 11:49) na zastávce Pardubice závodiště (12:04) a ze směru od Hlinska a Chrudimi mimořádně zastaví spěšný vlak číslo 1986 na závodišti (11:58).

České dráhy dále zavádí posilový spoj s odjezdem z Pardubic hl.n. ve 13:33 (Pardubice závodiště 13:41).

Pro odvoz návštěvníků dostihů budou posíleny podvečerní spoje do Pardubic a také bude zaveden mimořádný posilový spěšný spoj z Pardubic závodiště v 17:05 do Chrudimi (17:50) a Slatiňan (17:20).

Ve všech mimořádných i pravidelných vlacích platí nejen nabídka VLAK+, ale i standardní tarif Českých drah a krajský tarif IREDO.
 
Autobusem

Doprava bude posílena i v rámci městské hromadné dopravy. Dopravní podnik města Pardubice zajistí v sobotu 13. října kyvadlovou dopravu ze směru Polabiny – Sluneční, Dubina – Sever a Hlavní nádraží. Odjezdy těchto linek budou mezi cca 10:30 hod. až 13:50 hod. Po ukončení závodu zajistí autobusy dopravního podniku rozvoz diváků ze závodiště po trase Závodiště – Hlavní nádraží – Autobusové nádraží – Palackého – třída Míru. Kompletní jízdní řády jsou zveřejněny na webových stránkách dopravního podniku http://www.dpmp.cz/doprava-na-velkou-pardubickou-2012-detail/. Ve stanici Závodiště bude zřízen předprodej jízdenek. V posilových spojích platí shodné tarifní a přepravní podmínky jako na pravidelných linkách.

Vlastním autem

Jako každoročně bude částečně uzavřena silnice I/37 směrem na Chrudim v úseku od nadjezdu Paramo až po nadjezd Dražkovice a bude sloužit jako parkoviště. Další prostor pro parkování je vyhrazen na letišti, odkud bude návštěvníky převážet kyvadlová doprava. Bude se tak dít pouze před dostihem ve směru letiště – závodiště, nikoli po ukončení dostihů. Ceny parkovného jsou 50 Kč za motocykl, 150 Kč automobil a 200 Kč autobus. V případě naplnění kapacity těchto ploch je možné využít parkovacích ploch u supermarketů a hypermarketů na Dukle a u hlavního nádraží.

„Prosíme návštěvníky, aby byli trpěliví a disciplinovaní. Letošní 122. Velká pardubická s Českou pojišťovnou bude možná jedním z divácky nejnavštívěnějších ročníků a komplikace v dopravě se dají přepokládat. Pokud budete moci využít dopravu autobusy nebo vlakem, jistě tím ulehčíte nejen dopravě, ale i sami sobě,“  vyzvala diváky ředitelka závodiště Hana Jeníková.

Aktualizace 7. 10. 10 HOD: Tiumen, Trezor nebo někdo jiný?

Letošní 122. Velká pardubická s Českou pojišťovnou se poběží netradičně v sobotu 13. října. V poli třiadvaceti koní jsou ze zahraničních koní dva z Irska a po jednom z Velké Británie a Slovenska. Největšími favority budou trojnásobný vítěz Velké pardubické TIUMEN s nestárnoucím žokejem Josefem Váňou a letošní vítěz dvou kvalifikačních dostihů TREZOR, kterého povede výborný anglický žokej Liam Treadwell, vítěz Velké národní v Liverpoolu.

TIUMEN letos startoval pouze jednou v zářijovém kvalifikačním dostihu, kde po spolehlivém výkonu proběhl cílem jako třetí, za Roninem a Valldemosem. TREZOR letos na pardubické dráze zářil a výborný dojem zanechal při obou startech i jeho jezdec. Do širšího okruhu favoritů pak je třeba řadit bělku SIXTEEN (ž.Bartoš), která v loňském roce podala skvělý výkon a totéž se očekává i nyní. K velkým favoritům budou patřit také RONINO (ž.Kousek), KLAUS (ž.Myška), VALLDEMOSO (ž.Andrés) a počítat se musí i s některým ze zahraničních koní, nejlepším by měl být anglický MALJIMAR (ž.Reveley).

Dobrý výkon se očekává i od vítěze červnové kvalifikace KARLSBADA (ž.Boyer), který umí občas hodně překvapit, dále je zde loňský vítěz Ceny Labe NIKAS (Petr Tůma) a bez šance na úspěch nejsou BELMONT (ž.Váňa, ml.), ASPIRANT (Velek) a možná i TOMIS (ž.Mátl) a překvapit by mohli ORPHEE DES BLINS (ž.Faltejsek) nebo slovenský LE JACKPOT (ž.Brečka).

Dalšími startujícími jsou ARGENTAN (ž.Stromský), CABERNET (Benš), BREMEN PLAN (Sovka), irský DOCTOR PAT (ž.McLernon), GRILIAS (ž.Hamblin), IMBIR (ž.Novák), MANDARINO (ž.Kašný), irský UNCLE JUNIOR (ž.Mullins) a WYONA (Kubík). Všichni startující jsou zkušenými překážkáři, bude záležet i na štěstí a momentálním stavu dráhy.

Zajímavé je letos i jezdecké obsazení. Vedle našich nejlepších žokejů je na startovní listině čtveřice výborných anglických a irských jezdců, v čele s vítězem liverpoolské Grand National, žokejem Liamem Treadwellem, který povede našeho favorita Trezora, žokej Richard McLernon byl letos ve Velké národní o pouhý nos druhý a dalšími jsou žokejové Emmet Mullins a James Reveley, dále australský žokej Paul Francis Hamblin, Francouz Thomas Boyer, který letos působí na Jihlavsku ve stájích DS Pegas a slovenský žokej Jaroslav Brečka je vítězem Velké pardubické z roku 1992 s Quirinusem.
Výborné obsazení mají rámcové dostihy, z absolutní špičky našich překážkářů chybějí snad pouze Ursan, Sokol a koně věnující se startům v Itálii.

První dostih sobotního odpoledne bude odstartován již v 11:45 hodin, Velká pardubická je na program v 16:25 hodin.
    
Sobotnímu překážkovému mítinku bude předcházet páteční rovinový, na který budou startovní listiny uzavřeny až v úterý 9. října.

Aktualizace 5. 10. 12:30 HOD:

Předběžná startovní listina na 122. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou je známa

V pátek dopoledne byla zveřejněna předběžná startovní listina na 122. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. Objevilo se na ní 23 jmen koní a jezdců a nechybí ani účastníci ze zahraničí. Startovní listiny budou uzavřeny v 15:00 hod. Do té doby mohou přihlašovatelé ještě dodat jezdce či skutečně nesenou hmotnost a čapku.

Mezi startujícími nechybí zkušení účastníci dostihu z minulých let včetně trojnásobného vítěze Tlumena či dvojnásobné vítězky Sixteen, jsou mezi nimi vítězové kvalifikací Ronino, Karlsbad i Trezor, který bude mít opět v sedle anglického žokeje Liama Treadwella.

Zahraniční koně budou startovat čtyři. Osmiletý hnědý valach Doctor Pat je registrován v Irsku, stejně jako jedenáctiletý hnědý valach Uncle Junior, dvanáctiletý hnědý valach Maljimar pochází z Velké Británie a devítiletý ryzák valach Le Jackpot je ze stáje MPL Racing na Slovensku.

Startovní listinu najdete v příloze pod článkem.

4. 10. 15:40 HOD: Souboj šedesátníků na dráze Velké pardubické

Diváci letošní 122. Velké pardubické s Českou pojišťovnou budou moci sledovat souboj dvou šedesátníků, i když „na dálku“. Žokej Josef Váňa se totiž může díky svému možnému devátému úspěchu v hlavním dostihu sezony stát nejstarším vítězem Velké pardubické. Doposud tento rekord drží Vladimír Hejmovský, který zvítězil v roce 1951 devět dnů před svými šedesátinami.

Vladimír Hejmovský, vlastním jménem Vladimir Alexandrovič Gejmovskij, se narodil 30. října 1892. Ve Velké pardubické zvítězil 21. října 1951, téměř na den rok před narozením Josefa Váni (*20. října 1952). Podařilo se mu to v sedle hřebce Salvatora, kterého mu půjčil opavský lékárník Werner. Hejmovského kobylka Asja totiž zahynula při srážce s motocyklem.

Pro Hejmovského to byl první a jediný start ve Velké pardubické. Z úspěchu se však dlouho radovat nemohl. Zemřel o necelý rok později, když údajně vyskočil z okna budovy Státní bezpečnosti v Bartolomějské ulici v Praze, ale mohlo to být i docela jinak... Stalo se tak 9. září 1952, tedy před šedesáti lety.
Bělogvardějec Vladimír Hejmovský se narodil v ruském městě Šavli, které dnes náleží Litvě. Do Československa přišel se svou manželkou Lydií a bratrem Viktorem v roce 1923 a stal se důstojníkem československé armády. Dostihům se ale začal věnovat až po odchodu do penze.

Josef Váňa oslaví své šedesátiny sedm dní po startu 122. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Pokud by se mu podařilo proměnit sen o devátém vítězství v realitu, překonal by Hejmovského rekord o dva dny. Zvítězil by sedm dní před svými narozeninami.

3. 10. 13:30 HOD: Čerstvé zprávy před VP z tiskové konference: Dráha je v nejlepším stavu za posledních 20 let. To prohlásil před početnými přítomnými novináři Mgr. Petr Pucandl a porkačoval: "Do její úpravy jsme nainvestovali 5 milionů korun a upravili jsme zavlažování." Novou trofej, která evokuje dráhu dostihu představil Michal Froněk ze známého studia Olgoj Chorchoj.

Diskuse novinářů a pořadatelů se dlouhou dobu opět točila kolem výjimečného dne konání - letošní VP se totiž neběží, jak bývalo zvykem, druhou říjnovou neděli, ale kvůli motorkářské Zlaté přílbě, druhou říjnovou sobotu. Původně sobotní dostihy a dražba anglického plnokrevníka se odehrají v pátek. Nižší zájem diváků však pořadatelé neočekávají. Navíc přítomná primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková se vyjádřila, že tento přesun je výjimečný a již příští rok se bude snažit o navrácení původního termínu. Na TK byla také přítomna ředitelka akciové společnosti Dostihový spolek Pardubice Hana Jeníková, která původně nastoupila do DS na místo ekonomického náměstka. "Paní Jeníkovou jsme pověřili vedením DS, ale ve své funkci se tak osvědčila, že jsme ji do ředitelské funkce nakonec jmenovali," nešetřila chválou na novou ředitelku MUDr. Fraňková. Otázka výběrového řízení na ředitele DS v nejbližší době tak není aktuální.

Zástupci hlavního sponzora, České pojišťovny a.s. Richard Benýšek a Milan Beneš sice o vzájemné spolupráci ohledně podpory VP mluvili velmi pozitivně, o navýšení dotace však velmi neurčitě. "Začala nová éra spolupráce a uvidíme, kam se posune." 

Nutnost navýšení dotace kvůli většímu zájmu zahraničních majitelů koní zmiňoval i další host TK. žokej Josef Váňa. Ten byl také cílem většiny pozornosti novinářů i přesto, že v poslední době si této pozornosti kvůli premiéře dokumentárního filmu užil až až. "Byl bych rád, kdyby se takový humbuk kolem Velké pardubické děl i kolem kvalifikačních dostihů," prohlásil svým specifickým slovníkem. Příznivcům Tiumena vzkazuje, že valach je v dobré kondici: "Dnes ráno před odjezdem jsem se u něj zastavil v boxu, krásně žere, už má veselejší očička - předevčírem totiž dostal těžkou práci a včera byl určitě unaven." Na své konkurenty se chystá v plné parádě, těžkým soupeřem by měl být Trezor nebo koně dr. Olehly. Účast potvrdilo 8 zahraničních koní, s velkou pravděpodobností by měli startovat tři. Ohledně samotného startovního pole a účastníků se bude diskutovat na další TK těsně před VP přímo v Pardubicích. Jak Josef Váňa potkal koně, na kterého nikdy nezapomene a proč čte Jezdectví - to se dozvíte v listopadovém čísle v rubrice VIP čtenářů Jezdectví, kam Josef Váňa, dnes česká celebrita, rozhodně patří.

 

Zájem médií o Josefa Váňu je obrovský, přesto trpělivě odpovídá na všechny dotazy jemu kladené - a s jeho nezaměnitelným projevem....

 

Aktualizace 3. 10. 8:45 HOD: Spanilá jízda městem aneb pozvánka na 122. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou

Průvod kočárů a jezdců na koních, neboli Spanilá jízda. Tak pojmenovali pořadatelé slavnostní průvod městem, který se uskuteční ve čtvrtek 4. října. Jeho cílem je pozvat nejen obyvatele města na 122. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. Kočárová jízda je každoroční součástí Městských slavností.

Průvod kočárů a jezdců na koních vyjede z pardubického dostihového závodiště v 15:00 hodin. Po ulicích Teplého, 17. listopadu a třídě Míru dojede až na Pernštýnské náměstí. Nebude chybět ani jízdní jednotka Městské policie, která se postará o bezpečnou dopravu.
„Kočárovou jízdu závodiště společně s Kulturním centrem Dubina pořádá každoročně. Je to tradice, kterou chceme veřejnosti připomenout, že Velká pardubická se blíží a především chceme všechny Pardubáky na tuto událost pozvat. Letošní ročník bude plný napětí a zajímavých příběhů,“ řekla ředitelka pardubického závodiště Hana Jeníková.

Nejstarší a nejtěžší překážkový dostih kontinentální Evropy, 122. Velká pardubická s Českou pojišťovnou startuje už v sobotu 13. října 2012. Slavnostní zahájení dostihového dne je plánováno na 11:00 hod.

 

Naše čtenářka Marcela Mužíková na dole uveřejněnou tiskovou zprávu zareagovala večer 2. října takto:

Do vašeho článku se vloudila chybička. Železník vyhrál v letech  1987,1988,1989 bohužel v jubilejním ročníku v roce 1990 upadl. Své čtvrté vítězství získal v roce 1991 i po pádu na Poplerově skoku. V roce 1992 přes střet s demonstranty, kteří tehdy vběhli do dráhy Velké pardubické upadl Železník na Taxisově skoku a svému jezdci utekl.

 

Původní článek:

Josef Váňa se letos pokusí o své deváté vítězství ve Velké pardubické. Podobný úspěch žádný z žokejů nezaznamenal. Vynikajících úspěchů však v minulosti dosáhli i Václav Chaloupka a Peter Gehm, kteří zvítězili čtyřikrát. Gehm dokonce jako jediný těchto čtyř vítězství dosáhl v řadě.  

Váňa čtyř vítězství ze svých dosavadních osmi dosáhl v sedle ryzáka Železníka, který zvítězil v letech 1987, 1988, 1989 a 1991. Poslední vítězství vybojoval i přes střet s demonstranty, kteří tehdy vběhli do dráhy Velké pardubické. Letos od tohoto činu údajných ochránců přírody uplynulo 20 let.

Vyrovnat rekord Železníka letos může další Váňův kůň – Tiumen. Trojnásobný vítěz Velké pardubické by na startu 122. Velké pardubické s Českou pojišťovnou chybět neměl. Pokud by se mu podařilo znovu zvítězit, bylo by to čtvrté vítězství v řadě. Železník měl roční „přestávku“…

A je tu další kdyby. Kdyby anglický žokej Liam Treadwell, kterého diváci pravděpodobně uvidí v sedle Tiumenova synovce Trezora, dokázal zvítězil, byl by teprve druhým žokejem v historii, který zvítězil jak ve Velké pardubické, tak ve Velké národní v Liverpoolu. Tam Treadwell triumfoval v roce 2009 s devítiletým Mon Momem v neuvěřitelném kurzu 100:1. Jediným mužem, který obou vítězství doposud dosáhl, byl George Williamson, který Velkou pardubickou vyhrál v roce 1890 s koněm Alphabet.

Úspěch jediné ženy vítězky, Laty Brandisové, letos zřejmě překonán nebude. Na startovní listině 122. Velké pardubické s Českou pojišťovnou se totiž s největší pravděpodobností jméno ženy - jezdkyně neobjeví. Jména trenérek ale ano. Hana Kabelková je trenérkou favorizovaného Trezora. Pokud by se mu podařilo přetrhnout šňůru vítězství Tiuemena, stala by se jeho trenérka teprve druhou ženou v historii, která dokázala svého svěřence připravit na titul šampiona Velké pardubické. První a dosud jedinou takovou ženou je Lenka Horáková, jejíž Peruán vítězil v letech 1998, 1999 a 2000, a Horáková se tak stala nejúspěšnější československou trenérkou.

A konečně další dáma – dvanáctiletá bělka Sixteen, vítězka z let 2007 s žokejem Dušanem Andrésem a v 2008 s žokejem Josefem Bartošem. Díky svému druhému vítězství stále drží rekord tratě v čase 8:58,99 min. Dokáže se jí někdo vyrovnat? Sixteen se kvalifikovala i letos a ve startovním poli je zdaleka nejstarší.

Autor: Tisková informace, Kateřina Nohavová, Dušan Korel, Ondřej Novák
Publikováno: 14.10.2012 22:25:00
Komentářů: 1
Kategorie: dostihy
Rubrika: překážkové dostihy
diskuze k článku
Nová trofej ??? - příšernost nade vše
Autor: vrána Vloženo: 4.10.2012 16:36:24
To, na horním obrázku je nová trofej ??? Pokud ano, je to něco příšerného. Jak vyhrabané ve sběrném dvoře kovošrotu a někdo tomu říká umění. Doufám, že letos moc cizinců nedorazí a hlavně snad doufám žádný nevyhraje. Styděla bych se jen za to, že jsem Češka a že v ČR dávají takové šerednosti jako trofeje. Ostatně lituji i českého majitele vítěze, protože tuhle obludnost bych nikde vystavovat nechtěla, i když vítězství ve VP je něco úžasného. Opravdu se mi chce brečet... :-(
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020