Trezorovo vítězství, Tiumenův pád a hattrick pro Nováka – to byly sobotní dostihy v Pardubicích

Předposlední srpnová sobota bude v Pardubicích patřit v pořadí už třetí kvalifikaci na letošní 123. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. Odběhnuta bude v rámci devítibodového programu Dne se společností .A.S.A., který v Synthesia Parku začíná 24. srpna ve 13:00 hodin.

Aktualizace 25. 8. 12:00 HOD: Přidána TZ Trezorovo vítězství, Tiumenův pád a hattrick pro Nováka – to byly sobotní dostihy v Pardubicích

Dostihový mítink „Den se společností .A.S.A.“ nabídl devítku dostihů, z nichž hned dva měly skutečně hvězdné obsazení. Cross country Peruána nabízela souboj vítězů posledních ročníků Velké pardubické Tiumena a Orphee des Blins, kvalifikace na 123. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou pak byla plná očekávání, zda kvalifikační přeborník Trezor promění svůj čtvrtý start ve čtvrté vítězství.

V hlavním dostihu dne, III. kvalifikaci na 123. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou, se na start postavilo 14 koní, mezi nimi i Lingarry (Lukáš Matuský), která do cíle kvalifikačního dostihu sice došla už v červnu, ale její kvalifikace nakonec nebyla uznána. Bohužel se jí nedařilo ani nyní, byla zadržena. Naopak v počátku dostihu zářil Bremen Plan (ž. Marek Stromský), u kterého se ještě květnu uvažovalo o konci kariéry. Dokázal ale svým výkonem přesvědčit a diváci ho tak viděli i tentokrát. Dlouhou dobu se držel na špici pole následován především Budapestem s Dušanem Andrésem a také pozdějším vítězem Trezorem s Josefem Bartošem. Nakonec ale musel být zastaven. Trezor se při točení do cílové roviny posunul dopředu a skvělým finišem zvítězil. Cestu ke čtvrtému kvalifikačnímu vítězství mu chtěli ztížit Broker s žokejem Thomasem Boyerem a Budapest, kteří s ním v cílové rovince svedli vyrovnaný souboj. Trezora tentokrát vedl žokej Josef Bartoš, který se do jeho sedla posadí zřejmě i při Velké pardubické. K Trezorovi se vrací po čtyřech letech. „Josefa Bartoše jsem chtěla už dlouho,“ přiznala po dostihu Trezorova trenérka Hana Kabelková. Trezorovo vítězství a jeho nástup na travnatém oválu pak okomentovala stručnými slovy: „Trezor podřadil a nebylo co řešit.“ Překvapením bylo druhé místo Brokera, a to i pro trenéra Grzegorze Wroblewskeho. Naopak zklamání zažíval trenér Josef Váňa. Od Budapeste očekával lepší výkon než třetí místo, úplně zklamal Zarif, který dokončil jako poslední.
Do cíle došlo osm koní v pořadí Trezor, Broker, Budapest, Kasim, Marinus, Sauron, Čmaňa a Zarif, zadrženi byli Bremen Plan, Lingarry, Nikan a Mr Yocker, po pádu skončili Cantridara a Cim. Do 123. Velké pardubické s Českou pojišťovnou se nově kvalifikovali Broker, Kasim, Sauron a Zarif.

Druhým „tahákem“ srpnového dostihového mítinku byla Cross country Peruána. Své síly tu měli poměřit vítězka loňské Velké pardubické Orphee des Blins s žokejem Janem Faltejskem a trojnásobný vítěz Velké pardubické Tiumen s Josefem Váňou starším. Startovní listinu doplňovalo dalších deset koní. Orphee des Blins zopakovala taktiku z Velké pardubické, když šla dopředu hned v úvodu dostihu a v čele vydržela až do vítězného konce. Druhý favorit dostihu Tiumen ale skončil předčasně na Velkém anglickém skoku. Josef Váňa zůstal po pádu chvíli ležet, ale pak se za potlesku tribun zvedl a odešel do stájí. „Jsem v pohodě,“ uklidňoval Josef Váňa.

Úspěšný byl den pro žokeje Marcela Nováka, který dokázal na pardubické dráze zvítězit třikrát. Poprvé ve druhém dostihu dne s klisnou Fantaghiro, podruhé hned v dostihu následujícím s hnědým valachem Rendez Vous a pak i v dostihu pátém, kdy do cíle dovedl hnědého valacha jménem Kindly Boy. Dvě vítězství zaznamenal žokej Dušan Andrés, kterému se zadařilo v prvním a osmém dostihu nejprve s Little Rakti a pak s Čárirayem. Po jednom vítězství mají žokejové Marek Stromský, Jan Faltejsek a Josef Bartoš. V závěrečném bumperu zvítězil Matej Rigo.

Výsledky:
Cena proutěnkářů
Proutěné překážky – III. kategorie – 3200 metrů
Little Rakti (ž. Dušan Andrés), Stingirl (ž. Jaroslav Myška), Big Mago (ž. Josef Váňa ml.), Exotic Valley (Michal Kubík), Malhart (Jakub Kocman)

Cena Dostihového klubu
Steeplechase cross country – III. kategorie – 3900 metrů
Fanthaghiro (ž. Marcel Novák), Letní Láska (ž. Josef Váňa ml.), Akada (ž. Josef Bartoš), Rosi (Michal Kubík), Hallandale (ž. Niklas Lovén)

Cena podporovaná firmou Karel Hainz
Steeplechase cross country – IV. kategorie – 4000 metrů
Rendez Vous (ž. Marcel Novák), Mr. Louise (ž. Pavel Kašný), Tarant (ž. Marek Stromský), Taras (ž. Dušan Andrés), Libertin (ž. Josef Bartoš)

Cena společnosti MORAVOL
Steeplechase cross country – IV. kategorie – 4100 metrů
Jam Taki (ž. Marek Stromský), Universe of Gracie (ž. Jan Faltejsek), Peintre Abstrait (Lukáš Matuský), Tammy´n Classy (Jan Derych), Taquari (Michal Kubík)

Cena CHOVSERVIS, a.s. Hradec Králové
Steeplechase cross country – III. kategorie – 4200 metrů
Kindly Boy (ž. Marcel Novák), Thallium (ž. Josef Váňa ml.), Lorain (ž. Jaroslav Myška), Grizli (Josef Sovka), Gauner Danon (Lukáš Matuský)

Cross country Peruána
Steeplechase cross country – II. kategorie – 5200 metrů
Orphee des Blins (ž. Jan Faltejsek), Amaragon (ž. Jaroslav Myška), Borderland (ž. Marek Stromský), Nikas (ž. Dušan Andrés), Mlýn (ž. Marcel Novák)


Cena společnosti .A.S.A. – III. kvalifikace na 123. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou
Steeplechase cross country – NL kat. – 5800 metrů
Trezor (ž. Josef Bartoš), Broker (ž. Thomas Boyer), Budapest (ž. Dušan Andrés), Kasim (ž. Marcel Novák), Marinus (ž. Michal Köhl)

Dostih na podporu turismu, sportu, hotelnictví a vína ve městě Pardubice
Steeplechase – III. kategorie – 3900 metrů
Čáriray (ž. Dušan Andrés), Endless Storm (Michal Kubík), Terebesz (ž. Marek Stromský), Manifestation (ž. Jaroslav Myška), Power Prize (ž. Marcel Novák)

Cena Dostihového spolku a.s.
Bumper – IV. kategorie – 3200 metrů
Vinno Veritas (Matej Rigo), Cudak (Adam Čmiel), Baracuda (Jan Derych), Lisa Mona (žk. Pavlína Filipová), Koffila Lady (am. Pavel Složil ml.)

 

Aktualizace 22. 8. 19:15 HOD: Přidána TZ Třetí kvalifikace pod patronací silného partnera

V pořadí III. kvalifikace na 123. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou odstartuje už tuto sobotu 24. srpna. Bude součástí odpoledního programu, který nabídne celkem devět dostihů. Patronát nejen nad dostihem, ale i celým dostihovým mítinkem převzala společnost .A.S.A.

Startovní listiny sobotního mítinku nabízejí 126 jmen koní, celá patnáctka z nich plánuje projít kurzem kvalifikačního dostihu. Tím je Cena společnosti .A.S.A. na 5800 metrů o 300 tisíc korun. „Společnost .A.S.A. je již delší dobu partnerem pardubických dostihů. A tak jako je Velká pardubická jedním z nejprestižnějších dostihů v Evropě, je i naše společnost jednou z nejvýznamnějších evropských firem. Letos slavíme už 25. výročí existence firmy .A.S.A. Možná si někdo řekne, proč naše firma pohybující se v  oblasti odpadového hospodářství podporuje zrovna dostihy. Jde o sport, který je zároveň zábavou a společenskou událostí, a nás těší, že můžeme přispět k jeho tradici v Pardubicích,“ řekl Ing. Petr Morávek, obchodní ředitel společnosti .A.S.A. ČR.
Jak už naznačil obchodní ředitel společnosti .A.S.A., dostihy jsou také společenskou událostí. Srpnový dostihový mítink tak mimo jiné navštíví také britský chargé d'affaires Tim Voase s manželkou. „Británie a Irsko jsou dostihové velmoci, dnes se na ostrovech běhá přibližně 50% všech překážkových dostihů. Proto jsme potěšeni, že pan Voase naše pozvání do Pardubic přijal. Svědčí to i o tom, že pardubické dostihy mají v zahraničí skutečně zvuk a že minimálně Velkou pardubickou znají i britští dostihoví fanoušci,“ uvedl ředitel Dostihového spolku a.s. Ing. Michael Skalický a připomněl, že do letošní 123. Velké pardubické s Českou pojišťovnou se přihlásilo hned osm koní z Irska a pět z Velké Británie.
Sobotní dostihový mítink začíná v 13:00 hodin, kdy odstartuje první z devíti dostihů. Hlavní dostih – Cena společnosti .A.S.A. – je sedmým bodem programu a startuje v 16:35 hodin.

Původní text ze dne 21. 8. 15:05 HOD:

Lingarry se pokusí o reparát, aneb III. kvalifikace na 123. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou

Do hlavního dostihu, Ceny společnosti .A.S.A. – III. kvalifikace na 123. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou, je přihlášeno patnáct koní, mezi nimi i svěřenkyně trenéra Radka Holčáka Lingarry. Bude se muset pokusit o reparát v kvalifikaci. Lingarry je totiž jednou z trojice koní, která už kvalifikační dostih prošla v červnu, ale kvůli nepřehledné situaci po kolizi s volným koněm nakonec Rada Jockey Clubu České republiky rozhodla, že spolu s Frasinim a Roninem kvalifikační podmínky nesplnila. Kromě Lingarry, která bude mít v sedle Josefa Sovku, diváci na startu uvidí i kvalifikačního přeborníka, svěřence trenérky Hany Kabelkové Trezora, která do jeho sedla tentokrát angažovala Josefa Bartoše. Startovní listinu doplňují již v květnu kvalifikovaní Budapest a Bremen Plan, nebo červnový kvalifikant Cim. Budapest (ž. Dušan Andrés) naposledy startoval v Pardubicích v červenci ve druhém dílu Dostihového poháru Josefa Váni, kde pod vedením Josefa Váni ml. došel na šestém místě, Bremen Plan (ž. Marek Stromský) naposledy zvítězil také v Pardubicích a to v již zmiňované květnové kvalifikaci. Cima (ž. Jaroslav Myška) Pardubice viděly naposledy ve II. kvalifikaci, kdy došel do cíle na čtvrté pozici. O kvalifikaci budou bojovat mimo jiné Zarif, Nikan, Kasim či Broker. Zarif trenéra Josefa Váni staršího, v sedle s jeho synem, má za sebou dva velmi úspěšné starty v Pardubicích – zvítězil v květnové Úvodní cross country Koroka a v červnové Cross country Železníka. Nikan (František Kovačík) se letos také předvedl dvakrát v Pardubicích, jednou na pátém místě, jednou nedokončil, Broker (ž. Thomas Boyer) je na tom podobně. Startoval čtyřikrát, se střídavými úspěchy. Kasim (ž. Marcel Novák) se o kvalifikaci pokusil již v červnu, ale nedokončil.

Zvučná jména se objevují také ve startovní listině Cross country Peruána, steeplechase II. kategorie na 5200 metrů. Hned se startovním číslem jedna do něj nastoupí trojnásobný vítěz Velké pardubické, dvanáctiletý Tiumen se svým nerozlučným parťákem v tréninku i v sedle Josefem Váňou starším. Jeho soupeřkou bude loňská vítězka Velké pardubické Orphee des Blins vedená žokejem Janem Faltejskem. Orphee des Blins letos startovala v Červnové cross country Válečníka, ve které s výrokem „lehce“ zvítězila. Startovní listinu doplňují ještě např. Nikas, Mlýn, Borderland, Tomis a řada dalších velmi zkušených steeplerů.
Ve druhém a pátém dostihu dne uvidí diváci i zahraniční účastníky. V Ceně Dostihového klubu pro 4 – 5 leté klisny bude startovat žokej Niklas Lovén v sedle pětileté Halandely a ve steeplechase III. kategorie, Ceně Chovservis, a.s. Hradec Králové, se pak představí v sedle Apocala amatér Kim Stern.

Kompletní startovní listiny všech devíti sobotních dostihů, včetně kariéry účastníků, jsou k dispozici zde.

Publikováno: 25.8.2013 12:00:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: překážkové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020