Na dostihy netradičně v neděli a již od 8 hodin!

V netradičním nedělním termínu, když se na pardubické dráze většinou v průběhu roku dostihy konají v sobotu, bude uspořádán již sedmý letošní dostihový den. Hlavním bodem programu bude druhé dějství trilogie Poháru Josefa Váni. Klasická steeplechase kategorie Listed na trati 4400 metrů se poběží o rovný milion Kč a ponese název Dostihový pohár Josefa Váni a společnosti Synthesia.

Aktualizace 25. 7. 10:15 HOD: Začátek mítinku byl posunut na osmou hodinu!

11:30 HOD: Velká pardubická rodinná pouť nabídne rozmanitý program

Velká pardubická rodinná pouť na závodišti Synthesia Park začíná už pozítří. Pro návštěvníky všech věkových kategorií pořadatelé připravili rozmanitý program, včetně několika netradičních soutěží o ceny. Pouť se nebojí ani horkého počasí, zavlažovací zařízení se totiž promění v osvěžující fontány.

Druhý ročník Velké pardubické rodinné pouti se koná o víkendu 27. a 28. července. Brány Synthesia Parku se otevřou už v 9:00 hod., program potrvá až do podvečerních hodin. Na travnatém kolbišti budou umístěny rozprašovače vody, které nabídnou osvěžení všem návštěvníkům pouti.

Po oba dny jsou připraveny celodenní dětské soutěže o ceny, ukázky techniky složek integrovaného záchranného systému, sportovní disciplíny, především pro tatínky, ale nejen pro ně, pivní festival s ochutnávkami klasických i ochucených piv a samozřejmě tradiční pouťová zábava. Zajímavým programem může být lukostřelba s profesionálním vybavením, včetně 3D terčů dovezených z Ameriky, střílet se bude také ze současných i dobových kuší.

Hlavní pouťový program se bude odehrávat v sobotu odpoledne, kdy jsou plánovány autogramiády, vystoupení policejních psů a složek integrovaného záchranného systému, dětské dostihy na in-line koních či soutěže v jízdě na elektrickém býku.

Časový harmonogram – sobota 27. července

13:00 hod.    vystoupení městské policie se psy
14:00 hod.     simulovaná nehoda - ukázka zásahu integrovaného záchranného systému  Pardubického kraje
15:00 hod.    autogramiáda hokejistů HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - Jiří Cetkovský a Jiří Vašíček
15:30 hod.     dětský dostih na in-line koních v paddocku o ceny
16:30 hod.     soutěž v jízdě na elektrickém býku pro starší 18 let o ceny

Ostatní program Velké pardubické rodinné pouti je v sobotu i v neděli celodenní.


Prorodeo Tour 2013

Po oba dny program pouti oživí nejvyšší tuzemská rodeová soutěž Prorodeo Tour 2013, jejíž vítězové postoupí do klání kovbojů ve Spojených státech amerických. Rodeové disciplíny začínají v sobotu i v neděli v 10:00 hod.

Letní dostihový den

V neděli odpoledne se k programu připojí Letní dostihový den s hlavním dostihem – Pohárem Josefa Váni. První z celkových devíti dostihů startuje už ve 12:45 hod. V přestávkách po druhém a šestém dostihu jsou v rámci doprovodného programu připraveny ukázky agility.

Původní text:

Favoritem bude vítěz letošního ročníku pardubického Zlatého poháru a suverénní vítěz prvního karlovarského dílu Poháru Josefa Váni, šestiletý KHALSHANI ze Stáje Charvátová, kterého ve Světlé Hoře připravuje trenér MVDr. Čestmír Olehla. Zdá se, že z tohoto skvělého bělouše roste důstojný nástupce krále takovýchto dostihů z nedávných let, famózního Royal Mouginse. V jeho sedle bude žokej Jiří Kousek.

Nebude to mít možná ale tentokráte tak lehké, jako v západočeském lázeňském městě, velkým soupeřem mu může být výborný BUDAPEST (ž. Váňa ml.), který v podobných dostizích sklízel úspěchy v Itálii a předloni byl v pardubickém Zlatém poháru po tuhém boji těsně druhý za Rabbit Wellem. Letos startoval pouze v úvodním květnovém kvalifikačním dostihu, kde byl po pěkném výkonu, když se víceméně teprve seznamoval s nástrahami pardubické krosové dráhy třetí, za zkušenými Bremen Planem a Klausem.

Otazník visí nad výkonností nadějné DOROTKY (ž. Boyer), která zde v jarní části sezóny dvakrát výrazně deklasovala všechny soupeře v dostizích nejprve IV. a potom III. kategorie. Nepotkala se v nich ale s žádným významnějším jménem. Pokud by zvítězila i nyní, byl by to příjemný šok.
Na místa přicházejí v úvahu především MAKLÉŘ (ž. Bartoš) a AGE OF LUCK (Kubík), v Karlových Varech byli za Khalshanim druhý a třetí a také SOROS (ž. Stromský), který zatím předváděl nejlepší výkony v Lysé nad Labem, při italských startech se od něho čekalo více.

Některý z ostatních startujících může překvapit, ale všichni to budou mít proti výše jmenovaným těžké. Pole doplňují ENDLESS STORM (Kovačík), ISALIK (Matuský), MAIESTAS (ž. Urbánek), MALTAMO (ž. Andrés), SIXTYSEVEN (Kratochvíl) a TURF FINCH (ž. Myška).

Z rámcových dostihů bude poutat největší pozornost Letní cross country II. kategorie na 4200 metrů. Velkým favoritem zde bude FRASINI (ž. Novák), loňský vítěz Velké netolické a Velké slušovické steeplechase, který se v Pardubicích letos koncem května prezentoval skvělým výkonem v Cross country Sagara, kde byl druhý za výborným Charme Look. Červnovou kvalifikaci pak dokončil po extempore několika soupeřů a velkém zdržení na Popkovickém skoku jako osmý. RENARD ARGENTÉ (ž. Bartoš) letos zvítězil na mostecké dráze v menším dostihu a GEMANUS (Velek) v Pardubicích. Výborní jsou BORDERLAND (ž. Andrés) a STATUS QUO (Bodlák), první jmenovaný zde byl loni druhý v Memoriálu kpt. Poplera a druhý pak třetí v Ceně Vltavy. Výborně zde šla koncem května SUN BELINA (ž. Stromský), ale z prvního místa měla pád na předposledním skoku. Slovenský CROSBY (ž. Váňa ml.) běhal poslední dva roky v italském Meranu, loni dokázal zvítězit, letos byl nejprve čtvrtý a potom druhý. Uvidíme, zda se mu na pardubické dráze bude líbit, mohl by patřit k překvapením.

Všichni startující jsou zkušenými překážkáři a šanci na úspěch má každý z nich, vpředu by měli bojovat především LOVE THE WIN (ž. Myška) a MARL BORA (Sovka).

V cross country III. kategorie na 4500 metrů bude jednoznačným favoritem ORPHEE DES BLINS, loňská vítězka Velké pardubické, která letos suverénně „převálcovala“ specialisty na krátké krosy v Červnové cross country Válečníka. Žokej Faltejsek je zřejmě vázán povinnostmi ve Francii, kde je v celoročním angažmá, a tak bude v sedle klisny žokej Marek Stromský.

Druhým favoritem bude NIKAS (ž. Andrés), předloňský vítěz Ceny Labe a loňský vítěz Cross coutry Peruána. Letos zatím absolvoval pouze květnovou kvalifikaci, kde byl osmý, jeho forma ale přichází až ve druhé polovině sezóny, tak uvidíme. AL JAZ (Sovka), LINGARRY (Matuský) a TER MILL (Kubík) zde letos zvítězili v menších dostizích a měli by bojovat o přední umístění.

Výborný BROKER (ž. Boyer) se v Pardubicích stále nemůže prosadit, minule již sahal po vítězství, ale ztratil jezdce na poslední překážce.

Velmi dobrý je THALLIUM (ž. Váňa ml.), zatím se nám představil pouze jednou v Lysé nad Labem v Memoriálu Evy Palyzové, kde byl třetí za Kasimem a Godeou.

Úspěšnou minulost má ve své sbírce FIFTYNINE (ž. Bartoš), který v roce 2007 zvítězil ve Velké mostecké steeplechase a v roce 2010 ve Zlatém poháru EŽ Praha ve Velké Chuchli, dostihu přes proutěné překážky. Poslední dva roky ale „promarodil“, předloni startoval pouze dvakrát v Meranu a loni při jediném startu nedokončil malý dostih v Pardubicích.

V cross country IV. kategorie na 4500 metrů bychom měli v sedle RUBÍNA vidět po čase opět jezdkyni Martinu Růžičkovou, která by si ráda v říjnu ke svým padesátinám „nadělila“ start ve Velké pardubické, budeme držet palce.

Celkem je na programu devět překážkových dostihů, první bude odstartován již ve 12:45 hodin.

Tipy:
I. CATCH THE CASH – DAMIETTA – MEDULA
II. ORPHEE DES BLINS – NIKAS – THALLIUM
III. VANDUAL – NEVERLAND – CONCORD
IV. FRASINI – CROSBY – SUN BELINA
V. KHALSHANI – BUDAPEST – DOROTKA
VI. RENDEZ VOUS – LORD JAGMIN – ARAMIS
VII. CHARLEY – CATCH LIFE – VIRVÁL
VIII. OHIO – CALAND – SAURON
IX. LITTLE RAKTI – OVER LOOK – SORGENIO

Josef Váňa: Snad nám svatý Petr pomůže a otevře kohoutek…

Druhý z trojice milionových dostihů Poháru Josefa Váni přivede v neděli na pardubické závodiště nejenom mimořádně kvalitní konkurenci tuzemských skokanů na klasických steeplechase, ale také hlavního protagonistu Poháru, Josefa Váňu osobně. Ten se tentokrát nezúčastní jen jako trenér, ale také jako hlavní postava seriálu, který kromě pardubického dostihu zahrnuje také zápolení v Karlových Varech a v Mostu. A tak jsme se s nezničitelným Váňou tentokrát nebavili jen o koních a jejich ambicích, ale také o tom, co pro něj nový seriál bohatě dotovaných dostihů na třech českých drahách znamená…


Pardubice uvidí druhý díl třídílného Poháru Josefa Váni, novinky na naší dostihové scéně.  Jak byste stručně představil akci, která nese vaše jméno?
Chtěli jsme na naše dráhy přinést seriál dostihů, které budou dostatečně kvalitní, aby nalákaly na start naší špičku a třeba i zahraniční účastníky. Zájmem bylo propojit tři česká závodiště a protože Karlovy Vary ani Most nemají k dispozici dráhu pro cross country, volba samozřejmě padla na klasické steeplechase na travnatých oválech. Nejlepší koně v téhle disciplíně od nás jezdili do Itálie, teď ale mají co běhat i u nás doma. Doufám, že se nám povedlo udělat krok i k tomu, abychom posílili roli klasických steeplechase u nás. Už první dostih byl z mého hlediska velkým úspěchem a doufám, že pohár bude takhle i pokračovat.

V Karlových Varech měl váš pohár mezinárodní účast, i když nakonec triumf zůstal doma.  Tentokrát se zahraniční koně nepřihlásili. Jsou Pardubice náročnější, nebo podle vás odradilo tentokrát cizince od účasti něco jiného?
Je fakt, že Italové nepřijeli ani do Karlových Varů, zřejmě si uvědomili, že tak dobré koně, aby s našimi nejlepšími mohli u nás bojovat, přece jenom nemají, a pokud mají, schovávají si je na doma. Pokud jde o Němce, ti v Pardubicích nejsou kvůli nešťastnému termínu, ve stejném datu mají mítink v Bad Harzburku a to je pro ně jeden z vrcholů sezóny. Do Karlových Varů ale přijeli a věřím, že se s nimi zase setkáme i v Mostě. Možná jsme mohli udělat poháru nějakou větší propagaci taky ve Francii, možná mohl přijet i někdo tam odtud, ale jinak myslím, že můžeme být spokojeni, nepamatuji, že by o klasické steeplechase byl u nás takovýhle zájem.

Co pro vás znamená tenhle pohár z hlediska organizace? Vznikly vám nějaké nové administrativní povinnosti,  nebo se můžete soustředit na dostihy jako obvykle?
V podstatě to pro mě teď už znamená jen jednu povinnost, po doběhu předat pohár. Organizační stránku si vzal na starost pan Bouček (filmový producent Jaroslav Bouček – pozn. redakce) a v Karlových Varech všechno klaplo na výbornou. Umí to, a jistě se mu povede podobně i v Pardubicích.


Přestože  tento typ dostihů  (klasické steeplechase) se nehodí pro Tiumena, před startem ve Varech jste koketoval s myšlenkou, že byste se ve svém poháru představil i jako jezdec. Nabízela se tahle varianta i tentokrát?
Ne, v Pardubicích už jsem jezdit nechtěl. Ve Varech mi to nakonec rozmluvila rodina, teď už se nám ale uzdravili někteří jezdci a není problém s tím, že bychom na koně neměli koho posadit. Kluci si s koňmi určitě poradí dobře, z toho tentokrát nemusíme mít strach.

A je něco, z čeho před Pardubicemi strach máte? Počasí ve vztahu k dostihům vypadá zatím nemilosrdně…
Tady nemám ani tak obavu z pohárového dostihu, ale spíš z krosů. Dráhu pro pohár, který se běhá na oválu, pořadatelé nějak ukropí, o tohle se pan doktor Janda (Jiří Janda, správce dráhy – pozn. redakce) jistě postará. Ale ustříkat v tomhle vedru celý areál pro krosy, to se snad ani nedá, takže musíme doufat, že svatý Petr pomůže a v pravou chvíli otočí kohoutkem. Pokud by se to nestalo, budeme v neděli hodně uvažovat nad tím, který kůň do krosů nastoupí a který ne, tvrdá dráha je totiž něco, co nevítá snad žádný překážkový trenér.

Vraťme se ještě k „vašemu“ poháru – poté, co vaši koně v Karlových Varech příliš neuspěli, hlásíte tentokrát i Budapeste, koně, který si vedl skvěle při minulých velkých dostizích v Meranu, letos jste ho ale původně směřoval na krosy a možná i do Velké. Proč ta změna?
Budapest je moc dobrý kůň a skutečně chci, aby jednou vyhrál Velkou. Jenomže když už se běhá můj pohár, nechci, aby v těch dostizích bojovali o vítězství Khalshani doktora Olehly a koně od Grega Wroblewského ze Zhoře. Budapest tuhle disciplínu moc dobře uměl, a tak je s ním teď zkusíme prohnat. Podle toho, co mi ukazuje v práci, nic ze své třídy neztratil.

Před úvodním startem poháru jste jako o své naději pro něj mluvil především o Tarovi, ten ale pro neděli vůbec nebyl ve hře…
Víte, on to letos prostě zatím nebyl on. Nelíbil se mi, nebyla v něm ta šťáva co dřív. A tak jsme se dohodli, že si teď pár týdnů odpočine a zkusíme vymyslet co a jak s ním bude dál. Letos zatím určitě nepředváděl ty kvality, které určitě má, byl to přece jenom kůň, na kterého jsem se na překážkách moc těšil.

A kdo je tedy vaším favoritem pro pohárový dostih v Pardubicích?
Favorit je jasný. Khalshani od pana doktora Olehly ukazoval v minulých startech v Pardubicích i v Karlových varech, že je koněm mimořádné kvality. Nám ostatním teď nezbývá nic jiného než se pokusit mu to v neděli v Pardubicích znepříjemnit…

Publikováno: 25.7.2013 11:30:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: překážkové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020