Ohlédnutí za klusáckou dostihovou sezonou

Letošní rok se kvapem přiblížil ke svému závěru a s tím přichází období rekapitulací. Pojďme si tedy připomenout, co klusácká sezona 2011 obnášela. Celkově bylo uspořádáno od 2. dubna do 12. listopadu přes dvacet dostihových dnů, konaných jak na závodišti v Praze Velké Chuchli, tak v Lysé nad Labem, Slušovicích i Albertovci.

Hned první sobotní dostihový mítink, bohužel, postihla velmi nešťastná nehoda. V dostihu se vážně zranil jezdec a trenér Čestmír Řehoř, který byl přímo vymrštěn ze sulky splašeného Instant Diamanta (D). Přesto, že je jeho stav i nadále velmi vážný, všichni mu držíme palce a přejeme uzdravení!

V květnu odstartovala série klasických dostihů Jarní cenou tříletých na vzdálenost 1670 m, kterou vyhrál fantastickým závěrem o 3/4 délky hřebec Botero(NL) v sulce s am. Zdeňkem Škobisem. Ve stejný den se běžela i další klasika, a to Jarní cena čtyřletých na tutéž vzdálenost, tedy 1670m. Tu dokázala vyhrát ryzka s rakouským sufixem Vanessa G(A) pod taktovkou am. Alleho Lomana. Původně do dostihu nastupovala jako „překvapení“ a určitě se jí to povedlo, když vklusala do cílové rovinky a dokázala předběhnout téměř suveréní Walentine(D) s Michalem Kalčíkem.

Botero(NL) a am. Zdeněk Škobis.

Další klasika pak čekala na čtyřleté klusáky 10. září, kdy byl naplánován 19. ročník Českého klusáckého derby. Startovní pole obsadilo deset koní, kteří postoupili ze dvou konaných rozjížděk. Jasnou roli favorita potvrdil švédský import Kaizer Jamacan(S) v sulce s jeho stálým jezdcem am. Jiřím Svobodou, když dokázal zvítězit kilometrovým tempem 1:17,6 na vzdálenosti 2180 metrů. Díky chybě cválající Vanessy G(A), připadlo druhé místo zástupci stáje Medprogress - Aadje Boerovi(NL), kterého vedl zkušený trenér a jezdec Jaroslav Dobrovolný. Třetí doklusal Ain´tshes Diamond(D) s Jindřichem Klaubenschalkem. Tentýž den se běžela i Velká cena tříletých na 2180 metrů, ve které si přiklusal pro vítězství v čase 1:20,2 ryzák Bob Harley(NL) po výborném plemeníkovi Love You(F).

Derby vítěz - Kaizer Jamacan(S).

Říká se, že Derby vyhrává nejšťastnější a Saint Leger nejlepší. V případě 29. října, tedy v den, kdy se běžel Saint Leger byla nejlepší čtyřletá klisna Ifetayo(D) s Jindřichem Klaubenschalkem. Přesto, že rok nezapočala příliš dobře, když v Jarní ceně čtyřletých zacválala a byla diskvalifikována, v Derby šla její forma o poznání vzhůru. Vrcholu se však trenér Jindřich Klaubenschalk dočkal až nyní a společně s Ifetayo(D) si připsal první vítězství v klasickém Saint Legeru.

Ifetayo(D) a Jindřich Klaubenschalk (foto Veronika Poršová).

Poslední závěrečnou klasiku, která se konala, 12. listopadu dokázala s obrovským náskokem vyhrát klisna nizozemského původu Charming Oreau(NL) vedená amatérským jezdcem Alle Lomanem. Tato klisna letos působila střídavě zde v České republice a v Nizozemsku. Z osmi životních startů dokázala ukořistit pět prvenství, proto patří bezpochyby k nejlepším dvouletým klusákům.

V poslední dostihový den se v útrobách chuchelské tribuny uskutečnilo předávání cen vítězům jezdeckého šampionátu. Nejlepším profesionálním jezdcem se s patnácti vítězstvími stal Michal Kalčík. Pohár amatérských jezdců si odnesl Mgr. Jiří Svoboda, který dosáhnul devatenácti vítězství. Mezi profesionálními jezdkyněmi si prvenství s počtem osmi výher zasloužila Veronika Chaloupková. Nejlepší amatérskou jezdkyní se stala Alena Tvrzová s třemi vítězstvími. Titulu nejlepší žákovský jezdec si odnesl David Dobrovolný, který dosáhl devíti prvních míst. Pohár za nejlepšího trenéra připadl Mykolu Volfovi. Jako každý rok se formou ankety mezi trenéry volil i nejlepší klusák roku 2011. Největší množství hlasů obdržel Kaizer Jamacan(S). Současně byl ohlášen i absolutní vítěz Zlatého okruhu - Zazazoo(NL).

Během sezony, ale i po jejím skončení se především trenéři Michal Kalčík a Mykola Volf účastnili klusáckých dostihů na zahraničních drahách v Německu. Oblíbeným cílem je závodiště ve Straubingu a Berlíně Karlshorstu, obě tyto závodiště se pyšní nočním osvětlením dráhy. Za zmínku rozhodně stojí trenérské i jezdecké úspěchy Mykoli Volfa, kterému se opravdu dařilo. Jen v prosinci si ze Straubingu přivezl čtyři plné zásahy. Slušně si počínají i svěřenci Michala Kalčíka, ti se zpravidla umisťují do pátého místa. Poslední úspěch si Michal Kalčík připsal na své konto den před vánoci, kdy se mu podařilo zvítězit na trati dlouhé 2000m s hnědým valachem E-mail Me(D) v čase 1:20,4. Po zadu nezůstává ani žena Michala Kalčíka - Monika. Ta zvítězila 9. prosince v Karlshorstu s valachem jménem Snowman(F).

Autor: redakce Jezdectví, Martina Hubníková
Publikováno: 29.12.2011 14:00:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: klusácké dostihy
Foto: Martina Hubníková
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020