Pardubice: Letní dostihový den - Klaus potvrdil roli favorita

Vrcholem červencového dostihového dne na pardubickém závodišti byla Letní steeplechase cross country. V zajímavě obsazeném startovním poli roli favorita zastával Klaus, který ovšem na své vítězství čekal už tři dlouhé roky. A dočkal se. 

Svěřenec trenéra Čestmíra Olehly patří ke zkušeným krosařům, v Pardubicích se mu líbí. V loňské Velké pardubické byl třetí. Posledního vítězství ale dosáhl v červenci 2011 ve steeplechase cross country na 5200 metrů. Statistiku změnil až nyní. V sedle se svým stálým jezdcem, žokejem Jaroslavem Myškou zvítězil o šest délek před Hintonem (ž. Marcel Novák), který před měsícem vyhrál v pardubickém rámcovém dostihu. „Šel jsem dost zepředu, i když jsem měl být na začátku schovaný. Na Irské lavici jsme byli první, pak nás koně doběhli. Klaus si ale odpočinul a cílovou rovinku zvládl,“ řekl po dostihu parťák Klause, který už má splněnou kvalifikaci pro 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. 

Zajímavý boj se odehrával na třetím až pátém místě, o umístění musela rozhodnout cílová kamera. Taktéž favorizovanou Dorotku (ž. Thomas Boyer) o krátkou hlavu porazil Ohio v sedle s Dušanem Andrésem. Pátý, také o krátkou hlavu, došel Templář s žokejem Josefem Bartošem.  

Letní dostihový den nabídl celkem devět dostihů. 

 

Foto Milan Křiček

 

Ve steeplechase II. kategorie, Ceně Dostihového klubu, startovalo pouze pět koní. Favority měli být Big Mago a Dekolt, který před měsícem vyhrál před Pudříkem, dalším svým soupeřem z tohoto dostihu. Stylem start-cíl zvítězil osmiletý Dekolt. Pro jeho jezdce, žokeje Dušana Andrése to bylo vůbec první letošní vítězství. Jistě mu to spravilo náladu po smolné první polovině sezony, kdy jej trápilo hned několik zranění. „Měl jít zepředu, bylo jasné, že v pětici koní se nikomu chtít nebude. Zvládli to výborně,“ pochvaloval si trenér Tomáš Hurt. Spokojen byl i Dušan Andrés, podle kterého měl Dekolt sil na rozdávání. Za Dekoltem dokončili koně v pořadí Manifestation (ž. Josef Bartoš), Russell (Josef Borč), Big Mago (Jan Kratochvíl) a Pudřík (Jakub Kocman).

Sledována byla i Cross country Amant Grise, kde startovala klisna pilota Formule 1 Miky Häkkinena Folie d´Ocean. Trenérka Martina Růžičková ji osedlala sama pro sebe, dostih však dokončily poslední. Martina Růžičková se ale nevzdává a stále si chce splnit svůj sen a dokončit Velkou pardubickou. Cross country Amant Grise po boji vyhrál Songster s Lukášem Matuským před Tarasem (Ondřej Velek), Tarantem (Martin Liška), Marl Borou (ž. Dušan Andrés) a Rendez Vous (ž. Marcel Novák). Velkou část dostihu odvodil Taras, v čele byl ještě při zatáčení do cílové roviny. Tam jej ale udolal Songster. Lukáš Matuský svůj úspěch přičítal i faktu, že Tarase při jeho poslední startu jezdil a znal jeho schopnosti. 

 

Foto Milan Křiček

 

Zajímavý byl i poslední z rámcových dostihů, Cross country Cipíska. První dvě místa si totiž rozdělili sourozenci Zugor a Zulejka. O rok starší Zulejka byla blízko vítězství, v závěru dostihu jí ale osmiletý polobratr Zugor nedal šanci. Z vítězství se tak radoval žokej Thomas Boyer, který v sedle vystřídal zraněného Michala Köhla. Zulejku vedl žokej Josef Bartoš. Za sourozeneckým duem došel Cim (ž. Dušan Andrés), který změnil trenéra. Poprvé jej připravoval Jan Blecha. Čtvrtý dokončil King of Gracie (ž. Jiří Kousek), pátá Kimenne (Ondřej Velek). 

Dostihový program nabídl také dva dostihy přes proutěné překážky na 2800, resp. 3900 metrů. Vítězem prvního je Spring (Michal Kubík), druhého pak So Fantastic (ž. Jaroslav Brečka). V dostihu pro mladé jezdce dominoval Jan Kratochvíl v sedle Step Dancera. Ve čtyřkové cross country na 4000 metrů zvítězil Nifty Fox v sedle s Lukášem Matuským, pro kterého to bylo první ze dvou sobotních vítězství. V cross country na 4500 metrů vítězství brali Vinny Rain a Ondřej Velek. 

 

Foto Milan Křiček

 

V sobotu zveme na Letní cross country

Poslední červencovou sobotu se na pardubické dráze uskuteční páté letošní dostihové odpoledne. Na programu bude devět překážkových dostihů, hlavním bodem je Letní steeplechase cross country na 5200 metrů, pro pětileté a starší koně.

Dostih má zajímavé pole startujících, někteří již mají s pardubickou dráhou bohaté zkušenosti a i dobré výsledky, někteří, ač prokázali v překážkových výbornou třídu, na cross country zatím sbírají zkušenosti.

KLAUS (ž. Myška) patří k nejzkušenějším, specializuje se na Pardubice a zdobí jej řada úspěchů. V těžkých kvalifikačních dostizích posbíral řadu předních umístění, loni byl třetí ve Velké pardubické, je ale spíše tempařem bez drtivého závěru a na vítězství už čeká od července roku 2011, kdy zde zvítězil v dostihu II. kategorie na kurzu Ceny Labe. Přesto by mohl být největším favoritem.

Bývalá skvělá sprinterka DOROTKA (ž. Boyer) na překážkách sbírala vítězství v rychlostních typech dostihů, prosadila se i ve Francii, minule se zde poprvé představila v cross country a po opatrném průběhu v závěru třídou předstihla všechny soupeře, kromě vítězného Tudula. Pokud si opět poradí s nástrahami kurzu, může být kandidátkou i na vítězství.

SOROS (ž. Váňa, ml.) loni vyhrál v Pardubicích klasiku a v Meranu proutky, letos ještě nestartoval, což může být nevýhoda, jinak by měl bojovat o vítězství.

Zkušenými krosaři jsou OHIO (ž. Andrés) a JAM TAKI (Liška) a minule zde v menším dostihu dokázal zvítězit HINTON (ž. Novák). Překvapit by mohli ORIX (ž. Köhl) a polokrevný TEMPLÁŘ (ž. Bartoš), bratr slavnějšího Tomise.

Několik výborných a zajímavých koní uvidíme i v rámcových dostizích. V úvodním přes proutěné překážky poběží i trojice polských koní, v dalších jsou na startu i slovenští překážkáři.

Po roce by se na pardubické dráze měla představit i jezdkyně Martina Růžičková, v sedle klisny Folie d´Ocean.

První dostih bude odstartován ve 13:00 hodin, hlavní se poběží jako pátý v 15:25 hodin.

 

Tipy

I. NOS GALAN – TZIGANE DU BERLAIS – READY FOR BOND

II. LITTLE RAKTI – ATACK – GREEK WEDDING

III. ORIENTAL LION – STEP DANCER – LORD JAGMIN

IV. ARMITAGE – NICANORA – VIPERA

V. KLAUS – OHIO – DOROTKA

VI. ELDORADO – TARAS – SONGSTER

VII. BIG MAGO – DEKOLT – MANIFESTATION

VIII. HIPO JAPE – BARAK – BUGABOO

IX. TAQUARI – ZULEJKA – ZUGOR

 

Program

13:00 Cena Dostihového spolku a.s. (4059) - doprovodný program - dostih poníků

13:35 Cena Almanzora (4058) - doprovodný program - dostih na ¼ míle

14:10 Steeplechase cross country mladých jezdců (4055)

14:45 Cena za podpory PRORODEO TOUR 2014 (4056)

15:25 Letní steeplechase cross country (4051)

16:00 Cross country Amant Grise (4053)

16:35 Cena Dostihového klubu (4057) - doprovodný program - vyhlášení soutěže AUTO IN

17:10 Cena ZOO Dvůr Králové nad Labem (4054) 

17:45 Cross country Cipíska (4052)

 

Původní zpráva

V hlavním dostihu by se mohli potkat z loňské Velké pardubické třetí Klaus s vítězem z červnové Wroclavi Jam Taki, přihlášena je i nadějná Dorotka v tréninku Grzegorze Wroblewskeho nebo Soros trenéra Josefa Váni, který ovšem v letošním roce ještě nestartoval. V přihláškách se také objevuje hned několik jmen zájemců o start ve 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou – kromě Klause a Sorose je to třeba Zulejka, Cim, Marl Bora, Hipo Jape a několik dalších.

Největší zájem je prozatím o rámcové steeplechase cross country III. kategorie na 4200 metrů (16 přihlášených) a steeplechase cross country IV. kategorie na 4500 metrů (také 16 přihlášek). Kdo se však skutečně postaví na start dostihů, bude zřejmé až při sepsání startovních listin v úterý 22. července.

Letní dostihový den se koná v sobotu 26. července a jeho program bude skutečně atraktivní. Kromě klasického dostihového programu divákům nabídne ProRodeo Tour 2014. Seriál rodeo soutěží se do Pardubic vrací už potřetí a potrvá až do nedělních odpoledních hodin.

 

Seznam přihlášených

Autor: Tisková informace, Milan Tůma
Publikováno: 27.7.2014 8:00:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: překážkové dostihy
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020