Poslední kvalifikace na VP ČP

V sobotu 15. září běžel na pardubické dráze čtvrtý a zároveň poslední kvalifikační dostih pro 122. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. Byl tak uzavřen čtyřdílný seriál domácích kvalifikačních dostihů, nekvalifikovaní pak mají ještě možnost absolvovat vhodný dostih v zahraničí

Aktualizace 17. 9. 13:30 HOD: Vložen odkaz na fotogalerii.

Aktualizace 16. 9. 9 HOD: Ronino překvapil v kvalifikaci, Tiumen došel třetí

Třetí zářijovou sobotu vyvrcholil seriál kvalifikací na 122. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. V pořadí čtvrtý kvalifikační dostih odstartoval v rámci Francouzského dne – DNE EVROPY, který nabídl celkem deset dostihů a také především diváky očekávaný návrat Josefa Váni.

Na startovní listině čtvrtého kvalifikačního dostihu bylo čtrnáct koní. Někteří z nich již kvalifikační povinnost měli splněnou, pro jiné to byla poslední příležitost k přiblížení se k účasti ve 122. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Jedním z nich byl sedmiletý hnědý valach Ronino ze stáje Wrbna Racing trenéra Čestmíra Olehly a v sedle s žokejem Jaroslavem Myškou. A právě tato dvojice, možná trochu překvapivě, zvítězila. „Ronino je velký kůň, dobře skáče. Domluvili jsme se, že nemá cenu ho držet zpátky a že když bude chtít, mám ho nechat cválat a skákat vepředu a až se dostaví únava, trochu se stáhnout a nechat ho docválat v klidu tak, aby se kvalifikoval. Ronino si za anglickým skokem trochu odpočinul. Pak už jsem vyloženě čekal na poslední skok a nechal ho jít. Dokonce to vypadalo, že by Ronino mohl jít i o kilometr dál,“ pochvaloval si Jaroslav Myška. Ronino měl v průběhu dostihové sezony zdravotní problémy, ale tréninkový handicap se neprojevil. „Nevěděli jsme jak na tom bude, ale překvapil,“ dodal Myška.
Ronino v cílové rovině překonal již kvalifikovaného, osmiletého Valldemosa v sedle s Dušanem Andrésem a trojnásobného vítěze Velké pardubické Tiumena. V jeho sedle diváci viděli Josefa Váňu staršího. „Zkoušeli jsme jak jsme na tom – já i Tiumen. Bylo to dobré, jen klopýtl na Havlově skoku a ostatní nám trochu utekli. On sám věděl, že udělal chybu a další překážku skočil jako by to byl Taxis,“ komentoval průběh dostihu Josef Váňa. „Tiumen šel jednu cvalovou práci od té doby co se vyskytly nějaké zdravotní problémy, a to ještě na tři čtvrtě plynu. Myslím, že u něj je ještě šance se posunout někam dopředu, ale taky se to může přehnat. Takže budeme dělat všechno jak to půjde nejlíp, ale zda se to povede, to ukáže až Velká pardubická,“ prozradil Váňa. On sám prý bude na přípravě také tvrdě pracovat. „Přitlačím trochu na kolečkové brusle, budu víc plavat, na kole jezdím pravidelně ráno a večer do práce a z práce. Ale já to řeknu spíš tak – byl jsem teď mediální psanec, pořád jsem lítal někde po televizích, vyřizoval nějaké články, reklamy apod. Teď se od toho oprostím a budu se věnovat tomu, co si myslím, že je před Velkou potřeba, a dám se to ještě většího cajku než jsem teď,“ dodal Váňa.

Čtvrtý dokončil již v červnu kvalifikovaný devítiletý tmavý hnědý valach Karlsbad s žokejem Janem Faltejskem, který v sedle vystřídal zraněného Thomase Boyera. Na pátém místě došel osmiletý tmavý hnědý valach Grilias v sedle s žokejem Josefem Bartošem. Grilias je svěřencem Josefa Váni a ten se přiznal, že mu Grilias vyrazil dech. „My si o něm celý život myslíme, že když mu naplijete pod nohy, neudělá ani krok. A on málem porazil i Tiumena. Byl jsem z něj unešený. Myslím, že to jednou bude kůň do Velké,“ přiznal trenér Váňa.

Do cíle ještě došli Sauron s Martinem Liškou, Aspirant s Ondřejem Velkem, slovenský Le Jackpot s žokejem Jaroslavem Brečkou, Imbir s žokejem Marcelem Novákem, Bremen Plan s Josefem Sovkou a Soros s žokejem Josefem Váňou ml. Nedokončili Mr Millionaire s Lukášem Matuským a Godea se švédským jezdcem Niklasem Lovénem. Smutným hrdinou, který svými kousky pobavil diváky, se stal solidní překážkář, sedmiletý hnědý valach Sheron. Už při představování v cílové rovině odmítl nést svého jezdce a do dostihu bohužel nakonec neodstartoval.

Poslední příležitost kvalifikovat se  na 122. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou využilo šest koní. Pět z nich je do dostihu přihlášeno, šestým je Sauron. Jeho majitel musí nyní rozhodnout, že tohoto sedmiletého tmavého hnědého valacha do Velké dodatečně přihlásí.

Atraktivní byly i rámcové dostihy, v nichž nejčastěji zaznívala jména Josef Sovka, Josef Bartoš a Dušan Andrés, kteří měli nejvíce příležitostí se prosadit. Nakonec si po dvou vítězstvích připsali Jaroslav Myška a Pavel Kašný.

V prvním dostihu, proutěné překážky na 3200 metrů pro tříleté koně, v Ceně Arnošta z Pardubic, kralovalo duo otce a syna Váňových. Hnědák Sixtyseven v sedle s Váňou mladším se držel v čele startovního pole po celý dostih. Pro Váňu to bylo deváté vítězství a pro jeho otce už dvaadvacátý trenérský triumf v letošní sezoně. V závěrečném finiši druhé místo vybojovala hnědka Magnusbela s žokejem Thomasem Boyerem, třetí došel hnědý valach Jesking s žokejem Jaroslavem Myškou. Čtvrté místo patří Torresovi a žokeji Marcelu Novákovi, páté hnědému valachovi jménem Lord Jagmin a Lukáši Matuskému.

Steeplechase cross country IV. kategorie na 3400 metrů byla vypsána pro pětileté a starší  koně. Do Ceny společnosti Autocentrum Barth a.s. nastoupilo čtrnáct koní. Dokončilo jich třináct, smolařem byl pětiletý ryzák valach Love the Win s Jaroslavem Myškou v sedle, který upadl v cílovém oblouku. Pro vítězství si došla sedmiletá ryzka Luthien s žokejem Josefem Bartošem. Luthien dokázala v Pardubicích zvítězit v roce 2009 v dostihu I. kategorie pro mladé klisny, potom už kvůli zranění příliš neběhala. Pro druhé místo si došel šestiletý hnědý valach Marl Bora s Josefem Sovkou, který byl považován za možné překvapení dostihu. Třetí skončil černý hnědák valach Glover s Liborem Šimůnkem. Čtvrtí došli sedmiletý Dublenette s Josefem Váňou ml. a pátí osmiletá Balerína s žokejem Marcelem Novákem.

S výrokem „lehce“ zvítězil ve třetím dostihu dne, steeplechase cross country III. kategorie na 4700 metrů -  Ceně společnosti AVE CZ odpadové hospodářství, pětiletý tmavý hnědý valach Charme Look s žokejem Bohuslavem Mátlem. Do vedení se dostali až v okamžiku, kdy koně mířili na ovál. Do té doby byli v čele dostihu Peintre Abstrait, Hemagé a sedmiletý hnědý valach Universe of Gracie, který nakonec spolu s žokejem Janem Faltejskem dokázal vybojovat druhé místo. Třetí skončil sedmiletý hnědý valach Kasim s žokejem Marcelem Novákem, čtvrtý šestiletý ryzák valach Status Quo se Zdeňkem Bodlákem a pátý šestiletý hnědák Ready For Smile s žokejem Josefem Bartošem. Hemagé a Peintre Abstrait doběhl šestý, resp. sedmý. Šestiletá ryzka Wyona, čtvrtá z květnové kvalifikace na 122. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou, odmítla přejít irskou lavici.

Velká cena společnosti ELGAS, s.r.o. Pardubice byla vypsána jako steeplechase cross country II. kategorie na 4200 metrů pro čtyř a pětileté klisny. V konkurenci devíti startujících se na čele startovního pole držela pětiletá hnědka Sun Belina s žokejem Janem Korpasem, která také prošla cílem jako první. Bohužel Korpas neobjel točný bod a byl diskvalifikován. Spolu se Sun Belinou dostih dokončily pouze čtyřletá Loire se Zdeňkem Bodlákem a pětiletá Modena s žokejem Pavlem Kašným.

Pátým dostihem dne byla Cena OHD Pardubice, steeplechase cross country III. kategorie na 4300 metrů pro čtyřleté koně. Do dostihu odstartovalo 11 koní, kteří jej absolvovali pod taktovkou tmavého hnědého valacha Salutiho v sedle s žokejem Janem Korpasem. Nakonec tato dvojice brala druhé místo, když je ve finiši předstihli ryzák valach Ohio s Josefem Sovkou. Třetí došel hnědý valach Moula s žokejem Marcelem Novákem, považovaný za objev letošní sezony. Všechny tři starty doposud proměnil ve vítězství. Čtvrtí se umístili ryzák valach Nebrius s žokejem Pavlem Szikorou a pátí tmavý hnědý valach Mr Pamperito s žokejem Dušanem Andrésem.

Cena společnosti STAFI finalizace staveb s.r.o. byla na programu dne jako šestý dostih vypsaný pro pětileté a starší koně, steeplechase cross country II. kategorie na 3300 metrů. Zvítězil slovenský osmiletý hnědý valach Cardam v sedle s Jaroslavem Brečkou, který po boji porazil osmiletého bílého valacha Shamana s žokejem Marcelem Novákem. Cardam tak zopakoval své vítězství v tomto dostihu v loňském roce. Třetí skončili šestiletý hnědý valach Borderland s žokejem Pavlem Kašným, čtvrtí bílý valach Lerak s žokejem Dušanem Andrésem. Na pátém místě došel devítiletý hnědý valach Charccari v sedle s Josefem Sovkou.

Po zajímavém kvalifikačním dostihu odstartoval osmý dostih dne, rozdělená steeplechase cross country III. kategorie na 4700 metrů. V druhé části Ceny společnosti AVE CZ odpadové hospodářství si pro vítězství došel pětiletý hnědý valach Cherwick v sedle s žokejem Jaroslavem Myškou a to i přes problémy na Irské lavici. O prvenství chvíli bojovali se sedmiletým hnědým valachem Nikasem, který nakonec s Dušanem Andrésem obsadil druhé místo. Třetí doběhl sedmiletý hnědý valach Age Of Luck s žokejem Josefem Bartošem. Tato trojice se tak seřadila přesně podle tipu na umístění. Pětici doplnili čtvrtý šestiletý ryzák valach Renard Argenté s Liborem Šimůnkem a pátý hnědý valach Speranza v sedle s Ondřejem Velkem.

Dostihový Francouzský den – DEN EVROPY se konal pod záštitou místopředsedy Evropského parlamentu Oldřicha Vlasáka a tak devátý dostih dne byl jeho cenou. Do steeplechase cross country (hdcp) IV. kategorie na 4100 metrů pro pětileté a starší koně nastoupilo deset startujících. O přední místa měli bojovat Concord, New Tiger a Letní Look a také tomu tak bylo. Šestiletý hnědý valach Concord v sedle s žokejem Pavlem Kašným sice nastoupil k finiši až v závěrečné části dostihu, ale přesto dokázal s výrokem „lehce“ zvítězit. Dotahoval se na

něj desetiletý hnědý valach New Tiger s jezdcem Liborem Šimůnkem, který v závěru bojoval se třetím šestiletým hnědákem Letním Lookem v sedle s žokejem Josefem Bartošem. Čtvrtá skončila šestiletá bělka Lovely s žokejem Janem Faltejskem, která podobný dostih v Pardubicích vyhrála před měsícem. Páté místo patří pětiletému hnědáku Templáři s žokejem Bohuslavem Mátlem.  

Z devíti koní, kteří nastoupili do posledního dostihu dne – Ceny společnosti France Car s.r.o., dokončilo osm. Ve steeplechase III. kategorie na 3900 metrů pro čtyřleté a starší koně zvítězila šestiletá hnědka Szermierka v sedle s žokejem Pavlem Kašným, která tak trochu převezla své soupeře. V dostihu se držela v závěru startovního pole, ve finiši se ale protáhla kolem bariéry a předstihla své soupeře Alanbrooka a Gargantuse, kteří v tu chvíli spolu bojovali o vítězství. V pořadí druhý žokej Josef Bartoš, v sedle šestiletého bílého valacha Alanbrooke, přiznal, že si kobylky při boji s pětiletým tmavým hnědým valachem Gargantusem a žokejem Marcelem Novákem nevšiml. Čtvrtý se umístil čtyřletý hnědý valach Innocent s žokejem Dušanem Andrésem, pátý pětiletý tmavý hnědý valach Netty s Lukášem Matuským.

Původní článek:

Na startovní listině sobotního dostihu, Ceny společnosti A.S.A. je čtrnáct koní a jezdců. Favoritem nemůže být nikdo jiný, než trojnásobný vítěz Velké pardubické TIUMEN, v sedle s osminásobným vítězem Josefem Váňou. Nebudou to ale mít lehké, Tiumen letos ještě nestartoval, což může být proti rozběhaným soupeřům nevýhoda.

Velkým soupeřem mu bude především skvělý VALLDEMOSO (ž. Andrés), dvojnásobný vítěz tohoto dnešního dostihu. Letos byl na úvod sezóny druhý ve Velké ceně města Pardubice za Trezorem a koncem července zvítězil potřetí v Cross country Albertovce.
Dále jsou zde výborný SOROS (ž. Váňa J.,ml.), který ovšem v prvním kvalifikačním dostihu neoslnil a vítěz druhé kvalifikace KARLSBAD (ž. Boyer). Oba by měli bojovat vpředu, ale na dvojici největších favoritů asi mít nebudou.

Z dalších patří mezi elitu ASPIRANT (Velek), BREMEN PLAN (Sovka) a RONINO (ž. Myška), který zde začátkem května dostih nedokončil.

Ostatní mohou jen překvapit. Některým půjde hlavně o bezchybné absolvování dostihu s cílem kvalifikovat se do Velké pardubické a tak se možná do závěrečného účtování nezapojí. Pro kvalifikaci je třeba přejít celý dostih bez pádu nebo vybočení.

Na startovní listině jsou dále GRILIAS (ž. Bartoš), IMBIR (ž. Novák), MR MILLIONAIRE (Matuský), SAURON (Liška), SHERON (ž. Havelka), slovenský LE JACKPOT (ž. Brečka) a klisna GODEA v sedle se Švédem Niklasem Lovénem.

TIUMEN, VALLDEMOSO, SOROS, KARLSBAD a ASPIRANT mají splněno, BREMEN PLAN, GODEA, GRILIAS, IMBIR, RONINO a slovenský LE JACKPOT mají jednu z posledních možností, pokud neuspějí, nezbývá, než se kvalifikovat někde v zahraničí.

Trojice MR MILLIONAIRE, SAURON a SHERON není do Velké pardubické zatím přihlášena, pokud uspějí, mohou být ještě dohlášeni.
    
Rámcový program nabízí i dva dostihy II. kategorie. V generálce na „Poplerův memoriál“ bude velkým favoritem slovenský CARDAM, v sedle se žokejem Jaroslavem Brečkou, vítězem Velké pardubické z roku 1992.

Cross country Registany měla být vrcholem seriálu dostihů pro mladé čtyřleté a pětileté klisny, bohužel budou chybě dvě nejlepší, bělka Sortina a Ryana.

Dostih III. kategorie byl pro velký počet přihlášených koní rozdělen na dvě oddělení a tak v průběhu sobotního odpoledne uvidíme celkem deset překážkových dostihů.

Poprvé se v letošním roce představí v sedle na dráze legenda našeho turfu, žokej a trenér Josef Váňa, kterého bychom měli vidět nejen v sedle Tiumena, ale také v následujícím dostihu v sedle nadějného Age of Luck.

Úvodní dostih přes proutěné překážky pro tříleté koně bude odstartován již v pravé poledne, ve 12:00 hodin.

Tipy:    I.    JESKING – BONZO – MAGNUSBELLA
    II.    LOVE THE WIN – DÁNSKÁ PRINCEZNA – DUBLENETTE
    III.    LOVELY – TEMPLÁŘ – NEW TIGER
    IV.    LOIRE – LADY LON – SUN BELINA
    V.    MOULA – HEGNUS – OHIO
    VI.    CARDAM – O´KEY – ORIENTAL LION
    VII.    TIUMEN – VALLDEMOSO – ASPIRANT
    VIII.    CHERWICK – NIKAS – AGE OF LUCK
    IX.    KASIM – PEINTRE ABSTRAIT – UNIVERSE OF GRACIE
    X.    ALANBROOKE – NETTY – INNOCENT

Doprovodný program Francouzského dne nabídne zajímavou výstavu

Na Francouzském dnu bude slavnostně zahájen výstava reprodukcí východočeského rodáka Františka Kupky. Výstava nazvaná „Jiná skutečnost” představuje hlavní etapy tvorby světoznámého umělce.

František Kupka byl malířem a grafikem, který většinu svého života prožil ve Francii, přesto patří k předním českým umělcům. Je považován ze jednoho ze zakladatelů moderního abstraktního malířství. Kurátorkou výstavy je historička umění Anna Pravdová a na pardubické závodiště expozice doputovala díky Královéhradeckému kraji. Výstava reprodukcí Františka Kupky bude v party stanu před tiskovým střediskem otevřena až do 122. Velké pardubické s Českou pojišťovnou, tedy do 13. října 2012. Z pardubického závodiště poté poputuje do Vídně a možná také do Francie či New Yorku.

Větším favoritem Velké strýček nebo synovec?

Zdá se, že letošní Velká pardubická bude „rodinnou záležitostí“ dvojice největších favoritů. Zvítězí opět Trezorův strýček TIUMEN (Beaconsfield-Toskanella), nebo se poprvé zapíše do listiny vítězů Tiumenův synovec TREZOR (In Camera-Trebia)?

Trezorova matka TREBIA (Special Power-Toskanella) je totiž sestrou Tiumena. Tato polská rodina o sobě příliš často nedává výrazněji vědět. V rovinových dostizích před časem TOSKANCZYK (Club House-Toskana) zvítězil v polské Ceně zimního favorita (Nagrodě Mokotowska) a TURNUS (Who Knows-Toskanella) vyhrál slovenskou Velkou jarní cenu a v Rakousku Vederemo Rennen a Cenu města Vídeň.

V Polsku rodinu založila německá klisna TIRANA (Wily Attorney-Bodrog), narozená v roce 1940, jejíž matka měla kořeny v Maďarsku. Mateřská linie potom pokračuje přes klisny TIRENIA (po Good Bye), TIRATA (po Dorpat) a TOSKANA (po Negresco). Poslední jmenovaná je pak již matkou klisny TOSKANELLA (po Demon Club), čili babičkou Tiumena.

V žilách Tiumena a Trezora koluje také krev dvou legend, skvělé polské klisny DEMONA (Masis-Dziwozona), která zvítězila v Derby, St.Leger a dvakrát ve Velké varšavské ceně a našeho Derby vítěze a skvělého plemeníka MASIS (City-Mamuška), který byl otcem polské Demony. To vše přes dalšího vítěze Derby, hřebce DEMON CLUB( Club House-Demona).

Trojnásobný vítěz Velké pardubické TIUMEN letos ještě nestartoval a o jeho formě nám může napovědět sobotní start, dá se však očekávat, že v den „D“ bude opět stoprocentně připraven. TREZOR pak letos předváděl excelentní výkony, když suverénně zvítězil ve dvou kvalifikačních dostizích. Kdo bude lepším, uvidíme v sobotu 13. října.

Trenérka Hana Kabelková připravuje také Trezorova bratra, tříletého hnědáka TARAS (Montbard-Trebia), který se ale zatím při čtyřech startech v rovinových dostizích příliš nevyznamenal, uvidíme, jak si případně povede na překážkách.

Autor: Tisková informace, Milan Tůma, Kateřina Nohavová
Publikováno: 17.9.2012 13:30:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: překážkové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2019