Při Polském dnu se poběží dostih plnokrevných achaltekinských koní

Na pardubickém závodišti se poběží druhý ročník dostihu plnokrevných achaltekinských koní. Je nazván „Cena Boinou“ po turkmenském hřebci, který významně ovlivnil chov achaltekinců. Dostih pořádá Český svaz chovatelů Achal Teke ve spolupráci s Dostihovým spolkem Pardubice a.s.

PardubiceUskuteční se v rámci Polského dne, který se na pardubickém závodišti koná v sobotu 13. června. Jeho hlavním bodem bude Velká cena Paramo, a.s. (Memoriál mjr. Miloše Svobody), jež je druhou kvalifikací na 119. Velkou pardubickou České pojišťovny.

Cena Boinou je určena pro tříleté a starší koně, poběží se na 1600 metrů. Peněžní dotaci do dostihu v celkové výši 50.000 Kč věnovala firma Kraupner s.r.o. Propozice jsou na webu www.achalteke.cz.
Dostih je v Evropě unikátní záležitostí. Dostihy achaltekinských koní jsou sice oficiálními výkonnostními zkouškami plemene, ale v současné době se běhají pouze na území Turkmenistánu a Ruska. V loňském roce se na pardubickém závodišti konal první ročník na vzdálenost 1200 metrů. Tehdy se ho zúčastnili čtyři plemenní hřebci. Stylem start-cíl zvítězil zlatý plavák Mingam.

Pardubice
Startovní listina
1. DUBLER                                                  58,0 kg            žk. Lucie Danišová
6 plavák  1195 Ekemen-2724 Dogadka (949 Dornazarbek)  chovatel: Akhalt-Service, Rusko
DS Achalteke Tukleky, trenér Petra Marešová
Dres: žlutý, tm.zel. švy, žluté ruk. s tm. zelenými švy, čapka: tm. Zelená

2. MINGAM                                                  58,0 kg                Kateřina Hájková
13 zl. plavák  1069 Kortik-2841 Mimoza (Medjnun)   chovatel: Akhalt-Service, Rusko
DS Achalteke Tukleky, trenér Petra Marešová
Dres: žlutý, tm.zel. švy, žluté ruk. s tm. zelenými švy, čapka: žlutá

3. DAMASK                                                58,0 kg                žk. Tomáš Vodrážka
6 tm. plavák  1122 Aksum-2698 Davenda (1195 Ekemen)   chovatel: Akhalt-Service, Rusko
Stáj Dorkeik, trenér Zdenka Skopalová
Dres: oranžový, černé ruk. s příč. oranž. pruhy, čapka: oranžovočerná


4. POLOTLIZE                                               58,0 kg            žk. Veronika Fricová
11 tm. plavák   Pyakize-Gagara (1051 Gornii Klad)     chovatel: J. Havlíčková, ČR
JS Farma GG, trenér Petr Gál
Dres: půlený žluto-zelený, žluté ruk. se zelen.náramky, čapka: žlutozelená


Vizitky startujících koní
Damask (tmavý plavák, nar. 2003 v hřebčíně Akhalt-Service, Rusko, majitel Zdenka Skopalová).
Damask se zúčastnil dostihu v loňském roce, ve svém premiérovém startu obsadil čtvrté místo. O čtvrt míle delší vzdálenost by mu mohla vyhovovat více. Damask reprezentuje linii Arab, ke které patřil olympijský vítěz v drezuře v roce 1960 Absent a držitel rekordu na 2000m hřebec Ametist.

Dubler (plavák, nar. 2003 v hřebčíně Akhalt-Service, Rusko, majitel Petra Marešová).
Je zatím bez dostihových zkušeností. Reprezentuje linii El, která je na dostihové dráze poměrně úspěšná. Pro zajímavost – Dubler je z matčiny strany strýcem Damaska.

Mingam (zlatý plavák, nar. 1996 v hřebčíně Akhalt-Service, Rusko, majitel Petra Marešová).
Loňský vítěz tohoto dostihu a pravděpodobný favorit letošního ročníku. Pro zajímavost – je otcem loňské Evropské šampionky v kategorii ročních a dvouletých klisen. Mingam reprezentuje linii Toporbai.

Polotlize (tmavý plavák, nar. 1998 v České republice, majitel Farma GG).
V loňském dostihu obsadil třetí místo. Malý kůň s velkým srdcem, který může překvapit. Polotlize reprezentuje linii Peren.


Co je achaltekinský plnokrevník
Achaltekinský plnokrevník je považován za jedno z nejstarších plemen světa, přímého potomka starověkých perských koní. Na jeho hřbetě dobýval světadíly Alexandr Veliký a Čingischán neváhal vypravit válečnou výpravu s cílem získání několika kusů těchto cenných koní.

Domovinou achaltekince je nevlídný Turkmenistán, země, která je z 90 procent tvořena pouští. Tvrdé podmínky odchovu vytvořily stejně tak tvrdého koně, který vyniká rychlostí, vytrvalostí a vysokou inteligencí, navíc pak velmi specifickou vazbou na „svého člověka“. Právě tyto vlastnosti mnohdy rozhodovaly v poušti o přežití dvojice kůň-jezdec.

Celkový počet plnokrevných achaltekinců na světě se pohybuje okolo 6.000 kusů. 40 procent populace se nachází v Turkmenistánu, 33 procent v Rusku. Dále se tito koně chovají v Kazachstánu, Uzbekistánu, v menší míře pak v Evropě a v USA. V České republice se aktuální počet pohybuje okolo 90 kusů.

Plemenná kniha je vedena v Rusku a stejně jako pro anglického a arabského plnokrevníka je uzavřená.
Turkmeni byli odjakživa velkými milovníky dostihů a jistě není bez zajímavosti, že některé jejich tréninkové praktiky byly později převzaty Evropou. Turkmenští koně ovlivnili i počátky chovu anglického plnokrevníka.
 
V Turkmenistánu se původně běhaly dostihy na způsob „matchů“. Tedy vždy dva koně proti sobě, obvykle na vzdálenost čtvrt až jednoho kilometru. Vítěz „matche“ pak postupoval do dalšího „rozběhu“. Koně takto absolvovali až čtyři „rozběhy“ za den. Později získaly dostihy podobu jakou známe od anglických plnokrevníků.


Boinou – legenda mezi achaltekinci


Tím, čím jsou pro anglické plnokrevníky hřebci Darley Arabian, Byerley Turk a Godolphin Barb, tím jsou  pro achaltekince hřebci Kutly-Sakar, Čopar-Kel a Ak Sakal. Nejvýznamněji se v chovu prosadil Kutly-Sakar, k jehož genealogické větvi pak směřuje více než 93 procent současné achaltekinské populace.

Kutly-Sakarovým pravnukem je hřebec Boinou, k němuž v přímé paternitní linii směřuje 70 procent dnešní populace. Neexistuje jediný achaltekinský kůň, v jehož rodokmenu by jméno Boinou několikrát nefigurovalo.

Boinou, zlatý hnědák, byl pravnukem Kutly-Sakara, vnukem Karamči a synem Leljaning-Čepi. Všichni tito mužští předkové Boinou byli válečnými koňmi, kteří absolvovali nespočet alamanů (loupežných nájezdů), svojí rychlostí a vytrvalostí získávali svým pánům slávu a bohatství a mnohdy jim zachránili život, ač sami svůj ztratili. Sám Boinou už se narodil v době (1885), kdy alamany byly zakázány a jediným „povoleným“ využitím v bojích byla vojenská služba v armádě „Bílého Cara“. Náhradním využitím pro koně se tak stal národní turkmenský sport, kterým jsou rovinné dostihy. Boinou se stal nejlepším koněm své doby. Ve všech svých životních startech dokázal zvítězit a svým soupeřům nedal šanci. Stejně úspěšný byl i jako plemeník – jeho děti byly nejúspěšnější ze všech jak na dostihové dráze, tak na chovatelských výstavách a na dražbách patřily vždy k těm nejdražším. Již ve zralém věku (1900) byl Boinou zakoupen do Zakaspijského hřebčína (ten byl založen guvernérem oblasti, generálem Kuropatkinem). Zde působil až do roku 1908, kdy ve věku 23 let uhynul. Z dnešních osmnácti linií se třináct odvíjí od hřebce Boinou.

Polský den bude mít premiéru na pardubickém závodišti

Tradice národních dnů při dostihových mítincích na pardubickém závodišti má nový přírůstek. Vůbec poprvé se uskuteční Polský den.
Bude se konat v sobotu 13. června od 13.00 hodin. Na programu bude devět překážkových dostihů, jejichž vrcholem bude II. kvalifikace na 119. Velkou pardubickou České pojišťovny. Poběží se jako Velká cena Paramo, a.s. – Memoriál mjr. Miloše Svobody.
Dostihový spolek Pardubice se ve spolupráci s firmou Agencja Jeździecka A.A.Bober z Polska rozhodl poprvé v historii pozvat polské chovatele plnokrevníků a organizace spojené s pořádáním tamních dostihů ke sponzorování závodů. „Z devíti dostihů budou osm sponzorovat firmy, které jsou polské nebo v nich polský kapitál má většinový podíl,“ uvedl Artur Bober, majitel firmy Agencja Jeździecka A.A.Bober.
Záštitu nad Polským dnem Tadeusz Nalewajk, přijal náměstek ministra zemědělství Polské republiky.
Během tohoto mítinku se budou konat dostihy o ceny věnované polskými hřebčíny (Golejewko, Iwno a Krasne), sázkovou společností Totalizator Sportowy, která je v současnosti pořadatelem dostihů na závodišti Służewiec ve Varšavě, Polským dostihovým klubem, hřebčíny Widzów, J. K. Dobosz a Strzegom a městem Kozienice, jež propaguje svůj region a hřebčín. V polském stanu vedle paddocku budou umístěny propagační stánky s bohatou nabídkou těchto firem a institucí.
„Doufáme, že díky přívětivosti Dostihového závodiště v Pardubicích budeme moci předvést českým chovatelům, majitelům, trenérům, žokejům a všem milovníkům koní nabídku polského jezdeckého trhu. Bohatý catering připraví a zároveň představí nabídku rekreačních pobytů Palác Wojanów,“ uvedl Bober.
Ve stanu se představí i polské hřebčíny, z nichž pocházejí hvězdy českého dostihového sportu jako Masini, Kolorado, Scyris či Juventus. „Je to příležitost k navázání osobních kontaktů s chovateli těchto koní a šance na jednání o případném nákupu svého Kolorada či Scyrise,“ uvedl Bober.
Ve stánku firmy Agencja Jeździecka A.A.Bober, spolupořadatele Polského dne, budou mít návštěvníci možnost zakoupit si upomínkové předměty připravené právě pro tento mítink. Budou zde i prezentována sochařská díla řezbáře Jerzyho Bokrzyckého, který je autorem  sochy Energy, jež je od října roku 2008 umístěna v paddocku pardubického závodiště. Autor také předvede veřejnosti svou vizi pomníku Železníka, nejslavnějšího koně v historii Velké pardubické. „Návštěvníci budou mít i možnost pohovořit se Zenonem Kiszou, autorem fotografií do publikace, kterou vydává firma Agencja Jeździecka A.A Bober. Jedná se o knihu o pardubické cestě koní i lidí ke slávě,“ uvedl Bober.

Autor: Dušan Korel
Publikováno: 9.6.2009 1:24:57
Kategorie: dostihy
Rubrika: překážkové dostihy
Foto: Zemon Kisza
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020