Zahajovací dostihy: Pro Váňu osmé trenérské vítězství v Úvodní cross country

Pardubičtí fanoušci se dočkali. Začala dostihová sezona. Program čítající osm dostihů měl hned dva vrcholy – nejprve klasickou steeplechase vypsanou jako Zlatý pohár velvyslance Irska a potom tradiční Úvodní cross country Koroka. V tomto dostihu se už poosmé radoval z trenérského vítězství Josef Váňa, kterému radost udělali Wild Danger s žokejem Janem Kratochvílem.

Do Úvodní cross country Koroka – Cena města Pardubic odstartovalo jedenáct koní, hned dva z nich připravuje Josef Váňa. Ten do poslední chvíle věřil v první a druhé místo svých svěřenců, ale před třetího Rabbit Hawk Winga se v závěru vklínil Talent trenérky Hany Kabelkové. „Vyšlo nám to podle plánu, chtěli jsme po startu viset za Miraxem a až se uštve, že půjdeme před něj a vyhrajeme. Ještě dvě stě metrů před cílem jsem věřil, že budeme raz – dva, ale Marcel neudržel kolem velké vody nervy na uzdě a šel zbytečně brzy dopředu, tak to ho asi stálo druhé místo. Ale samozřejmě mít v hlavním dostihu koně raz – tři je pěkný,“ komentoval dostih Josef Váňa, který ocenil i kvalitu startovního pole. „Abych pravdu řekl, on ten dostih byl vyrovnaný. Byl tam čtvrtý z Velké pardubické a s handicapem prakticky skoro stejný koně, o to víc to vítězství těší.

V sedle Talenta seděl žokej Marek Stromský, v sedle Rabbit Hawk Winga už zmiňovaný Marcel Novák. Za nimi došel Renard Argenté s Janem Odložilem a Puntarenas se Sertashem Ferhanovem. Mirax s žokejem Jaroslavem Myškou, kteří udávali tempo dostihu, dokončili až osmí za šestým Vicodym (ž. Dušan Andrés) a sedmým Catch Life (ž. Josef Bartoš). Dostih dokončil ještě Krocoleon (Lukáš Sloup). Vítěz Velké pardubické z roku 2015 Ribelino byl před startem dostihu škrtnut a nestartoval.

Úvodní cross country předcházela klasická steeplechase na 3900 metrů, v jejímž kurzu byl zařazen i nový typ překážky pocházející z Irska. A protože Zahajovací dostihový mítink navštívil velvyslanec Irska Charles Sheehan, běžela se jako Irish Ambassador´s Cup podporovaný firmou EASYFIX produkující právě tyto překážky. Dostih vypadal na jasné vítězství Trima v sedle s Lukášem Sloupem, ale pád nedaleko před cílem otevřel cestu k vítězstvím jiným. S výrokem „lehce“ kolem cílové podkovy jako první proběhli Mustamir s žokejem Markem Stromským. „Dokázal, že je to super kůň. Byl zraněný, celý rok stál. Teď si vyzkoušel rovinku v Bratislavě, kde vyhrál. Jsem šťastný, že došel zdravý a že vyhrál, to je bonus,“ sděloval své dojmy po dostihu Marek Stromský. Za ním dokončili Dangerous Gleam (ž. Josef Bartoš), Kifaaya (ž. Lukáš Matuský), Nos Galan (ž. Jan Kratochvíl) a Rabbit Mountnelson (ž. Jaroslav Myška).

V úvodní Ceně proutěnkářů se projevil nadějný Lodgian Whistle, který na překážkách debutoval a který v dostihu zvítězil prakticky stylem start – cíl. Rodině Myškových udělal velkou radost – trenérce Štěpánce, žokeji Jaroslavu a snad nejmenšímu majiteli v Čechách, jejich synovi Jakubovi. S odstupem čtrnácti délek doběhl Medic s Martinem Liškou před Nancy s žákem Pavlem Složilem, Playmonkou s Radkem Manem a Kubalim s žokejem Lukášem Matuským.

 V Ceně mladých jezdců udělal radost sázkařům Nikan, který vybojoval vítězství nad Linngarem. V sedle prvního byl Ján Mach, v sedle druhého Sertash Ferhanov. Třetí dokončil Desson (žk. Pavel Složil), za ním Emerald Fury (Lukáš Sloup) a Yara (Jan Odložil).

Favoritkou cross country IV. kategorie na 4500 metrů byla Modena s žokejem Dušanem Andrésem, která také od začátku udávala tempo, v některých fázích dostihu společně s Chrystal Crossem. Kilometr před cílem však nastoupil zkušený Jantar a došel si pro nakonec lehké vítězství. V sedle byl jeho stálý jezdec Petr Tůma. Modena doběhla nakonec druhá před Četařem s Martinem Liškou v sedle, Strettonem (Lukáš Sloup) a Segalem (Jan Derych). Chrystal Cross s žokejem Jaroslavem Myškou dokončili šestí.

Jen velmi těsné vítězství v handicapu na 4400 metrů vybojoval polokrevný Tymian s Janem Odložilem v sedle. O pouhý nos porazili Izinku a amatéra Michala Mikšovského. Třetí z favoritů tohoto dostihu a možný obhájce loňského vítězství, Tzigane du Berlais, dokončil třetí. V sedle měl žáka Pavla Složila. Za nimi se umístili Val de Guye s žokejem Josefem Bartošem a Bridgeur s žokejem Jaroslavem Myškou.

V předposledním dostihu, Ceně Dostihového klubu na 3500 metrů, se prosadil polský Salam, v jehož sedle byl Rostislav Benš. Druhý skončil Chicago s žokejem Janem Kratochvílem v sedle, třetí Glover (Jan Odložil) a čtvrtý doběhl zkušený Universe of Gracie, tentokrát s vedle s žokejem Jaroslavem Myškou. Pátý dokončil Terebesz (am. Michal Mikšovský), který se v počátku dostihu držel na špici.

Posledním vítězem zahajovacího mítinku je Bukhari, který v minulých letech přebíhal mezi rovinami a skoky. Prosadil velmi lehce a v sedle se Sertashem Ferhanovem porazili Maxima žk. Pavel Složil), Trivera (ž. Josef Bartoš), Stigrise (Petr Tůma) a Norina (Ján Mach).

 

Zajímavým číslem byla „pětka“. Právě toto startovní číslo nesli hned tří vítězové ve třech po sobě jdoucích dostizích – Nikan, Jantar, Mustamir.

 


 

 

Aktualizace 5. 5. 9:20 HOD: Velká Británie a Irsko jsou považovány za kolébku dostihového sportu. A trochu irského turfu se objeví i na pardubickém Zahajovacím dostihovém mítinku. Koně v barvách irských stájí tu sice ještě běhat nebudou, ale závodiště se i tak dočká vzácné návštěvy – velvyslance Irska Charlese Sheehana.

A nebude jen návštěva společenská. Symbolickým setkáním u páté překážky z kurzu Velké pardubické – Irské lavice, totiž oficiálně začne úzká spolupráce s irskými partnery ve světě dostihů. Velvyslanec Irska se mimo jiné stane i patronem překážky. „Návštěva pana velvyslance na našem závodišti má určitou souvislost s našimi aktivitami v zahraničí, konkrétně v Irsku. Navázali jsme tam úzké vztahy s trenéry a dostihovými stájemi, ale také s výrobcem překážek, které chceme do Pardubic a možná i na další závodiště časem pořídit,“ vysvětluje místopředseda představenstva a výkonný ředitel Dostihového spolku Martin Korba důvody irské návštěvy. „Když se byli zástupci výrobce těchto ve světě oblíbených a především bezpečných překážek podívat u nás v Pardubicích, naše překážky ocenili. I bez špičkových technologií naši zaměstnanci vybudovali bezpečné skoky. Nicméně stále větší bezpečnost koní a jezdců je pro nás prioritou, a proto jsme se rozhodli jít cestou spolupráce s firmou EASYFIX,“ připomíná důvody spolupráce Martin Korba.

Jeden z těchto bezpečných steeplechase skoků je už na pardubickém závodišti instalován a poprvé jej koně vyzkouší při Zahajovacím dostihovém mítinku. Třeba i ve Zlatém poháru velvyslance Irska podporovaného firmou EASYFIX, který je na programu dne od 15 hodin. V dostihu I. kategorie na distanci 3 900 metrů se v něm představí devítka koní, které všechny můžeme řadit k těm nejlepším u nás. 

 

Původní tisková zpráva

Více než půlroční zimní přestávka pardubických dostihů utekla a je tu sezona nová. Nabídne opět deset dostihových dní, a hned při tom prvním v pondělí 8. května jsou servírovány dva vrcholy. Oba jsou dobře obeslané a divák by se nudit neměl. Celkem by mělo být k vidění na travnatém oválu sto koní, ale počet ještě mohou upravit škrty hodinu a půl před začátkem programu.

V 15 hodin bude dostartován Irish Ambassador’s Gold Cup supported by Easyfix na 3900 metrů s devítkou účastníků. Klasická steeplechase je u nás stále trochu popelkou, ale tentokrát to žádná procházka růžovým sadem nebude, konkurence je velmi kvalitní. Kifaaya před dvěma lety přicestoval do České republiky jako naděje pro České derby, ale už na konci roku 2015 ukázal svůj skokanský talent. Loni vyhrál v Meranu dvoje grupové proutky a v průběhu jedné sezóny vydělal více než milion korun. Komu se to z koní v českém tréninku podaří? Navíc z posledních šesti startů čtyři vyhrál. O rok starší je Mustamir. V roce 2015 třikrát vyhrál, loni se představil pouze dvakrát, potom si vybíral zdravotní pauzu. V dubnu se vítězně rozběhal na rovině v Bratislavě, v sedle s Markem Stromským může potrápit favorita.

Loni vyhrál červnový Zlatý pohár Nos Galan připravovaný Josefem Váňou, je to zatím jeho jediné vítězství v kariéře, bude zajímavé sledovat, jak si povede tentokrát v nabité konkurenci. K velmi dobrým koním na proutěných překážkách nebo v klasické steeplechase patří také desetiletý Čáriray. Od Stanislava Popelky se přesunul do tréninku ke svému majiteli, Miroslavu Ševčíkovi. Popelka vždy říkal, že Čáriray má raději podzimní dostihy než ty jarní. Překážkový talent měl i Dangerous Gleam, loni vyhrál klasiku nižší kategorie. Čestmír Olehla posílá do dostihu Trima, do loňska velmi úspěšného rovinového koně v Polsku, pokud si už tyká s překážkami i on může zamířit mezi nejlepší.

Úvodní cross country na 4500 metrů bude odstartována o 35 minut později a také zde najdeme zajímavá jména. Jako první musí padnout jméno vítěze Velké pardubické z roku 2015 Ribelina. Loňský rok byl pro něj hodně černý. Nejprve byl dvakrát zadržen, potom ztratil jezdce a v třetí kvalifikaci obsadil čtvrté místo, ale zdravotní problémy ho za obhajobou druhou říjnovou neděli nepustily. Ribelina stále připravuje Stanislav Kovář, ale v sedle bude Josef Bartoš, jeden z nejlepších tuzemských překážkových jezdců současnosti. Právě Bartoš se stal pro letošní rok jedničkou ambiciózní stáje Lokotrans. Navíc Ribelino tento dostih vyhrál před dvěma roky, a tím začala jeho cesta ke slávě.

Jedním z největších talentů pro krosové dostihy je francouzský rodák Marmiton. Ve třech letech vyhrál proutěnky pro své vrstevníky v Pardubicích, o rok později vyhrál kros pro čtyřleté v den Velké pardubické, loni doběhl druhý v Ceně Vltavy za No Time To Lose. Distanci zvládá, určitě by mu vyhovovala měkčí půda, neboť má podle trenéra Radka Holčáka větší kopyta. Zajímavou volbou může být Mirax, vítěz handicapu v den Velké pardubické. Navíc svěřenci manželů Myškových ukázali ve Francii, že mají na začátku sezóny dobrou formu. Krocoleon se loni pravidelně umísťoval. Josef Váňa posílá do dostihu dvojici Wild Danger a Rabbit Hawk Wing. V sedle druhého jmenovaného se měl Váňa představit loni ve Velké pardubické, ale nakonec to neklaplo. Trenér nebyl s formou koně spokojen. Několikrát svůj nesporný talent ukázal Talent a navíc budeme moc sledovat, jak se daří spolupráci trenérky Hany Kabelkové a žokeje Marka Stromského, který přece jen kariéru neukončil a dál ho budeme vídat v sedlech. 

 

PROGRAM DOSTIHOVÉHO DNE

13:00 Cena proutěnkářů

 

13:35 Cena mladých jezdců

 

doprovodný program – dostih poníků a dostih neregistrovaných koní

 

14:15 Cena firmy Petr Novotný

 

– Výroba a prodej originálního Pardubického perníku

 

doprovodný program – „křest“ překážky Irská lavice

 

15:00 Irish Ambassador´s Gold Cup supported by EASYFIX

 

15:35 Cena města Pardubic - Úvodní Cross Country

 

16:10 Cena Dne vítězství

 

16:45 Cena Dostihového klubu

 

17:20 Cena Dostihového spolku a.s.

 

PROGRAM DOSTIHOVÉHO DNE
13:00 Cena proutěnkářů
13:35 Cena mladých jezdců
doprovodný program – dostih poníků a dostih neregistrovaných koní
14:15 Cena firmy Petr Novotný
– Výroba a prodej originálního Pardubického perníku
doprovodný program – „křest“ překážky Irská lavice
15:00 Irish Ambassador´s Gold Cup supported by EASYFIX
15:35 Cena města Pardubic - Úvodní Cross Country
16:10 Cena Dne vítězství
16:45 Cena Dostihového klubu
17:20 Cena Dostihového spolku a.s
Publikováno: 10.5.2017 7:00:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: překážkové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 6/2020