První kvalifikace na Velkou Pardubickou pro Nikase a M. Stromského

Čtyřdílný seriál domácích kvalifikačních dostihů pro podzimní 124. ročník Velké pardubické měl své první dějství v sobotu 24. května, kdy se běžela Velká cena města Pardubice. Startovní listina prvního kvalifikačního dostihu byla velice kvalitní. Aktualizace 25. 5. 10 HOD: První kvalifikaci vyhrál po boji devítiletý Nikas v sedle s žokejem M. Stromským. 26. 5. 10:45 HOD: Vložena TZ Dvojice nejúspěšnějších z loňské Velké pardubické ovládla pardubické dostihy. 27. 5. 9 HOD: Fotogalerie zde.

Aktualizace 26. 5. 10:45 HOD:

Dvojice nejúspěšnějších z loňské Velké pardubické ovládla pardubické dostihy

Druhý dostihový mítink pardubické sezony měl hned dva vrcholy a oba patřily dvojici nejúspěšnějších koní loňské Velké pardubické. Orphee des Blins svým obvyklým stylem start-cíl zvítězila v dvojkové Ceně vítězů Velké pardubické, Nikas možná trochu překvapivě ovládl první kvalifikaci na 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou.

Stříbrný z loňské Velké pardubické Nikas je pozdním koněm a ve formě bývá obvykle až na podzim, v květnové kvalifikaci ale překvapil. V cíli si poradil s útokem druhého Peintre Abstraita – mimochodem pátého z loňské Velké pardubické – a stal se vítězem letošní první kvalifikace. Trenér Stanislav Popelka do sedla Nikase angažoval žokeje Marka Stromského, který nahradil zraněného Dušana Andrése. Trenér byl ale spokojen, i když chvíli měl o výsledek obavu. „Nikas musel od Angličáku cválat, aby dohnal ztrátu. Ještě nevím, co se tam stalo. Měl jsem trochu obavu, aby mu pak na trávě nechyběly síly. Ale je to srdcař,“ pochválil Nikase trenér Popelka, který prozradil i plány do budoucna. „Uvidíme jaké budou vypsány dostihy. On má nějaké penality z loňska, uvidíme, jaké naskočí po dnešku, takže do nějakých dostihů se asi moc nedostaneme. Uvidíme, možná zkusí srpnovou kvalifikaci,“ uvažoval při dekorování vítězů Stanislav Popelka.

 

Cena vítězů VP - Orphee des Blins. Foto Karel Juda

 

Ve dvaadvacátém ročníku Velké ceny města Pardubic startovala šestnáctka koní, které od startu až po vyběhnutí na travnatý ovál vodil Universe of Gracie. Ve finále ale nestačil na rychlý nástup zbývajícího startovního pole. Kromě Nikase a Peintre Abstraita s žokejem Lukášem Matuským jej udolali i Speranza a třetí z loňské Velké pardubické Klaus. Pětici nejlepších doplnil již zmiňovaný Universe of Gracie. Podmínky pro start ve 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou splnila devítka koní, včetně Universe of Gracie. Jeho jméno se však na seznamu přihlášených v prvním termínu neobjevilo.

Start v letošním ročníku Velké pardubické má už jistý také Orphee des Blins, a to jako loňská vítězka. Tentokrát startovala ve dvojkovém dostihu Ceně vítězů Velké pardubické. V sedle měla svého parťáka posledních dvou let, žokeje Jana Faltejska a spolu zajistili Gregovi Wroblewskému trenérský hattrick dne. Orphee des Blins porazila o třináct délek Budapeste s Josefem Váňou mladším a Ohia s Josefem Sovkou v sedle.

 

Nikas a M. Stromský. Foto Milan Křiček

 

Podobně jako Orphee des Blins si vedla v dostihu Cena Univerzity Pardubice Ryana. V sedle s Martinem Liškou cválala na přední pozici už od startu a na travnatém oválu náskok na zbytek startovního pole ještě zvýšila. Druhá došla Rampulina a třetí Nikan.

Rámcový program nabídl také klasickou steeplechase, Cenu podporovanou Destinační společností východní Čechy. Tady triumfoval další ze svěřenců trenéra Wroblewského Gejzir, který s Thomsem Boyerem zvítězil s výrokem „velmi lehce“. Znovu by ho měli diváci vidět v polovině června ve Zlatém poháru. Druhý dokončil Betpak Dala a třetí Sherardo, který se na dráhu vrátil po dlouhé pauze.

V cross country III. kategorie Cena společnosti Vesna a.s. skvělý finiš ukázal Reaper v sedle s žokejem Jaroslavem Myškou, který se po celou dobu dostihu držel až na samém konci startovního pole. V cílové rovině po tuhém boji porazil Sixtyseven, hned za ním dokončil Mr Louise, který většinu dostihu odvodil.

 

Kvalifikace - Nikas. Foto Milan Křiček

 

Květnová steeplechase cross country byla premiérovým překážkovým úspěchem trenéra Jiřího Kouska, a to zásluhou Jana Faltejska a Quatiki. Pro tohoto černého hnědáka to bylo první vítězství v kariéře. Druhý dokončil po roční pauze vracející se Cherwick, třetí pak došel Liberty Son.

V Ceně Dostihového klubu svedli souboj o vítězství Mirax, který byl nakonec úspěšnější, a Exotic Valley. Původně vedoucího Marca Aurelia překonala ještě Vipera.

Diváci viděli i dva dostihy přes proutěné překážky a závěrečný bumper.

Nejúspěšnějším trenérem dne byl Greg Wroblewski s třemi vítězstvími, mezi jezdci po dvou prvních místech brali Jan Faltejsek, Jaroslav Myška a Martin Liška.

 

 

Aktualizace 25. 5. 10 HOD: První kvalifikaci vyhrál po boji devítiletý Nikas v sedle s žokejem M. Stromským. S druhým místem se musel spokojit ryzák Peintre Abstrait.

Sázkové kurzy

Vizitky koní zde

Startovní listiny

NIKAS (ž. Stromský), KLAUS (ž. Bartoš) a PEINTRE ABSTRAIT (Matuský) byli loni ve Velké pardubické v uvedeném pořadí druhý, třetí a pátý a zvláště první dva jmenovaní patří v posledních letech k elitě našich krosových steeplerů. Tentokráte budou mít v sedlech jiné partnery. K favoritům bude patřit především KLAUS, který každoročně drží formu celou sezónu, NIKAS předvádí nejlepší výkony spíše koncem léta a na podzim.

V nedávné Úvodní cross country Koroka podal skvělý výkon spolehlivý AL JAZ (Sovka), který celý dostih absolvoval na špici za Tudulem, až v cílové rovince jej odkázali na čtvrté místo finišující Borderland a Sisi Merble.

Loni v této fázi sezóny měl výbornou formu ZARIF (ž. Váňa, ml.), když dvakrát zvítězil, později se ale již neprosazoval a ani nyní nepředvedl nic mimořádného a cílem Úvodní cross country proběhl jako šestý. Stále je ovšem třeba s ním počítat.

V Prvomájové steeplechase v Lysé nad Labem vybojovali BASSO (Velek), CIM (ž. Myška) a KINDLY BOY (ž. Novák) místa hned za dvojicí nejlepších, Rabbit Wellem a Godeou.

SPERANZA (ž. Boyer) loni koncem října v Pardubicích vyhrál Závěrečnou cross country a může opět překvapit, stejně jako PUNTARENAS (Benš) nebo AMARAGON (ž. Faltejsek).

Solidní výkon můžeme čekat i od dvojice GRILIAS (Kratochvíl) a UNIVERSE OF GRACIE (ž. Kousek), pole doplňují ještě GAUNER DANON (ž. Brečka), NEBRIUS (Kocman) a READY FOR SMILE (Kubík).

Největšími favority by měli být KLAUS, AL JAZ a ZARIF a možná i BASSO, který ovšem nemá s pardubickými krosy žádnou zkušenost.

Z rámcových dostihů upoutá především Cena vítězů Velké pardubické, cross country II. kategorie na 5100 metrů, kde se letos poprvé představí hvězda nejzářivější, dvojnásobná vítězka Velké pardubické, ORPHEE DES BLINS (ž. Faltejsek). Při posledních čtyřech startech v Pardubicích neměla soupeře a vždy suverénně zvítězila.

Početná a zajímavá pole startujících mají i další rámcové dostihy a bude na co se dívat.

První dostih bude odstartován ve 13:00 hodin, kvalifikace se poběží v 17:05 hodin.

 

Tipy:

I. AMANT DE BOND – SINNDARKA – TRAUTENBERG

II. GREEK WEDDING – BURBON – ZEUS

III. MOULIN ROUGE – PYŠNÝ PÁV – NIFTY FOX

IV. RYANA – KING OF GRACIE – WILLBILL

V. GEJZIR – ATACK – BETPAK DALA

VI. REAPER – HAWA BALI – SIXTYSEVEN

VII. ORPHEE DES BLINS – OHIO – BUDAPEST

VIII. KLAUS – AL JAZ – ZARIF

IX. CHERWICK – RENDEZ VOUS – GARGANTUS

X. ZACHARY – SANTANDER – SCOTY

Autor: Tisková informace, Milan Tůma
Publikováno: 27.5.2014 9:00:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: překážkové dostihy
Foto: Karel Juda, Milan Křiček
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020