Ruský den v Pardubicích: triumf Váňů – otec jako trenér a uzdravený syn v sedle

Dramatickým soubojem v cílové rovině vyvrcholil hlavní dostih sobotního Ruského dne na pardubickém závodišti, klasická steeplechase o Cenu společnosti Ingbau CZ na 3900 metrů o 120 tisíc korun. Úspěšně z něho vyšel šestiletý hnědý valach Amber Hill, v jehož sedle byl žák Josef Váňa mladší.

„Bylo to velké drama, jak to ve velkých dostizích bývá,“ prohlásil trenér Josef Váňa starší. „Amber Hill ukázal srdce,“ dodal jeho syn Josef.

Finiš zvedl diváky ze sedadel. Na Amber Hilla útočili svěřenci trenéra Čestmíra Olehly. Předstihnout ho však nedokázali. Jam-Bella s žokejem Jaroslavem Myškou skončila druhá a Color Man s žokejem Janem Faltejskem třetí.

„Koně pana Olehly nás potrápili, ale měli jsme více štěstí. Bylo to však hodně těsné,“ pronesl Váňa mladší. „Samozřejmě bychom raději vyhráli. Ale jsou to přípravné dostihy, vrcholy teprve přijdou,“ dodal trenér Olehla.

Amber Hill s žákem Josefem Váňou mladší (vlevo) bojuje v cílové rovině o prvenství v hlavním dostihu Ruského dne s Jam-Bellou s žokejem Jaroslavem Myškou.

Na start hlavního dostihu Ruského dne se postavila šestice koní. A hned se o ostré tempo starala z Polska dovezená bělka Jam-Bella, která debutovala na českých drahách. „Z Polska i z práce víme, že se jí nejvíce líbí na špičce. Proto jsem ji takhle poslal,“ podotkl Olehla.

Jam-Bella si brzo získala až desetidélkový náskok. Postupně se však na ni konkurenti dotáhli. V náběhu do cílové rovinky se v čele zformovala trojice koní bojujících o prvenství. V čele Amber Hill, s mírným odstupem za ním Jam-Bella a největší favorit podle sázkových kurzů Color Man. A svedli velkou bitvu o triumf. Vítězně z něho vyšel Amber Hill.

 „Vítězstvím jsem si byl ale jistý až v cíli,“ přiznal trenér Váňa. „Jam-Bella se na nás dost tlačila, ale Amber Hill to nepustil,“ dodal jeho syn.

Na žlutomodré barvy stáje Wrbna Racing zbylo druhé a třetí místo. Ovšem trenér byl i tak spokojen. „Oba startovali poprvé v klasické steeplechase. Navíc pod velkými vahami. To je jiné než na proutěných překážkách. Navíc Jam-Bella ukázala, že umí bojovat. Mohl by to být dobrý kůň do budoucna,“ prohlásil Olehla.


Váňa junior slavil svůj první hattrick

Skvělý návrat po zranění se povedl Josefu Váňovi mladšímu. Při Ruském dnu v Pardubicích startoval poprvé od svého zranění ucha z italského Merana ze začátku května. A hned se stal dominantní postavou dne mezi jezdci. Vyhrál hlavní dostih a přidal dvě prvenství v rámcovém programu.

Josef Váňa mladší v sedle Amber Hilla vyhrál hlavní dostih Ruského dne. Dvakrát zvítězil i v rámcovém programu a poprvé v kariéře vybojoval vítězný hattrick.


„Je to můj první hattrick v kariéře. Jsem nadšený, určitě budeme oslavovat. Koupím nějaké šampaňské, protože hattrick se nepovede jen tak. Navíc na koních mého otce, takže jsem moc spokojený,“ radoval se Váňa junior.

Nejprve vyhrál cross country o Cenu společnosti FD – ART na 4000 metrů s Mastmanem, jenž napravil svůj nezdar z prvního pardubického mítinku. Tentokrát byl suverénní, zvítězil zadrženě o jedenáct délek. „To byla nejsnadnější výhra dne,“ podotkl Váňa mladší.

Poté s Amber Hillem triumfoval v hlavním dostihu, klasické steeplechase o Cenu společnosti Ingbau CZ na 3900 metrů. „To bylo hodně těšné, byl to velký boj. Jarda Myška s Jam-Bellou mě hodně potrápil, ale Amber Hil to nepustil,“ řekl Váňa junior.

Svůj první hattrick v kariéře završil v cross country o Cenu společnosti Color Car, s.r.o., na 3300 metrů. Zvítězil s Welldancerem jistě o dvě a půl délky. „Celý dostih jsem se trápil. On není takový rychlík, aby měl třeba na Archeu nebo Gernii. Po celý dostih jsem ho musel hnát. Jakmile jsme ale vběhli na trávu, chytl se. Jel jako pila. Dneska jsem z našich koní opravdu nadšený, byli opravdu skvěle připraveni. A já jsem si  užíval celý den,“ pronesl trojnásobný vítěz z Pardubic.


Marcel Novák vybojoval titul žokeje

Do Pardubic na Ruský den přijel Marcel Novák jako jezdec. Domů se vracel s titulem žokej. Vybojoval si zde svůj padesátý překážkový triumf v kariéře a nádavkem přidal ještě výhru s pořadovým číslem 51.

„Mám z toho velkou radost. Moc jsem si přál, aby mi to vyšlo,“ pronesl Novák, jenž své první překážkové vítězství vybojoval 10. srpna 1997 s klisnou Sesil v pražské Velké Chuchli.

Jubilejní vítězství si na své konto připsal v Ceně Gelapony Orling, cross country na 3400 metrů pro čtyř a pětileté klisny. Byl v sedle Marsylianky, svěřenkyně trenéra Jaroslava Votavy. „Sice jsem si v duchu přál, aby mi padesátá výhra vyšla s koněm, kterého mám v tréninku. Ale vůbec to nevadí. Mám obrovskou radost,“ řekl Novák. „Musím poděkovat všem trenérům a majitelům, kteří mi dávali koně. A doufám, že mi je budou dávat dál.“

Výhra s Marsyliankou nebyla vůbec snadná. V cílové rovině museli tvrdě bojovat se Zulejkou s žokejem Jaroslavem Myškou. „Byl to boj, kobylka mi trošku bočila doleva. Ale vyšlo nám to,“ řekl Novák.

Posléze přidal ještě výhru s Irkutem v Ceně Lenky Zajícové – úklidové práce a po Josefu Váňovi mladším byl druhým nejúspěšnějším jezdcem dne.

Výsledky

Cena společnosti INGBAU CZ v Pardubicích (steeplechase na 3900 metrů o 120 tisíc Kč): 1. Amber Hill (žk. Váňa ml., trenér Váňa st., stáj Hexion-Váňa), 2. Jam-Bella (ž. Myška), 3. Color Man (ž. Faltejsek), 4. Maracant (Stančík), 5. Goldrun (ž. Andrés). Výrok: tuhý boj krátká hlava – 1 – 13 – 15. Čas vítěze: 4:46,71 min.

Rámcové dostihy Ruského dne, I.: Moja Slodycz (Liška) - Flying Frankie – Maranta. II.: Gawain (ž. Myška) - Baggio – Montgomery. III.: Marsylianka (Novák) - Zulejka – Lutein. IV.: Kamienczyk (ž. Faltejsek) - Orkan - O''Key. V.: Mastman (žk. Váňa ml.) - Latwing - Mike Grant. VI.: Irkut (ž. Novák) - Dygdal – Korektor. VIII.: Welldancer (žk. Váňa ml.) - Tammybin – Ignacio. IX.: Silverstone (Mátl) - Godea - Balerína.

Autor: Dušan Korel
Publikováno: 17.5.2009 6:29:05
Kategorie: dostihy
Rubrika: překážkové dostihy
Foto: Miloš Kolesár, Milan Křiček
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020