Seriál domácích kvalifikací na Velkou pardubickou zakončila vítězně Orphee des Blins

V sobotu 13. září skončil seriál domácích kvalifikačních dostihů pro říjnovou 124. Velkou pardubickou čtvrtou edicí. Poslední kvalifikační dostih měl na startu nakonec 13 koní a jezdců. Aktualizace 11. 9. 9:15 HOD: Vložena TZ - Wroblewski: Orphee je jako Ronaldo, čeká se od ní pokaždé úspěch… 13. 9. 20:30 HOD: Poslední kvalifikaci vyhrála jistě Orphee des Blins s žokejem Janem Faltejskem. 14. 9. 9:15 HOD: TZ - Zarif naháněl Orphee, Růžičková splnila a Matuský je žokejem! Vloženy přihlášky na VP. 15. 9. 10:45 HOD: TZ - Dva hattricky pro „cizince“.

Přihlášky

 

Dva hattricky pro „cizince“

Dva vítězné hattricky viděla v sobotu pardubická dráha, o oba se postarali „zahraniční“ žokejové. Zatímco Lukáš Matuský je Slovák, Jan Faltejsek aktuálně působí ve Francii. Oběma pardubické dostihové odpoledne přineslo radost, oba ale i přes zisk hattricku hleděli především vstříc tomu, co je čeká na stejné dráze za čtyři týdny – Velké pardubické…

„Ve Francii u trenéra Macaira si letos nezajezdím v dostizích tolik jako loni, a proto jsem rád, že jsem si tu mohl vyhrát několik dostihů,“ netajil se se spokojeností Jan Faltejsek, jehož misí bylo samozřejmě především pomoci v přípravě Orphee des Blins na pokus o třetí titul z Velké.  Na pohled měla jeho klisna tentokrát se soupeři co dělat, Faltejsek se ale nenechal vyvést z klidu. „Já myslím, že to od ní byl standardní kvalitní výkon. Podepsalo se na něm, že klisna nějaké problémy měla, ale hlavně pak to, že měla dlouhou pauzu. Právě proto taky šla tenhle dostih, a nemířila rovnou do Velké. Bylo potřeba, aby si vyzkoušela, co ji v Pardubicích zase čeká,“ vysvětloval žokej. 

 

1 cena Securitas Lukáš Matuský. Foto Miroslav Majer

 

Faltejsek samozřejmě na klisnu nedá dopustit, na českých drahách mu nepochybně přinesla zatím největší úspěchy, a tak i sobotní výkon hodnotil velmi kladně. „Udali jsme si tempo, jaké jí vyhovovalo, ale v závěru jsme museli bojovat, aby zůstala na první pozici. Určitě je v ní pořád ta stejná bojovnost, a díky tomu jsme taky tentokrát vyhráli,“ pochvaloval si Faltejsek, který se samozřejmě těší i na Velkou pardubickou. „Věřím, že na velký dostih bude  zase stoprocentně nachystaná,“ míní Faltejsek, jenž se trojitým zásahem posunul na hranici první desítky českého šampionátu překážkových jezdců pro letošní rok. 

Zatímco ale s Orphee des Blins víceméně splnil „povinnost“, jeho vítězství s Quatiky patřilo k lahůdkám odpoledne. „Po poslední překážce jsme zabrali, ale měli jsme takovou ztrátu, že já sám moc nevěřil, že by se dala dotáhnout. Ale povedlo se, a to je pro mě osobně veliká radost, uspět v takovém dostihu,“ dal se slyšet Faltejsek.

 

IV. kvalifikace - Jan Faltejsek a Orphee des Blins. Foto Milan Křiček

 

To Lukáš Matuský právě v tomto dostihu byl tím, kdo tahal za kratší konec. V téměř vítězné pozici sice s Handsome Jackem prohrál,  v jiných dostizích si ale zapsal tři „čárky“ včetně těch v samotném úvodu a konci odpoledne. Po včerejšku má Matuský na kontě už 50 vyhraných skokanských  dostihů a to signalizuje, že od příštího mítinku smí používat titul žokeje. „Samozřejmě, je to velká radost, ta vítězství těší, byly to dostihy, v kterých jsem se dostal na hodně dobře připravené koně. Vyhrát s nimi nebylo až tak složité, forma ve stáji je moc dobrá,“ pochvaloval si Matuský, který – ač Slovák – atakuje nevyšší pozice domácího překážkového šampionátu. „Nyní se ale budeme těšit především na Velkou pardubickou. Máme do ní zajímavého koně, a s touhle formou se zdá, že i on by se mohl prosadit víc, než se zřejmě čeká. To je to, na co se teď budu já i další lidí ze stájí Radka Holčáka soustředit,“ upozorňoval Lukáš Matuský před posledním letošním velkým čekáním…

 

Zarif naháněl Orphee, Růžičková splnila a Matuský je žokejem! 

Orphee des Blins byla jednoznačnou favoritkou posledního dílu kvalifikačního seriálu na 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. A své fanoušky nezklamala, i když jim připravila i horké chvilky. V cílové rovině hrdinku posledních dvou Velkých pardubických totiž naháněl Zarif… 

Trenér dvanáctileté klisny Orphee des Blins Grzegorz Witold Wroblewski před dostihem cítil určitou zodpovědnost vůči fanouškům. „Orphee des Blins je u veřejnosti zapsaná jako neporazitelná vítězka. A spousta lidí, která jí zpovzdálí fandí, čeká od nás jenom vítězství. Nemůžeme jim říkat,  že se teď jdeme jen proběhnout, že důležité to bude příště… Mohli bychom zkusit kvalifikaci dokončit třeba pátí, jít ji v klidu, jen jakoby pro práci. Ale to bychom asi zklamali spoustu lidí, kteří klisně věří, a to já bych si vůbec nepřál,“ prohlásil několik málo dní před startem dostihu Wroblewski. Orphee des Blins se sice hned v úvodu dnešního dostihu usadila na čele startovního pole, ale jednoznačný náskok před soupeři neměla. Následovali ji Rubín a Zarif, který se spolu s žokejem Markem Stromským pokusil v cílové rovině Orphee des Blins předstihnout. Poslední skok dokonce absolvovali hlava-hlava. Žokej Jan Faltejsek ale klisnu upozornil bičíkem a ta se opět začala Zarifovi vzdalovat. „Jsem spokojen. Byl jsem s Janem Faltejskem domluvený, že se pokusíme vyhrát co možná nejmenším rozdílem. Velká je už za čtyři týdny, musí být ve stoprocentní formě,“ tvrdil trenér Wroblewski, který ocenil i kvality Zarifa připravovaného Josefem Váňou starším. 

Třetí finišoval žokejem Jaroslavem Myškou vedený Pareto, kterého připravuje Čestmír Olehla. Sedmiletý ryzák tak splnil kvalifikační podmínky a může pomýšlet na účast v letošní Velké pardubické. 

Ale kvalifikace, do které odstartovalo třináct koní, nebyla zdaleka jen o Orphee des Blins. Několik z účastníků skládalo reparát, mezi nimi třeba Rubín s trenérkou a jezdkyní Martinou Růžičkovou. Aby tato dvojice měla možnost podívat se na start 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou, musela dostih dokončit. A podařilo se. Růžičková svou radost nijak neskrývala, přestože nakonec s Rubínem dojela na posledním, devátém místě. Svůj sen o Velké pardubické si tak stále může ještě splnit. 

 

 

Zulejka při srpnové kvalifikaci doplatila na kolizi na Anglickém skoku a dostih nedokončila. Její jezdec, žokej Josef Bartoš, byl tehdy velmi zklamaný. V září si chuť spravil a s devítiletou Zulejkou dokončili čtvrtí. 

Zajímavý příběh se odehrával kolem desetiletého Cima. Pokoušel se o kvalifikaci už v květnu, tu ale pro pád nedokončil. V průběhu léta změnil trenéra a zamířil do Dostihového centra v Zámrsku. Nový trenér Jan Blecha požádal o výjimku, aby se Cim nemusel účastnit slavnostní přehlídky a v klidu se mohl soustředit na dostih. Ani tato taktika ale nepomohla a Cim v sedle s žokejem Dušanem Andrésem kvalifikaci opět nedokončil. Do Velké pardubické se tak letos určitě nepodívá. Startovat naopak může sedmiletý Templář, který s Ondřejem Velkem došel na sedmém místě. Kvalifikaci dokončil i šestiletý Ribelino, který sice do letošní Velké pardubické přihlášen není, ale realizační tým má ještě možnost dodatečné přihlášky. Dostih také úspěšně absolvovali již dříve kvalifikovaní Universe of Gracie a Sisi Merble. 

Dostih dokončili koně v pořadí Orphee des Blins, Zarif, Pareto, Zulejka, Universe of Gracie, Sisi Merble, Templář, Ribelino, Rubín; nedokončili Norino (do VP nepřihlášen), Cim, Speranza (kvalifikován v květnu) a Hinton (do VP nepřihlášen). 

Podmínky pro start ve 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou má ze čtyřiašedesáti v současné době přihlášených koní splněné celá čtyřicítka reprezentantů českých i zahraničních stájí. Přesná podoba startovní listiny dostihu bude známá v pátek 3. října. 

Pro žokeje Jana Faltejska bylo vítězství v kvalifikačním dostihu třetím vítězstvím dne. Úspěšný byl už ve třetím dostihu se Sheronem a ve čtvrtém s Quatiki. 

Žokejský titul může slavit Lukáš Matuský a to díky vítězství v šestém dostihu dne. K jubilejnímu padesátému vítězství mu dopomohl desetiletý bělouš Shaman, který naposledy triumfoval před rokem v Poplerově memoriálu. Matuský stejně jako Faltejsek dosáhl hattricku, když zvítězil i v úvodním dostihu přes proutěné překážky s Marmitonem a závěrečném bumperu se Zanzibarem. 

 

Wroblewski: Orphee je jako Ronaldo, čeká se od ní pokaždé úspěch…

Druhý letošní start má na sobotu naplánován hrdinka minulých dvou Velkých pardubických Orphee des Blins. Klisna, která v posledních svých 12 startech desetkrát  vyhrála, může jen těžko nebýt favoritkou i pro sobotní kvalifikační dostih. Samozřejmě přitom ale bude mít celý realizační tým na zřeteli především událost, na kterou si budeme muset ještě čtyři týdny počkat – 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. 

To ale ani v nejmenším neznamená, že by se někdo chystal v sobotním testíku prodat kůži dvojnásobné hrdinky největšího českého dostihu  lacino. Ba spíše naopak, jak potvrzuje její trenér Grzegorz Witold Wroblewski: „Musíme si předně uvědomit, že Orphee des Blins neměla ideální přípravu a nějakou dobu na jaře vůbec nepracovala,“ vysvětluje Wroblewski start v poslední kvalifikaci, kterou mnozí trenéři považují za nepříliš lákavou destinaci pro své koně. „U nás je to tak, že jsme potřebovali, aby se ještě jednou proběhla. No a v tomto období se pro ni prakticky nenabízí jiný start než kvalifikace. A tak jsme se rozhodli jít do ní,“ přiznává Wroblewski. 

Kvalifikace je obvykle náročný dostih, který koním sebere určité síly. A poslední z kvalifikací proto pro nejvážnější adepty úspěchu nebývá cílem, ve směru k Velké se v tomto období spíše šetří. „Já si ale nechci dovolit jít s ní Velkou pardubickou po tak dlouhém období, kdy se nepodívala do dostihu. Navíc letos je od kvalifikace do Velké o týden víc času, a to se jí bude  určitě pro její plány dobře hodit,“ dělá si naději Gregorz Witold Wroblewski, který by rád svou svěřenkyni dovedl k třetímu triumfu ve Velké, tedy k úspěchu, jaký žádná předchozí vítězka nedokázala naplnit. „Orphee je mimořádná, věřím, že ta  by se téhle metě mohla přiblížit,“ uvažuje Wroblewski.

Co můžeme v sobotu od Orphee des Blins čekat? Co jiného než boj o vítězství, jak potvrzuje její trenér. „Jsme v trochu jiné situaci než třeba Josef Váňa s Tiumenem. Ten si mohl dovolit minule nastoupit do dostihu a dokončit čtvrtý, a přece to byl pro lidi úspěch,“ připomíná Grzegorz Witold Wroblewski. „Jenže Orphee des Blins je u veřejnosti zapsaná jako neporazitelná vítězka. A spousta lidí, která jí z povzdálí fandí, čeká od nás jenom vítězství. Nemůžeme jim říkat,  že se teď jdeme jen proběhnout, že důležité to bude příště. To máte jako když ve fotbale nastoupí Ronaldo. Jakmile je na hřišti, čekají se od něj góly. Diváci na něj chodí proto, aby je viděli, nechtějí čekat na žádné  příště. My bychom taky mohli zkusit kvalifikaci dokončit třeba pátí, jít ji v klidu, jen jakoby pro práci. Ale to bychom asi zklamali spoustu lidí, kteří klisně věří, a to já bych si vůbec nepřál,“ vysvětluje trenér momentálně nejúspěšnější klisny české překážkové scény.

Pro to, aby se všechno povedlo, dělají v Dostihové stáji Pegas maximum i před kvalifikací. I proto přijede z Francie do sedla klisny žokej Jan Faltejsek, který by ji měl jezdit opět i ve Velké. „Ona je ve spojení s Janem Faltejskem úspěšná, a já jsem člověk, kterému se nechce rozbíjet takovou úspěšnou spolupráci. Když něco funguje, má se to využít, a nevymýšlet  něco jiného,“ je přesvědčen Wroblewski, který v letošním roce se svými svěřenci byl úspěšný i na francouzských drahách. 

Francouzskou rodačku Orphee des Blins  však do její rodné země nebral. „S ní víme přesně, že jejím cílem je Velká pardubická, a jinde nemá co dokazovat. Možná, kdyby byla mladší, bych s ní zkusil i jiný start než Pardubice, ale takhle po ní chci, aby se ukázala v nejlepším světle ve Velké.“ A právě tomuto účelu by měl dopomoci i její sobotní start…

 

Původní zpráva

Pět koní již má splněno, jsou jimi dvojnásobná vítězka Velké pardubické ORPHEE DES BLINS (ž. Faltejsek) a dále úspěšní účastníci předchozích kvalifikací SISI MERBLE (Vladimír Verner), SPERANZA (ž. Boyer), UNIVERSE OF GRACIE (ž. Kousek) a ZARIF (ž. Stromský).

Šestice startujících, přihlášených do Velké, se zatím nekvalifikovala a má poslední příležitost. Jsou to CIM (ž. Andrés), PARETO (ž. Myška), RUBÍN (Růžičková), TEMPLÁŘ (Velek), TROPIC DE BRION (ž. Guignon) a ZULEJKA (ž. Bartoš). Zbylá trojice zatím do Velké přihlášena nebyla a v případě úspěšného sobotního výsledku tak mohou být ještě ve čtvrtek 25. září dohlášeni. Jmenovitě jsou to HINTON (ž. Novák), NORINO (ž. Kašný) a RIBELINO (Derych). Neúspěšní mají pak ještě šanci v případném odpovídajícím dostihu v zahraničí, ale to je zřejmě pouze teoretická možnost.

Favoritem sobotního dostihu bude samozřejmě ORPHEE DES BLINS, která by měla po předvedených výkonech v posledních dvou letech jen obtížně hledat v této společnosti soupeře. Na místa pak přicházejí v úvahu především ZARIF, SISI MERBLE, SPERANZA, TROPIC DE BRION a ZULEJKA. Vpředu by mohl bojovat i zkušený UNIVERSE OF GRACIE a pro překvapení jsou zde nadějní HINTON a TEMPLÁŘ.

Z rámcových dostihů bude nejzajímavější Cross country Irakliona, což bude generálka na říjnový Poplerův memoriál, právě ten v minulosti Iraklion třikrát vyhrál. Na startovní listině dostihu je deset koní. SHAMAN (Matuský) je loňským vítězem Poplerova memoriálu, letos běhal delší dostihy, kde se mu příliš nedařilo. O´KEY (ž. Bartoš) Poplerův memoriál vyhrál dvakrát v předchozích letech, loni neběhal a letos pouze jednou bez výraznějšího úspěchu. Překvapit by mohla RAMPULINA (Kocman), která zaběhla velice dobře v obdobné jarní Cross country Válečníka. RYANA (Kubík) je skvělá v dostizích nižších kategorií, v lepší společnosti se jí zatím nedařilo. Vpředu by měli být STEP DANCER (Kratochvíl) nebo TARANT (Liška).

Od švédského SILK DRUM (ž. Faltejsek) můžeme očekávat solidní výkon, ale asi se bude obtížněji prosazovat. Do roku 2011 běhal na britských ostrovech, kde dokázal několikrát i zvítězit, ale poslední dva roky ve žlutomodrých barvách sbírá pouze umístění. Letos byl čtvrtý ve Švédské Grand National, devět délek za naší klisnou Godea, která byla v onom dostihu druhá.

Na programu sobotního odpoledne je devět překážkových dostihů a jeden rovinový. 

Úvodní velice dobře obsazené proutky pro tříleté budou odstartovány ve 13:00 hodin, kvalifikační dostih se poběží v 16:30 hodin.

 

Tipy:

I. BAZALKA – OLMAIUS – SALIENT OF GRACIE

II. BARAKIN – AL BUSTAN – VIVAT

III. SHERON – HIPO JAPE – KING OF GRACIE

IV. QUATIKI – LÁVRA – GEMANUS

V. ORIENTAL LION – HABITAT ONE – GLOVER

VI. TARANT – RAMPULINA – SHAMAN

VII. ORPHEE DES BLINS – ZARIF – SPERANZA

VIII. DELIGHT MY FIRE – SAPFÓ – MACAONE

IX. CORBELLINO – TAHINI – NO TIME TO LOSE

X. ZANZIBAR – LEAR – ZACHARY

Autor: Tisková informace, Milan Tůma, Petr Guth
Publikováno: 15.9.2014 10:45:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: překážkové dostihy
Foto: Miroslav Majer, Milan Křiček
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020