Karlovarskou dostihovou sezónu odstartovali šlechticové

Pro letošní dostihovou premiéru na karlovarském závodišti připadlo magické datum 30. dubna. Tento den bývá od nepaměti spojený se starým lidovým zvykem - pálením čarodějnic. Jejich čas nadešel až v nočních hodinách, takže se diváci před bujarou Filipojakubskou nocí nejprve sešli u zeleného dvorského oválu, aby obdivovali ladné křivky plnokrevných koní. Přes šest desítek koní přijelo na Hipodrom Holoubek poměřit své síly díky evropským šlechticům a šlechtičnám, kteří si dali dostaveníčko v lázeňském městě.

Příjemné jarní počasí provázelo všech sedm dostihů programu včetně veselého zápolení šlechticů na dřevěných koních, přehlídky klobouků i atraktivního dostihu poníků s výškou do 148 cm a s jezdci do 15 let. Těm se premiéra natolik zalíbila, že se s pořadatelem dohodli na pokračování při červnovém dostihovém dni.

Vrcholem dopoledne byla dvoukilometrová Jarní cena (Frühjahrspreis) Fredericks & von der Horst přístupná tříletým koním, kteří by měli směřovat do letošních klasických dostihů nebo do testů nejvyšší kategorie.

Hnědák Wego Dancing nosící růžové barvy stáje Lokotrans se po startu ujal diktování tempa. Vedoucí pozici přenechal v cílovém oblouku Santo Cerrovi a dopředu se prodírajícímu triu Victory Bowl, Nazma a Alpheus. Posledně jmenovaný předvedl nejsilnější koncovku a o půl druhé délky za sebou nechal jedinou klisnu v poli Nazmu. Třetí místo vybojoval mohutným finišem Rumpl Rimpr Campr. Poslední dotované příčky obsadili Victory Bowl a Rabbit Focus.

Vytrvalecké schopnosti předvedla v Dostihu Frey Consulting čtyřletá Luxana a udržela si letošní neporazitelnost a díky ní zvýšil Jan Rája svůj náskok v rovinovém žokejském šampionátu. O tři délky za ní doběhla favorizovaná Snezenka, která většinu trati udávala tempo. Na třetí místo se dostal Allegro.

Stollbert – dostih Architektů (III.kat., 2.400m) se vydařil loňskému dvojnásobnému vítězi a v Německu umístěnému Seepovi. Cestu za vítězstvím mu neulehčil Khalidor, který se téměř celou cílovou rovinku tlačil dopředu.

Tečku za jarním dostihovým kláním, které bylo znásobené více než příjemným pohledem na rozkvetlý areál, udělala ž. Martina Havelková, která z posledního místa dokázala výborně rozhýbat bělouše Herbeboise. Po boji o krk za nimi zaostal Straightwhiskey s žokejem Bauyrzhanem Murzabayevem, který si z Varů odvezl tři vítězné trofeje.

 

Výsledky:

1. Cena města Karlovy Vary (IV.kat., 1.600m):Sirius (ž.V.Korečková) – Playmonka (ž.J.Rája) – Vesperaa (K.Hlubučková)

2. Dostih Order Of Innocence (III.kat., 1.600m): Solar Eclipse (ž.M.Laube) – Levis Mistral (ž.M.Havelková) – Annaqua (am.M.Luková)

3. Stollbert – dostih Architektů (III.kat., 2.400m): Seep (ž.B.Murzabayev) – Khalidor (am.M.Luková) – Mystic Golfer (ž.J.Verner)

4. Cena plesového výboru (IV.kat., 2.000m): Oric (ž.B.Murzabayev) – Čáryrejka (ž.M.Havelková) – Paullinka (ž.J.Rája)

5. Jarní cena Fredericks & von der Horst (II.kat., 2.000m): Alpheus (ž.B.Murzabayev) – Nazma (ž.J.Rája) – Rumpl Cimpr Campr (M.Demo)

6. Dostih Frey Consulting (IV.kat., 3.000m): Luxana (ž.J.Rája) – Snezenka (ž.B.Murzabayev) – Allegro (ž.R.Koplík)

7. Dostih Karlovarského kraje (V.kat., 1.400m): Herbebois (ž.M.Havelková) – Straightwhiskey (ž.B.Murzabayev) – Zápaďák (ž.J.Verner)

 

 


 

 

 

Tisková zpráva

Hodně vody odteklo v přilehlé řece Ohři od dob, kdy se na místě těžební šachty začala rodit jedna z nejpůvabnějších evropských drah. Letos uplyne již 117 let od zahájení provozu. Po půlroční přestávce se příznivci dostihů na Karlovarsku dočkají nové sezóny.

V sobotu dopoledne ji potřetí za sebou slavnostně zahájí šlechticové. Jelikož na zástupce evropských i zámořských rodů a významné osobnosti vědy, kultury či obchodu odpoledne čekají jiné společenské aktivity u příležitosti jubilejního 20. ročníku setkání aristokracie, byl začátek prvního letošního mítinku stanovený na desátou hodinu dopolední.

Program vyplní sedm rovinových dostihů. Hlavním bude Jarní cena (Frühjahrspreis) Fredericks & von der Horst (II.kat., 2.000m) přístupná tříletým koním s ambicemi do letošních klasických dostihů nebo do testů nejvyšší kategorie.

Mezi devítkou účastníků nenajdeme žádného zástupce českého chovu. Výbornou jarní formu předvádějí svěřenci trenérky Heleny Vocáskové. Šanci na zvýšení počtu vítězných zásahů v právě se rozbíhající sezóně bude mít vedoucí muž rovinového šampionátu Jan Rája. Vyhoupne se do sedla Nazmy. Jediná klisna v poli si zdejší dráhu vyzkoušela v září minulého roku, kdy obsadila 4. místo v Ceně zimní královny. Na startu se objeví trojice potomků plemeníka Galilea. Alpheus (ž B.Murzabayev), Hudson Canyon (ž.J.Šafář) i Wego Dancing (ž.P.Foret) mají minimum zkušeností, ale všichni jsou hlášeni do klasických dostihů. Pokud by některého z nich dobrý původ katapultoval až na příčku nejvyšší, stali by se manželé Váňovi prvními dvojnásobně úspěšnými trenéry v tomto dostihu. Před dvanácti lety se z triumfu radovali zásluhou Poderosa. Dva svěřence ze stejné stáje do dostihu posílá trenér Petr Juránek. Rabbit Makfi (ž.M.Laube) i Rabbit Focus (ž.O.Velek) loni dokázali vyhrát ve trojkové společnosti. Jejich šance na doběh mezi nejlepšími jsou tedy velké. Kvalitní výkon můžeme vzhledem k tomu, že na západ Čech cestuje až z moravských Velkých Karlovic, očekávat od Victory Bowla (ž.P.Krowicki). Loňský vítěz sprinterského dostihu ve Varšavě Santo Cerro (ž.M.Havelková) se českému publiku představí poprvé. Trojkový premiant z minulého roku a před týdnem v bratislavském testu I. kategorie neúspěšný Rumpl Cimpr Campr (M.Demo) byl do hlavního dostihu dohlášen.

Distančně neobvyklý bude Dostih Frey Consulting dlouhý rovné tři kilometry. Ačkoliv jde o rovinový test, bude odstartován praporkem. Ze strany majitelů a trenérů byl o něho velký zájem. Počet přihlášených několikanásobně přesahoval kapacitní možnosti. Na trať se vydá 14 čtyřletých a starších supervytrvalců. S podobně dlouhými tratěmi má zkušenost nejstarší účastník a loni ve třech startech třikrát umístěný Diamond Race (ž.J.Chaloupka) i čtyřletý ročník zastupující Duke (M.Demo) a Le Rock (žk.J.Spáčil). Sejde se různorodá společnost. Luxana (ž.J.Rája) je čerstvou vítězkou podstatně kratšího dostihu, potomek vítěze Českého derby Ray Of Lighta a Zimní královny Abby Anděl (ž.V.Korečková) naopak na vítězství nebo umístění čeká.

Kvalitní sestavu vytrvalců přilákal Stollbert – dostih Architektů (III.kat., 2.400m). Obhajoba předloňského vítězství čeká na Mama Charlottu (ž.J.Chaloupka). Šestiletý Khalidor (am.M.Luková) prozatím v každé sezóně na karlovarském závodišti vyhrál. I tentokrát má reálné šance v tomto trendu pokračovat, pokud mu v úmyslu nezabrání např. dvojnásobný loňský vítěz a v Německu umístěný Seep (ž.B.Murzabayev) nebo Charros (žk.J.Spáčil), premiant Karlovarské dvojnásobné míle z minulého roku.

Slavnostní program zpestří zápolení šlechticů na dřevěných koních, přehlídka dámských klobouků a dostih poníků s maximální výškou 136cm a dětskými jezdci do 13 let.

 

Sobotní program:

10.05 Cena města Karlovy Vary (IV.kat., 1.600m)

10.30 Dostih Order Of Innocence (III.kat., 1.600m)

10.50 dostih poníků

11.10 Stollbert – dostih Architektů (III.kat., 2.400m)

11.35 Cena plesového výboru (IV.kat., 2.000m)

11.50 přehlídka klobouků

12.35 Jarní cena Fredericks & von der Horst (II.kat., 2.000m)

12.55 dostih šlechticů na dřevěných koních

13.45 Dostih Frey Consulting (IV.kat., 3.000m)

14.10 Dostih Karlovarského kraje (V.kat., 1.400m)

 

Autor: Tisková informace, Marcela Klingorová
Publikováno: 1.5.2016 16:00:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: rovinové dostihy
Aktuální číslo
Obsah čísla 10/2019