Dvacátý ročník rovinových dostihů měl tři vrcholy

V atmosféře očekávání vrcholu pardubické sezony se v sobotu 11. října odehrálo šest rovinových dostihů, které doplnily i jedny proutky pro amatérské jezdce. Hlavními dostihy byly tři jedničkové dostihy – Cena mílařů, Cena sprinterů a Velká cena města Pardubic. 

Prvním vrcholem byla Cena mílařů. Diváci na pardubické závodišti v ní mohli na vlastní oči vidět také mediálně známého Honzika Chiperu a podle očekávání bojoval o vítězství. Musel si jej vydobýt po tuhém boji s další trojicí koní. Žokej Milan Zatloukal s Honzikem Chiperou dokázal využít volný prostor u bariéry. Druhý dokončil Equestr s žokejem Petrem Foretem, třetí Beryaska s žokejem Tomášem Lukáškem a čtvrtý Talar s žokejem Bauyrzhanem Murzabayev. Tabuli uzavřela Ley Percy s žokejem Jiřím Chaloupkou. 

 

 

V Ceně mílařů čtvrtý Bauyrzhan Murzabayev triumfoval v dalším vrcholu dne, v Ceně sprinterů, a to v sedle pětileté ryzky Waka Laury. Ta tak obhájila své loňské vítězství v tomto dostihu. Pro Murzabayeva to bylo třicáté vítězství v sezoně! Druhý dokončil osmiletý Bright Sand, který v tomto dostihu zvítězil předloni. Vedl ho žokej Milan Zatloukal. Třetí dokončil tříletý Hello Hobby s žokejem Petrem Foretem, čtvrtý Sign of the Zodiac s žokejem Zdenko Šmidem a pátý Levis Mistral s žokejem Jiřím Chaloupkou. 

 

 

V rovinové jedničkové Velké ceně Pardubic byli favority Autor, Saltanat a Monsieur Bachir. Na startovní listině bylo také jméno Mistra Westminstera trenéra Josefa Váni, který v loňské sezoně zářil, letos se mu ale příliš nedařilo. S Tomášem Lukáškem jen těsně porazili druhého Autora s žokejem Zdenko Šmidou. „Byl to náročný dostih. Byla měkká půda a v jednu chvíli jsem myslel, že se Autor dostane přede mě,“ přiznal po dostihu Tomáš Lukášek. Na třetím místě dostih dokončil Monsieur Bachir s žokejem Petrem Foretem, kteří od startu udávali tempo. Překvapila Polonaise s žokejem Bayurzhanem Murzabayevem, která došla čtvrtá, a pětici nejlepších uzavřel Buonarroti s žokejem Jaromírem Šafářem. 

 

 

Úvodní proutěné překážky na 3200 metrů patřily šestileté Corvině s amatérem Radimem Petříkem, po boji se Sorgeniem v sedle s amatérkou Alicí Mills. Druhým dostihem byl bumper na 3200 metrů, ve kterém jednoznačně kraloval čtyřletý valach Zanzibar. V pardubickém bumperu startoval potřetí a potřetí zvítězil. V sedle měl Martina Lišku. Třetím bodem dostihového programu byl dostih vypsaný pro amazonky, do kterého odstartovalo dvanáct koní a jezdkyň. Svou formu potvrdila pod vedením Michaely Musialové tříletá hnědka Step Star, která letos posbírala druhé místo v Lysé nad Labem, prvenství ve Velké Chuchli a dnes i v Pardubicích. V rovinovém dostihu II. kategorie na 1750 metrů se radoval tým rodiny Vocáskových. Dvouletý ryzák Arataban startoval potřetí v kariéře a podruhé zvítězil. V jeho sedle byl žokej Jan Rája. O druhé místo bojovali Splash s žokejem Murzabayevem a Fantaggira Lady s žokejem Tomášem Lukáškem, Splach byla úspěšnější. Čtvrtá dokončila Yara s žokejem Dušanem Andrésem a pátý Lad In s žokejem Michalem Machem.

 

Sobotní roviny předehrou Velké pardubické

Stalo se již tradicí, že den před Velkou pardubickou jsou na programu rovinové dostihy. Poprvé to bylo v roce 1995 a tuto sobotu se tak stane již podvacáté, čili takové malé jubileum. Po založení pardubického Dostihového spolku v roce 1993 byly navázány přátelské kontakty s anglickým závodištěm v Doncasteru, kde se v roce 1776 zrodil první ročník světového klasického dostihu nazvaného St.Leger. Uvnitř časový program.

A na počest této „družby“ byl i hlavní rovinový dostih v Pardubicích nazván Pardubickým St.Leger, i s podobnou distancí, což se nesetkalo s příznivou odezvou, zvláště u pražských dostihových „celebrit“. Nyní dostih nese název Velká cena Pardubic a letos se zkrátila i distance, což „vykazuje“ určitý smysl pro tradice.

První se zapsal do listiny vítězů REGULUS se žokejem Liborem Šindarem, zatím jediným trojnásobným vítězem dostihu je ZAGON, jehož jméno figuruje ve třech ročnících po sobě, letos měl možnost tuto bilanci vyrovnat TRIP TO RHODOS, ale jeho realizační tým dal přednost startu v Paříži, kde se před týdnem sice neumístil, ale ostudu neudělal.

Velkým favoritem bude AUTOR (ž. Šmida), který se na sklonku loňské sezóny vyhoupl mezi elitu středoevropských vytrvalců, když v říjnu třikrát zvítězil. Šokoval především snadným vítězstvím v rakouském St. Leger. I letošní sezónu zahájil v Bratislavě vítězstvím ve Velké květnové ceně, potom byl o hlavu třetí ve Velké ceně Slovenska za naším Donn Halling, když vítězství získal překvapivě maďarský outsider Kardiv. V červenci a následně začátkem září získal dvě cenná druhá místa v německých Listed dostizích v Hamburku a v Baden Badenu. Měl by v sobotu zvítězit, jeho jméno by bylo ozdobou listiny vítězů tohoto dostihu.

Největším soupeřem favorita by měla být ryzka SALTANAT (ž. Radek Koplík), která běhá velice spolehlivě. Loni zvítězila v Mostě v klasických Oaks, letos v červenci v Bratislavě ve Zlatém pohár a v září byla v Praze ve Velké ceně českého turfu třetí za překvapivým vítězem Aztekem, druhý byl Donn Halling.

Ze starších mívá na podzim dobrou formu WALLISTO (ž. Chaloupka), ale letos měl zatím slabší výsledky.

Z tříletých by měl bojovat vpředu především vítěz Slovenského derby LOVE ME (ž. Rája), ale výsledek našich nejlepších tříletých vytrvalců v čele s Cheeky Chappie v zářijovém bratislavském St. Leger skončil „fiaskem“, když nejlépe dopadl aktér dnešního dostihu MONSIEUR BACHIR (ž. Foret), který proběhl cílem jako třetí za dvojicí domácích koní Kilword a Sulman.

BUONARROTI (ž. Šafář) loni zvítězil v Gerschově memoriálu a měl letos patřit k favoritům Derby, ale zatím nic světoborného nepředvedl.

MISTER WESTMINSTER (ž. Lukášek) byl loni v tomto období velkou hvězdou, když zvítězil ve Velké ceně českého turfu a v Ceně prezidenta republiky, ale těmto výsledkům letos zůstal hodně dlužen a zatím se neprosadil.

Ostatní startující budou patřit spíše k outsiderům dostihu, ale je podzim, forma často “tluče“ třídu a může se stát, že některý překvapí, jmenovitě jsou to ORATORY DAVIS (ž. Zatloukal), POLONAISE (ž. Murzabajev) a RABBIT THOMAS (ž. Jan Verner).

 

Výborné obsazení mají i oba další „jedničkové“ rovinové dostihy, V Ceně mílařů budou favority HONZIK CHIPERA (ž. Zatloukal), WIN FRONT (ž. Lukášek) a LYSYAN (ž. Šafář), zajímavými startujícími budou také ALL THE EVIL (ž. Šmida), LEY PERCY (ž. Chaloupka) a TALAR (ž. Murzabajev).

 

V Ceně sprinterů poběží vítězové posledních dvou ročníků tohoto dostihu, loňská vítězka WAKA LAURA (ž. Murzabajev) a předloňský vítěz BRIGHT SAND (ž. Zatloukal), favority ale zřejmě budou nejlepší slovenský sprinter PETIT ARC EN CIEL (ž. Línek) a bělouš SIGN OF THE ZODIAC (ž. Šmida). Bez šance ale nejsou ani někteří z ostatních.

 

V Ceně nadějí pro dvouleté budou favority ARTABAN (ž. Rája), bratranec skvělého Azteka, FANTAGGIRA LADY (ž. Lukášek) a CARRY THE GLORY (ž. Foret).

 

Dostih jezdkyň bude otevřenou záležitostí, většinou rozhodovala zkušenost a kvalita v sedle.

 

Dostih přes proutěné překážky pro amatéry taktéž nebude mít jednoznačného favorita, v poli osmi koní bude polovina jezdců ze zahraničí, z nich dokonce dvě zástupkyně „něžného“ pohlaví.

 

PROGRAM DOSTIHOVÉHO DNE

12:00 - Dostih amatérů společnosti CHARVÁT Group, s.r.o.(4107) - doprovodný program – dostih poníků.  

12:35 - Cena Dostihového spolku a.s. (4085) - doprovodný program – dostih na ¼ míle 

13:00 - Dostih  amazonek (4086)

13:25 - Dostih obranného průmyslu Pardubicka podporovaný společnostmi EXCALIBUR ARMY A RETIA (4084) 

13:55 - Cena sprinterů (4083)

14:35 - Cena mílařů podporovaná Dostihovým klubem (4082)

15:15 - Velká cena Pardubic (4081)

Autor: Tisková informace, Milan Tůma
Publikováno: 12.10.2014 13:00:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: rovinové dostihy
Aktuální číslo
Obsah čísla 2/2020