Sprinterský šampion Mikesh odchází do chovu

Téměř devítiletý šampion českého turfu Mikesh ze stáje Kelso Stables na svém facebooké stránce před pár dny oznámil, že končí dostihovou kariéru a zaslouženého důchodu si bude užívat jako plemeník v Uherském Ostrohu ve stáji Josefa Pšurného. Ukončení svého působení na dráze vtipně přirovnal k návratu Jaromíra Jágra z NHL do České republiky.

Mikeshovi se za svou pětiletou kariéru podařilo vyhrát osm tuzemských dostihů I. a II. kategorie, v zahraničních dostizích se několikrát umístil v dostizích kategorie Gd-2 a Gd-3 a v kategorii Listed. Mezi jeho oblíbená zahraniční závodiště patřilo například berlínské Hoppegarten nebo závodiště v Baden-Badenu.  Za jeho největší triumf však můžeme považovat to, že jeho dostihové úspěchy i škobrtnutí soustavně sledovaly stovky dostihových i nedostihových příznivců, vždyť jen hřebcův facebookový profil „lajkuje“ skoro tisíc uživatelů.

V úterý o Mikeshovi vyšel v britském Racing Postu článek s titulkem „Legendární český sprinter Mikesh končí dostihovou kariéru“. Autor článku krátce shrnuje Mikeshův příběh od dovozu z irského hřebčína, přes jeho trénink na jihočeských loukách, až po největší úspěchy a rozhodnutí majitelů o ukončení jeho kariéry. Za zmínku stojí také citace předního českého žokeje Filipa Minaříka, který o hřebci prohlásil, že se jedná o „nejlepšího východoevropského sprintera“ od doby, kdy úspěchy sklízel hřebec Overdose, který uhynul v roce 2015. O Mikeshově loučení s dráhou včera napsal také internetový magazín BloodHorse, což z něj dělá patrně nejzmiňovanějšího českého plemeníka ve světě.

Nezbývá než Mikeshovi popřát, ať je na poli chovu alespoň stejně tak úspěšný jako na závodní dráze a ať se díky němu české a zahraniční dostihy dočkají dalších, možná ještě úspěšnějších, a neméně oblíbených šampionů.

Autor: Lukáš Krajíček, Veronika Geyerová
Publikováno: 8.2.2018 18:20:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: rovinové dostihy
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 8/2020