Státní svátek ve znamení Karlovarské dvojnásobné míle

Čtyřnásobný vítěz Velké pardubické ing. Václav Chaloupka kdysi v den svého svátku rád obdarovával, když ve svém působišti v Tochovicích řadu let pořádal tradiční Svatováclavské dostihy. Letos se z laskavého hostitele stal host, který v pátek 28. září zavítal do lázeňské metropole a přivezl s sebou také zdravici od jmenovce Václava Neckáře. Na oslavence nečekali žádné procedury, nýbrž tématicky mnohem bližší svatováclavská Karlovarská dvojnásobná míle (II. kat., 3 200m, 90 tisíc Kč).

Aktualizace 30. 9. 9:10 HOD: Sváteční Karlovarskou dvojnásobnou míli vyhrála klisna Winsome Honey

Drácula vs. Chrissio

Karlovarská dvojnásobná míle byla výjimečná hned z několika hledisek. Nejprve byla pořadatelem z dostihového kalendáře vyškrtnutá, nakonec se pod záštitou Jockey Clubu ČR konala. 84. ročník specifického dostihu byl bohužel poznamenán nezájmem z řad karlovarských firem a navíc se po vynucené změně propozic neběžel jako tradiční handicapový test. Ke slovu se dostala v netradičním zářijovém termínu. Navíc svátečním. Proto letošní Karlovarská dvojnásobná míle, jeden z historicky nejstarších dostihů pořádaných na zdejším závodišti, obdržela přívlastek Svatováclavská. Další zvláštností bylo pojetí celého mítinku. Odehrál se ve znamení vzpomínek, jubileí i piety za nedávno zesnulého legendárního žokeje Karla Havelku. Patnáctinásobný šampión na rovinách i překážkách,  pokořitel více než  550 dostihů včetně Čs. derby 1955 s Masisem, držitel státního vyznamenání za zásluhy, se ze svého první vítězství radoval před 75 lety, ale v sedle oslavil ještě i své devadesátiny! Svému BLACKANDGREEN na dálku marně fandil páteční oslavenec Václav Neckář. Hnědý valach doběhl šestý. Přímo v centru dění sledovali výkony svých svěřenců jiní zpěvákovi jmenovci. Václavu Chaloupkovi, prvnímu čtyřnásobnému vítězi Velké pardubické, jenž si připomíná 40 let od svého třetího vítězství s Korokem a 35 let od triumfu s Václavem, klisny Paolina a Čabria žádné vítězství dopřály, nejhezčí dárek ke jmeninám dostal od svého svěřence v úvodním dostihu úřadující trenérský šampión Václav Luka.

Kessy

Vrchol sluncem zalitého odpoledne ovládla podobně jako při svém poslední účinkování svěřenkyně trenéra Harryho Petrlíka WINSOME HONEY vedená žokejem Jánem Havlíkem. Hlídala si na čele cválající PEARL JEANE (nakonec čtvrtá), v cílové rovince si zrychlením nastřádala náskok, který nedokázal pozdním finišem zlikvidovat nakonec druhý INNSBRUCK (ž.R.Koplík). Třetím místem naznačila vzestup výkonnosti SONADOR (ž.J.Verner). Tabulový doběh uzavřel nejvýše zatížený FLAME VARIO (ž.J.Šafář). Šestým místem zklamal favorizovaný ROBINSON (ž.V.Korečková), jenž porazil pouze odchovance šejka Agy Khana DALIYNIHO (ž.K.P.Pattinson) a KATCHABU se zdravotně indisponovaným jezdcem Laubem v sedle.

Vytrvalci vládli většině rámcových rovinových dostihů. V Ceně Jockey Clubu ČR (III.kat.,2.000m) ukázala neobyčejně bojovné srdíčko někdejší pardubická Zimní královna MATTER FOR LOVE (ž.P.Foret), která o necelou délku porazila nejenom SARYARKU (ž.V.Korečková), ale zejména z dvojkových klání zkušenou LAILAH (žk.M.Mach).  
Na stejně dlouhé trati se běžela do páté kategorie spadající Cena spol. Jan Becher, Karlovarská Becherovka, a.s., ve které se prosadil FARDITT (O.Velek), který završil hattrick pro trenéra Tomáše Váňu. Tříletý hnědák navázal na triumf KETTY (ž.J.Šafář) ve čtyřkové mílové Ceně šlechtitelů Selgen, která porazila NOBLE FOXE (ž.J.Pavlíček) a QUIRLY (ž.J.Chaloupka).

Další tři dostihy se uskutečnily ve znamení memoriálů věnovaným osobnostem, které jsou úzce spojené s jezdeckým a dostihovým sportem na Karlovarsku. Memoriál Františka Podpěry (IV.kat.,2.400m) byl věnován muži, jehož zásluhou nezmizelo závodiště z mapy města. Mělo být  zastavěno, rozparcelováno na zahrádky a přebudováno na motokrosovou dráhu. Tak, jak si to představovali vysocí činovníci někdejšího MNV. Vítězem se stal pro již zmiňovaného trenéra T.Váňu DRÁCULA (ž.J.Šafář), jenž o půl délky na druhé místo odsunul CHRISSIA (žk.M.Mach) a ALAAFA (am.H.Pejšková).

Memoriál Rudolfa Nachtigala (IV.kat.,1.400m) připomenul další osobnost, která se v polovině 80. let výrazně zasloužila o velké úpravy areálu. Patří k nim vybudování cílové věže a pískové tréninkové dráhy nebo zrenovování vážnice a stájí. Napínavý souboj předvedla dvojice PRIMUS PASTORALUS (ž.V.Korečková) a ADINA (ž.J.Chaloupka). Druhé jmenované chybělo k vítězství jen několik málo centimetrů.

S trojnásobným účastníkem Velké pardubické, zaměstnancem slovenského motěšického hřebčince, který v srpnu 1968 do Karlových Varů přijel s koňmi na dostihy, ale nakonec zde nadobro zakotvil, byl spojený Memoriál Luboše Israela (IV.kat.,3.700m). Za Martina Laubeho narychlo zaskakující Michal Kubík se mohl radovat z lehkého prvenství ryzáka STEP DANCER před PERFECT MATE (J.Kocman) a FLAME RISK (L.Šimůnek). Do dostihu pro pád na zkušebním skoku nenastoupila Ankara a dostih nedokončil Americký sen ani Laran, který na vedoucí pozici na protilehlé rovince upadl a žokeji Andrésovi přivodil zranění.

Winsome Honey

U příležitosti letošní vydařené karlovarské derniéry si dovolím zdůraznit ještě jedno výročí. Přesně před 40 lety si Ivan Janatka do kroniky zapsal zlatým písmem svůj nejúspěšnější den v dvojroli jezdce a trenér. V Pardubicích vyhrál jeho svěřenec Metropol v mezinárodní konkurenci proutěné překážky, Felicia byla druhá v Mem.kpt.Poplera, v samotné Velké pardubické skončil Diviš s jezdcem Kasalem pátý a Ivan s Mambo šestý. Zmínka o jedné z nejvýraznějších osobností západočeského regionu, která před 55 lety dala vale sportovnímu ježdění a naplno propadla dostihům, má své opodstatnění. Dlouholetému členu sboru pořadatelů karlovarských mítinků a turfmanovi se srdcem na správném místě patří poděkování za úsilí a osobní nasazení, které věnuje neúnavnému, ale zároveň nelehkému boji o zachování dostihů na druhém nejstarším českém závodišti.

Původní článek:

Jen málokterý z dostihů pořádaných na karlovarském závodišti se může pyšnit tak dlouhou a bohatou historií, jako ona. Poprvé se uskutečnila v roce 1928, tedy necelých 30 let po slavnostním zahájení provozu závodiště. Nebýt válečného období, které znemožnilo její konání, bylo by pořadové číslo letošního ročníku jistě vyšší, než stávající 84. Se vzdáleností 3.200m je spolu s pražskou podzimní Cenou prezidenta nejdelším tuzemským rovinovým dostihem. A jako historicky významný dostih má své nesmrtelné hrdiny. Ovzduší tamních lázeňských lesů, které závodišti dodávají jedinečnou atmosféru, svědčilo mnohým vytrvalcům své doby. Namátkou vzpomeňme vítěze Československého derby Reka (1932) a Centa (1959). Letos uplyne přesně 40 let od chvíle, kdy se o senzační doběh postaral hnědák Metropol vedený legendárním žokejem F. Hulešem. Svěřenec mecenáše karlovarských dostihů Ivana Janatky tehdy svým heroickým a ohromujícím výkonem porazil Vlhníka (ž.F.Minařík) a pozdějšího vítěze Velké pardubické a čtvrtého z Čs.derby Václava (ž.J.Šach). Vítěz mezinárodního mítinku v Pardubicích v roce 1972 a celé řady významných dostihů na rovinách i nad překážkami byl synem Koně století Masise, jehož jméno ke zdejšímu závodišti neodmyslitelně patří.

Před 40ti lety triumfoval v KDM Metropol trenéra Janatky (vlevo). Foto archiv Ivana Janatky

Letošní ročník se po vynucené změně propozic nepojede jako tradiční handicapový dostih a tím umožní start většímu počtu zájemců. Šestiletý Madanpour loňské prvenství obhajovat nebude a dá přednost jinému dostihu. Letošní Derby bylo nad ROBINSONOVY (ž. V. Korečková) síly, zde by na dobré umístění i díky nízkému hmotnostnímu zatížení rozhodně pomýšlet mohl. Stejně nízká váha, předešlé výkony a schopnost prostát delší distanci nahrává svěřenci Josefa Váni KATCHABOVI (žk.M.Laube). Případný triumf loni dvakrát vítězného INNSBRUCKA (ž.R.Koplík), odchovance šejka Agy Khana DALIYNIHO (ž.K.P.Pattinson) nebo klisny WINSOME HONEY (ž.J.Havlík), která svůj poslední start proměnila v prvenství, by nepatřil do sféry senzací. Pokud druhá zástupkyně něžného pohlaví PEARL JEANE (ž.P.Foret) v pořádku odstartuje, má díky své třídě nárok na dotované místo. Mezi předními koňmi by se měl objevit FLAME VARIO (ž.J.Šafář). V jeho neprospěch ovšem mluví nejvyšší nesená hmotnost v poli, která při tak dlouhém dostihu může mít zásadní vliv na konečné pořadí v cíli. Zajímavý bude výkon čtyřleté SONADOR (ž.J.Verner), která v aktuální sezóně dvakrát zvítězila v dostizích nižší kategorie.

Kvalitně je obsazená Cena Jockey Clubu ČR (III.kat.,2.000m). Zkušenosti z dvojkových klání by mohla zúročit LAILAH (žk.M.Mach), která se ze sedmi letošních startů na dotované místo nevešla pouze jednou. Bojovné srdíčko by zase mohlo výrazně pomoci někdejší pardubické Zimní královně MATTER FOR LOVE (ž.P.Foret). Na předních místech můžeme očekávat AMSSIA (ž.J.Šafář) a jedničkového vítěze PEERLESS SQUEAKA (ž.J.Chaloupka). Naopak největší neznámou a výzvou pro odvážné sázející je LAFRANCO (žk.M.Pátková), který absolvoval pouze jediný neúspěšný dostih.

Přehlídkou koní tuzemského chovu bude rámcová steeplechase na 3.700m. Prosadí se letos třikrát dobře umístěný FLAME RISK (L.Šimůnek), při svém posledním vystoupení druhý AMERICKÝ SEN (ž.M.Novák), neustále se zlepšující LETNÍ LOOK (M.Kubík), smůlovatý, ale s plnými šancemi startující APART (O.Velek)? Nebo si prvenství připíše irský rodák LARAN (ž.D.Andrés) či na překážkách debutující ANKARA (žk.R.Man)? To se dozvíme krátce po čtvrté hodině.

Odpolední program, jehož součástí bude pieta za nedávno zesnulého legendárního žokeje Karla Havelku, začne ve 13.30 hodin. Kromě Karlovarské dvojnásobné míle ho vyplní dalších pět rovinových a jeden překážkový dostih. Uskuteční se ve znamení memoriálů věnovaným Františku Podpěrovi, Rudolfu Nachtigalovi a Luboši Israelovi. Osobnostem, které jsou velice úzce spojené s jezdeckým a dostihovým sportem na Karlovarsku. Vstupné je zdarma.

Program pátečního dostihového odpoledne:

14.00   Memoriál Rudolfa Nachtigala (IV.kat.,1.400m)
14.30   Cena ŠLECHTITELŮ SELGEN (IV.kat.,1.600m)
15.00   Memoriál Františka Podpěry (IV.kat.,2.400m)
15.30   Svatováclavská Karlovarská dvojnásobná míle (II.kat., 3.200m)
16.00   Memoriál Luboše Israela (steeplechase IV.kat., 3.700m)
16.30   Cena Jockey Clubu ČR (III.kat., 2.000m)
17.00   Cena spol. JAN BECHER, KARLOVARSKÁ BECHEROVKA,a.s. (V.kat.,2.000m)

Autor: redakce Jezdectví, Marcela Klingorová
Publikováno: 30.9.2012 9:10:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: překážkové dostihy
Foto: Marcela Klingorová
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2019