Start dostihové sezóny - 41. Memoriál Rudolfa Deyla

V neděli 5. dubna odstartovaly první dostihy roku 2015 v České republice. Své brány otevřel Conseq Park v Praze-Velké Chuchli a úvodní Leram Gomba Handicap. Aktualizace 6. 4. 11 HOD: TZ - Populárnímu Mikeshovi nikdo nestačil. 9. 4. 12:40 HOD: TZ - 41. Memoriál Rudolfa Deyla - Plný počet uchazeček o vstupenku do klasiky.

II. den metropolitní sezóny: 41. Memoriál Rudolfa Deyla

Dostihová sezóna v Conseq Parku Velká Chuchle pokračuje tuto neděli druhou kapitolou, jejímž vrcholem bude 41. Memoriál Rudolfa Deyla (I. k., 1400 m, 135 tis. Kč, start v 16.00 hod.) pro tříleté klisny, sloužící jako hlavní trial před první klasickou zkouškou roku, Jarní cenou klisen. Celkem se uskuteční osm dostihů, v nichž se představí 81 koní a 28 jezdců, začátek programu je ve 14 hodin.

 

Plný počet uchazeček o vstupenku do klasiky

Do hlavního dostihu nastoupí maximální možný počet šestnácti kandidátek, které budou tři týdny před klasickou Jarní cenou klisen testovat svou formu a připravenost. Do okruhu favoritek podle loňských výsledků patří všechny tři medailistky zářijové Ceny zimní královny, nejdůležitější zkoušky juniorek, Zamira (ž. Laube, tr. Juránek, Rabbit Trhový Štěpánov), Cassie (ž. Foret, tr. Lisek, DS Pegas) a Luxana (ž. Rája, tr. Vocásková, Stanislav Chudáček), dále pak druhá a čtvrtá ze srpnové Ceny Masise Ocara (ž. Chaloupka, tr. Maršíčková, Jamax) a Bella Cullen (ž. Verner, tr. Myšková, Jeso) a premiérově v ČR představovaná Agnes Seice (ž. Murzabajev, tr. Luka, DS MAENTIVA), jež vloni získala čtyři dotovaná umístění ve Francii.

Druhá jmenovaná trojice bude usilovat o premiérový plný zásah, zatímco z dostihů nezvítězivších se již vloni vyčlenily talentovaná dcera vítězky Deylova memoriálu z roku 2010 Mikrop Fong Miss Mikrop (Demo, tr. Juránek, Rabbit Trhový Štěpánov), brněnská suverénka Finés (tr. Blecha, Quartis-Zámecký Vrch), v jejímž sedle se do dostihového sedla vrací jezdkyně Jiřina Andrésová - za svobodna Vodehnalová, letní slušovická vítězka Poinsettia (ž. Palík, tr. Demele, www.honey-bunny.cz), jež koncem září finišovala třetí v nepočetně obsazeném Gerschově memoriálu, premiantka červnového úvodního dílu loňského seriálu Fitmin Cup Akcelerance (ž. Havelková, tr. Růžičková, Orling), Carry the Glory (ž. Lukášek, tr. Bartoš, Vocetka) a Fiomi (ž. Zatloukal, tr. Petrlík, DAR).

Chuť vítězství pak ještě neokusily zbylé čtyři účastnice, Ella (ž. Šafář, tr. Germič, Tannaberg na Šumavě), Furano (ž. R. Koplík, tr. Z. Koplík, Václav Slovák), Semantýna (ž. Korečková, tr. Růžišková, BoKa Seniors) a jediná letos již startovavší Santin (ž. Mach, tr. Tajmr, Strojírna Litvínov).

 

Startovní listiny, sázkové kurzy

 

Další program:

14.00 – Cena www.dostihy.net (IV. k., 1200 m): před třemi lety třikrát klasicky umístěná Straightwhiskey vloni většinou startovala o kategorii výše a zde může dosáhnout na druhý kariérní triumf.

14.30 – Cena TOTO CZ (IV. k., 1200 m): o premiérové životní vítězství bude usilovat jedenáct tříletých adeptů, z nichž dotovaná místa zatím získala trojice Fejzbuk, Ladislav a Rachel Tiffany.

15.00 – Cena TURF Praha, a. s. (III. k., 1200 m): pětiletý Iraklin poprvé v kariéře startuje na českém území, z dosavadních čtrnácti cest do Francie vytěžil pět honorovaných umístění.

15.30 – Cena www.galopp-foto.cz (hdcp V. k., 1400 m): v sedle nejzkušenějšího aktéra, devítiletého Nipura se letos prvně na domácí scéně představí úřadující vicemistr světa amatérských jezdců Jindřich Fabris.

16.30 – Cena AgroEfekt, s r. o. (IV. k., 2200 m): v letošním prvním delším dostihu tříletého ročníku nastoupí i klisna Yara, nadějná dcera jediného čtyřnásobného vítěze ascotského Zlatého poháru Yeatse.

17.00 – Cena Znovínu Classic (hdcp III. k., 2200 m): v prvním ze dvou vyrovnaných handicapů na konci programu změří síly deset účastníků, nejvyšší hmotnost ponese loňský trojnásobný vítěz Illuminati.

17.30 – Cena dostihových sázek ve Fortuně (hdcp IV. k., 2200 m): vloni klisna Fascinating Hill dva závěrečné dostihy říjnových odpolední lehce vyhrála, naváže na tuto tradici i při letošní premiéře?

 

I. den metropolitní sezóny: 89. LERAM Gomba handicap

Po pětiměsíční zimní přestávce byla první dubnovou neděli v Conseq Parku Velká Chuchle zahájena nová dostihová sezóna. Vrcholem premiérového odpoledne byl 89. LERAM Gomba handicap, tradiční zahajovací dostih roku na trati 1200 metrů pro čtyřleté a starší koně o 135 tisíc Kč. Letos se jej zúčastnilo osm koní.

 

Populárnímu Mikeshovi nikdo nestačil

Favoritem 2,25:1 hlavního bodu programu, 89. LERAM Gomba handicapu (1200 m, 135 tis. Kč) byl populární šestiletý hnědák Mikesh (ž. Chaloupka, tr. Šatra, stáj Kelso Stables), který s podporou žokeje Jiřího Chaloupky také svou roli jistě splnil. Dostih ale oproti svým zvyklostem rozběhl v zadní části, zatímco na čele ostře nastoupili Prince Orpen a Hello Hobby. V koncovce však Mikeshovi nevadila ani nejvyšší nesená hmotnost a silným zrychlením si jistě o délku a čtvrt připsal již osmé vítězství kariéry. Na druhém místě finišoval zkušený ryzák Kendy (ž. R. Koplík, tr. Z. Koplík), jenž se vrátil do modro-červených barev stáje Áďa a Emmča Friedmannovy, třetí skončil čtyřletý talent Nine ou Four (ž. Lukášek, tr. Luka, Syndikát V3J), který už popáté v řadě obsadil v jedničkovém dostihu stupně vítězů. Nejlepší pětici doplnili jeho vrstevníci a lídři první poloviny trati Hello Hobby (ž. Havelková, tr. Kotáb, Lokotrans) a Prince Orpen (ž. Šafář, tr. Blažková, Joly).

 

 

Další dění:

Zahajovací Cena STEJKR (III. k., 1600 m) patřila tříletým debutantům a z nich kariéru vítězně zahájil svěřenec Grega Wroblewskiho Sanok (Nýznerov, 11:1), v jehož sedle dosáhla nejúspěšnější rovinová jezdkyně loňského roku – vítězka Nikon Ladies Cupu 2014 – Martina Havelková jubilejního devadesátého triumfu kariéry.

V Ceně Mgr. Luďka Růžičky (hdcp V. k., 1800 m) se zrodil nejvíce suverénní triumf dne, když velmi lehce o jedenáct délek vyhrála čtyřletá favoritka Playmona (Vesiba – Voestalpine, 3:1) s žokejem Janem Rájou, kterou trenérka Helena Vocásková již vloni úspěšně chystala na překážkové dostihy.

V Ceně STEM/MARK (IV. k., 1800 m) se patnáct tříletých koní utkalo o premiérovou výhru kariéry, a tu si nakonec připsal vloni ve všech čtyřech startech umístěný Fabrisco (5,5:1, ž. Koplík, tr. Bartoš, Vocetka) a nyní první vítězný potomek Koně roku 2008 Blue Corala.

V Ceně PIPNI (III. k., 1600 m) pak předvedla vítězný návrat po půlroční pauze šestá z loňského Oaks, sázková druhá šance 3,5:1 Money for Danny (Avarrio Praha), jíž trenér Karel Germič svěřil dvojnásobnému žokeji-šampiónovi (2011, 2012) Jaromíru Šafářovi.

V Ceně T design (hdcp IV. k., 1600 m) se po dvou letech naplno prosadil spolehlivý sedmiletý valach Longmus (7,7:1) s žokejem Michalem Machem, který dopřál trojitou radost Miloslavu Oklešťkovi, svému trenérovi, majiteli i chovateli v jedné osobě.

Nejnižší nesené hmotnosti v Ceně Gastro-Flight (hdcp II. k., 1600 m) poté dokonale využil šestiletý Victory Missile (4,5:1, tr. Fedorowicz, Swiss Fans-Fedorowicz) a podruhé během úvodního dne sezóny se z triumfu radovala žena v sedle; po loňské šampiónce Martině Havelkové vyhrála i druhá z pořadí Nikon Ladies Cupu 2014 Kateřina Hlubučková.

Roli favorita Ceny Best pharmacy (III. k., 1200 m) pro tříleté koně bez potíží splnil v březnové Francii rozcvičený ryzák Russian Hockey (2:1, tr. Šavujev, Valentin Bukhtoyarov) a žokej Radek Koplík se druhým nedělním prvenstvím posunul na čelo nového šampionátu.

 

výsledky

 

Sezónu otevře 89. LERAM Gomba handicap

Po pětiměsíční zimní přestávce bude v neděli 5. dubna zahájena nová dostihová sezóna. Tradičním vrcholem prvního odpoledne v Conseq Parku Velká Chuchle je již 89. ročník LERAM Gomba handicapu (hdcp I. k., 1200 m, 135 tis. Kč, start v 17.40 hod.) s devítkou účastníků. Celkem se uskuteční osm dostihů, v nichž se představí 95 koní a 31 jezdců, začátek programu je ve 14 hodin.

Největší hvězdou startovního pole je šestiletý hnědák stáje Kelso Stables  Největší hvězdou startovního pole je šestiletý hnědák stáje Kelso Stables Mikesh ( foto výše) vítěz Svatováclavské ceny a držitel titulu Sprinter roku 2014. Patří k nejpopulárnějším dostihovým koním současnosti, na čemž má velký podíl také jeho facebookový profil. Hlasivky svých příznivců bude tentokrát potřebovat, protože ponese nejvyšší hmotnost a mezi jeho soupeři jsou např. desetinásobný vítěz Kendy, hrdina Velké ceny Prahy CK Martin Tour 2012 All the Evil, nebo držitelé mosteckých vrcholů Českomoravské a Severočeské ceny Levis Mistral a Prince Orpen.

V průběhu odpoledne se představí řada tříletých koní a hned úvodní bod programu nabídne soupeření šestnácti debutantů, mezi nimiž poutá pozornost trojice svěřenců Josefa Váni, synů nejúspěšnějšího světového plemeníka současnosti Galilea. V sedle jednoho z nich, Gibbs Beach se po pětileté odmlce představí druhý nejúspěšnější český žokej podle počtu vítězství Jiří Palík. V devadesátých letech se vypracoval mezi německou jezdeckou špičku a nyní se, po několikaletém působení v Asii, vrací domů. Na kontě má 703 vítězství, z nichž to zdejší nejcennější přišlo v Českém derby 2005 s klisnou Ready for Love ( foto výše). Comeback čeká také na předloňskou nejúspěšnější rovinovou jezdkyni – vítězku Nikon Ladies Cupu 2013 Pavlínu Filipovou, která už se zotavila po letním úrazu a formu během zimy si chystala na stáži v anglickém Nemarketu.

Conseq Park Velká Chuchle věnuje velkou pozornost svým nejmenším návštěvníkům. Na neděli bude v dětském koutku Hříbátka (přízemí tribuny) připraven program s velikonoční tématikou a ve venkovní části areálu, kromě oblíbených poníků Jupíka, Vilíka a Bajaji, na děti čekají také nově instalované herní prvky.

 

NOVÁ RESTAURACE VISION

Dovolujeme si Vás srdečně pozvat do nové otevřené restaurace VISION,

v prvním patře tribuny - jižní terasa, přímo proti hlavnímu vchodu do areálu.

Bude otevřena již od začátku dostihového dne,

ale v 18.00 hodin si rozhodně nenechte ujít „after-party“ s Leošem Marešem a přípitek s vítězem hlavního dostihu!


 

Praha 5. 4. 2015 - 89. LERAM Gomba handicap

www.dostihy.net: Sportovním vrcholem odpoledne bude tradiční, již 89. ročník Gomba handicapu, na jehož startu by se měl objevit i populární Mikesh, držitel titulu Sprinter roku 2014. Všechny diváky však dále čeká neméně bohatý doprovodný program. Pořadatelé věří, že hitem se stane otevření nové restaurace s terasou, situované do prvního patra jižní části tribuny, tedy přímo proti hlavnímu vchodu. A na nejmenší návštěvníky už se netrpělivě těší trojice populárních chuchelských poníků Jupík, Vilík a Bajaja!

 

Časový program jednotlivých dostihů dne:

14.00 - Cena STEJKR (III. k., 1600 m, 3l. debutanti)

14.30 - Cena Mgr. Luďka Růžičky (V. k., 1800 m, 4+, handicap)

15.00 - Cena STEM/MARK (IV. k., 1800 m, 3l. nezvítězivší)

15.30 - Cena PIPNI (III. k., 1600 m, 4+)

16.00 - Cena T design (IV. k., 1600 m, 4+, handicap)

16.30 - Cena GASTRO-FLIGHT (II. k., 1600 m, 4+, handicap)

17.00 - Cena Best pharmacy (III. k., 1200 m, 3letí)

17.40 - 89. LERAM Gomba handicap (I. k., 1200 m, 4+, handicap)

 

I. den metropolitní sezóny: 89. LERAM Gomba handicap

Po pětiměsíční zimní přestávce odstartuje v neděli 5. dubna nová dostihová sezóna. Tradičním vrcholem prvního odpoledne v Conseq Parku Velká Chuchle je již 89. ročník LERAM Gomba handicapu (hdcp I. k., 1200 m, 135 tis. Kč, start v 17.40 hod.) s devítkou účastníků. Celkem se uskuteční osm dostihů, v nichž se představí 95 koní a 31 jezdců, začátek programu je ve 14 hodin.

Sezónu zahájí populární "kocour" Mikesh!

Hlavní dostih se tentokrát uskuteční v závěru celého programu, stoprocentně se ale vyplatí si na něj počkat. Největší hvězdou startovního pole 89. LERAM Gomba handicapu je držitel Svatováclavské ceny, těsně druhý z berlínské Hoppegartener Fliegerpreis a Sprinter roku 2014, šestiletý hnědák Mikesh ( foto, stáj Kelso Stables, ž. Chaloupka, tr. Šatra), avšak jeden z nejpopulárnějších českých dostihových koní současnosti bude mít tentokrát hodně ztíženou úlohu: o osmý životní triumf bude totiž usilovat pod nejvyšší nesenou hmotnosti ze všech devíti startujících.

Hned pět jeho soupeřů patřilo vloni do klasického (tříletého) ročníku: premiant říjnové Českomoravské ceny Levis Mistral (Valentin Bukhtoyarov, ž. Murzabajev, tr. Šavujev) ukázal kvalitní formu v březnovém francouzském vystoupení. Prince Orpen (Joly, ž. Šafář, tr. Blažková) v létě na mosteckém Hipodromu opanoval Severočeskou cenu, Hello Hobby (Lokotrans, ž. Havelková, tr. Kotáb) se hodně zlepšil na podzim, když nejprve v Praze lehce vyhrál Velkou cenu Conseq a posléze obsadil bronzový stupínek v pardubické Ceně sprinterů. Klisna Francie (Zeas Staré Hradiště, ž. Rája, tr. Vocásková) vyhrála Deylův memoriál a získala stříbro v Jarní ceně klisen Alavis, spolehlivý Nine ou Four (Syndikát V3J, ž. Lukášek, tr. Luka) obsadil stupně vítězů ve čtyřech jedničkových sprintech včetně Svatováclavské i Českomoravské ceny.

Zkušenou a rovněž velmi kvalitní skupinou pak bude trojice sedmiletých kandidátů: držitel Velké ceny Prahy CK Martin Tour 2012 All the Evil (Meridian, ž. Šmida, tr. F. Holčák) s celkem sedmi výhrami na kontě a dvojice dokonce desetinásobných vítězů Kendy (ž. R. Koplík, tr. Z. Koplík), jenž se vrací do barev stáje Äďa a Emmča Friedmannovy, a nejméně kil nesoucí klisna Rabbit Kyllachy (Rabbit Trhový Štěpánov, ž. Laube, tr. Juránek), která (vloni) vyhrála čtyři z posledních pěti startů.

 

Startovní listiny zde, Sázky zde

 

Jaké budou pražské dostihy v roce 2015?

Pokud nedojde k něčemu neočekávanému, čeká na naše diváky i aktivní účastníky 21 dostihových dní s jedním malým speciálem uprostřed léta. Jako bonus pro majitele koní nižší výkonnosti, kteří tvoří základ zdravého a životaschopného dostihového provozu, opět vypisujeme dostihy IV. kategorie za 40.000 Kč.  Dále se snažíme o koncepční řešení dostihů pro 2leté koně a vyšli jsme vstříc návrhu JCČR ohledně navýšení dostihů I. kategorie na 135.000 Kč. Vzhledem ke konkrétnímu příslibu podpory ze strany vedení Jockey Clubu jsme navýšili ceny v klasických dostizích. Na podzimní část sezóny máme pro dostihové příznivce několik velmi příjemných překvapení.

Co děláte pro propagaci dostihového dění?

I přes omezený rozpočet je naší snahou prosadit se v médiích způsobem, jímž bychom oslovili co největší počet čtenářů - potenciálních návštěvníků. Našimi partnery pro letošní rok jsou, stejně jako vloni, Rádio Impuls, deník E15, Monty Rich, Forbes a Country Rádio. Novinkou bude partnerství s časopisem Jezdectví.  Výraznou část našich aktivit tvoří direkt mailové a FB aktivity. Dosáhli jsme počtu 7.000 FB fanoušků a průměrný dosah našich FB kampaní se pohybuje kolem 50.000 osob. Efektivním prostředkem propagace dostihových dní je direkt mailový systém s téměř 15.000 příjemci. Pro cílovou skupinu „svátečních“ a nových dostihových příznivců jsme vytvořili a spustili internetový portál www.dostihy.net, nicméně věříme, že se stane užitečným pomocníkem i pro již zběhlejší turfmany a bude sloužit hlavnímu zamýšlenému účelu: propagovat dostihový sport jako příjemnou zábavu a relaxaci pro nejširší veřejnost Rozhodně nechceme nahrazovat různá diskusní fóra, našim cílem je informovat diváky a představit jim náš sport v co nejlepším světle. Velmi rádi bychom pomohli opět otevřít projekt časopisu Galopp Reporter. Domníváme se, že to byl jeden z nejlepších nástrojů propagace dostihů, jaký jsme kdy měli k dispozici. Pravděpodobně by se jednalo o dvě čísla, první by vyšlo po jarní a druhé po podzimní části dostihové sezony. Pochopitelně to záleží do značné míry na duchovním otci projektu a jeho donátorovi panu Martinu Bláhovi.  Máme připravenou soutěž jezdkyň v rovinových dostizích NIKON CUP 2015 a opět připravujeme ve spolupráci se společností NIKON soutěžní projekt pro fotografy.

Jak vypadá vztah TMM a Jockey Club?

Někdy se zdá, že nejsme bráni jako rovnocenný partner ostatních členských organizací Jockey Clubu, ale jako jakási podřízená výrobní jednotka. Nicméně se snažíme činnost Jockey Clubu podporovat. Z podnětu TMM se uskutečnila změna koncepce kuchařky rovinových dostihů, velmi aktivně jsme působili i při tvorbě nového znění Doplňujících ustanovení pro rovinový provoz. Iniciovali jsme dohodu s pořadateli závodišť kategorie A, v rámci které jsme Jockey Clubu České republiky nabídli možnost využití práv k televiznímu signálu z dostihů ve prospěch zahraničních sázkových kanceláří. Společně s pardubickým pořadatelem a některými dalšími závodišti (Slušovice, Lysá nad Labem, ad.) jsme nabídli Jockey Clubu možnost využití části našich marketingových a reklamních produktů s cílem pomoci mu zajistit finanční prostředky pro rozvoj své činnosti i úhradu výdajů spojených s výplatou majitelských prémií. Na tyto naše nabídky zatím nemáme ze strany Jockey Clubu reakci, avšak věříme, že se bude jednat o krok vpřed ve společné spolupráci.

Jaké konkrétní kroky činíte pro podporu českého chovu?

Našim již klasickým projektem pro podporu českých chovatelů plnokrevníka je seriál FITMIN CUP pro dvouleté koně českého chovu, který letos napíše již svou čtrnáctou kapitolu. Novinkou pro rok 2015 je skutečnost, že každý kůň přihlášený do seriálu má zároveň uhrazenu první přihlášku do říjnové Ceny zimního favorita. Ve spolupráci s projektem www.blacktypepedigree.cz nabízíme majitelům koní, zakoupených prostřednictvím této aktivity, volnou přihlášku do Simsonovy ceny (tradičního dostihu dvouletých při červnovém derby-dni) a zároveň začínáme připravovat koncept pro podporu lepší propagace českých chovatelů.

 

ČASOPIS JEZDECTVÍ JE MEDIÁLNÍM PARTNEREM ZÁVODIŠTĚ VELKÁ CHUCHLE

Publikováno: 9.4.2015 12:40:00
Kategorie: dostihy
Rubrika: ostatní
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 8/2019